Garść suplementów diety, jako kolorwe kapsułki i tabletki
Zuzanna Kręcisz

Molibden – kiedy suplementować? Właściwości, działanie, dawkowanie

Molibden (Mo, łac. molybdenum) to pierwiastek chemiczny, który nazywany jest mikroelementem ze względu na to, że występuje w organizmie człowieka w niewielkiej ilości. Zwiększone zapotrzebowanie na molibden może występować w przebiegu rzadkich zespołów chorobowych, u podłoża których leżą zaburzenia funkcjonowania centrów energetycznych komórek, czyli mitochondriów.

Składniki mineralne, czyli mikro- i makroskładniki, pełnią liczne i istotne funkcje w organizmie. Należy jednak pamiętać, że zarówno niedobór, jak i ich nadmiar może niekorzystnie wpływać na zdrowie. Suplementację należy prowadzić rozważnie i w uzasadnionych przypadkach.

Co to jest molibden? Funkcje w organizmie

Molibden to pierwiastek, którego symbolem chemicznym jest Mo, będący minerałem zaliczanym do grupy metali. W organizmie człowieka występuje w niewielkich ilościach i dlatego jest nazywany mikroelementem lub pierwiastkiem śladowym. Jego nazwa molybdenum tłumaczona jest jako „podobny do ołowiu”, gdyż przez długi czas związki molibdenu były mylone właśnie z ołowiem. Dopiero w 1778 roku szwedzki aptekarz i chemik Carl Wilhelm Scheele otrzymał i nazwał molibden po raz pierwszy. W ogromnie skomplikowanej strukturze, jaką jest ciało człowieka, mimo niewielkiego zapotrzebowania molibden pełni wiele bardzo ważnych funkcji.

Funkcje molibdenu w organizmie:

  • jest składnikiem i aktywatorem enzymów biorących udział w syntezie kwasów nukleinowych DNA i RNA (bierze udział w przemianach materiału genetycznego),
  • uczestniczy w metabolizmie lipidów, puryn i pirymidyn,
  • wpływa na gospodarkę siarki i żelaza,
  • wykazuje działanie detoksykacyjne i chroniące przed wolnymi rodnikami (antyoksydacja),
  • jego odpowiedni poziom warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, odpornościowego, krążenia i pokarmowego,
  • bierze udział mechanizmach wpływających na wzrost organizmu, co jest szczególnie ważne dla rozwoju dzieci i młodzieży.

Jakie są najlepsze źródła molibdenu?

Molibden występuje najczęściej w formie związanej z enzymami. Jego obecność potwierdzono w bakteriach, grzybach, roślinach oraz u zwierząt. Zazwyczaj jego źródłem jest dieta, a znajduje się on m.in. w orzeszkach ziemnych, pestkach dyni, strączkach, maśle orzechowym, kakao, ryżu, ostrygach, żółtkach jaj, mleku, soi oraz marchwi. Pierwiastek ten występuje też w „twardej wodzie” (takiej z dużą ilością kamienia), dlatego nie zawsze jej filtrowanie jest wskazane.

Powiązane produkty

Czy można mieć niedobór lub nadmiar molibdenu? Przyczyny i objawy

Ze względu na niewielkie zapotrzebowanie organizmu na molibden oraz jego wysoką przyswajalność niedobory tego mikroelementu praktycznie nie występują. Nawet przy minimalnym zaangażowaniu w komponowanie posiłków jesteśmy w stanie zapewnić sobie jego wystarczającą ilość. Objawy, które mogą świadczyć o niedoborze, nie są charakterystyczne. Są to np. bóle głowy, kołatanie serca, dezorientacja czy drażliwość. Przed podjęciem decyzji o suplementacji wskazana jest zatem odpowiednia diagnostyka. Zwiększone zapotrzebowanie na molibden może występować w przebiegu rzadkich zespołów chorobowych, u podłożu których leżą zaburzenia funkcjonowania centrów energetycznych komórek, czyli mitochondriów. Wymienić tu można: zespół Leigha, MELAS (choroba genetyczna, w której równolegle występują: miopatia mitochondrialna, encefalopatia, kwasica mleczanowa oraz incydenty podobne do udarów) i MERRF (padaczka miokloniczna z włóknami szmatowatymi; choroba genetyczna). Nadmiar Mo może sprzyjać rozwojowi dny moczanowej, powodować bóle stawów, zaburzać gospodarkę miedzią, wapniem i fluorem, nasilać próchnicę zębów i rozregulowywać przemiany lipidów i białek. Wbrew niektórym twierdzeniom molibden można przedawkować i nie jest to bezpieczne.

Jaki suplement z molibdenem wybrać i jak go dawkować?

Zalecane dzienne spożycie, czyli RDA (ang. Recommended Dietary Allowance), Mo dla osób dorosłych jest bardzo niewielkie i wynosi 45 µg. W przypadku stwierdzonych niedoborów zaleca się niekiedy dawkę od 200 do 500 µg. Suplementacja zawsze powinna być poprzedzona badaniem określającym poziom pierwiastka, np. jonogramem, i odbywać się na zalecenie i pod kontrolą lekarza. Nadmiar molibdenu może wywoływać szereg działań niepożądanych, w tym także toksycznych. Wybierając suplement witaminowo-mineralny, warto zwrócić uwagę, czy zawiera molibden i przestrzegać ściśle zaleconego dawkowania. Wchłanianie pierwiastka zwiększa przyjmowanie go podczas posiłków. Z ostrożnością należy podchodzić do opinii, że Mo wspiera męską płodność, gdyż wyniki badań są sprzeczne. Nie należy również przyjmować dużych dawek molibdenu na kaca. Dowiedziono co prawda, że uczestniczy w rozkładzie aldehydu octowego będącego przyczyną „zespołu dnia następnego”, ale zdecydowanie lepiej będzie zjeść jajecznicę i wypić kakao (dobre źródła molibdenu).

  1. Przygoda, B., Kunachowicz, H., Nadolna, I., Iwanow, K., Tabele składu i wartości odżywczej wybranych produktów spożywczych i typowych potraw, PZWL, wyd. VII zmienione, 2020.
  2. Gawęcki, J., Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2010.
  3. Mendel, R.R., Molybdenum: biological activity and metabolism, The Royal Society of Chemistry, 2005.
  4. Słonecki, J., Zdrowie na własne życzenie, tom 2, Wydawnictwo ProPartner, Warszawa 2017.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Przeciwdziałanie samobójstwom – gdzie szukać pomocy?

    Samobójstwa stanowią poważny problem zdrowia publicznego na całym świecie, w tym także w Polsce. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku życie odbiera sobie około 700 tysięcy osób, co oznacza, że co 40 sekund ktoś umiera w wyniku samobójstwa.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.