Typy sylwetek ludzkich
Mateusz Durbas

Jakie są typy sylwetki? Czym się charakteryzują?

Chociaż wydaje się to oczywiste, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że istnieją różne typy ludzkich sylwetek. Warto wiedzieć, jaki mamy rodzaj sylwetki, ponieważ w ten sposób możemy dostosować na przykład odpowiednią dietę czy plan treningowy.  

 

Predyspozycje genetyczne niewątpliwie wywierają duży wpływ na budowę ciała i wygląd postury. Dotychczas opracowano wiele klasyfikacji typów sylwetki. Kilka z nich jest szczególnie popularnych i wykorzystywanych na co dzień przez naukowców, trenerów oraz dietetyków. Znajomość własnego typu budowy ciała prawdopodobnie pozwoli dobrze dobrać dietę, trening oraz suplementację do swoich potrzeb, co przełoży się na lepsze rezultaty. 

Jakie są somatotypy ludzkich sylwetek?

W latach 40. XX wieku amerykański psycholog William Sheldon wprowadził pojęcie somatotypów człowieka, które do dziś jest często wykorzystywane przez wielu lekarzy, dietetyków oraz trenerów. Klasyfikacja ta służy w celu indywidualnego dobrania diety i planu treningowego, jak również oceny predyspozycji zawodników do uprawiania dyscyplin sportowych. Koncepcja somatotypów zakłada, że ludzie rodzą się z uwarunkowanym genetycznie typem budowy sylwetki opartym na konstrukcji szkieletu i składzie ciała. Większość ludzkich postur wpisuje się w niepowtarzalne kombinacje trzech typów sylwetki: ektomorficznego, mezomorficznego i endomorficznego.

Ektomorficy są zwykle wysocy i szczupli. Mają niską zawartość tkanki tłuszczowej oraz słabo rozwiniętą masę mięśniową. Trudno jest im przybrać na wadze. Najbardziej pasują do tej kategorii modelki, siatkarze i koszykarze. Wiele osób z nadwagą i otyłością zazdrości ektomorfikom szybkiej przemiany materii i pozostawania szczupłym mimo dostarczania dużej ilości kalorii w diecie. W rzeczywistości jednak część mężczyzn o ektomorficznej budowie sylwetki wcale nie jest zachwycona wątłą klatką piersiową i wąskimi ramionami, a niektóre kobiety o tym typie figury tęsknią za bardziej obfitymi kształtami.

Endomorficy charakteryzują się zarówno wysoką zawartością tkanki tłuszczowej, jak i masy mięśniowej. Mają zaokrągloną sylwetkę. Zwykle z dużą łatwością przybierają na wadze, niemniej potrafią również sprawnie rozwijać masę mięśniową.

Mezomorficy natomiast są wysportowani, silni i umięśnieni. Charakteryzują się szerokimi ramionami, wąską talią oraz niską zawartością tkanki tłuszczowej. Przejawiają dużą łatwość w rozwoju masy mięśniowej. Mają predyspozycje do uprawiania różnych dyscyplin sportowych, zwłaszcza sportów siłowych i sylwetkowych.

Warto podkreślić, że podobne trzy typy budowy sylwetki opisał niemiecki psychiatra Ernst Kretschmer w latach 20. XX wieku. Nazwał je jednak zupełnie inaczej. Według typologii Kretschmera wyróżnia się typ leptosomatyczny (odpowiednik ektomorfika), pikniczny (odpowiednik endomorfika) oraz atletyczny (odpowiednik mezomorfika).

Jakie są typy sylwetek kobiet?

Najczęściej spotyka się następujące typy kobiecej sylwetki: kielich, wazon, dzwon, rożek, klepsydra, wiolonczela, kolumna, cegła, jabłko, gruszka oraz lizak. Poniżej znajduje się krótka charakterystyka każdego z typów sylwetki damskiej.

  • sylwetka kielich – długie nogi, szerokie ramiona, duże piersi i brak zarysowanej talii.
  • sylwetka wazon – duże piersi, zarysowana talia, okrągłe biodra, smukłe uda i łydki.
  • sylwetka dzwon – wąskie ramiona, zarysowana talia, krótkie nogi oraz masywne pośladki i uda.
  • sylwetka rożek – szerokie ramiona, brak zarysowanej talii, długie i smukłe nogi.
  • sylwetka klepsydra – szerokie ramiona, duży biust oraz wąska talia.
  • sylwetka wiolonczela – zrównoważone ramiona i biodra, duże piersi, zarysowana talia, masywne pośladki i uda oraz smukłe łydki.
  • sylwetka kolumna – długie nogi i ramiona, nieduże piersi, delikatnie zarysowana talia oraz płaskie pośladki.
  • sylwetka cegła – szerokie ramiona, masywne uda i łydki oraz brak zarysowanej talii.
  • sylwetka jabłko – duży biust, okrągły brzuch, smukłe nogi i pośladki.
  • sylwetka gruszka – wąskie ramiona, proporcjonalne piersi, mocno zarysowana talia, szerokie biodra i masywne uda.
  • sylwetka lizak – długie, szczupłe ręce i nogi, duży biust oraz wąskie biodra.
Wyróżnia się również typologię sylwetki i urody kobiecej według nowojorskiego stylisty Davida Kibbe, który wyszczególnił takie typy, jak dramatyczny, dramatyczny miękki, klasyczny, klasyczny miękki, klasyczno-dramatyczny, romantyczny, romantyczno-teatralny, kobieco-chłopięcy, kobieco-chłopięcy miękki, kobieco-chłopięcy fantazyjny, naturalny, naturalny miękki oraz naturalny fantazyjny.

Powiązane produkty

Jakie są typy sylwetki męskiej?

Wyróżnia się najczęściej cztery podstawowe typy sylwetki męskiej. Mianowicie: jabłko, gruszka, ołówek i trójkąt.

Cechami charakterystycznymi figury typu jabłko są zaokrąglone ramiona, szeroka klatka piersiowa, wystający brzuch oraz szczupłe kończyny dolne. Sylwetka typu gruszka cechuje się wąskimi ramionami i klatką piersiową, szerokimi biodrami oraz rozbudowanymi pośladkami, jak również łydkami. Mężczyźni o typie postury ołówkowej mają zwykle długie i szczupłe nogi oraz ramiona, a także mały obwód klatki piersiowej, pasa i bioder. Ostatnim typem męskich kształtów jest trójkąt, czyli atletyczny typ budowy ciała. Wyróżnia się on szerokimi ramionami i klatką piersiową, płaskim brzuchem, wąskimi biodrami, a ponadto szczupłymi nogami.

Jak rozpoznać swój typ sylwetki?  

Na podstawie pomiaru obwodu talii i bioder możemy samodzielnie obliczyć wskaźnik WHR (Waist to Hip Ratio), czyli stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Według kryteriów Światowej Organizacji Zdrowia, jeżeli otrzymany wynik WHR jest większy lub równy 0,8 u kobiet oraz większy bądź równy 1,0 u mężczyzn wskazuje to, że osoba ma otyłość brzuszną (androidalną) – sylwetkę typu jabłko. Natomiast, gdy uzyskany wynik WHR jest niższy u kobiet niż 0,8 oraz niższy niż 1,0 u mężczyzn, wówczas mówimy o otyłości udowo-pośladkowej (gynoidalnej) – figurze typu gruszka.

Żeby z kolei rozpoznać własny typ budowy sylwetki według typologii Sheldona bądź Kretschmera należy dokładnie zapoznać się z cechami charakterystycznymi poszczególnych postur i odnieść je do własnego ciała, a w razie wątpliwości skonsultować się z wykwalifikowanym dietetykiem lub trenerem personalnym.

Czy można zmienić swój typ sylwetki?  

Niewątpliwie istnieje możliwość zmiany składu ciała i tym samym przekształcenia figury. Przykładowo połączenie regularnych treningów siłowych, bogatobiałkowej oraz wysokokalorycznej diety, ukierunkowanej na rozwój masy mięśniowej, jak też dobrze dobranej suplementacji diety – pozwala najlepiej zwiększyć masę ciała, obwody poszczególnych partii ciała, a także siłę i masę mięśniową u osób o ektomorficznej posturze. Natomiast wprowadzenie zrównoważonej diety redukcyjnej i systematycznych ćwiczeń fizycznych u osób o endomorficznym typie budowy sylwetki sprzyja redukcji nadmiernej masy ciała, tkanki tłuszczowej i wybranych obwodów ciała.

  1. Chodor W, Wierzbicka-Damska I.: Zmiany parametrów somatycznych i fizjologicznych pod wpływem treningów kulturystycznych o różnej intensywności. Rocznik Naukowy, AWFiS w Gdańsku, 2018, XXVIII, 93-99.
  2. Derkacz M, Chmiel-Perzyńska I, Marczewski K.: Otyłość jako interdyscyplinarny problem medyczny, (Część I). MEDYCYNA OGÓLNA, 2010, 16 (XLV), 1; 25-32.
  3. Kolačkov K, Łaczmański Ł, Bednarek-Tupikowska G.: Wpływ polimorfizmów genu FTO na ryzyko otyłości. Endokrynol. Otył. Zab. Przem. Mat 2010;6(2):101-107
  4. Maj A, Kłonkowska AM.: „Genderowe kilogramy”. Płeć jako kategoria analityczna w badaniach postrzegania (nie)normatywności sylwetek osób o rożnym indeksie masy ciała. Rocznik Lubuski 2016;42(1):127-143.
  5. Putkamer J, Napierała M, Pezala M, et al.: Characteristics morphological features of basketball players from Club "Baton Basket 25 Bydgoszcz". Journal of Health Sciences. 2014;4(14):201-212.
  6. Ryan-Stewart H, Faulkner J, Jobson S.: The influence of somatotype on anaerobic performance. PLoS One. 2018 May 22;13(5):e0197761.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrol – kalorie, właściwości. Czy jest zdrowy? Czy można go stosować u diabetyków?

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

  • Jak się przygotować na przybycie kociaka lub szczeniaka do domu? Co kupić?

    Moment, w którym wyczekany i wymarzony zwierzak ma pojawić się w domu, to na pewno radosne wydarzenie. Warto się na nie odpowiednio przygotować, aby uniknąć stresu czy potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Będzie to także pomocne w zminimalizowaniu ewentualnych zniszczeń w domu, które często są nieodłącznym elementem opieki nad młodym zwierzakiem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl