Szczęsliwa Koreanka praktykująca nunchi
Weronika Babiec

Nunchi – na czym polega koreański przepis na relacje międzyludzkie?

Czym jest tajemnicze nunchi  element koreańskiej kultury, który ma zapewnić zdrowe relacje międzyludzkie, a co za tym idzie również dobrostan psychiczny. Czy taka strategia ma szansę sprawdzić się także w Polsce?

 

Nunchi to swoisty element codziennego życia w Korei, przejawiający się zwłaszcza w wychowaniu dzieci w tym kraju. Jego celem jest zachowanie zdrowych relacji z innymi ludźmi. Nunchi nazywane jest strategią życia powiązaną z budowaniem i utrzymywaniem relacji z innymi. W Polsce z tym zjawiskiem spotykamy się stosunkowo rzadko.

Nunchi – co to jest?

Nunchi to koreańska filozofia, która jest silnie powiązana z budowaniem relacji. Według Euny Hong – autorki bestsellerowej książki Nunchi. Koreański sekret dobrych relacji z ludźmi” – nunchi polega na sztuce wyczuwania myśli oraz uczuć innych osób. W tradycji koreańskiej nunchi jest bardzo istotne w wychowywaniu dzieci. Koreańczycy rozpoczynają bowiem naukę nunchi już około 3. roku życia. Pomaga im to niejako ocenić, co myślą i co czują inni ludzie. Dzięki temu są w stanie adekwatnie zareagować na daną sytuację.

Nunchi bardzo często bywa nazywane częścią inteligencji emocjonalnej. Autorka książki wskazuje jednak na kilka istotnych różnic między nunchi a inteligencją emocjonalną. Przede wszystkim nunchi wiąże się z szybkością reakcji. Co więcej, inteligencja emocjonalna koncentruje się głównie na relacji z innymi, w nunchi zaś sytuacje rozpatrywane są w kontekście przestrzeni fizycznej, w której się rozgrywają.

Nunchi często zestawiane jest także z empatią, jednak w rzeczywistości jest to coś zupełnie innego. Empatia zakłada bowiem wczucie się w sytuację drugiej osoby. Nunchi z kolei jedynie ułatwia zachowanie dobrych i zdrowych relacji z wszystkimi osobami.

Nunchi – jakie są zasady?

W książce Euny Hong omówione zostało 8 zasad nunchi:

  1. Opróżnij umysł i pozbądź się uprzedzeń – chodzi o to, by przed wejściem w jakąkolwiek interakcję z drugą osobą oczyścić swój umysł i skupić się na chwili obecnej. Może pomóc w tym medytacja, joga czy pilates.
  2. Bądź świadom efektu obserwatora w momencie wejścia do pomieszczenia, zrozum, jaki wpływ wywierasz – zasady nunchi wskazują na to, by przed wejściem do pomieszczenia zatrzymać się w progu i poobserwować przebywających w danym pomieszczeniu ludzi.
  3. Jeśli właśnie wszedłeś do pokoju, pamiętaj, że wszyscy inni przebywają w nim dłużej od ciebie. Obserwuj ich, by zdobyć informacje – zasada ta skupia się na tym, by być elastycznym i dopasować się do osób przebywających w pomieszczeniu.
  4. Nigdy nie przepuszczaj okazji, żeby milczeć. Jeśli zaczekasz wystarczająco długo, usłyszysz odpowiedź na większość swoich pytań, nie wypowiadając ani słowa.
  5. Nunchi nie pozwala na lekceważenie manier i ogłady towarzyskiej – lekceważąc maniery, możemy bowiem postawić inną osobę w niekomfortowej sytuacji.
  6. Czytaj między wierszami. Ludzie nie zawsze mówią to, co myślą – i mają do tego prawo.
  7. Czasem skrzywdzenie kogoś przypadkiem jest gorsze, niż gdybyś to zrobił celowo.
  8. Bądź zwinny, bądź szybki – filozofia nunchi zwraca szczególną uwagę na to, by szybko zbierać dane, szybko przetwarzać zgromadzone informacje i jednocześnie szybko dostosowywać się do „pomieszczenia”, w którym się znajdujemy.

Powiązane produkty

Nunchi – skąd pochodzi nazwa?

Nunchi to słowo, które po raz pierwszy pojawiło się w XVII wieku jako nunch’ui, co dosłownie oznaczało „siła oka/moc”. W dosłownym znaczeniu nunchi definiowane jest więc jako miara oka. Euny Hong pisze jednak, że nunchi bywa nazywane sztuką odczytywania myśli. Nazwa „nunchi” jest obecnie używana jako podstawa wielu powszechnych wyrażeń i idiomów w Korei. Przykładowo rodzice, którzy zwracają uwagę niegrzecznemu dziecku, używają określenia: „dlaczego nie masz w sobie nunchi?”.

  1. Matei, A. What is 'nunchi', the Korean secret to happiness?. Dostęp online: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2019/nov/11/what-is-nunchi-the-korean-secret-to-happiness [data: 22.02.2023].
  2. Rijn, H. i in. (2007). Three factors for contextmapping in East Asia: Trust, control and nunchi. CoDesign 2.
  3. Robertson, S. (2019). Korean Nunchi and Well-Being. Science, Religion & Culture 6(1).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kenia – szczepienia i zalecenia przed podróżą

    Wyjazd do Kenii wiąże się z koniecznością uwzględnienia zagrożeń zdrowotnych typowych dla krajów tropikalnych. Jakie szczepienia należy wykonać i kiedy najlepiej się zaszczepić? Czy w Kenii jest bezpiecznie pod względem zdrowotnym?

  • Szczepienia przed wyjazdem na Sri Lankę i zalecenia zdrowotne przed podróżą

    Podróż na Sri Lankę wiąże się z narażeniem na specyficzne zagrożenia zdrowotne, które są charakterystyczne dla regionów tropikalnych. Przed wyjazdem warto zapoznać się z aktualnymi zaleceniami dotyczącymi szczepień ochronnych, profilaktyki chorób zakaźnych oraz zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

  • Koc termiczny, czyli folia życia. Jak i kiedy używać?

    Koc termiczny wygląda jak kawałek cienkiej folii. Z jednej strony jest koloru srebrnego, a z drugiej złotego. Jest jednym z podstawowych elementów pierwszej pomocy w wypadkach. W zależności od sposobu użycia może stanowić ochronę przed nadmiernym wychłodzeniem lub przegrzaniem. Powinien być wyposażeniem każdej apteczki samochodowej, ale warto mieć go przy sobie również w innych okolicznościach – np. podczas wypraw górskich czy wycieczek turystycznych.

  • Higiena uszu psa i kota. Jak wyczyścić pupilowi uszy?

    Uszy to jeden z najważniejszych narządów zmysłu u psa i kota – dzięki nim zwierzęta odbierają dźwięki otoczenia, lokalizują sygnały i czują się bezpiecznie. Jednocześnie uszy są ciągle narażone na zanieczyszczenia, wilgoć i drobnoustroje, co przy braku odpowiedniej pielęgnacji może prowadzić do infekcji. Czyszczenie uszu to ważny element opieki, który wpływa na komfort i zdrowie czworonoga. Poniżej znajduje się praktyczny poradnik – dlaczego należy czyścić pupilowi uszy, jak często to robić, czym i w jaki sposób.

  • Obtarte pięty i stopy od butów – co robić? Skuteczne sposoby na otarcia

    Obtarte pięty do krwi to częsty problem, który może pojawić się na przykład po intensywnych aktywnościach fizycznych czy po założeniu nowych butów. Co robić, jeśli obuwie obciera do krwi? Jak radzić sobie z ranami od butów na stopach i jak im zapobiegać?

  • Jaki jest najzdrowszy owoc? Sprawdź, co warto włączyć do diety

    Owoce to doskonałe źródło witamin i składników mineralnych, a korzyści z ich spożycia są nieocenione. Pomimo zmian w sposobie żywienia i świadomości Polaków nadal jemy za mało owoców. O jakie owoce warto zadbać w codziennej diecie i dlaczego? Które owoce są najzdrowsze?

  • Karta EKUZ. Co daje i jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

    Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, znana jako EKUZ, to nieoceniona pomoc dla osób wyjeżdżających za granicę w celach turystycznych, służbowych czy rodzinnych. Dzięki niej można korzystać z publicznej opieki zdrowotnej w innych krajach UE oraz EFTA na podobnych zasadach jak obywatele tych państw. Jak działa EKUZ, co pokrywa i jak ją wyrobić?

  • Obcinanie pazurów u psa. Jak często je skracać i jak to zrobić?

    Obcinanie psich pazurów może spędzać sen z powiek zarówno psom, jak i ich opiekunom. Psy z reguły nie przepadają za tym zabiegiem, a opiekunowie obawiają się wykonywać go samodzielnie. Największy strach budzi ryzyko zbyt mocnego przycięcia psich pazurków. Jak więc zrobić to bezpiecznie i w prawidłowy sposób?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl