Mężczyzna wykonuje wymaz policzka w celu sprawdzenia ojcostwa
Agnieszka Gierszon

Testy DNA na ojcostwo – jak wygląda badanie, ile kosztuje i kiedy można je wykonać?

Testy na ojcostwo wykonywane są od lat 80. XX wieku. Przez lata zmieniały się techniki inżynierii genetycznej, dzięki którym możliwe stało się ustalenie lub wykluczenie ewentualnego rodzicielstwa. Obecnie nie ma konieczności czekania z wykonaniem badań aż do momentu narodzin dziecka, ponieważ można je wykonać jeszcze na etapie rozwoju płodowego. Jak wygląda badanie? Skąd pobrać próbkę do testu i ile on kosztuje?

Test na ojcostwo wykonuje się w sytuacji, w której zależy nam na ustaleniu lub wykluczeniu ojcostwa albo potwierdzeniu pokrewieństwa badanych osób. Najczęściej wykorzystuje się badania DNA, które pozwalają ustalić pokrewieństwo pomiędzy osobami badanymi na podstawie porównania ich profili genetycznych. Podczas badania porównuje się zapisy kilkunastu do kilkudziesięciu markerów genetycznych o różnorodnej lokalizacji. Testy na ojcostwo wykonuje się najczęściej z inicjatywy prywatnej lub na polecenie sądu czy prokuratury, np. w przebiegu spraw o ustalenie bądź zaprzeczenie ojcostwa.

Czym jest test na potwierdzenie ojcostwa?

Badania na ojcostwo przeprowadza się głównie w sytuacji, w której domniemany ojciec dziecka ma wątpliwości co do swojego ojcostwa, często jednak wykonywane są także na polecenie sądu lub prokuratury w sprawach o ustalenie bądź zaprzeczenie ojcostwa lub w sprawach dotyczących obowiązku alimentacyjnego czy też dziedziczenia. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ustalanie, a w zasadzie wykluczanie ojcostwa przeprowadzano wyłącznie na bazie analizy grup krwi domniemanego ojca, matki i dziecka.

Od czasu upowszechnienia się testów genetycznych badania ojcostwa wykonywane są wyłącznie metodami biologii molekularnej. Wykorzystuje się w tym celu DNA izolowane z materiału pobranego od dziecka i jego domniemanego ojca, a w określonych sytuacjach również od matki. Aby ocenić pokrewieństwo lub ewentualne ojcostwo porównuje się między pacjentami występowanie kilkunastu lub kilkudziesięciu markerów genetycznych charakteryzujących się dużą zmiennością.

Potwierdzenie ojcostwa – rodzaje testów i stopień ich wiarygodności

Istnieje kilka wariantów testów DNA na ustalenie ojcostwa. Wszystkie wykonywane są tymi samymi metodami biologii molekularnej. Materiał pobiera się w identyczny sposób. Jest nim zazwyczaj wymaz z wewnętrznej strony policzka, jednak zależnie od zleceniodawcy i powodu, przez który wykonuje się badania, różnią się one w zakresie wymagań i formalności oraz sposobu pobrania próbki niezbędnej do wykonania badania.

W sytuacjach, gdy z jakichś względów niemożliwe jest rutynowe pobranie materiału w postaci wymazu lub próbki krwi, a badanie wykonywane jest na zlecenie prywatne, istnieje możliwość wykonania testu DNA z tzw. mikrośladów. Próbki do badania stanowią w tym przypadku pozostałości materiału genetycznego, które można znaleźć np. na smoczku czy gryzaku dziecka, ustniku butelki, na szklance, puszce, sztućcach, słomkach, szczoteczce do zębów, patyczkach kosmetycznych, gumie do żucia, niedopałkach papierosów, maszynkach do golenia, chusteczkach higienicznych, tamponach, podpaskach, paskach z glukometru lub w cebulkach włosów czy resztkach obciętych paznokci oraz plamach krwi lub spermy.

Testy laboratoryjne służące ustaleniu ojcostwa biologicznego mogą albo potwierdzić ojcostwo z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością (tj. na poziomie 99,999%), albo całkowicie (tj. w 100%) wykluczyć pokrewieństwo pomiędzy osobami badanymi. Wiarygodność takich badań jest zatem trudna do podważenia.

Jedyna sytuacja, w której mogą wystąpić wątpliwości dotyczące ojcostwa, to taka, w której domniemany ojciec dziecka ma jednojajowego brata bliźniaka. Wtedy testy genetyczne wykonywane na potrzeby ustalenia ojcostwa mogą wskazać, że obaj mężczyźni mogą być ojcami dziecka z prawdopodobieństwem rzędu 99,999%.

Powiązane produkty

Kiedy należy wykonać test na ojcostwo?

Zazwyczaj testy na ojcostwo wykonuje się, jeśli mężczyzna ma wątpliwości co do faktu bycia ojcem danego dziecka. Przeprowadzane są również w sytuacjach, w których sądownie należy ustalić ojcostwo danego dziecka, by ustalić obowiązek alimentacyjny lub np. potwierdzić prawo dziecka do dziedziczenia majątku po zmarłym ojcu/krewnym.

Jak wygląda test na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa?

Standardowym materiałem do izolacji DNA jest wymaz z wewnętrznej strony policzka pacjenta, jednak możliwe jest także przeprowadzenie testów na ojcostwo z krwi żylnej oraz tzw. mikrośladów. Materiał genetyczny, czyli DNA wyizolowane od osób uczestniczących w badaniu, analizuje się pod kątem odpowiednich, unikatowych markerów genetycznych charakteryzujących się dużym polimorfizmem (występowanie wielu odmian tego samego genu). Standardowo porównuje się 16 lub 24 markery wchodzące w skład profilu genetycznego pacjentów. Stopień pokrewieństwa pomiędzy osobami badanymi określa się poprzez sprawdzenie, ile mają wspólnych, a ile odmiennych alleli markerów genetycznych w obrębie wybranego panelu. Badanie ojcostwa można wykonać albo komercyjnie – w przychodni lub laboratorium genetycznym, albo prywatnie – w domowym zaciszu. Na wyniki badań czeka się zwykle około 2 tygodni.

Czy można wykonać test na ojcostwo przed porodem?

W uzasadnionych przypadkach możliwe jest ustalenie ojcostwa jeszcze przed porodem. Materiał do badania można pobrać od płodu albo w przebiegu inwazyjnych badań prenatalnych, jak np. amniopunkcja, bądź wykonać nieinwazyjne badania DNA płodowego, które jest izolowane z krwi matki. Badanie wykonywane z krwi matki daje wiarygodne wyniki już nawet około dziewiątego tygodnia ciąży, ale standardowo robi się je raczej wraz z pakietem innych testów genetycznych około piętnastego tygodnia ciąży. Materiałem badanym pobieranym od ojca pozostaje w tej sytuacji wymaz z wewnętrznej strony policzka.

Dowiedz się więcej o tym, czym jest i jak wygląda amniopunkcja.

Ustalenie ojcostwa – cena/skierowanie, refundacja i zgody prawne

Ceny badań komercyjnych na ojcostwo zależą od lokalizacji wybranego laboratorium, typu zamówionych badań, materiału przesłanego do badania i czasu oczekiwania na wyniki. Ich cena waha się od mniej więcej 500 do nawet 2000 złotych. Najdroższe pozostają badania prenatalne ojcostwa, których cena może dochodzić nawet do 7000 złotych. W związku z wysokimi kosztami badań niektóre laboratoria umożliwiają rozłożenie opłat na wygodne dla pacjenta raty. Jeśli badania na ojcostwo wykonywane są na zlecenie organów wymiaru sprawiedliwości, ich koszt pokrywa zwykle strona przegrana w procesie sądowym. W wybranych sytuacjach sąd może również zarządzić o innym podziale kosztów lub całkowicie zwolnić strony z opłat.

Jeśli badania ojcostwa wykonywane są na potrzeby organów sądowych, musi uczestniczyć w nich zarówno dziecko, domniemany ojciec, jak i matka dziecka. Pobranie materiału musi być wykonane i zaprotokołowane przez upoważnione do tego osoby w odpowiednim punkcie pobrań i w obecności świadków. Osoby biorące udział w badaniu należy wylegitymować i pobrać od nich zgody na wykonanie badań genetycznych. Pobrany materiał przekazuje się do certyfikowanego laboratorium medycyny sądowej.

Jeżeli badania DNA w kierunku ustalenia ojcostwa wykonuje się jedynie dla wiedzy klienta, który ma wątpliwości dotyczące ojcostwa, wystarczy pobrać próbkę od ojca i dziecka. Testy tego typu można nawet zakupić w aptece albo zamówić na jednej z wielu stron internetowych, które reklamują w sieci swoje produkty, a materiał w postaci wymazu z wewnętrznej strony policzka pobrać w domowym zaciszu. Należy jednak mieć na uwadze, że pobrany w domu materiał lub zebrane przez klienta próbki mikrośladowe i tak należy potem odesłać do laboratorium diagnostycznego, a uzyskane w ten sposób wyniki nie będą mogły stanowić żadnego dowodu np. w sprawie sądowej.

  1. Adams J, Paternity testing: blood types and DNA, Nature Education, 2008;1(1):146.
  2. Hongbao M., Huaijie Z., Fangxia G. i wsp., Paternity Testing, J Am Sci, 2006;2(4):76-92.
  3. Morling N., Allen R.W., Carracedo A. i wsp., Paternity Testing Commission of the International Society of Forensic Genetics: recommendations on genetic investigations in paternity cases, Forensic Sci Int, 2002;129(3):148-157.
  4. Tam J.C.W., Chan Y.M., Tsang S.Y. i wsp., Noninvasive prenatal paternity testing by means of SNP-based targeted sequencing, Prenat Diagn, 2020;40(4):497-506.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Podwyższona prolaktyna (hiperprolaktynemia) – przyczyny i objawy

    Hiperprolaktynemia może być jednym z objawów guza przysadki (łac. prolactinoma), chorób podwzgórza, zaburzeń funkcji gruczołu tarczycowego (np. niewyrównania niedoczynności tarczycy), niewydolności nerek, ale także ciąży. Objawami, które powinny skłonić pacjenta do zbadania poziomu PRL, są zaburzenia miesiączkowania, trudności z zajściem w ciążę, mlekotok, uderzenia gorąca, trądzik lub zauważalnie obniżone libido. Leczenie hiperprolaktynemii polega głównie na farmakoterapii i leczeniu przyczynowym podwyższonego stężenia PRL, czyli choroby, która wywołała ten stan.

  • APTT – czas kaolinowo-kefalinowy, normy i wskazania. Kiedy należy wykonać badanie?

    APTT to jeden z parametrów krwi, którego oznaczenie jest bardzo ważne w ocenie stopnia krzepliwości krwi pacjenta, u którego planowana jest operacja chirurgiczna lub który jest leczony z powodu chorób natury zakrzepowo-zatorowej. Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na czas częściowej tromboplastyny po aktywacji mogą być choroby wątroby lub zaburzenia ilości witaminy K w organizmie. Jak wygląda badanie APTT, czy jest refundowane i jak się do niego przygotować?

  • D-dimery – wskazania, normy, podwyższone. Poziom d-dimerów a zakrzepica

    Badanie d-dimerów we krwi jest jednym z głównych parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakrzepowych takich jak zakrzepica żył głębokich dolnych czy zatorowość płucna. Skrzepy krwi znajdujące się w naczyniach krwionośnych mogą zamknąć światło tych przewodów i doprowadzić w ten sposób do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Wyróżnia się cztery podstawowe metody oznaczania stężenia d-dimerów we krwi (metoda lateksowa, immunoenzymatyczna, aglutynacji pełnej krwi i wykorzystująca przeciwciała znakowane technetem). Kiedy wykonać badanie, ile kosztuje oznaczenie stężenia d-dimerów, jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Erytropoetyna (EPO) – badanie, normy, interpretacja wyników

    Badanie erytropoetyny (EPO) jest wskazane podczas prowadzenia procesu diagnostycznego chorób krwi i nerek. Dzięki analizie poziomu erytropoetyny możliwe jest kontrolowanie odpowiedzi na wdrożone leczenie anemii, nadkrwistości i niedokrwistości. Wysoki poziom EPO jest charakterystyczny dla sportowców, którzy swoje treningi odbywają w terenach górskich, ale także, co ciekawe, dla osób palących papierosy. Badanie poziomu erytropoetyny często towarzyszy analizie morfologii krwi i hematokrytowi. Jaka jest norma EPO we krwi, czy do badania erytropoetyny należy zgłosić się na czczo i czy stosowanie EPO przez sportowców jest równoznaczne ze stosowaniem dopingu? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol całkowity – badanie, norma i interpretacja wyników

    Badanie poziomu cholesterolu całkowitego to jedno z podstawowych badań, które ocenia ogólny poziom cholesterolu we krwi. Cholesterol całkowity to suma cholesterolu LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości), cholesterolu HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości) oraz cholesterolu VLDL (lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości).

  • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

    Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij