Bezpieczna kąpiel
Anna Posmykiewicz

Bezpieczna kąpiel

W okresie wakacji, korzystając z kąpieli w morzu, jeziorze czy innym zbiorniku wodnym, należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Chodzi tu nie tylko o powszechnie znane zasady dotyczące zakazu kąpieli po spożyciu alkoholu czy zakazu skakania do wody w miejscach niedozwolonych. Należy bowiem także przestrzegać zasad dotyczących bezpieczeństwa kąpieli pod kątem możliwości doznania zupełnie innego uszczerbku na zdrowiu.

Przede wszystkim, wchodząc do wody (nawet, jeśli jest to tylko miejskie kąpielisko), powinniśmy mieć pewność, że woda jest czysta i kąpiel w niej nie przysporzy nam problemów zdrowotnych. Jak to sprawdzić? Nic prostszego- wystarczy odwiedzić stronę internetową Głównego Inspektoratu Sanitarnego, na której w czasie wakacji zawsze publikowany jest serwis dotyczący czystości różnych kąpielisk w całej Polsce i możliwości bezpiecznego z nich korzystania. Zawsze znajdziemy tam informacje dotyczące kąpielisk zamkniętych oraz tych w pełni bezpiecznych.

Co może nam zagrażać w wodzie?

Pomijając różnego rodzaju substancje chemiczne, mogą być to także bakterie i sinice. Jedną z groźniejszych bakterii jest Escherichia coli. Jest to pałeczka okrężnicy, która wchodzi w skład fizjologicznej flory jelitowej każdego człowieka. Natomiast jej obecność w wodach powierzchniowych jest często wykorzystywaną miarą ich zanieczyszczenia.

Jakie objawy może dawać zatrucie E.coli?

Są to objawy, które przede wszystkim dotyczą przewodu pokarmowego. Pojawia się ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka, bóle głowy, niekiedy gorączka. Zazwyczaj objawy nie są mocno nasilone i życiu pacjenta nic nie zagraża. Jednak czasami może zdarzyć się, że infekcja tą bakterią wywoła poważne komplikacje. Może dojść do zapalenia otrzewnej, zespołu hemolityczno - mocznicowego (obejmuje on objawy niewydolności nerek oraz zaburzeń w składzie krwi) czy posocznicy. Inna bakteria, która dość często zanieczyszcza różne zbiorniki wodne, to gronkowiec złocisty. Infekcja nim daje o sobie znać zwykle szybko, pojawia się biegunka, ból brzucha i wymioty.

Ponadto mogą zdarzyć się też infekcje skóry i tkanki podskórnej, powstają ropnie i zakażenia układowe wskutek produkcji toksyn. Może zdarzyć się również, że kąpielisko będzie zanieczyszczone pałeczkami Salmonelli, które także wywołują przykre objawy ze strony przewodu pokarmowego. Także obecność sinic może przysporzyć problemów. Kontakt z nimi może wywołać nieżyt żołądkowo-jelitowy, wysypkę, ból głowy i mięśni, a w cięższych przypadkach - nawet uszkodzenie wątroby.

Czym grozi spotkanie z meduzą? 

Innym problemem, który może zaburzyć spokój wypoczynku i bezpieczeństwo kąpieli, mogą okazać się meduzy. Kontakt z nimi może bowiem doprowadzić do przykrych poparzeń- nie tylko stóp, ale w czasie pływania meduzy mogą poparzyć całe ciało. Dlatego też nigdy nie lekceważmy ostrzeżeń ratowników na plaży i przestrzegajmy zakazów kąpieli.

Co zrobić, kiedy już dojdzie do oparzenia meduzą?

W pierwszej kolejności trzeba przepłukać ranę oparzeniową słoną wodą i usunąć widoczne pozostałości ramion meduzy. Należy to uczynić za pomocą narzędzi bądź w rękawiczkach, ponieważ parzydełka mogą spowodować obrażenia nawet po ich oderwaniu od ciała zwierzęcia. Nie wolno polewać zmian skórnych wodą słodką, gdyż spowoduje to nasilenie poparzenia .

Następnie, należy jak najszybciej polać poparzone miejsce octem spożywczym. W celu uzyskania najlepszego efektu należy polewać poparzone miejsca octem przez 30 minut lub do chwili ustąpienia bólu. Jeśli później będzie występował świąd poparzonego miejsca, można zastosować maści przeciwhistaminowe lub zawierające hydrokortyzon. Należy pamiętać, że poparzenie przez meduzę, głównie w krajach tropikalnych, zwłaszcza u osób „alergicznych”, może wywołać poważne następstwa, do wstrząsu anafilaktycznego włącznie. Dlatego tez, jeśli po poparzeniu człowiek zaczyna mieć trudności w oddychaniu, pojawiają się znacznego stopnia obrzęki, natychmiast należy wezwać lekarza.

Co innego czyha w wodzie? 

Warto pamiętać także o innych wodnych „żyjątkach”. W niektórych krajach dla turystów dużym problemem są kolczatki, których nadepnięcie równa się z posiadaniem w stopie dużej ilość igiełek ułamanych równo z powierzchnią skóry. Ich usunięcie zwykle wymaga pomocy lekarza. Dlatego też jadąc na wakacje zawsze warto zabrać ze sobą specjalne obuwie do chodzenia po wodzie. Nie krępuje ono ruchów stóp, można w nim swobodnie pływać, a może ocalić nasze stopy przed „niechcianym atakiem”.

Zanim pojedziemy na urlop czy krótki weekendowy wypoczynek, sprawdźmy zawsze czy miejsce, gdzie chcemy się wybrać jest czyste i będziemy mogli korzystać z obecnego tam kąpieliska. Jeśli nie - spróbujmy zmienić plany, bowiem nieprzestrzeganie zakazów może doprowadzić do tego, że urlop spędzimy w szpitalu. A kapiąc się w czystej wodzie, zawsze uważajmy na jej „mieszkańców”!

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

 • Autyzm dziecięcy – objawy, przyczyny, terapia przy zaburzeniach autystycznych

  Autyzm dziecięcy (łac. autismus infantum) jest złożonym zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które charakteryzuje się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji międzyosobowych. Typowe dla autyzmu dziecięcego jest też zubożenie i stereotypowość zachowań oraz trudności z integracją wrażeń zmysłowych.

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Ektoina – naturalny sprzymierzeniec w walce z alergią

  Ektoina to naturalny, organiczny związek produkowany przez kilka rodzajów bakterii. Ma właściwości ochronne i przeciwzapalne, znajduje zastosowanie w kosmetykach oraz lekach. Ektoina wykorzystywana jest w leczeniu alergii  (łagodzi objawy alergii błon śluzowych nosa i oczu) oraz w niwelowaniu objawów atopowego zapalenia skóry.

 • Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

  Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?   

 • Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

  Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij