×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Dzień Matki. Co wybrać?

Dobrym pomysłem będzie balsam ujędrniający czy żel pod prysznic. Wybór spersonalizowanego kremu do twarzy również nie musi być wyzwaniem z kosmetycznym mini-przewodnikiem.

A - jak alergiczna cera

Podstawowa zasada pielęgnacji takiej skóry brzmi: "im mniej, tym lepiej". Oznacza to, że powinniśmy używać kosmetyków, które mają jak najmniej składników (a szczególnie związków zapachowych, barwników czy konserwantów). W składzie szukajmy alantoiny, oleju makadamia, oleju bawełnianego, skwalenu czy wody termalnej. Tego typu kosmetyki sprawdzą się również bezpośrednio po przebytych zabiegach dermatologicznych. Pamiętajmy też, że stosowanie silnie odtłuszczających mydeł o zasadowym pH może zwiększać nadwrażliwość skóry. Należy więc zaopatrzyć się w specjalny żel.

B - bez blasku...

Mowa o ziemistej i pozbawionej witalności cerze. Szukajmy wówczas kremów z witaminą C, czyli z kwasem L-askorbinowym (INCI: L-Ascorbic Acid). Tego typu produkty są również polecane osobom palącym tytoń oraz po zimie jako "zastrzyk energii". Bardzo często mają postać specjalnego serum z aplikatorem w postaci pipety (ważne, aby buteleczkę szczelnie zakręcać po każdym użyciu) lub specjalnych jednorazowych ampułek.

D - jak skóra dojrzała

Retinol należy do najbardziej efektywnych substancji opóźniających procesy starzenia.
W kosmetykach najczęściej stosuje się retinol w postaci palmitynianu (INCI: Retinyl Palmitate). Zwróćmy jednak uwagę jak wysoką pozycję zajmuje on w składzie naszego kosmetyki. Przyjęto, iż nazwy użytych składników umieszcza się w kolejności, tak by na początku pojawiły się komponenty zastosowane w największej ilości, a na końcu w najmniejszej.

N - jak nawilżanie

Korzystne oddziaływanie na skórę spragnioną nawilżenia będą miały kosmetyki z kwasem hialuronowym (INCI: Hyaluronic Acid). To substancja naturalnie występująca w naszych organizmach (podobnie jak kolagen jest elementem budulcowym naszej skóry). Kwas hialuronowy, zaaplikowany w postaci kremu, jako duża cząsteczka działa na powierzchni skóry wiążąc wodę oraz ograniczając jej utratę.

P- jak przebarwienia

Zmniejszenie przebarwień jest procesem trudnym i  wymagającym dużej cierpliwości. Konieczna jest regularna aplikacja kremów na dzień i  na noc oraz ochrona skóry  filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze. W preparatach zwalczających przebarwienia znajdziemy  arbutynę oraz kwas kojowy, który blokuje aktywność tyrozynazy (enzym uczestniczący w szlaku syntezy melaniny). Do redukcji przebarwień potrądzikowych polecany jest z kolei kwas azelainowy.

T - jak trądzik różowaty

Manifestuje się efektem „płonącej twarzy” i siecią popękanych naczynek. Szukajmy wówczas kosmetyków specjalnie dedykowanych potrzebom tej skóry (linie "Rosacea" lub "Anti-Redness"). Tego typu kosmetyki powinny zawierać substancje wpływające korzystnie na naczynia krwionośne (escyna, rutyna, wyciąg z arniki lub miłorzębu japońskiego). W pielęgnacji skóry z  trądzikiem różowatym należy unikać mydeł i kosmetyków zawierających substancje potencjalnie drażniące (np. alkohol).

Z - jak zaskórniki

Nie są one obce nawet kobietom po 30 roku życia. Do skóry z zaskórnikami polecane są substancje działające komedolitycznie, czyli  odblokowujące pory skóry. Należą do nich kwas azelainowy, kwas  migdałowy czy salicylowy. U podstaw pielęgnacji tego rodzaju skóry leży również jej właściwe oczyszczanie za pomocą beztłuszczowego, antybakteryjnego żelu bez mydła. Pamiętajmy bowiem, że intensywne odtłuszczanie np. za pomocą toników z alkoholem przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego (produkcja sebum się zwiększy i stan cery ulegnie pogorszeniu).

Aby ułatwić wybór prezentu podzieliliśmy produkty na kategorie wiekowe. Pamiętajmy jednak, że wiek biologiczny skóry może nie być spójny z wiekiem metrykalnym. Na kondycję skóry mają przecież wpływ rozmaite czynniki zewnętrzne. Starajmy się więc przede wszystkim kierować potrzebami skóry.


Podziel się: