Bezpiecznie na majówce, czyli pierwsza pomoc w sezonie grillowo-piknikowym
Anna Posmykiewicz

Bezpiecznie na majówce, czyli pierwsza pomoc w sezonie grillowo-piknikowym

Wiosna to czas rozpoczęcia towarzyskich spotkań na świeżym powietrzu. Ładna pogoda zachęca do zjedzenia obiadu w gronie znajomych przy grillu. Chętnie w wolne dni wyjeżdżamy z dziećmi za miasto na piknik. Jednak nawet w tak miłej atmosferze często mogą zdarzać się przykre wypadki i dlatego powinniśmy wiedzieć, jak zachować się w niebezpiecznej sytuacji.

Najlepiej w czasie wakacyjnego grillowania być po prostu uważnym – wtedy nie powinna wydarzyć się żadna, psująca wypoczynek, przykra przygoda. Jeśli jednak dojdzie do wypadku, należy udzielić pomocy, a w razie potrzeby wezwać Pogotowie Ratunkowe. 

Oparzenia

Często w czasie grillowania może dojść do oparzenia – najbardziej narażone są dzieci, które często bywają szybsze od swoich opiekunów. Niewiele czasu potrzeba, aby wyrządziły sobie krzywdę. Także dorosłym pełniącym funkcję kucharza przy grillu grozi ryzyko oparzenia. Nieraz zdarzały się sytuacje, że grill zapalił się cały w najmniej oczekiwanym momencie.

Jak zatem należy postąpić, kiedy dojdzie do poparzenia?

Przede wszystkim należy odsunąć poszkodowaną osobę od źródła ognia. Następnie oparzone miejsce, jak najszybciej trzeba schłodzić pod bieżącą wodą, Woda powinna mieć około 20 stopni Celsjusza, zaś oparzone miejsce najlepiej schładzać przez około 20 minut. Kiedy nie ma się dostępu do bieżącej wody, można wykorzystać np. wodę mineralną.

W trakcie schładzania należy usunąć z oparzonego miejsca odzież poprzez rozcięcie, pozbywając się w tym samym czasie pierścionków, zegarków itp., – pojawia się dużych rozmiarów obrzęk uniemożliwiający późniejsze zdjęcie biżuterii. Warto pamiętać, że nigdy nie wolno zrywać na siłę przyklejonej do ciała odzieży!

Po zakończeniu schładzania, na oparzone miejsce powinno się założyć jałowy kompres lub specjalny, schładzający opatrunek hydrożelowy. Oparzoną część ciała w miarę możliwości należy unieść do góry i unieruchomić. Nie wolno smarować poparzonego miejsca kremami czy maściami, dotykać rany bądź przekłuwać pęcherzy. Po udzieleniu pierwszej pomocy trzeba udać się do lekarza, a w przypadku dużych oparzeń najlepiej wezwać Pogotowie Ratunkowe. W oczekiwaniu na zespół ratowniczy nie można pozostawić poszkodowanego bez nadzoru, powinno się go zabezpieczać przed innymi urazami.

Oparzenia słoneczne

Na świeżym powietrzu jesteśmy narażeni na oparzenia słoneczne. Kiedy dawka promieni słonecznych jest zbyt duża, zaczynamy odczuwać pieczenie, skóra staje się zaczerwieniona i mogą pojawić się na niej pęcherze.

Co zrobić w takiej sytuacji? Oparzenie należy schłodzić, a następnie nanieść na nie specjalny produkt dostępny w aptece, który przyniesie ulgę i pomoże w szybszej regeneracji naskórka. Przed słonecznymi oparzeniami warto się chronić – obowiązkowy jest krem z filtrem: dla niemowląt i małych dzieci z filtrem 50, dla starszych dzieci z filtrem około 20, dla dorosłych 15-20.

Po każdym wyjściu z wody trzeba ponownie nanieść na skórę warstwę kremu, nawet jeśli producent zapewnia, że produkt jest wodoodporny. Poza tym na głowie warto umieścić kapelusz lub czapkę chroniącą przed słońcem. Miejsce pikniku powinno być zacienione, nie może znajdować się na pełnym słońcu – szczególnie dotyczy to rodzin z dziećmi.

Ukąszenia

W czasie letnich chwil życie uprzykrzają zwykle owady. Warto zabrać ze sobą środek odstraszający nieproszonych gości – w aptekach dostępne są warianty zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Kiedy dojdzie do ukąszenia, zmianę skórną najlepiej posmarować preparatem przeciwhistaminowym, który działa przeciwświądowo oraz miejscowo znieczulająco. Najlepiej także zażyć wapń.

Jeśli wiadomo, że w przeszłości po ukąszeniu przez osę czy pszczołę występowała bardzo silna reakcja alergiczna, powinno się porozmawiać ze swoim lekarzem o możliwości przepisania adrenaliny w penie – podanie jej przy nasilonych objawach alergicznych może uratować życie.

Urazy

Podczas grillowania czy pikniku zdarzają się urazy. Stłuczenie czy skręcenie nogi, zwłaszcza w przypadku dzieci, wcale nie jest rzadkie. Jak zachować się w takiej sytuacji?

W przypadku stłuczenia należy zastosować zimny okład i unieruchomić kończynę. Jeśli uraz był duży, musi go obejrzeć lekarz. Przy skręceniu postępujemy tak samo – zimny okład oraz unieruchomienie stawu. Jednak w tej sytuacji najlepiej skonsultować się z lekarzem – musi on ocenić, jak poważny jest uraz i czy kończyna nie wymaga unieruchomienia na dłuższy czas.

Kiedy doszło do złamania kończyny bądź są takie podejrzenia, trzeba ją unieruchomić, zabezpieczając dwa sąsiadujące ze sobą stawy np. kijami czy deskami. Następnie powinno się wezwać karetkę. Przy podejrzeniu złamania kręgosłupa (np. przy upadku z drzewa) poszkodowanego – jeśli jest przytomny – nie wolno ruszać.

Skaleczenia

Jak postąpić w przypadku większego skaleczenia? Zranione miejsce przemywa się wodą bądź wodą utlenioną. Następnie ranę trzeba osuszyć i odkazić jałowym gazikiem. Należy pamiętać, że do tego celu nie powinno się używać waty ani ligniny, gdyż „kłaczki” przedostaną się do wnętrza rany. Kolejno warto nakleić plaster z opatrunkiem lub w przypadku większych skaleczeń – zabandażować zranione miejsce. Jeśli rana jest głęboka lub brudna, konieczna będzie wizyta u lekarza.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

 • Autyzm dziecięcy – objawy, przyczyny, terapia przy zaburzeniach autystycznych

  Autyzm dziecięcy (łac. autismus infantum) jest złożonym zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które charakteryzuje się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji międzyosobowych. Typowe dla autyzmu dziecięcego jest też zubożenie i stereotypowość zachowań oraz trudności z integracją wrażeń zmysłowych.

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Ektoina – naturalny sprzymierzeniec w walce z alergią

  Ektoina to naturalny, organiczny związek produkowany przez kilka rodzajów bakterii. Ma właściwości ochronne i przeciwzapalne, znajduje zastosowanie w kosmetykach oraz lekach. Ektoina wykorzystywana jest w leczeniu alergii  (łagodzi objawy alergii błon śluzowych nosa i oczu) oraz w niwelowaniu objawów atopowego zapalenia skóry.

 • Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

  Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?   

 • Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

  Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij