Szczęsliwa Koreanka praktykująca nunchi
Weronika Grzywna

Nunchi – na czym polega koreański przepis na relacje międzyludzkie?

Czym jest tajemnicze nunchi  element koreańskiej kultury, który ma zapewnić zdrowe relacje międzyludzkie, a co za tym idzie również dobrostan psychiczny. Czy taka strategia ma szansę sprawdzić się także w Polsce?

 

Nunchi to swoisty element codziennego życia w Korei, przejawiający się zwłaszcza w wychowaniu dzieci w tym kraju. Jego celem jest zachowanie zdrowych relacji z innymi ludźmi. Nunchi nazywane jest strategią życia powiązaną z budowaniem i utrzymywaniem relacji z innymi. W Polsce z tym zjawiskiem spotykamy się stosunkowo rzadko.

Nunchi – co to jest?

Nunchi to koreańska filozofia, która jest silnie powiązana z budowaniem relacji. Według Euny Hong – autorki bestsellerowej książki Nunchi. Koreański sekret dobrych relacji z ludźmi” – nunchi polega na sztuce wyczuwania myśli oraz uczuć innych osób. W tradycji koreańskiej nunchi jest bardzo istotne w wychowywaniu dzieci. Koreańczycy rozpoczynają bowiem naukę nunchi już około 3. roku życia. Pomaga im to niejako ocenić, co myślą i co czują inni ludzie. Dzięki temu są w stanie adekwatnie zareagować na daną sytuację.

Nunchi bardzo często bywa nazywane częścią inteligencji emocjonalnej. Autorka książki wskazuje jednak na kilka istotnych różnic między nunchi a inteligencją emocjonalną. Przede wszystkim nunchi wiąże się z szybkością reakcji. Co więcej, inteligencja emocjonalna koncentruje się głównie na relacji z innymi, w nunchi zaś sytuacje rozpatrywane są w kontekście przestrzeni fizycznej, w której się rozgrywają.

Nunchi często zestawiane jest także z empatią, jednak w rzeczywistości jest to coś zupełnie innego. Empatia zakłada bowiem wczucie się w sytuację drugiej osoby. Nunchi z kolei jedynie ułatwia zachowanie dobrych i zdrowych relacji z wszystkimi osobami.

Nunchi – jakie są zasady?

W książce Euny Hong omówione zostało 8 zasad nunchi:

  1. Opróżnij umysł i pozbądź się uprzedzeń – chodzi o to, by przed wejściem w jakąkolwiek interakcję z drugą osobą oczyścić swój umysł i skupić się na chwili obecnej. Może pomóc w tym medytacja, joga czy pilates.
  2. Bądź świadom efektu obserwatora w momencie wejścia do pomieszczenia, zrozum, jaki wpływ wywierasz – zasady nunchi wskazują na to, by przed wejściem do pomieszczenia zatrzymać się w progu i poobserwować przebywających w danym pomieszczeniu ludzi.
  3. Jeśli właśnie wszedłeś do pokoju, pamiętaj, że wszyscy inni przebywają w nim dłużej od ciebie. Obserwuj ich, by zdobyć informacje – zasada ta skupia się na tym, by być elastycznym i dopasować się do osób przebywających w pomieszczeniu.
  4. Nigdy nie przepuszczaj okazji, żeby milczeć. Jeśli zaczekasz wystarczająco długo, usłyszysz odpowiedź na większość swoich pytań, nie wypowiadając ani słowa.
  5. Nunchi nie pozwala na lekceważenie manier i ogłady towarzyskiej – lekceważąc maniery, możemy bowiem postawić inną osobę w niekomfortowej sytuacji.
  6. Czytaj między wierszami. Ludzie nie zawsze mówią to, co myślą – i mają do tego prawo.
  7. Czasem skrzywdzenie kogoś przypadkiem jest gorsze, niż gdybyś to zrobił celowo.
  8. Bądź zwinny, bądź szybki – filozofia nunchi zwraca szczególną uwagę na to, by szybko zbierać dane, szybko przetwarzać zgromadzone informacje i jednocześnie szybko dostosowywać się do „pomieszczenia”, w którym się znajdujemy.

Powiązane produkty

Nunchi – skąd pochodzi nazwa?

Nunchi to słowo, które po raz pierwszy pojawiło się w XVII wieku jako nunch’ui, co dosłownie oznaczało „siła oka/moc”. W dosłownym znaczeniu nunchi definiowane jest więc jako miara oka. Euny Hong pisze jednak, że nunchi bywa nazywane sztuką odczytywania myśli. Nazwa „nunchi” jest obecnie używana jako podstawa wielu powszechnych wyrażeń i idiomów w Korei. Przykładowo rodzice, którzy zwracają uwagę niegrzecznemu dziecku, używają określenia: „dlaczego nie masz w sobie nunchi?”.

  1. Matei, A. What is 'nunchi', the Korean secret to happiness?. Dostęp online: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2019/nov/11/what-is-nunchi-the-korean-secret-to-happiness [data: 22.02.2023].
  2. Rijn, H. i in. (2007). Three factors for contextmapping in East Asia: Trust, control and nunchi. CoDesign 2.
  3. Robertson, S. (2019). Korean Nunchi and Well-Being. Science, Religion & Culture 6(1).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Jak działają i dlaczego powinny być dobrej jakości?

    Są nieodłącznym atrybutem każdego słonecznego dnia. Najczęściej sięgamy po nie latem, jednak w ciągu całego roku powinniśmy mieć je przy sobie, aby chronić nasze oczy przed działaniem promieni słonecznych. Mowa oczywiście o okularach przeciwsłonecznych, które – oprócz pełnienia funkcji dodatku do stylizacji – stanowią barierę chroniącą jeden z naszych zmysłów: wzrok. Podobnie jak przy zakupie ubrań, butów, żywności czy kosmetyków zwracamy uwagę na ich jakość, tak i w przypadku wyboru okularów słonecznych powinniśmy dobrać takie, które będą odpowiednie do naszych potrzeb nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim jakościowym.

  • Co kupić mamie na Dzień Matki?

    Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

    Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

  • Jak wyciągnąć psu i kotu kleszcza? Instrukcja krok po kroku

    Kleszcze to uciążliwe pasożyty, które mogą przenosić groźne choroby na zwierzęta. Na szczęście ich usunięcie jest stosunkowo proste, o ile wiemy, jak się do tego zabrać. Jak bezpiecznie i skutecznie wyciągnąć kleszcza psu i kotu, by zminimalizować ryzyko infekcji? Co zrobić z kleszczem?

  • Jak wygląda ugryzienie meszki? Czy można je czymś złagodzić?

    Lato to czas spędzany na świeżym powietrzu, co niestety wiąże się z uciążliwością owadów takich jak meszki. Ich bolesne ugryzienia potrafią skutecznie uprzykrzyć nam wypoczynek. Czy meszki w Polsce przenoszą choroby? Jak poradzić sobie ze swędzącym ugryzieniem meszki?

  • Jak chronić się w trakcie burzy? Co zrobić w razie uderzenia pioruna?

    W związku ze zmianami klimatu gwałtowne zjawiska pogodowe są coraz częstsze w naszej szerokości geograficznej. Dlatego też warto znać zasady bezpieczeństwa podczas burzy. Porażenie piorunem może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – dowiedz się, jak się zachować w trakcie nawałnicy, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl