Guzek pod pachą
Anna Posmykiewicz

Guzek pod pachą

Guzek pod pachą zwykle wykrywamy przypadkowo, zazwyczaj w czasie kąpieli, czasami w trakcie wizyty u lekarza z zupełnie innego powodu. Takie "odkrycie" często od razu wzbudza w nas niepokój, zaczynamy się martwić, że taka zmiana na pewno musi oznaczać coś złego. Czy rzeczywiście tak jest? Czy każde zgrubienie wyczuwalne w dole pachowym musi napawać pacjenta przerażeniem?

Oczywiście, że nie. Każdą zmianę musi na pewno obejrzeć lekarz, jednak nie każda zmiana jest groźna.

Czym może być wyczuwalny pod pachą guzek?

  • Zapalenie mieszków włosowych

Dość często zdarza się, że taki guzek to zmieniona zapalnie okolica mieszków włosowych. Do stanu zapalnego może dojść na skutek depilacji. Pojawia się wtedy bolesność, obrzęk, zaczerwienienie, guzek ma też wzmożone ucieplenie, w jego wnętrzu zaczyna zbierać się ropa. Zdarza się, że zapalenie może objąć większą ilość mieszków włosowych - wtedy może dojść do powstania czyraka. Lekarz po obejrzeniu takiej zmiany nie będzie miał wątpliwości, że to stan zapalny. W takiej sytuacji wskazane jest zwykle tylko leczenie przeciwzapalne, czasami zachodzi potrzeba włączenia antybiotyku, ewentualnie trzeba zmianę naciąć i opróżnić. 

  • Tłuszczak

Inną "guzowatą" zmianą, którą można wyczuć w dole pachowym, bywa tłuszczak. Tłuszczaki to łagodne nowotwory zbudowane z tkanki tłuszczowej. Tłuszczaki są miękkie, niebolesne, zwykle rosną bardzo powoli. Zdarzają się głównie u osób pomiędzy 40 - 60 rokiem życia. Badaniem potwierdzającym, że to na pewno tłuszczak, jest badanie usg. Mały tłuszczak nie wymaga interwencji, natomiast duży guz wymaga usunięcia chirurgicznego. 

  • Powiększony węzeł chłonny

Jednak dość często guzek wyczuwalny pod pachą to powiększony węzeł chłonny. Przyczyn powiększenia się pachowych węzłów chłonnych jest bardzo dużo i należy pamiętać o tym, że nie każdy powiększony węzeł chłonny musi oznaczać chorobę nowotworową! Zwykle przyczyną powiększenia węzłów chłonnych są infekcje, nawet zwykły katar czy zapalenie gardła może przyczynić się do ich powiększenia. Zwykle wtedy węzły nie są za duże, ich wielkość opisowo można porównać do ziarnka grochu czy nieco większej fasoli. Taki infekcyjnie powiększony węzeł chłonny zwykle jest bolesny, przesuwalny względem podłoża. Po ustąpieniu infekcji węzeł wraca do swoich pierwotnych rozmiarów i nie jest wyczuwalny. Dlatego też, jeśli w czasie infekcji wyczujemy guzek pod pachą, należy poinformować o tym swojego lekarza, który porówna wymiary węzła w czasie i po infekcji.

Także choroby zakaźne  mogą powodować powiększenie węzłów chłonnych. Zalicza się do nich coraz częściej powracającą gruźlicę, toxoplazmozę, promienicę, kiłę, tularemię czy też zakażenie grzybicze. Ponadto choroby wirusowe, takie jak cytomegalia, odra czy ospa także mogą przyczyniać się do powiększania węzłów chłonnych. W takich sytuacjach węzły zwykle bywają większe niż w przypadku zwykłej infekcji, dłużej utrzymuje się też ich powiększenie.

Niestety, także choroby nowotworowe dają powiększenie węzłów chłonnych. Zmienione nowotworowo węzły chłonne zwykle nie bolą, tworzą pakiety, trudno je przesunąć względem podłoża, ich wymiary stopniowo się powiększają. Nowotwory, które często dają powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym, to rak sutka oraz chłoniaki i białaczki.

Co zatem powinniśmy zrobić, kiedy wyczujemy pod pachą guzek?

Przede wszystkim nie wolno panikować, widać bowiem, że nie każdy guzek musi od razu oznaczać nowotwór. Należy udać się do swojego lekarza POZ, który nas zbada i na tej podstawie zaleci dalsze postępowanie. Jeśli lekarz nie będzie miał pewności, że guzek ma związek z infekcją, wtedy wyda skierowanie na badania laboratoryjne, dzięki którym będzie można postawić wstępną diagnozę. W takiej sytuacji podstawowe badania to morfologia krwi z rozmazem oraz OB i poziom białka CRP. Jeśli lekarz będzie podejrzewał etiologię zakaźną, wtedy wyda skierowanie do Poradni lub Szpitala Chorób Zakaźnych. W sytuacji, kiedy lekarz nie będzie pewien diagnozy, należy wykonać badanie usg węzłów. Dzięki niemu będzie wiadomo czy guzek to sprawa infekcyjna czy też niestety ma on podłoże nowotworowe. Jeśli w wyniku usg byłoby podejrzenie nowotworu, wtedy konieczna jest wizyta u onkologa, który będzie kierował dalszym postępowaniem, może okazać się konieczne wykonanie biopsji węzła celem postawienia ostatecznej diagnozy.

Żadnego guzka wyczuwalnego w dole pachowym nie wolno zbagatelizować, jednak nie można też od razu mieć wizji najgorszego scenariusza. Zdecydowanie częściej bowiem wyczuwalne guzki są niegroźne i wizyta u lekarza POZ spowoduje, że przestaniemy się martwić.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Znieczulenie ogólne a miejscowe – różnice

    Jeszcze sto lat temu pacjenci byli poddawani wszystkim operacjom bez żadnego rodzaju znieczulenia i w złych warunkach sanitarnych. Nic więc dziwnego, że większość z nich nie przeżywała spotkania z chirurgiem. Na szczęście dzisiaj komfort pacjenta jest znacznie wyższy, a podczas drobnych zabiegów, jak i poważniejszych operacji można skorzystać ze znieczulenia – ogólnego i miejscowego. Czym się różnią i jak działają?

  • Mocznica – objawy, przyczyny, leczenie

    Mocznica to krańcowe stadium niewydolności nerek cechujące się dużymi stężeniami mocznika i kreatyniny we krwi, niewyrównaną kwasicą nieoddechową oraz powikłaniami przewlekłej choroby nerek (PChN). PChN jest bardzo częstym schorzeniem internistycznym, w którym dochodzi do stopniowego uszkodzenia nerek, a co za tym idzie – spadku ich wydolności.

  • Choroba popromienna – jak ją leczyć?

    Katastrofa w Czarnobylu uświadomiła nam, jak tragiczne w skutkach może być działanie promieniowania jonizującego. W ostatnim czasie, ze względu na trwającą wojnę na Ukrainie, temat zagrożenia promieniotwórczego powrócił. Czym zatem jest choroba popromienna? Kto jest na nią narażony i czy można się przed nią uchronić?

  • Skurczowe, czynnościowe bóle brzucha – przyczyny, objawy, leczenie

    Dolegliwości związanych z nadmiernym napięciem mięśni gładkich w obrębie narządów w jamie brzusznej, potocznie nazywanych skurczami, uciskiem czy kolką, może doświadczyć każdy z nas. I każdy może odczuwać taki ból nieco inaczej. Pewne jest, że dla poprawy komfortu i własnego zdrowia warto działać, aby sobie z nim poradzić.

  • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

    Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

  • Nocna napadowa hemoglobinuria – co to za choroba? Objawy, leczenie

    Nocna napadowa hemoglobinuria (NNH) zaliczana jest do rzadkich chorób. Diagnozę NNH słyszy od 1 do 2 osób na milion rocznie. Schorzenie rozwija się najczęściej między 25. a 45. rokiem życia. Niestety rokowanie nie jest korzystne, a główną przyczyną zgonów jest zakrzepica. Jakie są jej objawy? Jak wygląda leczenie?

  • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

    Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

  • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

    Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij