
Guzek pod pachą
Oczywiście, że nie. Każdą zmianę musi na pewno obejrzeć lekarz, jednak nie każda zmiana jest groźna.
Czym może być wyczuwalny pod pachą guzek?
- Zapalenie mieszków włosowych
Dość często zdarza się, że taki guzek to zmieniona zapalnie okolica mieszków włosowych. Do stanu zapalnego może dojść na skutek depilacji. Pojawia się wtedy bolesność, obrzęk, zaczerwienienie, guzek ma też wzmożone ucieplenie, w jego wnętrzu zaczyna zbierać się ropa. Zdarza się, że zapalenie może objąć większą ilość mieszków włosowych - wtedy może dojść do powstania czyraka. Lekarz po obejrzeniu takiej zmiany nie będzie miał wątpliwości, że to stan zapalny. W takiej sytuacji wskazane jest zwykle tylko leczenie przeciwzapalne, czasami zachodzi potrzeba włączenia antybiotyku, ewentualnie trzeba zmianę naciąć i opróżnić.
- Tłuszczak
Inną "guzowatą" zmianą, którą można wyczuć w dole pachowym, bywa tłuszczak. Tłuszczaki to łagodne nowotwory zbudowane z tkanki tłuszczowej. Tłuszczaki są miękkie, niebolesne, zwykle rosną bardzo powoli. Zdarzają się głównie u osób pomiędzy 40 - 60 rokiem życia. Badaniem potwierdzającym, że to na pewno tłuszczak, jest badanie usg. Mały tłuszczak nie wymaga interwencji, natomiast duży guz wymaga usunięcia chirurgicznego.
- Powiększony węzeł chłonny
Jednak dość często guzek wyczuwalny pod pachą to powiększony węzeł chłonny. Przyczyn powiększenia się pachowych węzłów chłonnych jest bardzo dużo i należy pamiętać o tym, że nie każdy powiększony węzeł chłonny musi oznaczać chorobę nowotworową! Zwykle przyczyną powiększenia węzłów chłonnych są infekcje, nawet zwykły katar czy zapalenie gardła może przyczynić się do ich powiększenia. Zwykle wtedy węzły nie są za duże, ich wielkość opisowo można porównać do ziarnka grochu czy nieco większej fasoli. Taki infekcyjnie powiększony węzeł chłonny zwykle jest bolesny, przesuwalny względem podłoża. Po ustąpieniu infekcji węzeł wraca do swoich pierwotnych rozmiarów i nie jest wyczuwalny. Dlatego też, jeśli w czasie infekcji wyczujemy guzek pod pachą, należy poinformować o tym swojego lekarza, który porówna wymiary węzła w czasie i po infekcji.
Także choroby zakaźne mogą powodować powiększenie węzłów chłonnych. Zalicza się do nich coraz częściej powracającą gruźlicę, toxoplazmozę, promienicę, kiłę, tularemię czy też zakażenie grzybicze. Ponadto choroby wirusowe, takie jak cytomegalia, odra czy ospa także mogą przyczyniać się do powiększania węzłów chłonnych. W takich sytuacjach węzły zwykle bywają większe niż w przypadku zwykłej infekcji, dłużej utrzymuje się też ich powiększenie.
Niestety, także choroby nowotworowe dają powiększenie węzłów chłonnych. Zmienione nowotworowo węzły chłonne zwykle nie bolą, tworzą pakiety, trudno je przesunąć względem podłoża, ich wymiary stopniowo się powiększają. Nowotwory, które często dają powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym, to rak sutka oraz chłoniaki i białaczki.
Co zatem powinniśmy zrobić, kiedy wyczujemy pod pachą guzek?
Przede wszystkim nie wolno panikować, widać bowiem, że nie każdy guzek musi od razu oznaczać nowotwór. Należy udać się do swojego lekarza POZ, który nas zbada i na tej podstawie zaleci dalsze postępowanie. Jeśli lekarz nie będzie miał pewności, że guzek ma związek z infekcją, wtedy wyda skierowanie na badania laboratoryjne, dzięki którym będzie można postawić wstępną diagnozę. W takiej sytuacji podstawowe badania to morfologia krwi z rozmazem oraz OB i poziom białka CRP. Jeśli lekarz będzie podejrzewał etiologię zakaźną, wtedy wyda skierowanie do Poradni lub Szpitala Chorób Zakaźnych. W sytuacji, kiedy lekarz nie będzie pewien diagnozy, należy wykonać badanie usg węzłów. Dzięki niemu będzie wiadomo czy guzek to sprawa infekcyjna czy też niestety ma on podłoże nowotworowe. Jeśli w wyniku usg byłoby podejrzenie nowotworu, wtedy konieczna jest wizyta u onkologa, który będzie kierował dalszym postępowaniem, może okazać się konieczne wykonanie biopsji węzła celem postawienia ostatecznej diagnozy.