Bezpiecznie na majówce, czyli pierwsza pomoc w sezonie grillowo-piknikowym
Wiosna to czas rozpoczęcia towarzyskich spotkań na świeżym powietrzu. Ładna pogoda zachęca do zjedzenia obiadu w gronie znajomych przy grillu. Chętnie w wolne dni wyjeżdżamy z dziećmi za miasto na piknik. Jednak nawet w tak miłej atmosferze często mogą zdarzać się przykre wypadki i dlatego powinniśmy wiedzieć, jak zachować się w niebezpiecznej sytuacji.
Najlepiej w czasie wakacyjnego grillowania być po prostu uważnym – wtedy nie powinna wydarzyć się żadna, psująca wypoczynek, przykra przygoda. Jeśli jednak dojdzie do wypadku, należy udzielić pomocy, a w razie potrzeby wezwać Pogotowie Ratunkowe.
Oparzenia
Często w czasie grillowania może dojść do oparzenia – najbardziej narażone są dzieci, które często bywają szybsze od swoich opiekunów. Niewiele czasu potrzeba, aby wyrządziły sobie krzywdę. Także dorosłym pełniącym funkcję kucharza przy grillu grozi ryzyko oparzenia. Nieraz zdarzały się sytuacje, że grill zapalił się cały w najmniej oczekiwanym momencie.
Jak zatem należy postąpić, kiedy dojdzie do poparzenia?
Przede wszystkim należy odsunąć poszkodowaną osobę od źródła ognia. Następnie oparzone miejsce, jak najszybciej trzeba schłodzić pod bieżącą wodą, Woda powinna mieć około 20 stopni Celsjusza, zaś oparzone miejsce najlepiej schładzać przez około 20 minut. Kiedy nie ma się dostępu do bieżącej wody, można wykorzystać np. wodę mineralną.
Po zakończeniu schładzania, na oparzone miejsce powinno się założyć jałowy kompres lub specjalny, schładzający opatrunek hydrożelowy. Oparzoną część ciała w miarę możliwości należy unieść do góry i unieruchomić. Nie wolno smarować poparzonego miejsca kremami czy maściami, dotykać rany bądź przekłuwać pęcherzy. Po udzieleniu pierwszej pomocy trzeba udać się do lekarza, a w przypadku dużych oparzeń najlepiej wezwać Pogotowie Ratunkowe. W oczekiwaniu na zespół ratowniczy nie można pozostawić poszkodowanego bez nadzoru, powinno się go zabezpieczać przed innymi urazami.
Oparzenia słoneczne
Na świeżym powietrzu jesteśmy narażeni na oparzenia słoneczne. Kiedy dawka promieni słonecznych jest zbyt duża, zaczynamy odczuwać pieczenie, skóra staje się zaczerwieniona i mogą pojawić się na niej pęcherze.
Co zrobić w takiej sytuacji? Oparzenie należy schłodzić, a następnie nanieść na nie specjalny produkt dostępny w aptece, który przyniesie ulgę i pomoże w szybszej regeneracji naskórka. Przed słonecznymi oparzeniami warto się chronić – obowiązkowy jest krem z filtrem: dla niemowląt i małych dzieci z filtrem 50, dla starszych dzieci z filtrem około 20, dla dorosłych 15-20.
Po każdym wyjściu z wody trzeba ponownie nanieść na skórę warstwę kremu, nawet jeśli producent zapewnia, że produkt jest wodoodporny. Poza tym na głowie warto umieścić kapelusz lub czapkę chroniącą przed słońcem. Miejsce pikniku powinno być zacienione, nie może znajdować się na pełnym słońcu – szczególnie dotyczy to rodzin z dziećmi.
Ukąszenia
W czasie letnich chwil życie uprzykrzają zwykle owady. Warto zabrać ze sobą środek odstraszający nieproszonych gości – w aptekach dostępne są warianty zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Kiedy dojdzie do ukąszenia, zmianę skórną najlepiej posmarować preparatem przeciwhistaminowym, który działa przeciwświądowo oraz miejscowo znieczulająco. Najlepiej także zażyć wapń.
Jeśli wiadomo, że w przeszłości po ukąszeniu przez osę czy pszczołę występowała bardzo silna reakcja alergiczna, powinno się porozmawiać ze swoim lekarzem o możliwości przepisania adrenaliny w penie – podanie jej przy nasilonych objawach alergicznych może uratować życie.
Urazy
Podczas grillowania czy pikniku zdarzają się urazy. Stłuczenie czy skręcenie nogi, zwłaszcza w przypadku dzieci, wcale nie jest rzadkie. Jak zachować się w takiej sytuacji?
W przypadku stłuczenia należy zastosować zimny okład i unieruchomić kończynę. Jeśli uraz był duży, musi go obejrzeć lekarz. Przy skręceniu postępujemy tak samo – zimny okład oraz unieruchomienie stawu. Jednak w tej sytuacji najlepiej skonsultować się z lekarzem – musi on ocenić, jak poważny jest uraz i czy kończyna nie wymaga unieruchomienia na dłuższy czas.
Skaleczenia
Jak postąpić w przypadku większego skaleczenia? Zranione miejsce przemywa się wodą bądź wodą utlenioną. Następnie ranę trzeba osuszyć i odkazić jałowym gazikiem. Należy pamiętać, że do tego celu nie powinno się używać waty ani ligniny, gdyż „kłaczki” przedostaną się do wnętrza rany. Kolejno warto nakleić plaster z opatrunkiem lub w przypadku większych skaleczeń – zabandażować zranione miejsce. Jeśli rana jest głęboka lub brudna, konieczna będzie wizyta u lekarza.