Szczęsliwa Koreanka praktykująca nunchi
Weronika Grzywna

Nunchi – na czym polega koreański przepis na relacje międzyludzkie?

Czym jest tajemnicze nunchi – element koreańskiej kultury, który ma zapewnić zdrowe relacje międzyludzkie, a co za tym idzie również dobrostan psychiczny. Czy taka strategia ma szansę sprawdzić się także w Polsce?  

Nunchi to swoisty element codziennego życia w Korei, przejawiający się zwłaszcza w wychowaniu dzieci w tym kraju. Jego celem jest zachowanie zdrowych relacji z innymi ludźmi. Nunchi nazywane jest strategią życia powiązaną z budowaniem i utrzymywaniem relacji z innymi. W Polsce z tym zjawiskiem spotykamy się stosunkowo rzadko.

Nunchi – co to jest?

Nunchi to koreańska filozofia, która jest silnie powiązana z budowaniem relacji. Według Euny Hong – autorki bestsellerowej książki Nunchi. Koreański sekret dobrych relacji z ludźmi” – nunchi polega na sztuce wyczuwania myśli oraz uczuć innych osób. W tradycji koreańskiej nunchi jest bardzo istotne w wychowywaniu dzieci. Koreańczycy rozpoczynają bowiem naukę nunchi już około 3. roku życia. Pomaga im to niejako ocenić, co myślą i co czują inni ludzie. Dzięki temu są w stanie adekwatnie zareagować na daną sytuację.

Nunchi bardzo często bywa nazywane częścią inteligencji emocjonalnej. Autorka książki wskazuje jednak na kilka istotnych różnic między nunchi a inteligencją emocjonalną. Przede wszystkim nunchi wiąże się z szybkością reakcji. Co więcej, inteligencja emocjonalna koncentruje się głównie na relacji z innymi, w nunchi zaś sytuacje rozpatrywane są w kontekście przestrzeni fizycznej, w której się rozgrywają.

Nunchi często zestawiane jest także z empatią, jednak w rzeczywistości jest to coś zupełnie innego. Empatia zakłada bowiem wczucie się w sytuację drugiej osoby. Nunchi z kolei jedynie ułatwia zachowanie dobrych i zdrowych relacji z wszystkimi osobami.

Nunchi – jakie są zasady?

W książce Euny Hong omówione zostało 8 zasad nunchi:

 1. Opróżnij umysł i pozbądź się uprzedzeń – chodzi o to, by przed wejściem w jakąkolwiek interakcję z drugą osobą oczyścić swój umysł i skupić się na chwili obecnej. Może pomóc w tym medytacja, joga czy pilates.
 2. Bądź świadom efektu obserwatora w momencie wejścia do pomieszczenia, zrozum, jaki wpływ wywierasz – zasady nunchi wskazują na to, by przed wejściem do pomieszczenia zatrzymać się w progu i poobserwować przebywających w danym pomieszczeniu ludzi.
 3. Jeśli właśnie wszedłeś do pokoju, pamiętaj, że wszyscy inni przebywają w nim dłużej od ciebie. Obserwuj ich, by zdobyć informacje – zasada ta skupia się na tym, by być elastycznym i dopasować się do osób przebywających w pomieszczeniu.
 4. Nigdy nie przepuszczaj okazji, żeby milczeć. Jeśli zaczekasz wystarczająco długo, usłyszysz odpowiedź na większość swoich pytań, nie wypowiadając ani słowa.
 5. Nunchi nie pozwala na lekceważenie manier i ogłady towarzyskiej – lekceważąc maniery, możemy bowiem postawić inną osobę w niekomfortowej sytuacji.
 6. Czytaj między wierszami. Ludzie nie zawsze mówią to, co myślą – i mają do tego prawo.
 7. Czasem skrzywdzenie kogoś przypadkiem jest gorsze, niż gdybyś to zrobił celowo.
 8. Bądź zwinny, bądź szybki – filozofia nunchi zwraca szczególną uwagę na to, by szybko zbierać dane, szybko przetwarzać zgromadzone informacje i jednocześnie szybko dostosowywać się do „pomieszczenia”, w którym się znajdujemy.

Polecane dla Ciebie

Nunchi – skąd pochodzi nazwa?

Nunchi to słowo, które po raz pierwszy pojawiło się w XVII wieku jako nunch’ui, co dosłownie oznaczało „siła oka/moc”. W dosłownym znaczeniu nunchi definiowane jest więc jako miara oka. Euny Hong pisze jednak, że nunchi bywa nazywane sztuką odczytywania myśli. Nazwa „nunchi” jest obecnie używana jako podstawa wielu powszechnych wyrażeń i idiomów w Korei. Przykładowo rodzice, którzy zwracają uwagę niegrzecznemu dziecku, używają określenia: „dlaczego nie masz w sobie nunchi?”.

 1. Matei, A. What is 'nunchi', the Korean secret to happiness?. Dostęp online: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2019/nov/11/what-is-nunchi-the-korean-secret-to-happiness [data: 22.02.2023].
 2. Rijn, H. i in. (2007). Three factors for contextmapping in East Asia: Trust, control and nunchi. CoDesign 2.
 3. Robertson, S. (2019). Korean Nunchi and Well-Being. Science, Religion & Culture 6(1).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Roztocza kurzu domowego wywołujące alergię – jak sobie z nimi radzić?

  Objawy związane z alergią na roztocza kurzu domowego są najbardziej odczuwalne w okresie jesienno-zimowym, który dla większości alergików jest czasem wytchnienia związanym z przekwitnięciem roślin. Charakterystyczne dla alergii na roztocza jest również nasilanie się dolegliwości w trakcie zamiatania i ścierania kurzu.

 • 5 zasad grillowania bez problemów z trawieniem

  Wraz z nadejściem wyższych temperatur coraz chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Przy tej okazji często decydujemy się na przygotowanie i zjedzenie posiłku w ogrodzie, w towarzystwie zaproszonych gości. Największą popularnością cieszą się potrawy przyrządzane na grillu. Czy możemy przygotować potrawy grillowane, które będą wyglądać apetycznie, smakować gościom i jednocześnie nie będą szkodziły ich zdrowiu?

 • Co kupić mamie na Dzień Matki?

  Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

 • Jak obliczyć ilość promili po spożytym alkoholu?

  Alkohol rozluźnia ciało, wprowadza w błogi stan relaksu i radości. Nic dziwnego, że dla wielu osób jest to niezbędny element udanej zabawy czy spotkania ze znajomymi. Mając jednak na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych, warto wiedzieć, jak szybko organizm metabolizuje wypity alkohol. Jazda pod wpływem alkoholu to nie tylko naruszenie prawa, ale przede wszystkim skrajna nieodpowiedzialność.

 • Piramida Maslowa – co to jest?

  Piramida Abrahama Maslowa to jedna z najpopularniejszych koncepcji odnoszących się do mechanizmu zaspokajania ludzkich potrzeb. Hierarchia potrzeb Maslowa została rozpowszechniona na całym świecie i do dziś znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Według amerykańskiego psychologa każdy człowiek ma pięć podstawowych potrzeb, które determinują jego codzienne funkcjonowanie. Co wchodzi w skład piramidy Maslowa?

 • Czy makowiec jest wskazany dla cukrzyków?

  Mak, a zatem również makowiec, jest nieodzownym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Zgodnie z ludowymi wierzeniami jego spożycie podczas wieczerzy wigilijnej miało zapewnić szczęście i uchronić przed złymi siłami. W tej legendzie jest zapewne ziarnko prawdy, ponieważ aktualnie mak jest uznawany za „superfoods” z racji swoich właściwości odżywczych i prozdrowotnych.

 • Terapia tańcem (choreoterapia) – na czym polega?

  Choreoterapia, czyli terapia tańcem, stosowana jest zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, zdrowych i chorych. Na czym polega? Jakie korzyści z niej wynikają?

 • Dzień Dziecka – pomysły na zdrowe prezenty dla dzieci

  Na Dzień Dziecka nasi milusińscy czekają przez cały rok. Nieważne, czy mają lat kilka, czy kilkanaście – każdy cieszy się z perspektywy otrzymania wymarzonego prezentu. Obdarowujący prezentowych inspiracji szukają z reguły w sklepach z zabawkami. Spójrzmy jednak na to święto z innej strony, a przekonamy się, że prezent na Dzień Dziecka z apteki może być nie tylko ciekawy, ale również przynoszący korzyści zdrowiu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij