×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Różyczka

Różyczka to choroba wirusowa, wywoływana przez wirusa o nazwie Rubivirus, należącego do rodziny wirusów Togaviridae. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Okres wylęgania choroby od momentu kontaktu z chorym człowiekiem wynosi zazwyczaj 2-3 tygodnie, natomiast okres zaraźliwości zaczyna się na około 7 dni przed pojawieniem się wysypki, zaś kończy się 3-5 dni po jej zakończeniu. Przechorowanie różyczki daje trwałą odporność - oznacza to, że drugi raz na tę chorobę już nie zachorujemy.

Jakie są zatem objawy różyczki?

Różyczka zaczyna się objawami zwiastunowymi, do których należą nieżyt górnych dróg oddechowych, czasami biegunka, objawy te są zwykle słabo nasilone. Następnie w przebiegu różyczki powiększają się węzły chłonne: potyliczne (najczęściej), zauszne i szyjne, zwykle są one bolesne. Pojawia się także gorączka oraz przede wszystkim grudkowo-plamista wysypka, początkowo obejmująca twarz, następnie w ciągu jednej doby zajmuje ona całe ciało.

Na jakiej podstawie rozpoznaje się różyczkę?

Zazwyczaj rozpoznanie stawia się na podstawie objawów klinicznych, w sytuacjach wątpliwych konieczne jest oznaczanie swoistych przeciwciał oraz czasami hodowla wirusa.

Czy różyczka jest groźną chorobą?

Zazwyczaj nie. Jeśli jej objawy pojawiają się u dzieci, nastolatków czy dorosłych, zazwyczaj przebiega ona łagodnie. Różyczka w takiej sytuacji wymaga jedynie leczenia objawowego, czyli podawania leków przeciwgorączkowych oraz preparatów „walczących” z objawami nieżytu dróg oddechowych. Czasami jednak niestety zdarza się, że w przebiegu różyczki mogą pojawić się powikłania: przemijające zapalenie stawów, małopłytkowość czy nawet zapalenie mózgu. W takiej sytuacji pacjent chorujący na różyczkę wymaga hospitalizacji.

Czy różyczka może dawać powikłania w okresie ciąży?

Niestety tak. Im wcześniejszy tydzień ciąży, tym wirus różyczki będzie wywoływał większe spustoszenie w organizmie płodu. Zakażenie kobiety ciężarnej w pierwszym trymestrze zwykle kończy się obumarciem lub bardzo ciężkim uszkodzeniem płodu. Zakażenie wirusem różyczki po 16 tygodniu ciąży może przyczynić się do wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu, skazy krwotocznej, niedokrwistości, powiększenia wątroby i śledziony, powstania wad serca, zapalenia mięśnia sercowego, śródmiąższowego zapalenia płuc, zaćmy, małoocza czy też zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. Dlatego, aby nie dopuścić do zakażenia różyczką w okresie ciąży, każda kobieta, która planuje mieć dziecko, powinna oznaczyć poziom swoistych przeciwciał: jeśli poziom przeciwciał IgG będzie niski, będzie to oznaczać, że kobieta nie była szczepiona lub nie przechorowała różyczki w dzieciństwie. W takiej sytuacji przed rozpoczęciem starań o dziecko należy się zaszczepić.

Czy istnieje obowiązkowe szczepienie przeciwko różyczce?

Tak, obecnie dzieci szczepione są w 13-14 miesiącu życia oraz w 10 roku życia, jest to szczepionka skojarzona przeciwko odrze, śwince i różyczce. Ma to na celu zapobiec ewentualnemu późniejszemu zachorowaniu.

Widać zatem, że różyczka, pomimo iż zwykle nie jest groźna, może także pokazać inne oblicze. Dlatego też nie wolno lekceważyć szczepień, zwłaszcza u dziewcząt. W ten sposób można bowiem uchronić się przed groźnymi następstwami różyczki.


Podziel się: