Bezpiecznie na majówce, czyli pierwsza pomoc w sezonie grillowo-piknikowym
Anna Posmykiewicz

Bezpiecznie na majówce, czyli pierwsza pomoc w sezonie grillowo-piknikowym

Wiosna to czas rozpoczęcia towarzyskich spotkań na świeżym powietrzu. Ładna pogoda zachęca do zjedzenia obiadu w gronie znajomych przy grillu. Chętnie w wolne dni wyjeżdżamy z dziećmi za miasto na piknik. Jednak nawet w tak miłej atmosferze często mogą zdarzać się przykre wypadki i dlatego powinniśmy wiedzieć, jak zachować się w niebezpiecznej sytuacji.

Najlepiej w czasie wakacyjnego grillowania być po prostu uważnym – wtedy nie powinna wydarzyć się żadna, psująca wypoczynek, przykra przygoda. Jeśli jednak dojdzie do wypadku, należy udzielić pomocy, a w razie potrzeby wezwać Pogotowie Ratunkowe. 

Oparzenia

Często w czasie grillowania może dojść do oparzenia – najbardziej narażone są dzieci, które często bywają szybsze od swoich opiekunów. Niewiele czasu potrzeba, aby wyrządziły sobie krzywdę. Także dorosłym pełniącym funkcję kucharza przy grillu grozi ryzyko oparzenia. Nieraz zdarzały się sytuacje, że grill zapalił się cały w najmniej oczekiwanym momencie.

Jak zatem należy postąpić, kiedy dojdzie do poparzenia?

Przede wszystkim należy odsunąć poszkodowaną osobę od źródła ognia. Następnie oparzone miejsce, jak najszybciej trzeba schłodzić pod bieżącą wodą, Woda powinna mieć około 20 stopni Celsjusza, zaś oparzone miejsce najlepiej schładzać przez około 20 minut. Kiedy nie ma się dostępu do bieżącej wody, można wykorzystać np. wodę mineralną.

W trakcie schładzania należy usunąć z oparzonego miejsca odzież poprzez rozcięcie, pozbywając się w tym samym czasie pierścionków, zegarków itp., – pojawia się dużych rozmiarów obrzęk uniemożliwiający późniejsze zdjęcie biżuterii. Warto pamiętać, że nigdy nie wolno zrywać na siłę przyklejonej do ciała odzieży!

Po zakończeniu schładzania, na oparzone miejsce powinno się założyć jałowy kompres lub specjalny, schładzający opatrunek hydrożelowy. Oparzoną część ciała w miarę możliwości należy unieść do góry i unieruchomić. Nie wolno smarować poparzonego miejsca kremami czy maściami, dotykać rany bądź przekłuwać pęcherzy. Po udzieleniu pierwszej pomocy trzeba udać się do lekarza, a w przypadku dużych oparzeń najlepiej wezwać Pogotowie Ratunkowe. W oczekiwaniu na zespół ratowniczy nie można pozostawić poszkodowanego bez nadzoru, powinno się go zabezpieczać przed innymi urazami.

Powiązane produkty

Oparzenia słoneczne

Na świeżym powietrzu jesteśmy narażeni na oparzenia słoneczne. Kiedy dawka promieni słonecznych jest zbyt duża, zaczynamy odczuwać pieczenie, skóra staje się zaczerwieniona i mogą pojawić się na niej pęcherze.

Co zrobić w takiej sytuacji? Oparzenie należy schłodzić, a następnie nanieść na nie specjalny produkt dostępny w aptece, który przyniesie ulgę i pomoże w szybszej regeneracji naskórka. Przed słonecznymi oparzeniami warto się chronić – obowiązkowy jest krem z filtrem: dla niemowląt i małych dzieci z filtrem 50, dla starszych dzieci z filtrem około 20, dla dorosłych 15-20.

Po każdym wyjściu z wody trzeba ponownie nanieść na skórę warstwę kremu, nawet jeśli producent zapewnia, że produkt jest wodoodporny. Poza tym na głowie warto umieścić kapelusz lub czapkę chroniącą przed słońcem. Miejsce pikniku powinno być zacienione, nie może znajdować się na pełnym słońcu – szczególnie dotyczy to rodzin z dziećmi.

Ukąszenia

W czasie letnich chwil życie uprzykrzają zwykle owady. Warto zabrać ze sobą środek odstraszający nieproszonych gości – w aptekach dostępne są warianty zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Kiedy dojdzie do ukąszenia, zmianę skórną najlepiej posmarować preparatem przeciwhistaminowym, który działa przeciwświądowo oraz miejscowo znieczulająco. Najlepiej także zażyć wapń.

Jeśli wiadomo, że w przeszłości po ukąszeniu przez osę czy pszczołę występowała bardzo silna reakcja alergiczna, powinno się porozmawiać ze swoim lekarzem o możliwości przepisania adrenaliny w penie – podanie jej przy nasilonych objawach alergicznych może uratować życie.

Urazy

Podczas grillowania czy pikniku zdarzają się urazy. Stłuczenie czy skręcenie nogi, zwłaszcza w przypadku dzieci, wcale nie jest rzadkie. Jak zachować się w takiej sytuacji?

W przypadku stłuczenia należy zastosować zimny okład i unieruchomić kończynę. Jeśli uraz był duży, musi go obejrzeć lekarz. Przy skręceniu postępujemy tak samo – zimny okład oraz unieruchomienie stawu. Jednak w tej sytuacji najlepiej skonsultować się z lekarzem – musi on ocenić, jak poważny jest uraz i czy kończyna nie wymaga unieruchomienia na dłuższy czas.

Kiedy doszło do złamania kończyny bądź są takie podejrzenia, trzeba ją unieruchomić, zabezpieczając dwa sąsiadujące ze sobą stawy np. kijami czy deskami. Następnie powinno się wezwać karetkę. Przy podejrzeniu złamania kręgosłupa (np. przy upadku z drzewa) poszkodowanego – jeśli jest przytomny – nie wolno ruszać.

Skaleczenia

Jak postąpić w przypadku większego skaleczenia? Zranione miejsce przemywa się wodą bądź wodą utlenioną. Następnie ranę trzeba osuszyć i odkazić jałowym gazikiem. Należy pamiętać, że do tego celu nie powinno się używać waty ani ligniny, gdyż „kłaczki” przedostaną się do wnętrza rany. Kolejno warto nakleić plaster z opatrunkiem lub w przypadku większych skaleczeń – zabandażować zranione miejsce. Jeśli rana jest głęboka lub brudna, konieczna będzie wizyta u lekarza.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie rumienia

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

    Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

  • Badanie EKG – co to jest i jak wygląda elektrokardiografia?

    EKG (elektrokardiografia) to zabieg diagnostyczny, który wykonywany jest w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń pracy serca. EKG jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym, może zostać wykonane zarówno u dziecka, nawet u niemowlęcia, jak i u człowieka dorosłego. Kiedy wykonuje się badanie EKG? Jak ono przebiega?

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

    Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

  • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

    TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

  • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

    Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl