Nowa lista leków refundowanych (wrzesień 2023) – bezpłatne leki dla seniorów i dzieci
1 września 2023 roku weszło w życie obwieszczenie Ministerstwa Zdrowia wprowadzające zmiany na liście leków refundowanych. Prawo do bezpłatnych leków mają dzieci do ukończenia 18. roku życia i seniorzy od 65. roku życia. Jakie dokładnie preparaty znalazły się w wykazie?
Zmiany na liście leków refundowanych
30 sierpnia 2023 roku Ministerstwo Zdrowia opublikowało obwieszczenie w sprawie wykazu refundowanych leków (w tym również leków stosowanych podczas chemioterapii w całym zakresie zarejestrowanych wskazań), środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Jest to skutek wejścia w życie Ustawy z dnia 13 lipca 2023 roku o zmianie Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz Ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Wykaz ten obowiązuje od 1 września 2023 roku.
Bezpłatne leki dla seniorów 65+
Wraz z wejściem w życie omawianej nowelizacji powiększył się także wykaz bezpłatnych leków dla osób powyżej 65. roku życia. Jak podaje MZ, stworzono go we współpracy z konsultantami krajowymi, Narodowym Funduszem Zdrowia oraz Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Obecnie wykaz zawiera blisko 3800 pozycji (obejmuje ponad 420 substancji czynnych umieszczonych w 271 różnych grupach limitowych).
Na liście znalazły się m.in. leki:
- ginekologiczne,
- hormonalne,
- obniżające ciśnienie tętnicze krwi,
- przeciwcukrzycowe,
- antyhistaminowe,
- immunosupresyjne,
- okulistyczne,
- przeciwbakteryjne,
- przeciwgrzybicze,
- przeciwwirusowe,
- przeciwbólowe (w tym niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz opioidowe leki przeciwbólowe),
- przeciwzakrzepowe,
- hematologiczne,
- przeciwjaskrowe,
- przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne,
- stosowane w chorobach urologicznych,
- stosowane w leczeniu choroby Alzheimera,
- stosowane w leczeniu choroby Parkinsona,
- stosowane w leczeniu schorzeń układu oddechowego, pokarmowego, chorobach kości,
- antybiotyki,
- szczepionki przeciw pneumokokom i przeciw grypie.
Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży (wykaz 18-)
W wykazie nieodpłatnych leków dla dzieci i młodzieży w wieku do 18. roku życia umieszczono ponad 2800 pozycji (prawie 280 substancji czynnych w 216 różnych grupach limitowych).
Znajdują się tam m.in.:
- insuliny i analogi insulin,
- leki przeciwbólowe,
- leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne,
- leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe,
- leki przeciwpadaczkowe,
- leki przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwprątkowe,
- leki immunomodulujące i immunosupresyjne,
- leki przeciwzakaźne,
- leki zmniejszające stężenie lipidów we krwi,
- lek przeciwbiegunkowy,
- preparaty stosowane w leczeniu chorób układu oddechowego, pokarmowego, moczowego,
- antybiotyki,
- szczepionki przeciwko grypie oraz przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).
Pełna lista leków objętych refundacją oraz bezpłatnych leków dla seniorów i dzieci dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. Leki mogą otrzymać pacjenci spełniający kryterium wiekowe oraz mający rozpoznane schorzenie, które jest zgodne z zakresem wskazań objętych refundacją. Lekarz musi nanieść na recepcie symbol „DZ" lub „S" w zależności od uprawnień.
Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży
Warto także przypomnieć, że 1 września 2020 roku opublikowano listę leków refundowanych dla ciężarnych, na której znajdują się preparaty dostępne na receptę, najczęściej stosowane przez przyszłe mamy. Są to m.in. leki hormonalne, przeciwzakrzepowe oraz przeciwcukrzycowe. Co ważne, lista jest na bieżąco aktualizowana.
Receptę na leki refundowane oznaczone jako „C” mogą otrzymać wszystkie pacjentki od momentu stwierdzenia ciąży przez lekarza lub położną (jednak nie później niż 15 dni po planowanej dacie porodu). Może ją wystawić lekarz lub położna, którzy posiadają kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, bądź inny specjalista – na podstawie zaświadczenia potwierdzającego ciążę.