
Dzień Matki. Co wybrać?
A - jak alergiczna cera
Podstawowa zasada pielęgnacji takiej skóry brzmi: "im mniej, tym lepiej". Oznacza to, że powinniśmy używać kosmetyków, które mają jak najmniej składników (a szczególnie związków zapachowych, barwników czy konserwantów). W składzie szukajmy alantoiny, oleju makadamia, oleju bawełnianego, skwalenu czy wody termalnej. Tego typu kosmetyki sprawdzą się również bezpośrednio po przebytych zabiegach dermatologicznych. Pamiętajmy też, że stosowanie silnie odtłuszczających mydeł o zasadowym pH może zwiększać nadwrażliwość skóry. Należy więc zaopatrzyć się w specjalny żel.
B - bez blasku...
Mowa o ziemistej i pozbawionej witalności cerze. Szukajmy wówczas kremów z witaminą C, czyli z kwasem L-askorbinowym (INCI: L-Ascorbic Acid). Tego typu produkty są również polecane osobom palącym tytoń oraz po zimie jako "zastrzyk energii". Bardzo często mają postać specjalnego serum z aplikatorem w postaci pipety (ważne, aby buteleczkę szczelnie zakręcać po każdym użyciu) lub specjalnych jednorazowych ampułek.
D - jak skóra dojrzała
Retinol należy do najbardziej efektywnych substancji opóźniających procesy starzenia.
W kosmetykach najczęściej stosuje się retinol w postaci palmitynianu (INCI: Retinyl Palmitate). Zwróćmy jednak uwagę jak wysoką pozycję zajmuje on w składzie naszego kosmetyki. Przyjęto, iż nazwy użytych składników umieszcza się w kolejności, tak by na początku pojawiły się komponenty zastosowane w największej ilości, a na końcu w najmniejszej.
N - jak nawilżanie
Korzystne oddziaływanie na skórę spragnioną nawilżenia będą miały kosmetyki z kwasem hialuronowym (INCI: Hyaluronic Acid). To substancja naturalnie występująca w naszych organizmach (podobnie jak kolagen jest elementem budulcowym naszej skóry). Kwas hialuronowy, zaaplikowany w postaci kremu, jako duża cząsteczka działa na powierzchni skóry wiążąc wodę oraz ograniczając jej utratę.
P- jak przebarwienia
Zmniejszenie przebarwień jest procesem trudnym i wymagającym dużej cierpliwości. Konieczna jest regularna aplikacja kremów na dzień i na noc oraz ochrona skóry filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze. W preparatach zwalczających przebarwienia znajdziemy arbutynę oraz kwas kojowy, który blokuje aktywność tyrozynazy (enzym uczestniczący w szlaku syntezy melaniny). Do redukcji przebarwień potrądzikowych polecany jest z kolei kwas azelainowy.
T - jak trądzik różowaty
Manifestuje się efektem „płonącej twarzy” i siecią popękanych naczynek. Szukajmy wówczas kosmetyków specjalnie dedykowanych potrzebom tej skóry (linie "Rosacea" lub "Anti-Redness"). Tego typu kosmetyki powinny zawierać substancje wpływające korzystnie na naczynia krwionośne (escyna, rutyna, wyciąg z arniki lub miłorzębu japońskiego). W pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym należy unikać mydeł i kosmetyków zawierających substancje potencjalnie drażniące (np. alkohol).
Z - jak zaskórniki
Nie są one obce nawet kobietom po 30 roku życia. Do skóry z zaskórnikami polecane są substancje działające komedolitycznie, czyli odblokowujące pory skóry. Należą do nich kwas azelainowy, kwas migdałowy czy salicylowy. U podstaw pielęgnacji tego rodzaju skóry leży również jej właściwe oczyszczanie za pomocą beztłuszczowego, antybakteryjnego żelu bez mydła. Pamiętajmy bowiem, że intensywne odtłuszczanie np. za pomocą toników z alkoholem przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego (produkcja sebum się zwiększy i stan cery ulegnie pogorszeniu).
Aby ułatwić wybór prezentu podzieliliśmy produkty na kategorie wiekowe. Pamiętajmy jednak, że wiek biologiczny skóry może nie być spójny z wiekiem metrykalnym. Na kondycję skóry mają przecież wpływ rozmaite czynniki zewnętrzne. Starajmy się więc przede wszystkim kierować potrzebami skóry.