Stres pogarsza wzrok
Powszechnie wiadomo, że stres bardzo negatywnie wpływa na różne aspekty życia ludzkiego. Jak się okazuje, jednym z aspektów, który ulega pogorszeniu w związku ze stresem jest ludzki narząd wzroku.
Starzenie się komórek siatkówki przyspieszone przez stres
Perfuzja oczna, czyli przepływ krwi w krążeniu siatkówkowym i naczyniówkowym, jest regulowana przez wiele czynników – pośredniczy w tym m.in. wegetatywny (autonomiczny) układ nerwowy. Składa się z on z dwóch głównych części, układu współczulnego oraz przywspółczulnego. Zadaniem pierwszego z wymienionych jest mobilizacja organizmu w odpowiedzi na reakcję stresową. Z tego względu silne emocje mogą być przyczyną zmian w ciśnieniu śródgałkowym i powodować obniżenie przepływu naczyniowego w gałce ocznej.
Nowe badanie przeprowadzone na myszach przez naukowców z University of California w Stanach Zjednoczonych udowadnia, że długotrwały stres powoduje zmiany epigenetyczne w komórkach siatkówki, w tym w komórkach zwojowych. Są one podobne do efektów naturalnego starzenia się (podatność wzrastała wraz z wiekiem gryzoni) i mogą być przyczyną powstawania chorób narządu wzroku. Odkrycie to może mieć szczególne znaczenie w kontekście leczenia jaskry. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Aging Cell”.
Starzenie się komórek – jakie są jego przyczyny?
Starzenie się jest procesem, który dotyczy wszystkich komórek organizmu. Wyróżnia się dwa rodzaje starzenia komórkowego:
- replikacyjne – wynika z wyczerpania możliwej liczby podziałów komórek, jest związane ze skracaniem się telomerów (czyli końcowych fragmentów chromosomów, które kurczą się podczas każdego podziału komórki),
- przyspieszone – jest ono indukowane stresem oksydacyjnym, onkogenami lub czynnikami uszkadzającymi DNA; obserwuje się je w komórkach prawidłowych, jak i w komórkach nowotworowych poddanych działaniu chemioterapeutyków.
Markerów starzejących się komórek jest wiele. Starzejące się komórki m.in. powiększają się i stają się płaskie. Obserwuje się wzrost aktywności i poziomu enzymu lizosomalnego β-galaktozydazy, a także wzrost ziarnistości. Zahamowana zostaje proliferacja komórek, czyli ich zdolność rozmnażania się, ponadto widoczny jest spadek aktywności telomerazy.