Choroba Blounta – przyczyny, objawy, leczenie piszczeli szpotawej
Mateusz Burak

Choroba Blounta – przyczyny, objawy, leczenie piszczeli szpotawej

Choroba Blounta znana jest również pod nazwą piszczel szpotawa. Do zaburzenia dochodzi w wyniku problemów z ukrwieniem kości, które pojawia się przez nadwagę. W schorzeniu dochodzi do deformacji kości piszczelowej poniżej stawu kolanowego kość jest wygięta na zewnątrz. Jak rozpoznać chorobę Blounta? Jak leczy się piszczel szpotawą?

Choroba Blounta – przyczyny

Choroba Blounta to zaburzenie wzrostu kości, które obejmuje kości podudzia. Doprowadza to do ich stopniowej deformacji. Może występować u ludzi w różnym okresie, ale pojawia się głównie w wieku poniżej 4 lat oraz u nastolatków. Nierównomierny nacisk na chrząstkę wzrostową doprowadza do zaburzenia rośnięcia kości. Mianowicie obserwuje się zdecydowanie szybsze wydłużanie bocznej części piszczeli. Schorzenie zaliczane jest do jałowych martwic kości.

Jak wspomniano, zaburzenie rośnięcia kłykcia przyśrodkowego piszczeli doprowadza do jej zeszpotawienia. Wśród przyczyn choroby wymienia się zaburzenie ukrwienia. Jest to często związane z nadmiernym naciskiem, który z kolei generowany bywa przez nadwagę. Dzieci, które zbyt szybko zaczęły się pionizować, w zastraszającym tempie przybierają na wadze, mają źle zbilansowaną dietę, niedobór witaminy D, są obarczone predyspozycjami genetycznymi mogą być narażone na pojawienie się choroby Blounta.

Sprawdź na DOZ.pl: Witamina D dla dzieci

Choroba Blounta – objawy

Do najbardziej znamiennych objawów wskazujących na prawdopodobieństwo choroby Blounta u dzieci zaliczamy:

  • deformacja kości piszczelowej poniżej stawu kolanowego w postaci jej wygięcia na zewnątrz (piszczel szpotawa),
  • tkliwość, narastający ból poniżej kolana, który jest szczególnie zauważalny podczas chodzenia i palpacji, ucisku tej okolicy,
  • zaburzenie wzorca chodu spowodowane nieprawidłowym ustawienie kości piszczelowej – podudzie oraz stopa ulegają często rotacji wewnętrznej,
  • zapalenie stawów kolanowych, 
  • poważne problemy z chodzeniem,
  • zaburzenie długości kończyn spowodowane nierównomiernym wzrostem, 
  • częsta męczliwość,
  • osłabienie siły mięśni kończyn dolnych oraz często ich skrócenie.
Dolegliwości mogą występować z różnym nasileniem. Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej zdiagnozować pacjenta i poddać go leczeniu. Pomoże to uniknąć przykrych następstw przewlekłego przebiegu schorzenia w postaci trwałej dysproporcji długości kończyn.

Powiązane produkty

Choroba Blounta – rozpoznanie i leczenie

Do wizyty lekarskiej powinny skłonić nietypowe dla dziecka objawy w postaci widocznej deformacji kończyn dolnych. Mowa tutaj o szpotawości piszczeli. Niepokojące są także męczliwość oraz zgłaszanie bólu poniżej stawu kolanowego. Wówczas lekarz powinien poważnie rozważyć możliwość występowania choroby Blounta.

Specjalistą, do którego należy się udać, jest ortopeda. Najpierw powinien przeprowadzić wywiad, następnie dokładne badanie fizykalne uwzględniające pomiary siły mięśniowej, długości kończyn oraz ewentualną tkliwość bólową w okolicy kłykcia przyśrodkowego piszczeli. Bardzo przydatne jest zdjęcie rentgenowskie. Pozwala ono uwidocznić zmiany typowe dla jałowej martwicy kości, a mianowicie: nieprawidłowe wzorce wzrostu kości piszczelowej w jej górnej części. Obrazowanie pomaga także ocenić stopień deformacji i jednocześnie stanowi podstawę do postawienia właściwego rozpoznania.  

Postępowanie lecznicze jest uzależnione od wieku danej osoby oraz stopnia zaawansowania schorzenia. U małych dzieci zazwyczaj wystarczy odciążenie przyśrodkowej, górnej części kości piszczelowej. W chorobie Blounta stosuje się wówczas ortezy, które to umożliwiają. Takie rozwiązanie jest powszechne u dzieci do 4. roku życia.

U pacjentów starszych stosuje się raczej zabiegi operacyjne. Wykonuje się wówczas zabieg nazywany osteotomią kości piszczelowej. Polega ona na przecięciu piszczeli, wyrównaniu jej, a następnie odpowiednim zespoleniu za pomocą specjalnych płytek i śrub. Dzięki temu przywrócone zostaje właściwe ustawienie kości. Przez cały czas po takiej interwencji wymagane jest odciążanie nogi. Pomoże to szybciej się zagoić i zregenerować. Przy silnych dolegliwościach bólowych stosuje się także leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Choroba Blounta – rehabilitacja

W rehabilitacji wykorzystuje się aplikacje odciążające z zastosowaniem taśm kinezjologicznych. Pozwala to zmniejszyć nacisk oraz poprawić ukrwienie danej okolicy ciała. W tym przypadku będzie to przyśrodkowa część piszczeli, tuż pod kolanem. Dodatkowo wykorzystuje się zabiegi z zakresu fizykoterapii, które mogą być bezpiecznie wykonywane u dzieci i jednocześnie przynieść bardzo dobry rezultat w postaci poprawy ukrwienia, szybkiej regeneracji danej okolicy. Mowa tutaj o miejscowym traktowaniu parami ciekłego azotu, poddaniu ekspozycji na działanie zmiennego pola magnetycznego czy laseroterapii. Szczególnie przydatny wydaje się być drugi zabieg ze względu na niemal nieograniczone możliwości przenikania fal magnetycznych oraz ich udowodnione naukowo dobroczynne właściwości.

Fizjoterapia w chorobie Blounta to także ćwiczenia, które będą wspomagały korekcję ustawienia podudzia, a konkretnie kości piszczelowej. Przykładowy zestaw może wyglądać następująco:

  1. Pozycja: leżenie tyłem, kończyny dolne ugięte w stawach biodrowych i kolanowych. Między kolanami umieszczona niewielka piłka o średnicy 15–20 cm. Ręce wzdłuż tułowia. Ruch: polega na ściskaniu piłki i utrzymywaniu nacisku przez 10–15 sekund. Ćwiczenie należy powtórzyć 10 razy.  
  2. Pozycja: Siedzenie na krześle. Stopy oparte na podłodze. Między kolanami piłka o średnicy 15–20 cm. Ruch: polega na ściśnięciu piłki i jednoczesnego wykonania wyprostu kończyn dolnych w stawach kolanowych. Ćwiczenie należy powtórzyć 10 razy.
  3. Pozycja: Stanie ze złączonymi nogami przodem do lustra. Ruch: polega na próbie korekcji ustawienia kończyn dolnych, poprzez zbliżanie kolan do środka i jednoczesne napinanie mięśni pośladkowych. Korekcję należy utrzymać 5–10 sekund. Ćwiczenie warto powtórzyć 10 razy.
  4. Pozycja: Stanie tyłem przy ścianie, pomiędzy kolanami piłka o średnicy 15–20 cm. Ręce w przód. Ruch: polega na wykonaniu półprzysiadu z jednoczesnym naciskaniem kolanami na piłkę. Pozycję skrajną należy utrzymać 10 sekund. Ćwiczenie warto powtórzyć 5–8 razy w dwóch seriach. 
  1. J. G. Birch, Blount disease, „Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons”, nr 21 2013.
  2. A. Heflin, S. Ford, P. Stevens, Guided growth for tibia vara (Blount’s disease), „Medicine (Baltimore)”, nr 95 2016..
  3. P. U. Siregar, Bamboo osteotomy for Blount’s disease, „Malaysian Orthopaedic Journal”, nr 4 2010.
  4. T. A. Edwards, R. Hughes, F. Monsell, The challenges of a comprehensive surgical approach to Blount’s disease, „Journal of Children's Orthopaedics”, nr 11 2017.
  5. M. Eidelman, V. Bialik, A. Katzman, The use of the Taylor spatial frame in adolescent Blount’s disease: Is fibular osteotomy necessary?, „Journal of Children's Orthopaedics”, nr 2 2008.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij