×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Leczenie raka jelita grubego

Leczenie raka jelita grubego nie jest jednakowe we wszystkich przypadkach. Podobnie jest praktycznie we wszystkich nowotworach. Aby dobrać właściwe leczenie, trzeba przede wszystkim uwzględnić stopień zaawansowania procesu.

Stadium 0

Czyli rak dotyczący tylko najbardziej wewnętrznej warstwy ściany jelita patrząc od strony jego światła.
Pacjenci z tym najmniej rozwiniętym nowotworem wymagają zwykle najłagodniejszego leczenia i kończy się ono najczęściej na usunięciu polipa (polipektomia) lub ewentualnie guza z małym marginesem otaczającej zdrowej tkanki.

Stadium I (Dukes A)

Czyli rak, który nie dociera swym naciekiem do najbardziej zewnętrznej ściany jelita i nie przekracza jego granicy.
Tu także najczęściej wystarcza usunięcie guza z otaczającą tkanką.

Stadium II (Dukes B)

Jest to rak, który przekracza warstwę mięśniową ściany jelita, ale nie znajduje się jego komórek w węzłach chłonnych.
Tutaj należy z odpowiednim marginesem wyciąć fragment jelita z guzem i rozważyć w niektórych przypadkach leczenie uzupełniające pod postacią chemioterapii lub radioterapii.

Stadium III (Dukes C)

Rak jelita, którego komórki znajdowane są także w okolicznych węzłach chłonnych. Może on przekraczać granicę ściany jelita (C2) lub nie (C1).
Leczenie tu zawsze jest kilkuetapowe. Zwykle zaczyna się od chirurgii, a następnie podawana jest chemioterapia,  ewentualnie radioterapia. Rokowanie tu w dużej mierze zależy od ilości zajętych węzłów chłonnych.

Stadium IV (Dukes D)

Jeżeli rak jelita został zakwalifikowany do tej grupy oznacza to, że występują ogniska w narządach odległych takich jak wątroba czy płuca.
W tym przypadku chirurg często nie może usunąć całego guza lub takie postępowanie nie przynosi spodziewanego skutku. Leczenie operacyjne często ma na celu utrzymanie drożności przewodu pokarmowego i polega na wykonaniu zespoleń lub wyłonieniu stomii, czyli sztucznego odbytu. Chirurgiczne usunięcie przerzutów wykonuje się pod warunkiem, że są one pojedyncze i wycięcie ich nie pogorszy stanu chorego. Ponadto konieczna jest chemioterapia i często radioterapia, by ulżyć w dolegliwościach.

Nawrót raka

Nawrót raka po leczeniu dotyczy głównie pacjentów, u których był on rozpoznany w zawansowanym stadium. Głównym postępowaniem jest w tym przypadku chemioterapia, rzadziej chirurgia (w przypadku wznów miejscowych).


Podziel się: