Kobieta z mlekotokiem trzyma się za pierś
Paulina Kłos-Wojtczak

Mlekotok – co to jest? Przyczyny i leczenie

Mleko w piersiach w warunkach fizjologicznych pojawia się u kobiet w ciąży (najczęściej pod koniec ostatniego trymestru) i karmiących (w trakcie laktacji). Istnieją jednak przypadki, gdy płyn ten pojawia się u pań, które nie spodziewają się dziecka, a nawet u mężczyzn. Czym jest mlekotok? Jakie są jego przyczyny i leczenie?

Czym jest mlekotok?

O zjawisku mlekotoku (łac. galactorrhoea) mówi się wówczas, gdy wydzielanie mleka z brodawek sutkowych nie ma związku z okresem ciąży i laktacji. Jest to częsty objaw hiperprolaktynemii (zwiększenia stężenia prolaktyny) – dotyka aż 30-84% chorych. Hormon ten produkowany jest przez przysadkę mózgową (przedni płat) i odpowiada za rozrost gruczołów sutkowych, a także sam proces laktacji, czyli produkcji mleka. Nadmierna produkcja prolaktyny może pojawić się jednak na skutek rozwoju makro- i mikrogruczolaków przysadki, a także jako konsekwencja m.in. sytuacji stresowych czy długotrwałego przyjmowania niektórych leków. Gdy zatem zauważy się u siebie objawy mlekotoku, a nie jest się w ciąży lub w okresie laktacji, należy udać się do lekarza w celu wykonania rutynowych badań diagnostycznych.

Mlekotok – przyczyny. Co powoduje mlekotok?

Przyczyn mlekotoku (niezwiązanego z ciążą i laktacją) może być wiele i na ogół mają one związek z zaburzeniami endokrynologicznymi. Niestety poznanie powodów patologicznego pojawienia się hiperprolaktynemii jest czasami ciężkie i żmudne, a przede wszystkim wymaga wykonania wielu badań – m.in. stężenia prolaktyny (w tym także w teście z metoklopramidem), hormonów tarczycy i hormonów płciowych. Dodatkowym narzędziem diagnostycznym jest także rezonans magnetyczny głowy.

Zaburzenia na osi podwzgórze-przysadka mogą być konsekwencją toczącego się stanu zapalnego, nowotworu, gruczolaków przysadki, a także uszkodzenia międzymózgowia. Ponadto zjawisko wydzielania mleka bez ciąży i u mężczyzn może być oznaką innych chorób, takich jak np. cukrzyca, niedoczynność tarczycy, niewydolność wątroby, choroba Addisona, a także przewlekła niewydolność nerek. Ilość wydzielanego mleka może zwiększać się pod wpływem bodźców stresowych oraz dużego wysiłku fizycznego.

Co ciekawe, mlekotok nie zawsze oznacza hiperprolaktynemii. Może pojawić się nawet z niskim lub prawidłowym stężeniem prolaktyny. W takiej sytuacji lekarz bierze pod uwagę możliwość występowania zaburzeń w metabolizmie miedzi, np. chorobę Wilsona.

Mlekotok bez ciąży może być także wynikiem przyjmowania niektórych leków, w tym m.in.:

  • trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych,
  • obniżających ciśnienie tętnicze krwi,
  • niektórych hormonów płciowych,
  • stosowanych w leczeniu choroby wrzodowej,
  • opioidów,
  • przeciwwymiotnych.

Dodatkowo mlekotok może pojawić się po zażyciu tabletek antykoncepcyjnych zawierających w składzie estrogeny. Stosunkowo rzadko mlekotok ma podłoże idiopatyczne, co oznacza, że nie da się stwierdzić przyczyn pojawienia się tego schorzenia.

Ważne jest to, że w przypadku hiperprolaktynemii poza wydzielaniem mleka można zaobserwować powiększenie gruczołów piersiowych, ból piersi, zaburzenia miesiączkowania, problemy z potencją, a także z zajściem w ciążę (nadmiar prolaktyny hamuje owulację, a to z kolei rodzi problemy z zapłodnieniem).

Powiązane produkty

Mlekotok – leczenie

Lekarz podejmuje się leczenia mlekotoku wyłącznie u mężczyzn i kobiet, które nie są w ciąży i w okresie laktacji. Najważniejszym celem leczenia mlekotoku, przy jednoczesnej hiperprolaktynemii, jest przede wszystkim ustabilizowanie poziomu tego hormonu. W ramach leczenia endokrynologicznego konieczne jest dodatkowo wykluczenie guza przysadki mózgowej i dokładne sprawdzenie czynności tarczycy.

W farmakologii mlekotoku stosuje się głównie agonistów dopaminy, w tym m.in. chinagolid, kabergolinę i bromokryptynę. Przyjmowanie tej ostatniej substancji aktywnej obarczone jest jednak wieloma skutkami ubocznymi, m.in. zaburzeniami ciśnienia i sennością.

W przypadku, gdy przyczyną mlekotoku jest guz przysadki, konieczne jest jego usunięcie na drodze chirurgicznej.

Mlekotok u mężczyzn

Wiele osób zastanawia się, po co mężczyznom brodawki sutkowe. Karol Darwin uważał, że służą one również do wykarmienia potomstwa. Prawda jest taka, że przez pierwsze dni życia zarodkowego wszyscy jesteśmy dziewczynkami. Dopiero ok. 12. tygodnia życia w łonie matki zaczynają rozwijać się męskie cechy płciowe pod wpływem testosteronu.

U mężczyzn przyczyną mlekotoku jest na ogół ginekomastia, czyli powiększenie gruczołów piersiowych przy jednoczesnym spadku poziomu testosteronu.

  1. M. Karasek, M. Pawlikowski i A. Lewiński, Hyperprolactinemia: causes, diagnosis, and treatment, „Endokrynologia Polska”, nr 6 2006.
  2. M. Kunicki, Hiperprolaktynemia, „Ginekologia po Dyplomie”, nr 1 2016.
  3. B. Banecka, T. Jaklińska i L. Szewczyk, Hiperprolaktynemia: aspekty diagnostyczne i terapeutyczne, „Endokrynologia Pediatryczna”, nr 4 2005.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

  • Inhalacje dla dzieci – jak zrobić to dobrze?

    Inhalacja to jedna z podstawowych metod leczenia chorób dróg oddechowych u dzieci. Dzięki tej metodzie możliwe jest miejscowe podawanie leków, które mają za zadanie skutecznie redukować objawy i tym samym pomagać w leczeniu. Jakie korzyści może przynieść inhalacja oraz kto nie powinien być poddawany inhalacjom?

  • Niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Objawy, leczenie, suplementacja

    W praktyce medycznej niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto są ze sobą ściśle powiązane, dlatego ich wzajemne zrozumienie jest kluczowe dla właściwego leczenia oraz skutecznej terapii. Niedoczynność tarczycy, niezależnie od przyczyny, prowadzi do zaburzenia produkcji hormonów tarczycy, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Choroba Hashimoto jest natomiast jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy.

  • Wirus hMPV – jakie są objawy zakażenia? Kto jest szczególnie narażony? Jak leczyć?

    Zimowe miesiące to okres wzmożonego ryzyka chorób układu oddechowego, który często nazywany jest sezonem wysokim. Ostatnio coraz częściej mówi się o wirusie hMPV, szczególnie w Chinach. Od kilkunastu godzin temat ten zyskuje na znaczeniu również w Europie – pierwsze przypadki infekcji wirusem wykryto w Portugalii.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.