Leczenie raka jelita grubego
Michał Posmykiewicz

Leczenie raka jelita grubego

Leczenie raka jelita grubego nie jest jednakowe we wszystkich przypadkach. Podobnie jest praktycznie we wszystkich nowotworach. Aby dobrać właściwe leczenie, trzeba przede wszystkim uwzględnić stopień zaawansowania procesu.

Stadium 0

Czyli rak dotyczący tylko najbardziej wewnętrznej warstwy ściany jelita patrząc od strony jego światła.
Pacjenci z tym najmniej rozwiniętym nowotworem wymagają zwykle najłagodniejszego leczenia i kończy się ono najczęściej na usunięciu polipa (polipektomia) lub ewentualnie guza z małym marginesem otaczającej zdrowej tkanki.

Stadium I (Dukes A)

Czyli rak, który nie dociera swym naciekiem do najbardziej zewnętrznej ściany jelita i nie przekracza jego granicy.
Tu także najczęściej wystarcza usunięcie guza z otaczającą tkanką.

Stadium II (Dukes B)

Jest to rak, który przekracza warstwę mięśniową ściany jelita, ale nie znajduje się jego komórek w węzłach chłonnych.
Tutaj należy z odpowiednim marginesem wyciąć fragment jelita z guzem i rozważyć w niektórych przypadkach leczenie uzupełniające pod postacią chemioterapii lub radioterapii.

Stadium III (Dukes C)

Rak jelita, którego komórki znajdowane są także w okolicznych węzłach chłonnych. Może on przekraczać granicę ściany jelita (C2) lub nie (C1).
Leczenie tu zawsze jest kilkuetapowe. Zwykle zaczyna się od chirurgii, a następnie podawana jest chemioterapia,  ewentualnie radioterapia. Rokowanie tu w dużej mierze zależy od ilości zajętych węzłów chłonnych.

Stadium IV (Dukes D)

Jeżeli rak jelita został zakwalifikowany do tej grupy oznacza to, że występują ogniska w narządach odległych takich jak wątroba czy płuca.
W tym przypadku chirurg często nie może usunąć całego guza lub takie postępowanie nie przynosi spodziewanego skutku. Leczenie operacyjne często ma na celu utrzymanie drożności przewodu pokarmowego i polega na wykonaniu zespoleń lub wyłonieniu stomii, czyli sztucznego odbytu. Chirurgiczne usunięcie przerzutów wykonuje się pod warunkiem, że są one pojedyncze i wycięcie ich nie pogorszy stanu chorego. Ponadto konieczna jest chemioterapia i często radioterapia, by ulżyć w dolegliwościach.

Nawrót raka

Nawrót raka po leczeniu dotyczy głównie pacjentów, u których był on rozpoznany w zawansowanym stadium. Głównym postępowaniem jest w tym przypadku chemioterapia, rzadziej chirurgia (w przypadku wznów miejscowych).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa, WZJG) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego? W jaki sposób leczy się WZJG? 

 • Bronchoskopia – wskazania, przebieg, wynik badania bronchoskopowego

  Bronchoskopia to inwazyjne badanie diagnostyczne, dzięki któremu można dokonać oceny dróg oddechowych  – wykryć wiele chorób i ustalić sposób leczenia. Wskazania do endokopii tchawicy i oskrzeli to m.in. nawracające zapalenia płuc, napady kaszlu o nieustalonej przyczynie czy zmiany widoczne na zdjęciu radiologicznym wymagające pogłębienia diagnostyki. Badanie jest bezbolesne, ale nieprzyjemne.

 • Porost islandzki – naturalna ulga dla gardła. Właściwości i zastosowanie preparatów z porostem islandzkim

  Porost islandzki, zwany inaczej płucnicą, bądź tarczownicą, rośnie na całej półkuli północnej. Obecne w nim kwasy porostowe hamuja rozwój drobnoustrojów w organizmie i wspomagają leczenie stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Preparaty z porostem islandzkim pomagają złagodzić pierwsze objawy przeziębienia i grypy, takie jak suchy kaszel czy drapanie i ból gardła, mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.

 • Zespół Reye’a – przyczyny, objawy i leczenie choroby Reye’a u dzieci

  Zespół Reye’a to rzadka choroba dotykająca najczęściej dzieci w wieku 4–12 lat, której przyczyną jest przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego. Choroba Reye’a to ostra encefalopatia, która powoduje obrzęk mózgu i wątroby, w konsekwencji uszkodzenie układu nerwowego, a w 50 proc. przypadków nawet śmierć. Jakie są dokładne objawy zespołu Reye’a? Jak się go diagnozuje i leczy?

 • Lamblioza – jak dochodzi do zarażenia lambliami? Objawy i leczenie giardiozy

  Lamblioza (lub inaczej giardioza) to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaki Giardia lamblia, objawiająca się przede wszystkim długotrwałą biegunką. Do zakażenia dochodzi najczęściej na skutek zjedzenia zarażonej żywności bądź wypicia skażonej wody.

 • Lipodemia – przyczyny, objawy, leczenie obrzęku tłuszczowego

  Lipodemia (inaczej obrzęk tłuszczowy lub „choroba grubych nóg”) jest bardzo rzadką chorobą, która najprawdopodobniej jest uwarunkowana genetycznie. Lipodemia charakteryzuje się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych. Nadmiarowa tkanka tłuszczowa lokalizuje się na nogach od bioder do kostek – stopy pozostają niezmienione.

 • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

  Erytrytol to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80 proc. sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną (0 kcal) i nie jest metabolizowany przez organizm, dzięki czemu jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

 • Uretroskopia – jakie są wskazania do wziernikowania cewki moczowej i jak przebiega badanie?

  Uretroskopia to inaczej wziernikowanie cewki moczowej. Dzięki temu inwazyjnemu badaniu zdiagnozować można wiele schorzeń układu moczowo–płciowego, np. zwężenie cewki moczowej, nowotwór moczowodu czy infekcję dróg moczowych. Objawami, które powinny skłonić do wizyty u urologa i które mogą być wskazaniem do wykonania uretroskopii są m. in. problemy z oddawaniem moczu, krwiomocz czy nawracające infekcje dróg moczowych. Jak przebiega wziernikowanie cewki moczowej? Czy jest bolesne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij