Młody piłkarz
Mateusz Durbas

Dieta dla młodego piłkarza – co powinien jeść młody sportowiec uprawiający piłkę nożną?

W dzisiejszych czasach coraz więcej młodych sportowców ma świadomość, że na ostateczny sukces w sporcie wpływ ma nie tylko systematyczny trening, lecz również dieta i zdrowy styl życia.

Piłka nożna jest niewątpliwie najpopularniejszą dyscypliną sportową na całym świecie. Każdego roku wielu młodych chłopców na całym świecie pragnie pójść w ślady piłkarskich idoli i zaczyna pierwsze profesjonalne treningi piłki nożnej.

Jaka dieta dla piłkarza?

Młodzi piłkarze powinni stosować się do zasad zdrowego odżywiania, postępując zgodnie z wytycznymi piramidy zdrowego żywienia i stylu życia dzieci i młodzieży. Dieta piłkarza powinna dostarczać odpowiednich ilości białka, węglowodanów złożonych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin, soli mineralnych (zwłaszcza wapnia, potasu, magnezu i żelaza), błonnika pokarmowego, antyoksydantów oraz płynów. W diecie piłkarza kładzie się duży nacisk na adekwatne spożycie energii w postaci węglowodanów, które są głównym paliwem energetycznym dla intensywnie pracujących mięśni szkieletowych podczas treningów i meczów piłkarskich. Oznacza to, że w jadłospisie piłkarza nie powinno zabraknąć takich produktów, jak świeże i suszone owoce, ziemniaki, bataty, makaron, płatki, ryż, kasza, dobrej jakości pieczywo na naturalnym zakwasie, komosa ryżowa, amarantus, wafle zbożowe, musli, 100-procentowe soki warzywne i owocowe, 100-procentowy dżem owocowy, przecier z owoców, budyń oraz kisiel.

Co jeść przed meczem?

Na 2-3 godziny przed meczem zaleca się, aby piłkarze zjedli lekkostrawny posiłek, który będzie bogaty w białko i łatwo przyswajalne węglowodany oraz zarazem ubogi w tłuszcze i błonnik pokarmowy. Pozwoli to na dostarczenie odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych oraz na uniknięcie wystąpienia uczucia dyskomfortu żołądkowo-jelitowego podczas rozgrywanego meczu piłkarskiego.

Oto przykładowe posiłki dla piłkarzy polecane przed meczem:

  • Pieczona pierś z kurczaka bez skóry z ryżem białym i umiarkowaną ilością warzyw w sosie ziołowo-pomidorowym.
  • Gotowany na parze filet z mintaja w ziołach ze szpinakiem, jasnym makaronem (pszennym lub kukurydzianym) i sosem pomidorowo-czosnkowym.
  • Gotowana kasza jaglana na bezcukrowym napoju sojowym lub chudym mleku z dojrzałym bananem, gorzkim kakao, ciemnym miodem i małą ilością 100-procentowego masła orzechowego.
  • Gotowany ryż biały z musem jogurtowo-truskawkowym.

Powiązane produkty

Co jeść w trakcie meczu?

W trakcie meczu piłkarz powinien spożywać od 30 g do 60 g łatwostrawnych węglowodanów, najlepiej w formie płynnej, na każdą godzinę podejmowanego wysiłku fizycznego, aby zapewnić maksymalnie wysoką wydolność fizyczną organizmu podczas rozgrywanego spotkania. Najlepszym wyborem dla piłkarza będzie w tym wypadku napój izotoniczny i/lub odżywka węglowodanowa, którą należy spożyć w przerwie meczu (po pierwszej połowie), jak również po zakończeniu regulaminowego czasu gry, gdy zajdzie konieczność rozegrania dogrywki.

Alternatywę dla odżywki węglowodanowej stanowi również żel energetyczny, który należy popić wodą lub napojem izotonicznym. Warto pamiętać o tym, aby napoje spożywać małymi łykami w trakcie meczu, jeżeli jest taka możliwość.

Czego nie powinien jeść piłkarz?

Piłkarz nie powinien spożywać produktów zawierających duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych. Mowa tu przede wszystkim o pokarmach pochodzenia zwierzęcego, takich jak smalec, masło, śmietana, serki topione, serki typu fromage, ale też karkówka, golonka, boczek, parówki czy tropikalne oleje roślinne (palmowy i kokosowy). W diecie piłkarza nasycone kwasy tłuszczowe powinny występować w ilości nie większej niż jedna dziesiąta dziennego udziału energii. Inną grupą produktów spożywczych, których piłkarz nie powinien spożywać, są tłuszcze trans występujące w niektórych margarynach kostkowych, sosach i zupach w proszku, tłuszczach piekarniczych, słonych przekąskach, a także w wyrobach cukierniczych, ciastkarskich oraz w popularnej żywności typu fast-food.

Podaż izomerów trans kwasów tłuszczowych powinna być tak niska, jak to tylko możliwe, gdyż ich wysoka zawartość w diecie zwiększa ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2, a także nowotworów i otyłości. Z zaleceń ogólnych warto również podkreślić, że piłkarze powinni możliwie ograniczać ilość spożywanych słodyczy ze względu na ich znikomą wartość odżywczą.

Ile piłkarz powinien pić wody?

Zaleca się, aby piłkarz każdego dnia wypijał 1 ml wszystkich płynów na każdą spożytą kcal w diecie. Jeśli zatem piłkarz spożywa przeciętnie 3200 kcal w ciągu dnia, to powinien wypijać blisko 3,5 litra płynów na dobę. Zdecydowaną większość płynów wypijanych przez piłkarza w ciągu doby powinna stanowić naturalna woda źródlana lub mineralna (najlepiej średnio- lub wysokozmineralizowana). Mniejszą część powinny stanowić natomiast soki warzywne, owocowe, warzywno-owocowe, napoje izotoniczne oraz odżywki węglowodanowe rozpuszczone w wodzie.

Wszyscy piłkarze powinni pamiętać o prawidłowym nawodnieniu i regularnie wypijać adekwatną ilość płynów przed, w trakcie i po treningu, aby zachować dobrą kondycję zdrowotną i dyspozycję psychofizyczną oraz wysoką wydolność fizyczną organizmu. Prostą metodą monitorowania stanu nawodnienia organizmu młodego sportowca jest ocena barwy moczu, która powinna być za każdym razem jaśniejsza niż kolor soku jabłkowego.

Dieta młodego piłkarza – przykładowy jadłospis

Oto przykładowy jadłospis dla młodego piłkarza:

Śniadanie: Owsianka z tartym jabłkiem i suszonymi śliwkami

Zagotować mleko o zawartości do 2% tłuszczu, dodać pokrojone w paski suszone śliwki, nasiona chia oraz płatki owsiane górskie, dokładnie zamieszać. Zdjąć z ognia, przykryć pokrywką i odstawić na 5 minut. Jabłko obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach, następnie wymieszać z sokiem z cytryny, ciemnym miodem i cynamonem. Na samym końcu wymieszać przygotowaną owsiankę ze startym jabłkiem, nasionami słonecznika i drobno pokrojonymi migdałami.

II śniadanie: Koktajl z mango i truskawek

Obrać i drobno posiekać mango oraz truskawki. Świeże owoce umieścić w malakserze, dodać napój sojowy bez cukru, nasiona słonecznika, siemię lniane, płatki jaglane, ciemny miód i zmiksować całość na koktajl.

Obiad: Pieczony pstrąg łososiowy z warzywami i ryżem

Rozgrzać piekarnik do temperatury 180 stopni Celsjusza. Ryż biały lub brązowy ugotować w lekko osolonej wodzie według instrukcji na opakowaniu. Cebulę pokroić w grube pióra, cukinię i paprykę czerwoną w plastry, oliwki odsączyć, brokuł podzielić na małe różyczki. Przełożyć wszystkie warzywa na blaszkę do pieczenia i dodać zmiażdżony ząbek czosnku. Polać oliwą z oliwek extra virgin i octem balsamicznym, posypać solą, pieprzem ziołowym i oregano, następnie wymieszać i piec w piekarniku przez 25 minut. Po tym czasie ułożyć na warzywach pstrąga łososiowego i piec jeszcze przez 20 minut.

Podwieczorek: Jogurt naturalny z musli i bananem

Jogurt naturalny o zawartości do 3% tłuszczu wymieszać z dobrej jakości musli oraz posiekanym w plastry bananem i płatkami migdałowymi. Całość posypać łyżeczką gorzkiego kakao.

Kolacja: Warzywne pieczywo z mozzarellą i świeżym pomidorem

Posmarować pieczywo pszenno-żytnie dobrej jakości hummusem lub margaryną miękką. Następnie nałożyć na pieczywo liście sałaty masłowej, plastry sera mozzarella light i świeżego pomidora. Całość posypać drobno posiekanym szczypiorkiem, pieprzem ziołowym i bazylią. Pozostałą część pomidora posiekać na małe kawałki i zjeść w trakcie posiłku.

  1. Oliveira C.C., Ferreira D., Caetano C., et al.: Nutrition and Supplementation in Soccer, „Sports (Basel)” 2017 May 12;5(2): 28.
  2. Steffl M., Kinkorova I., Kokstejn J., et al.: Macronutrient Intake in Soccer Players-A Meta-Analysis, „Nutrients” 2019 Jun 9;11(6):1305.
  3. Dobrowolski H., Karczemna A., Włodarek D.: Nutrition for Female Soccer Players-Recommendations, „Medicina (Kaunas)” 2020 Jan 10;56(1):28.
  4. Collins J., Maughan R.J., Gleeson M., et al.: UEFA expert group statement on nutrition in elite football. Current evidence to inform practical recommendations and guide future research, „Br J Sports Med” 2021 Apr ;55(8):416.
  5. Hulton A.T., Malone J.J., Clarke N.D., et al.: Energy Requirements and Nutritional Strategies for Male Soccer Players: A Review and Suggestions for Practice, „Nutrients” 2022 Feb 4;14(3):657.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrol – kalorie, właściwości. Czy jest zdrowy? Czy można go stosować u diabetyków?

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Zwichnięcie kostki – objawy, leczenie, rehabilitacja

    Zwichnięciu kostki (stawu skokowego) towarzyszą zwykle: ból, brak możliwości ruchu, widoczna deformacja i opuchlizna. Do tego urazu dochodzi najczęściej w wyniku aktywności fizycznej. Czym dokładnie jest zwichnięcie kostki i czym różni się od skręcenia? W jaki sposób można mu zapobiec?

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

  • Jak się przygotować na przybycie kociaka lub szczeniaka do domu? Co kupić?

    Moment, w którym wyczekany i wymarzony zwierzak ma pojawić się w domu, to na pewno radosne wydarzenie. Warto się na nie odpowiednio przygotować, aby uniknąć stresu czy potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Będzie to także pomocne w zminimalizowaniu ewentualnych zniszczeń w domu, które często są nieodłącznym elementem opieki nad młodym zwierzakiem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl