Bezpiecznie na majówce, czyli pierwsza pomoc w sezonie grillowo-piknikowym
Anna Posmykiewicz

Bezpiecznie na majówce, czyli pierwsza pomoc w sezonie grillowo-piknikowym

Wiosna to czas rozpoczęcia towarzyskich spotkań na świeżym powietrzu. Ładna pogoda zachęca do zjedzenia obiadu w gronie znajomych przy grillu. Chętnie w wolne dni wyjeżdżamy z dziećmi za miasto na piknik. Jednak nawet w tak miłej atmosferze często mogą zdarzać się przykre wypadki i dlatego powinniśmy wiedzieć, jak zachować się w niebezpiecznej sytuacji.

Najlepiej w czasie wakacyjnego grillowania być po prostu uważnym – wtedy nie powinna wydarzyć się żadna, psująca wypoczynek, przykra przygoda. Jeśli jednak dojdzie do wypadku, należy udzielić pomocy, a w razie potrzeby wezwać Pogotowie Ratunkowe. 

Oparzenia

Często w czasie grillowania może dojść do oparzenia – najbardziej narażone są dzieci, które często bywają szybsze od swoich opiekunów. Niewiele czasu potrzeba, aby wyrządziły sobie krzywdę. Także dorosłym pełniącym funkcję kucharza przy grillu grozi ryzyko oparzenia. Nieraz zdarzały się sytuacje, że grill zapalił się cały w najmniej oczekiwanym momencie.

Jak zatem należy postąpić, kiedy dojdzie do poparzenia?

Przede wszystkim należy odsunąć poszkodowaną osobę od źródła ognia. Następnie oparzone miejsce, jak najszybciej trzeba schłodzić pod bieżącą wodą, Woda powinna mieć około 20 stopni Celsjusza, zaś oparzone miejsce najlepiej schładzać przez około 20 minut. Kiedy nie ma się dostępu do bieżącej wody, można wykorzystać np. wodę mineralną.

W trakcie schładzania należy usunąć z oparzonego miejsca odzież poprzez rozcięcie, pozbywając się w tym samym czasie pierścionków, zegarków itp., – pojawia się dużych rozmiarów obrzęk uniemożliwiający późniejsze zdjęcie biżuterii. Warto pamiętać, że nigdy nie wolno zrywać na siłę przyklejonej do ciała odzieży!

Po zakończeniu schładzania, na oparzone miejsce powinno się założyć jałowy kompres lub specjalny, schładzający opatrunek hydrożelowy. Oparzoną część ciała w miarę możliwości należy unieść do góry i unieruchomić. Nie wolno smarować poparzonego miejsca kremami czy maściami, dotykać rany bądź przekłuwać pęcherzy. Po udzieleniu pierwszej pomocy trzeba udać się do lekarza, a w przypadku dużych oparzeń najlepiej wezwać Pogotowie Ratunkowe. W oczekiwaniu na zespół ratowniczy nie można pozostawić poszkodowanego bez nadzoru, powinno się go zabezpieczać przed innymi urazami.

Oparzenia słoneczne

Na świeżym powietrzu jesteśmy narażeni na oparzenia słoneczne. Kiedy dawka promieni słonecznych jest zbyt duża, zaczynamy odczuwać pieczenie, skóra staje się zaczerwieniona i mogą pojawić się na niej pęcherze.

Co zrobić w takiej sytuacji? Oparzenie należy schłodzić, a następnie nanieść na nie specjalny produkt dostępny w aptece, który przyniesie ulgę i pomoże w szybszej regeneracji naskórka. Przed słonecznymi oparzeniami warto się chronić – obowiązkowy jest krem z filtrem: dla niemowląt i małych dzieci z filtrem 50, dla starszych dzieci z filtrem około 20, dla dorosłych 15-20.

Po każdym wyjściu z wody trzeba ponownie nanieść na skórę warstwę kremu, nawet jeśli producent zapewnia, że produkt jest wodoodporny. Poza tym na głowie warto umieścić kapelusz lub czapkę chroniącą przed słońcem. Miejsce pikniku powinno być zacienione, nie może znajdować się na pełnym słońcu – szczególnie dotyczy to rodzin z dziećmi.

Ukąszenia

W czasie letnich chwil życie uprzykrzają zwykle owady. Warto zabrać ze sobą środek odstraszający nieproszonych gości – w aptekach dostępne są warianty zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Kiedy dojdzie do ukąszenia, zmianę skórną najlepiej posmarować preparatem przeciwhistaminowym, który działa przeciwświądowo oraz miejscowo znieczulająco. Najlepiej także zażyć wapń.

Jeśli wiadomo, że w przeszłości po ukąszeniu przez osę czy pszczołę występowała bardzo silna reakcja alergiczna, powinno się porozmawiać ze swoim lekarzem o możliwości przepisania adrenaliny w penie – podanie jej przy nasilonych objawach alergicznych może uratować życie.

Urazy

Podczas grillowania czy pikniku zdarzają się urazy. Stłuczenie czy skręcenie nogi, zwłaszcza w przypadku dzieci, wcale nie jest rzadkie. Jak zachować się w takiej sytuacji?

W przypadku stłuczenia należy zastosować zimny okład i unieruchomić kończynę. Jeśli uraz był duży, musi go obejrzeć lekarz. Przy skręceniu postępujemy tak samo – zimny okład oraz unieruchomienie stawu. Jednak w tej sytuacji najlepiej skonsultować się z lekarzem – musi on ocenić, jak poważny jest uraz i czy kończyna nie wymaga unieruchomienia na dłuższy czas.

Kiedy doszło do złamania kończyny bądź są takie podejrzenia, trzeba ją unieruchomić, zabezpieczając dwa sąsiadujące ze sobą stawy np. kijami czy deskami. Następnie powinno się wezwać karetkę. Przy podejrzeniu złamania kręgosłupa (np. przy upadku z drzewa) poszkodowanego – jeśli jest przytomny – nie wolno ruszać.

Skaleczenia

Jak postąpić w przypadku większego skaleczenia? Zranione miejsce przemywa się wodą bądź wodą utlenioną. Następnie ranę trzeba osuszyć i odkazić jałowym gazikiem. Należy pamiętać, że do tego celu nie powinno się używać waty ani ligniny, gdyż „kłaczki” przedostaną się do wnętrza rany. Kolejno warto nakleić plaster z opatrunkiem lub w przypadku większych skaleczeń – zabandażować zranione miejsce. Jeśli rana jest głęboka lub brudna, konieczna będzie wizyta u lekarza.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Badanie EKG – co to jest i jak wygląda elektrokardiografia?

  EKG (elektrokardiografia) to zabieg diagnostyczny, który wykonywany jest w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń pracy serca. EKG jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym, może zostać wykonane zarówno u dziecka, nawet u niemowlęcia, jak i u człowieka dorosłego. Kiedy wykonuje się badanie EKG? Jak ono przebiega?

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

  Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

 • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

  Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

 • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

  Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, nie wiedząc dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom, jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, która można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

  TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

 • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

  Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij