Szczęsliwa Koreanka praktykująca nunchi
Weronika Babiec

Nunchi – na czym polega koreański przepis na relacje międzyludzkie?

Czym jest tajemnicze nunchi  element koreańskiej kultury, który ma zapewnić zdrowe relacje międzyludzkie, a co za tym idzie również dobrostan psychiczny. Czy taka strategia ma szansę sprawdzić się także w Polsce?

 

Nunchi to swoisty element codziennego życia w Korei, przejawiający się zwłaszcza w wychowaniu dzieci w tym kraju. Jego celem jest zachowanie zdrowych relacji z innymi ludźmi. Nunchi nazywane jest strategią życia powiązaną z budowaniem i utrzymywaniem relacji z innymi. W Polsce z tym zjawiskiem spotykamy się stosunkowo rzadko.

Nunchi – co to jest?

Nunchi to koreańska filozofia, która jest silnie powiązana z budowaniem relacji. Według Euny Hong – autorki bestsellerowej książki Nunchi. Koreański sekret dobrych relacji z ludźmi” – nunchi polega na sztuce wyczuwania myśli oraz uczuć innych osób. W tradycji koreańskiej nunchi jest bardzo istotne w wychowywaniu dzieci. Koreańczycy rozpoczynają bowiem naukę nunchi już około 3. roku życia. Pomaga im to niejako ocenić, co myślą i co czują inni ludzie. Dzięki temu są w stanie adekwatnie zareagować na daną sytuację.

Nunchi bardzo często bywa nazywane częścią inteligencji emocjonalnej. Autorka książki wskazuje jednak na kilka istotnych różnic między nunchi a inteligencją emocjonalną. Przede wszystkim nunchi wiąże się z szybkością reakcji. Co więcej, inteligencja emocjonalna koncentruje się głównie na relacji z innymi, w nunchi zaś sytuacje rozpatrywane są w kontekście przestrzeni fizycznej, w której się rozgrywają.

Nunchi często zestawiane jest także z empatią, jednak w rzeczywistości jest to coś zupełnie innego. Empatia zakłada bowiem wczucie się w sytuację drugiej osoby. Nunchi z kolei jedynie ułatwia zachowanie dobrych i zdrowych relacji z wszystkimi osobami.

Nunchi – jakie są zasady?

W książce Euny Hong omówione zostało 8 zasad nunchi:

  1. Opróżnij umysł i pozbądź się uprzedzeń – chodzi o to, by przed wejściem w jakąkolwiek interakcję z drugą osobą oczyścić swój umysł i skupić się na chwili obecnej. Może pomóc w tym medytacja, joga czy pilates.
  2. Bądź świadom efektu obserwatora w momencie wejścia do pomieszczenia, zrozum, jaki wpływ wywierasz – zasady nunchi wskazują na to, by przed wejściem do pomieszczenia zatrzymać się w progu i poobserwować przebywających w danym pomieszczeniu ludzi.
  3. Jeśli właśnie wszedłeś do pokoju, pamiętaj, że wszyscy inni przebywają w nim dłużej od ciebie. Obserwuj ich, by zdobyć informacje – zasada ta skupia się na tym, by być elastycznym i dopasować się do osób przebywających w pomieszczeniu.
  4. Nigdy nie przepuszczaj okazji, żeby milczeć. Jeśli zaczekasz wystarczająco długo, usłyszysz odpowiedź na większość swoich pytań, nie wypowiadając ani słowa.
  5. Nunchi nie pozwala na lekceważenie manier i ogłady towarzyskiej – lekceważąc maniery, możemy bowiem postawić inną osobę w niekomfortowej sytuacji.
  6. Czytaj między wierszami. Ludzie nie zawsze mówią to, co myślą – i mają do tego prawo.
  7. Czasem skrzywdzenie kogoś przypadkiem jest gorsze, niż gdybyś to zrobił celowo.
  8. Bądź zwinny, bądź szybki – filozofia nunchi zwraca szczególną uwagę na to, by szybko zbierać dane, szybko przetwarzać zgromadzone informacje i jednocześnie szybko dostosowywać się do „pomieszczenia”, w którym się znajdujemy.

Powiązane produkty

Nunchi – skąd pochodzi nazwa?

Nunchi to słowo, które po raz pierwszy pojawiło się w XVII wieku jako nunch’ui, co dosłownie oznaczało „siła oka/moc”. W dosłownym znaczeniu nunchi definiowane jest więc jako miara oka. Euny Hong pisze jednak, że nunchi bywa nazywane sztuką odczytywania myśli. Nazwa „nunchi” jest obecnie używana jako podstawa wielu powszechnych wyrażeń i idiomów w Korei. Przykładowo rodzice, którzy zwracają uwagę niegrzecznemu dziecku, używają określenia: „dlaczego nie masz w sobie nunchi?”.

  1. Matei, A. What is 'nunchi', the Korean secret to happiness?. Dostęp online: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2019/nov/11/what-is-nunchi-the-korean-secret-to-happiness [data: 22.02.2023].
  2. Rijn, H. i in. (2007). Three factors for contextmapping in East Asia: Trust, control and nunchi. CoDesign 2.
  3. Robertson, S. (2019). Korean Nunchi and Well-Being. Science, Religion & Culture 6(1).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żywienie medyczne seniora – co to jest? Na co zwrócić uwagę?

    Wraz z wiekiem oraz w przebiegu różnego rodzaju schorzeń nasz organizm staje się podatny na niedobory minerałów i witamin. Z tego powodu w wieku podeszłym niezwykle istotne jest zadbanie o zbilansowaną i zdrową dietę, która uzupełni te niedobory i dostarczy organizmowi niezbędną ilość energii. Jak powinno wyglądać żywienie seniorów?

  • Żywienie medyczne podczas chemioterapii – co należy wiedzieć?

    Choć chemioterapia ma na celu niszczenie komórek nowotworowych, to niestety oddziałuje również na cały organizm i powoduje szereg skutków ubocznych. Odpowiednie żywienie odgrywa ważną rolę w procesie leczenia i poprawia samopoczucie pacjentów. Jak powinno wyglądać żywienie medyczne podczas chemioterapii?

  • Leczenie promieniami podczerwonymi – czym jest i jak korzystać z infrared (IR)?

    Terapia infrared (IR) opiera się na wykorzystaniu światła podczerwonego, którego zastosowanie jest poparte badaniami naukowymi. Jego właściwości są dobrze znane i wykorzystywane już od pewnego czasu. Jedne z najciekawszych możliwości zastosowania terapii infrared, opisywane w wielu różnych źródłach naukowych, to przede wszystkim leczenie bólu i pobudzanie wzrostu komórek w organizmie.

  • Czy kot domowy powinien wychodzić na dwór?

    Kot domowy to jedno z najbardziej tajemniczych i fascynujących zwierząt, które towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Choć dzisiaj postrzegany jest głównie jako zwierzę domowe, zachował swoje drapieżne instynkty, które niejednokrotnie stają się wyzwaniem – zarówno dla jego opiekunów, jak i dla lokalnych ekosystemów. Jakie są korzenie jego współpracy z człowiekiem i jakie zagrożenia wiążą się z jego swobodnym wypuszczaniem?

  • Dieta niskosodowa – dla kogo? Przepisy od dietetyka

    Sód to pierwiastek niezbędny do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego podstawową rolą jest kontrola objętości płynów pozakomórkowych oraz utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. Sód jest niezwykle ważny, jednak jego nadmiar spożywany głównie w postaci soli kuchennej może wpływać na wzrost ciśnienia tętniczego krwi, niewydolność nerek oraz na wiele innych patologicznych procesów w organizmie. Czym jest dieta niskosodowa? Jakie niesie za sobą korzyści? Kto szczególnie powinien stosować dietę niskosodową? 

  • Jak się przygotować do sylwestra? Twarz, ciało i... nawodnienie

    Sylwestrowa noc to wyjątkowa okazja, by z radością pożegnać stary rok i przywitać nowy. Aby zabawa była udana, a poranek 1 stycznia okazał się łaskawszy, warto pamiętać o kilku zasadach i wprowadzić je w życie jeszcze przed szampańską imprezą.

  • Jak oczyścić organizm w 3 dni – przepisy dietetyka

    W okresie świątecznym często spożywamy więcej ciężkostrawnych, słodkich i tłustych posiłków niż zazwyczaj, co może prowadzić do zaburzeń trawiennych i gorszego samopoczucia. Czy po takim czasie powinniśmy oczyścić organizm specjalną dietą? Jak racjonalnie oczyścić organizm w 3 dni? Kto nie powinien korzystać z detoksów?

  • Jak skutecznie chronić pupila przed pasożytami? Praktyczne porady

    Pasożyty stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia naszych pupili. Zarażenie nimi może prowadzić do groźnych chorób, a nawet do stanów zagrażających życiu – szczególnie u młodych zwierząt. Dowiedz się, jak skutecznie dbać o profilaktykę, regularne odrobaczanie oraz ochronę przed pchłami i kleszczami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.