próbka krwi do testu na wirusa Marburg
Arkadiusz Dąbek

Wirus Marburg – czy jest groźny?

W ostatnim czasie prasę obiegła informacja o tym, że w Ghanie zarejestrowano podejrzenie zakażenia wirusem Marburg. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problem był poważny, gdyż potencjalne zagrożenie zostało porównane do przypadku wirusa Ebola.

W lipcu 2022 roku Ghana poinformowała o dwóch przypadkach gorączki krwotocznej za sprawą wirusa Marburg. Na chwilę obecną oficjalnie także potwierdziła zakończenie epidemii. W sumie w zgłoszonej epidemii odnotowano trzy potwierdzone przypadki, w tym dwa po laboratoryjnym potwierdzeniu wirusa, który dotknął m.in. regiony Ashanti i Savannah. Co zatem warto wiedzieć o wirusie Marburg?

Wirus Marburg – co to za wirus?

Wirus Marburg został zakwalifikowany do rodziny tzw. filowirusów (Filoviridae). W tej samej grupie znajduje się wirus Ebola. Podobieństwa między nimi widać w budowie – np. jednoniciowym RNA czy morfologii. Wirus Marburg cechuje się mniejszą szkodliwością, którą fachowo określa się poziomem wirulencji.

Nazwa wirusa wzięła się od lokalizacji jego pierwszego udokumentowanego pojawienia się, czyli w Marburgu (w Niemczech). Wydarzyło się to w 1967 roku. Wówczas doszło do przejścia patogenu z małpy na człowieka. Opiekunowie koczkodanów zielonych przywiezionych z Ugandy zakazili się od swoich podopiecznych. Ogólna liczba zachorowań w pierwszej fazie wynosiła 25 osób, z których następnie kolejnych sześć zakaziła się wtórnie. Za sprawą wirusa Marburg odeszło wówczas siedmioro pacjentów.

Jak dochodzi do zakażenia wirusem Marburg?

Zarażenie wirusem Marburg ma miejsce za sprawą kontaktu z płynami ustrojowymi chorującego: krwią lub śliną. Może również przenosić się drogą kropelkową, jednak wówczas ryzyko zakażenia się nie jest duże.

Powiązane produkty

Objawy choroby marburskiej

Inkubacja wirusa trwa 3–9 dni. W tym czasie występują objawy grypopodobne, np. gorączka, dreszcze, różne bóle: głowy, mięśni, stawów, gardła oraz ogólne osłabienie. Dodać należy, że symptomy te szybko nabierają na sile. Później pojawiają się: biegunka, wymioty, bóle brzucha, niekiedy wysypka, zaczerwienienie oczu, a ponadto ujawniają się cechy krwotoczne, czyli krwawienia zewnętrzne i wewnętrzne. Niestety, choroba może doprowadzić do zgonu pacjenta.

Leczenie choroby marburskiej

Nie ma skutecznej terapii leczniczej ani szczepionki przeciwko gorączkom krwotocznym (powodowanym zarówno wirusem Marburg, jak i wirusem Ebola). W związku z tym w przypadku wystąpienia choroby marburskiej należy stosować się do ustalonych obostrzeń. Ponieważ brak leku, a możliwość zakażenia jest duża, to osoby z bliskiego otoczenia chorego mają obowiązek przestrzegać określonych warunków izolacji, jak również stosować środki ochrony osobistej.

W walce z wirusem Marburg korzysta się z metod przewidzianych do leczenia ciężkiej posocznicy.

Rokowania chorych wyglądają fatalnie, przynajmniej z perspektywy statystycznej. Śmiertelność przy gorączce krwotocznej Marburg wynosi ponad 80%, a niekiedy mówi się o ponad 90%. Warto jednak dodać, że w trakcie trwania epidemii tej gorączki (za sprawą przeniesienia patogenów od małp przywiezionych do Europy) wskaźnik śmiertelności wynosił 22%.

Do pośrednich przyczyn wpływających niekorzystnie na rokowania zalicza się wstrząsy, krwawienia, objawy neurologiczne, wysoką wiremię, wysoki poziom aminotransferazy asparginowej oraz ciążę. Rekonwalescencja może zająć nawet ponad rok. W przypadku ozdrowieńców nie zauważono trwałych konsekwencji zakażenia.

  1. Ghana reports first-ever suspected cases of Marburg virus disease, „afro.who.int” [online] https://www.afro.who.int/countries/ghana/news/ghana-reports-first-ever-suspected-cases-marburg-virus-disease [dostęp:] 1.10.2022.
  2. Ghana declares end of Marburg virus disease outbreak, „afro.who.int” [online] https://www.afro.who.int/countries/ghana/news/ghana-declares-end-marburg-virus-disease-outbreak, [dostęp:] 1.10.2022.
  3. Gorączki krwotoczne Ebola i Marburg, „gov.pl” [online] https://www.gov.pl/web/gis/goraczki-krwotoczne-ebola-i-marburg, [dostęp:] 1.10.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

    Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

    Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

  • Pandemia zmieniła skład mikroflory dzieci – co to oznacza dla ich zdrowia?

    Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że dzieci urodzone w czasie pandemii COVID-19 mają inny skład mikroflory jelitowej niż maluchy, które przyszły na świat w okresie przed jej wybuchem. Zmiany te obejmują zarówno skład, jak i różnorodność mikrobiomu. Jakie może mieć to skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci?

  • Efekt Mozarta – na czym polega?

    Słuchanie muzyki poprawia nastrój, łagodzi skutki stresu, relaksuje (w zależności od tempa muzyka może pobudzać do działania lub wyciszać). Udowodniono też, że wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Co ciekawe, w odbiór i przetwarzanie muzyki zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu. Ale czy muzyka może zmniejszać częstotliwość napadów u chorych na padaczkę lub zwiększać inteligencję? Sprawdzamy.

  • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

    Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

  • „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

    Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

  • Naukowcy opracowali test pozwalający zdiagnozować zespół chronicznego zmęczenia

    Diagnoza zespołu chronicznego zmęczenia jest skomplikowanym procesem, który wymaga wykluczenia innych możliwych przyczyn objawów pacjenta. Z tego powodu wielu chorych nie zostaje właściwie zdiagnozowanych i nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego opracowali narzędzie diagnostyczne, które umożliwia diagnozę CFS na podstawie badania krwi.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij