Bezpiecznie na majówce, czyli pierwsza pomoc w sezonie grillowo-piknikowym

Wiosna to czas kiedy rozpoczynamy towarzyskie spotkania na świeżym powietrzu. Ładna pogoda zachęca do zjedzenia obiadu w gronie znajomych przy grillu. Chętnie w wolne dni wyjeżdżamy z dziećmi za miasto na piknik. Jednak nawet w tak miłej atmosferze często mogą zdarzać się przykre wypadki i dlatego powinniśmy wiedzieć, jak zachować się w niebezpiecznej sytuacji.

Oparzenia

Niestety, często w czasie grillowania może dojść do oparzenia - najbardziej narażone są na to niestety dzieci, które często bywają szybsze od swoich opiekunów i niewiele czasu potrzeba, aby wyrządziły sobie krzywdę. Także dorośli, którzy pełnią funkcję kucharza przy grillu mogą się oparzyć - nieraz zdarzały się sytuacje, że grill zapalił się cały w najmniej oczekiwanym momencie.

Jak zatem należy postąpić, kiedy dojdzie już do poparzenia?

Przede wszystkim należy odsunąć poszkodowaną osobę od źródła ognia. Następnie oparzone miejsce trzeba jak najszybciej schłodzić wodą. Najlepiej schładzać jest oparzone miejsce pod bieżącą wodą - woda powinna mieć około 20 st. C, zaś oparzone miejsce powinno się schładzać około 20 minut.

Podczas grillowania jednak zwykle nie mamy dostępu do bieżącej wody - można wtedy wykorzystać do chłodzenia po prostu wodę mineralna czy jakąkolwiek inną wodę. W trakcie schładzania należy usunąć z oparzonego miejsca odzież poprzez rozcięcie - należy jednak pamiętać, że absolutnie nigdy nie wolno zrywać na siłę przyklejonej do ciała odzieży! W tym samym czasie trzeba usunąć też z oparzonej okolicy pierścionki, zegarek itp. - po oparzeniu szybko będzie narastał obrzęk i późniejsze zdjęcie biżuterii będzie niemożliwe.

Po zakończeniu schładzania, na oparzone miejsce powinno się założyć jałowy opatrunek lub specjalny opatrunek hydrożelowy schładzający, oparzoną część ciała w miarę możliwości powinno się także unieść do góry i unieruchomić. Nigdy nie wolno smarować poparzonego miejsca żadnymi kremami czy maściami, dotykać rany czy przekłuwać pęcherzy. Po udzieleniu pierwszej pomocy należy udać się do lekarza osobiście, a w przypadku dużych oparzeń należy wezwać Pogotowie Ratunkowe. W oczekiwaniu na zespół ratowniczy nigdy nie można pozostawić poszkodowanego bez nadzoru, należy go zabezpieczać przed innymi urazami.

Oparzenia słoneczne

Na świeżym powietrzu jesteśmy także narażeni na oparzenia słoneczne. Kiedy dawka promieni słonecznych jest zbyt duża, zaczynamy odczuwać pieczenie, skóra staje się zaczerwieniona, a w poważniejszych poparzeniach mogą nawet pojawić się pęcherze.

Co zrobić w takiej sytuacji? Takie miejsce także należy schłodzić, a następnie nanieść na nie specjalny produkt dostępny w aptece, który przyniesie ulgę i szybciej pomoże pozbyć się oparzeń. Przed słonecznymi oparzeniami można się skutecznie chronić - zawsze obowiązkowy jest krem z filtrem: dla niemowląt i małych dzieci z filtrem 50, dla starszych dzieci z filtrem około 20, dla dorosłych 15-20. Po każdym wyjściu z wody należy ponownie na skórę nanieść warstwę kremu, nawet jeśli producent zapewnia, że produkt jest wodoodporny. Poza tym na głowie musi być kapelusz lub czapka chroniąca przed słońcem. Miejsce naszego pikniku powinno natomiast być zacienione, nie może znajdować się na pełnym słońcu, zwłaszcza jeśli są z nami dzieci.

Ukąszenia

W czasie letnich chwil mogą niestety uprzykrzać nam życie także owady. Warto zatem zabrać ze sobą środek odstraszający nieproszonych gości – w aptekach dostępne są warianty zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jeśli już dojdzie do ukąszenia, zmianę najlepiej jest posmarować preparatem przeciwhistaminowym, który działa przeciwświądowo oraz miejscowo znieczulająco. Warto także zażyć wapno. Jeśli wiemy, że w przeszłości po ukąszeniu przez osę czy pszczołę występowała u nas lub u naszych najbliższych bardzo silna reakcja alergiczna, warto porozmawiać ze swoim lekarzem o możliwości przepisania adrenaliny w penie, której podanie przy bardzo nasilonych objawach alergicznych może uratować życie.

Urazy

Podczas grillowania czy pikniku może także zdarzyć się, że doznamy urazu. Stłuczenie czy skręcenie nogi, zwłaszcza w przypadku dzieci, wcale nie jest rzadkie. Jak zachować się w takiej sytuacji?

W przypadku stłuczenia należy zastosować zimny okład i unieruchomić kończynę. Jeśli uraz był duży, musi nas obejrzeć lekarz. W przypadku skręcenia postępujemy tak samo- zimy okład + unieruchomienie stawu. Jednak w tej sytuacji zawsze konieczna jest konsultacja lekarska - lekarz musi bowiem ocenić, jak poważny jest uraz i czy kończyna nie wymaga unieruchomienia na dłuższy czas. Jeśli natomiast mamy podejrzenia, że doszło do złamania kończyny, należy ją unieruchomić zabezpieczając dwa sąsiadujące ze sobą stawy używając do tego celu np. kija czy deski. Następnie należy wezwać karetkę. Należy pamiętać, że w przypadku podejrzenia złamania kręgosłupa (np. przy upadku z drzewa), jeśli poszkodowany jest przytomny, nie wolno go poruszać, tylko od razu wezwać kartkę.

Skaleczenia

Jak postąpić natomiast w przypadku większego skaleczenia? Zranione miejsce należy przemyć wodą, a jeśli mamy ze sobą wodę utlenioną, można użyć także jej. Następnie ranę można osuszyć i odkazić jałowym gazikiem - należy pamiętać, że do tego celu nie powinno się używać waty ani ligniny, bowiem „kłaczki” przedostaną się do wnętrza rany. Potem można nakleić plaster z opatrunkiem lub w przypadku większych skaleczeń - zabandażować zranione miejsce. Jeśli rana jest głęboka lub brudna, konieczna jest wizyta u lekarza.

Najlepiej jednak w czasie wakacyjnego grillowania być po prostu uważnym - wtedy nie powinna wydarzyć się żadna przykra przygoda i nic nie powinno nam zepsuć wypoczynku. Jeśli już jednak coś się stanie, wtedy należy udzielić pomocy, a w razie potrzeby wezwać Pogotowie Ratunkowe. 

Podziel się: