Choroba Blounta – przyczyny, objawy, leczenie piszczeli szpotawej
Mateusz Burak

Choroba Blounta – przyczyny, objawy, leczenie piszczeli szpotawej

Choroba Blounta znana jest również pod nazwą piszczel szpotawa. Do zaburzenia dochodzi w wyniku problemów z ukrwieniem kości, które pojawia się przez nadwagę. W schorzeniu dochodzi do deformacji kości piszczelowej poniżej stawu kolanowego kość jest wygięta na zewnątrz. Jak rozpoznać chorobę Blounta? Jak leczy się piszczel szpotawą?

Choroba Blounta – przyczyny

Choroba Blounta to zaburzenie wzrostu kości, które obejmuje kości podudzia. Doprowadza to do ich stopniowej deformacji. Może występować u ludzi w różnym okresie, ale pojawia się głównie w wieku poniżej 4 lat oraz u nastolatków. Nierównomierny nacisk na chrząstkę wzrostową doprowadza do zaburzenia rośnięcia kości. Mianowicie obserwuje się zdecydowanie szybsze wydłużanie bocznej części piszczeli. Schorzenie zaliczane jest do jałowych martwic kości.

Jak wspomniano, zaburzenie rośnięcia kłykcia przyśrodkowego piszczeli doprowadza do jej zeszpotawienia. Wśród przyczyn choroby wymienia się zaburzenie ukrwienia. Jest to często związane z nadmiernym naciskiem, który z kolei generowany bywa przez nadwagę. Dzieci, które zbyt szybko zaczęły się pionizować, w zastraszającym tempie przybierają na wadze, mają źle zbilansowaną dietę, niedobór witaminy D, są obarczone predyspozycjami genetycznymi mogą być narażone na pojawienie się choroby Blounta.

Sprawdź na DOZ.pl: Witamina D dla dzieci

Choroba Blounta – objawy

Do najbardziej znamiennych objawów wskazujących na prawdopodobieństwo choroby Blounta u dzieci zaliczamy:

  • deformacja kości piszczelowej poniżej stawu kolanowego w postaci jej wygięcia na zewnątrz (piszczel szpotawa),
  • tkliwość, narastający ból poniżej kolana, który jest szczególnie zauważalny podczas chodzenia i palpacji, ucisku tej okolicy,
  • zaburzenie wzorca chodu spowodowane nieprawidłowym ustawienie kości piszczelowej – podudzie oraz stopa ulegają często rotacji wewnętrznej,
  • zapalenie stawów kolanowych, 
  • poważne problemy z chodzeniem,
  • zaburzenie długości kończyn spowodowane nierównomiernym wzrostem, 
  • częsta męczliwość,
  • osłabienie siły mięśni kończyn dolnych oraz często ich skrócenie.
Dolegliwości mogą występować z różnym nasileniem. Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej zdiagnozować pacjenta i poddać go leczeniu. Pomoże to uniknąć przykrych następstw przewlekłego przebiegu schorzenia w postaci trwałej dysproporcji długości kończyn.

Powiązane produkty

Choroba Blounta – rozpoznanie i leczenie

Do wizyty lekarskiej powinny skłonić nietypowe dla dziecka objawy w postaci widocznej deformacji kończyn dolnych. Mowa tutaj o szpotawości piszczeli. Niepokojące są także męczliwość oraz zgłaszanie bólu poniżej stawu kolanowego. Wówczas lekarz powinien poważnie rozważyć możliwość występowania choroby Blounta.

Specjalistą, do którego należy się udać, jest ortopeda. Najpierw powinien przeprowadzić wywiad, następnie dokładne badanie fizykalne uwzględniające pomiary siły mięśniowej, długości kończyn oraz ewentualną tkliwość bólową w okolicy kłykcia przyśrodkowego piszczeli. Bardzo przydatne jest zdjęcie rentgenowskie. Pozwala ono uwidocznić zmiany typowe dla jałowej martwicy kości, a mianowicie: nieprawidłowe wzorce wzrostu kości piszczelowej w jej górnej części. Obrazowanie pomaga także ocenić stopień deformacji i jednocześnie stanowi podstawę do postawienia właściwego rozpoznania.  

Postępowanie lecznicze jest uzależnione od wieku danej osoby oraz stopnia zaawansowania schorzenia. U małych dzieci zazwyczaj wystarczy odciążenie przyśrodkowej, górnej części kości piszczelowej. W chorobie Blounta stosuje się wówczas ortezy, które to umożliwiają. Takie rozwiązanie jest powszechne u dzieci do 4. roku życia.

U pacjentów starszych stosuje się raczej zabiegi operacyjne. Wykonuje się wówczas zabieg nazywany osteotomią kości piszczelowej. Polega ona na przecięciu piszczeli, wyrównaniu jej, a następnie odpowiednim zespoleniu za pomocą specjalnych płytek i śrub. Dzięki temu przywrócone zostaje właściwe ustawienie kości. Przez cały czas po takiej interwencji wymagane jest odciążanie nogi. Pomoże to szybciej się zagoić i zregenerować. Przy silnych dolegliwościach bólowych stosuje się także leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Choroba Blounta – rehabilitacja

W rehabilitacji wykorzystuje się aplikacje odciążające z zastosowaniem taśm kinezjologicznych. Pozwala to zmniejszyć nacisk oraz poprawić ukrwienie danej okolicy ciała. W tym przypadku będzie to przyśrodkowa część piszczeli, tuż pod kolanem. Dodatkowo wykorzystuje się zabiegi z zakresu fizykoterapii, które mogą być bezpiecznie wykonywane u dzieci i jednocześnie przynieść bardzo dobry rezultat w postaci poprawy ukrwienia, szybkiej regeneracji danej okolicy. Mowa tutaj o miejscowym traktowaniu parami ciekłego azotu, poddaniu ekspozycji na działanie zmiennego pola magnetycznego czy laseroterapii. Szczególnie przydatny wydaje się być drugi zabieg ze względu na niemal nieograniczone możliwości przenikania fal magnetycznych oraz ich udowodnione naukowo dobroczynne właściwości.

Fizjoterapia w chorobie Blounta to także ćwiczenia, które będą wspomagały korekcję ustawienia podudzia, a konkretnie kości piszczelowej. Przykładowy zestaw może wyglądać następująco:

  1. Pozycja: leżenie tyłem, kończyny dolne ugięte w stawach biodrowych i kolanowych. Między kolanami umieszczona niewielka piłka o średnicy 15–20 cm. Ręce wzdłuż tułowia. Ruch: polega na ściskaniu piłki i utrzymywaniu nacisku przez 10–15 sekund. Ćwiczenie należy powtórzyć 10 razy.  
  2. Pozycja: Siedzenie na krześle. Stopy oparte na podłodze. Między kolanami piłka o średnicy 15–20 cm. Ruch: polega na ściśnięciu piłki i jednoczesnego wykonania wyprostu kończyn dolnych w stawach kolanowych. Ćwiczenie należy powtórzyć 10 razy.
  3. Pozycja: Stanie ze złączonymi nogami przodem do lustra. Ruch: polega na próbie korekcji ustawienia kończyn dolnych, poprzez zbliżanie kolan do środka i jednoczesne napinanie mięśni pośladkowych. Korekcję należy utrzymać 5–10 sekund. Ćwiczenie warto powtórzyć 10 razy.
  4. Pozycja: Stanie tyłem przy ścianie, pomiędzy kolanami piłka o średnicy 15–20 cm. Ręce w przód. Ruch: polega na wykonaniu półprzysiadu z jednoczesnym naciskaniem kolanami na piłkę. Pozycję skrajną należy utrzymać 10 sekund. Ćwiczenie warto powtórzyć 5–8 razy w dwóch seriach. 
  1. J. G. Birch, Blount disease, „Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons”, nr 21 2013.
  2. A. Heflin, S. Ford, P. Stevens, Guided growth for tibia vara (Blount’s disease), „Medicine (Baltimore)”, nr 95 2016..
  3. P. U. Siregar, Bamboo osteotomy for Blount’s disease, „Malaysian Orthopaedic Journal”, nr 4 2010.
  4. T. A. Edwards, R. Hughes, F. Monsell, The challenges of a comprehensive surgical approach to Blount’s disease, „Journal of Children's Orthopaedics”, nr 11 2017.
  5. M. Eidelman, V. Bialik, A. Katzman, The use of the Taylor spatial frame in adolescent Blount’s disease: Is fibular osteotomy necessary?, „Journal of Children's Orthopaedics”, nr 2 2008.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl