Piękne, kobiece oczy
Arkadiusz Dąbek

Stres pogarsza wzrok

Powszechnie wiadomo, że stres bardzo negatywnie wpływa na różne aspekty życia ludzkiego. Jak się okazuje, jednym z aspektów, który ulega pogorszeniu w związku ze stresem jest ludzki narząd wzroku.

Starzenie się komórek siatkówki przyspieszone przez stres

Perfuzja oczna, czyli przepływ krwi w krążeniu siatkówkowym i naczyniówkowym, jest regulowana przez wiele czynników – pośredniczy w tym m.in. wegetatywny (autonomiczny) układ nerwowy. Składa się z on z dwóch głównych części, układu współczulnego oraz przywspółczulnego. Zadaniem pierwszego z wymienionych jest mobilizacja organizmu w odpowiedzi na reakcję stresową. Z tego względu silne emocje mogą być przyczyną zmian w ciśnieniu śródgałkowym i powodować obniżenie przepływu naczyniowego w gałce ocznej.

Nowe badanie przeprowadzone na myszach przez naukowców z University of California w Stanach Zjednoczonych udowadnia, że długotrwały stres powoduje zmiany epigenetyczne w komórkach siatkówki, w tym w komórkach zwojowych. Są one podobne do efektów naturalnego starzenia się (podatność wzrastała wraz z wiekiem gryzoni) i mogą być przyczyną powstawania chorób narządu wzroku. Odkrycie to może mieć szczególne znaczenie w kontekście leczenia jaskry. Badanie zostało opublikowane w  czasopiśmie „Aging Cell”.

Starzenie się komórek – jakie są jego przyczyny?

Starzenie się jest procesem, który dotyczy wszystkich komórek organizmu. Wyróżnia się dwa rodzaje starzenia komórkowego:

  • replikacyjne – wynika z wyczerpania możliwej liczby podziałów komórek, jest związane ze skracaniem się telomerów (czyli końcowych fragmentów chromosomów, które kurczą się podczas każdego podziału komórki),
  • przyspieszone – jest ono indukowane stresem oksydacyjnym, onkogenami lub czynnikami uszkadzającymi DNA; obserwuje się je w komórkach prawidłowych, jak i w komórkach nowotworowych poddanych działaniu chemioterapeutyków.

Markerów starzejących się komórek jest wiele. Starzejące się komórki m.in. powiększają się i stają się płaskie. Obserwuje się wzrost aktywności i poziomu enzymu lizosomalnego β-galaktozydazy, a także wzrost ziarnistości. Zahamowana zostaje proliferacja komórek, czyli ich zdolność rozmnażania się, ponadto widoczny jest spadek aktywności telomerazy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dziwne skupiska zapalenia płuc wśród dzieci w Chinach. Apel WHO do władz

    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) złożyła oficjalny wniosek do chińskich władz, w którym zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie niepokojącego wzrostu zachorowań na choroby układu oddechowego wśród dzieci. Pojawiają się głosy dotyczące epidemii, którą próbują ukryć chińskie władze.

  • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

    Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

  • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

    Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

  • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

    Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

  • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

    O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

  • Semaglutyd może pomóc zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu

    Wyniki dużego badania klinicznego sugerują, że leki zawierające semaglutyd (stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz otyłości bądź nadwagi z co najmniej jednym współistniejącym schorzeniem związanym z nadmierną masą ciała) mogą również obniżać ryzyko wystąpienia tzw. zdarzeń sercowo-naczyniowych.

  • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

    Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij