próbka krwi do testu na wirusa Marburg
Arkadiusz Dąbek

Wirus Marburg – czy jest groźny?

W ostatnim czasie prasę obiegła informacja o tym, że w Ghanie zarejestrowano podejrzenie zakażenia wirusem Marburg. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problem był poważny, gdyż potencjalne zagrożenie zostało porównane do przypadku wirusa Ebola.

W lipcu 2022 roku Ghana poinformowała o dwóch przypadkach gorączki krwotocznej za sprawą wirusa Marburg. Na chwilę obecną oficjalnie także potwierdziła zakończenie epidemii. W sumie w zgłoszonej epidemii odnotowano trzy potwierdzone przypadki, w tym dwa po laboratoryjnym potwierdzeniu wirusa, który dotknął m.in. regiony Ashanti i Savannah. Co zatem warto wiedzieć o wirusie Marburg?

Wirus Marburg – co to za wirus?

Wirus Marburg został zakwalifikowany do rodziny tzw. filowirusów (Filoviridae). W tej samej grupie znajduje się wirus Ebola. Podobieństwa między nimi widać w budowie – np. jednoniciowym RNA czy morfologii. Wirus Marburg cechuje się mniejszą szkodliwością, którą fachowo określa się poziomem wirulencji.

Nazwa wirusa wzięła się od lokalizacji jego pierwszego udokumentowanego pojawienia się, czyli w Marburgu (w Niemczech). Wydarzyło się to w 1967 roku. Wówczas doszło do przejścia patogenu z małpy na człowieka. Opiekunowie koczkodanów zielonych przywiezionych z Ugandy zakazili się od swoich podopiecznych. Ogólna liczba zachorowań w pierwszej fazie wynosiła 25 osób, z których następnie kolejnych sześć zakaziła się wtórnie. Za sprawą wirusa Marburg odeszło wówczas siedmioro pacjentów.

Jak dochodzi do zakażenia wirusem Marburg?

Zarażenie wirusem Marburg ma miejsce za sprawą kontaktu z płynami ustrojowymi chorującego: krwią lub śliną. Może również przenosić się drogą kropelkową, jednak wówczas ryzyko zakażenia się nie jest duże.

Powiązane produkty

Objawy choroby marburskiej

Inkubacja wirusa trwa 3–9 dni. W tym czasie występują objawy grypopodobne, np. gorączka, dreszcze, różne bóle: głowy, mięśni, stawów, gardła oraz ogólne osłabienie. Dodać należy, że symptomy te szybko nabierają na sile. Później pojawiają się: biegunka, wymioty, bóle brzucha, niekiedy wysypka, zaczerwienienie oczu, a ponadto ujawniają się cechy krwotoczne, czyli krwawienia zewnętrzne i wewnętrzne. Niestety, choroba może doprowadzić do zgonu pacjenta.

Leczenie choroby marburskiej

Nie ma skutecznej terapii leczniczej ani szczepionki przeciwko gorączkom krwotocznym (powodowanym zarówno wirusem Marburg, jak i wirusem Ebola). W związku z tym w przypadku wystąpienia choroby marburskiej należy stosować się do ustalonych obostrzeń. Ponieważ brak leku, a możliwość zakażenia jest duża, to osoby z bliskiego otoczenia chorego mają obowiązek przestrzegać określonych warunków izolacji, jak również stosować środki ochrony osobistej.

W walce z wirusem Marburg korzysta się z metod przewidzianych do leczenia ciężkiej posocznicy.

Rokowania chorych wyglądają fatalnie, przynajmniej z perspektywy statystycznej. Śmiertelność przy gorączce krwotocznej Marburg wynosi ponad 80%, a niekiedy mówi się o ponad 90%. Warto jednak dodać, że w trakcie trwania epidemii tej gorączki (za sprawą przeniesienia patogenów od małp przywiezionych do Europy) wskaźnik śmiertelności wynosił 22%.

Do pośrednich przyczyn wpływających niekorzystnie na rokowania zalicza się wstrząsy, krwawienia, objawy neurologiczne, wysoką wiremię, wysoki poziom aminotransferazy asparginowej oraz ciążę. Rekonwalescencja może zająć nawet ponad rok. W przypadku ozdrowieńców nie zauważono trwałych konsekwencji zakażenia.

  1. Ghana reports first-ever suspected cases of Marburg virus disease, „afro.who.int” [online] https://www.afro.who.int/countries/ghana/news/ghana-reports-first-ever-suspected-cases-marburg-virus-disease [dostęp:] 1.10.2022.
  2. Ghana declares end of Marburg virus disease outbreak, „afro.who.int” [online] https://www.afro.who.int/countries/ghana/news/ghana-declares-end-marburg-virus-disease-outbreak, [dostęp:] 1.10.2022.
  3. Gorączki krwotoczne Ebola i Marburg, „gov.pl” [online] https://www.gov.pl/web/gis/goraczki-krwotoczne-ebola-i-marburg, [dostęp:] 1.10.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij