Jakie są typy sylwetki? Czym się charakteryzują?
Chociaż wydaje się to oczywiste, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że istnieją różne typy ludzkich sylwetek. Warto wiedzieć, jaki mamy rodzaj sylwetki, ponieważ w ten sposób możemy dostosować na przykład odpowiednią dietę czy plan treningowy.
Predyspozycje genetyczne niewątpliwie wywierają duży wpływ na budowę ciała i wygląd postury. Dotychczas opracowano wiele klasyfikacji typów sylwetki. Kilka z nich jest szczególnie popularnych i wykorzystywanych na co dzień przez naukowców, trenerów oraz dietetyków. Znajomość własnego typu budowy ciała prawdopodobnie pozwoli dobrze dobrać dietę, trening oraz suplementację do swoich potrzeb, co przełoży się na lepsze rezultaty.
Jakie są somatotypy ludzkich sylwetek?
W latach 40. XX wieku amerykański psycholog William Sheldon wprowadził pojęcie somatotypów człowieka, które do dziś jest często wykorzystywane przez wielu lekarzy, dietetyków oraz trenerów. Klasyfikacja ta służy w celu indywidualnego dobrania diety i planu treningowego, jak również oceny predyspozycji zawodników do uprawiania dyscyplin sportowych. Koncepcja somatotypów zakłada, że ludzie rodzą się z uwarunkowanym genetycznie typem budowy sylwetki opartym na konstrukcji szkieletu i składzie ciała. Większość ludzkich postur wpisuje się w niepowtarzalne kombinacje trzech typów sylwetki: ektomorficznego, mezomorficznego i endomorficznego.
Ektomorficy są zwykle wysocy i szczupli. Mają niską zawartość tkanki tłuszczowej oraz słabo rozwiniętą masę mięśniową. Trudno jest im przybrać na wadze. Najbardziej pasują do tej kategorii modelki, siatkarze i koszykarze. Wiele osób z nadwagą i otyłością zazdrości ektomorfikom szybkiej przemiany materii i pozostawania szczupłym mimo dostarczania dużej ilości kalorii w diecie. W rzeczywistości jednak część mężczyzn o ektomorficznej budowie sylwetki wcale nie jest zachwycona wątłą klatką piersiową i wąskimi ramionami, a niektóre kobiety o tym typie figury tęsknią za bardziej obfitymi kształtami.
Endomorficy charakteryzują się zarówno wysoką zawartością tkanki tłuszczowej, jak i masy mięśniowej. Mają zaokrągloną sylwetkę. Zwykle z dużą łatwością przybierają na wadze, niemniej potrafią również sprawnie rozwijać masę mięśniową.
Mezomorficy natomiast są wysportowani, silni i umięśnieni. Charakteryzują się szerokimi ramionami, wąską talią oraz niską zawartością tkanki tłuszczowej. Przejawiają dużą łatwość w rozwoju masy mięśniowej. Mają predyspozycje do uprawiania różnych dyscyplin sportowych, zwłaszcza sportów siłowych i sylwetkowych.
Jakie są typy sylwetek kobiet?
Najczęściej spotyka się następujące typy kobiecej sylwetki: kielich, wazon, dzwon, rożek, klepsydra, wiolonczela, kolumna, cegła, jabłko, gruszka oraz lizak. Poniżej znajduje się krótka charakterystyka każdego z typów sylwetki damskiej.
- sylwetka kielich – długie nogi, szerokie ramiona, duże piersi i brak zarysowanej talii.
- sylwetka wazon – duże piersi, zarysowana talia, okrągłe biodra, smukłe uda i łydki.
- sylwetka dzwon – wąskie ramiona, zarysowana talia, krótkie nogi oraz masywne pośladki i uda.
- sylwetka rożek – szerokie ramiona, brak zarysowanej talii, długie i smukłe nogi.
- sylwetka klepsydra – szerokie ramiona, duży biust oraz wąska talia.
- sylwetka wiolonczela – zrównoważone ramiona i biodra, duże piersi, zarysowana talia, masywne pośladki i uda oraz smukłe łydki.
- sylwetka kolumna – długie nogi i ramiona, nieduże piersi, delikatnie zarysowana talia oraz płaskie pośladki.
- sylwetka cegła – szerokie ramiona, masywne uda i łydki oraz brak zarysowanej talii.
- sylwetka jabłko – duży biust, okrągły brzuch, smukłe nogi i pośladki.
- sylwetka gruszka – wąskie ramiona, proporcjonalne piersi, mocno zarysowana talia, szerokie biodra i masywne uda.
- sylwetka lizak – długie, szczupłe ręce i nogi, duży biust oraz wąskie biodra.
Jakie są typy sylwetki męskiej?
Wyróżnia się najczęściej cztery podstawowe typy sylwetki męskiej. Mianowicie: jabłko, gruszka, ołówek i trójkąt.
Cechami charakterystycznymi figury typu jabłko są zaokrąglone ramiona, szeroka klatka piersiowa, wystający brzuch oraz szczupłe kończyny dolne. Sylwetka typu gruszka cechuje się wąskimi ramionami i klatką piersiową, szerokimi biodrami oraz rozbudowanymi pośladkami, jak również łydkami. Mężczyźni o typie postury ołówkowej mają zwykle długie i szczupłe nogi oraz ramiona, a także mały obwód klatki piersiowej, pasa i bioder. Ostatnim typem męskich kształtów jest trójkąt, czyli atletyczny typ budowy ciała. Wyróżnia się on szerokimi ramionami i klatką piersiową, płaskim brzuchem, wąskimi biodrami, a ponadto szczupłymi nogami.
Jak rozpoznać swój typ sylwetki?
Na podstawie pomiaru obwodu talii i bioder możemy samodzielnie obliczyć wskaźnik WHR (Waist to Hip Ratio), czyli stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Według kryteriów Światowej Organizacji Zdrowia, jeżeli otrzymany wynik WHR jest większy lub równy 0,8 u kobiet oraz większy bądź równy 1,0 u mężczyzn wskazuje to, że osoba ma otyłość brzuszną (androidalną) – sylwetkę typu jabłko. Natomiast, gdy uzyskany wynik WHR jest niższy u kobiet niż 0,8 oraz niższy niż 1,0 u mężczyzn, wówczas mówimy o otyłości udowo-pośladkowej (gynoidalnej) – figurze typu gruszka.
Żeby z kolei rozpoznać własny typ budowy sylwetki według typologii Sheldona bądź Kretschmera należy dokładnie zapoznać się z cechami charakterystycznymi poszczególnych postur i odnieść je do własnego ciała, a w razie wątpliwości skonsultować się z wykwalifikowanym dietetykiem lub trenerem personalnym.
Czy można zmienić swój typ sylwetki?
Niewątpliwie istnieje możliwość zmiany składu ciała i tym samym przekształcenia figury. Przykładowo połączenie regularnych treningów siłowych, bogatobiałkowej oraz wysokokalorycznej diety, ukierunkowanej na rozwój masy mięśniowej, jak też dobrze dobranej suplementacji diety – pozwala najlepiej zwiększyć masę ciała, obwody poszczególnych partii ciała, a także siłę i masę mięśniową u osób o ektomorficznej posturze. Natomiast wprowadzenie zrównoważonej diety redukcyjnej i systematycznych ćwiczeń fizycznych u osób o endomorficznym typie budowy sylwetki sprzyja redukcji nadmiernej masy ciała, tkanki tłuszczowej i wybranych obwodów ciała.