mężczyzna cierpi na ból kręgosłupa
Mateusz Burak

Torbiel Tarlova – czym jest? Diagnostyka, leczenie, rehabilitacja

Torbiele Tarlova występują w populacji stosunkowo rzadko. Częstość pojawiania się u pacjentów szacuje się na blisko 5%. Po raz pierwszy takie zmiany zostały opisane przez amerykańskiego specjalistę Isadora Tarlova i miało to miejsce w pierwszej połowie XX wieku. Czym dokładnie są torbiele Tarlowa i w jaki sposób się je leczy?

Torbiel Tarlova – co to jest?

Torbiele Tarlova są znane również jako torbiele okołonoerwowe lub torbiele okołokorzeniowe splotu krzyżowego. To patologiczne zmiany pod postacią rozszerzonych pochewek korzeni nerwowych, które zostają wypełnione płynem mózgowo-rdzeniowym. Według badań mogą być przyczyną stopniowo postępującej radikulopatii. Najczęściej są zlokalizowane w okolicy kości krzyżowej na poziomie S1–S2. Torbiele okołonerwowe mogą tworzyć się w dowolnych częściach kręgosłupa. Blisko 12% pacjentów posiada je w kilku różnych lokalizacjach w obrębie wspomnianego elementu szkieletu osiowego.

Innymi bardzo blisko powiązanymi patologiami zarówno pod względem objawów, jak i cech morfologicznych są: uchyłek oponowy, przepuklina oponowa oraz przepuklina rzekoma.  

Torbiel Tarlova – rodzaje

Obecnie wyróżnia się trzy rodzaje torbieli Tarlova. Podział został dokonany w zależności od miejsca występowania, lokalizacji zmian:

 • I typ – tym mianem określa się torbiele wytworzone u wyjścia korzenia nerwowego ze struktury worka oponowego – zewnątrzoponowe.
 • II typ – są to zmiany zlokalizowane najczęściej w kości krzyżowej – również zewnątrzoponowe.
 • III typ – występują niezwykle rzadko, są zaliczane do torbieli wewnątrzoponowych i są umiejscowione w odcinku grzbietowym.

Powiązane produkty

Objawy torbieli Tarlova

Zazwyczaj same torbiele nie są czymś bolesnym. Dopiero w miarę ich powiększania się i ucisku na korzenie nerwowe pojawia się ból oraz bardzo wiele nieprzyjemnych objawów. W zależności od lokalizacji oraz odcinka kręgosłupa, w którym występują, można spodziewać się:

 • dolegliwości bólowych w dolnej części pleców, w pośladkach, kończynach dolnych,
 • bólu w klatce piersiowej, górnej części szyi, ramionach oraz rękach,
 • osłabienia oraz skurczów mięśni nóg i ramion oraz rąk,
 • parestezji w obrębie kończyn dolnych lub górnych, 
 • nasilania dolegliwości bólowych podczas siedzenia, stania, kichania czy kaszlu,
 • trudności w opróżnianiu pęcherza moczowego, a w skrajnych przypadkach wymagającego nawet cewnikowania, 
 • nietrzymania moczu,
 • obrzęków w okolicy kości krzyżowej lub innych odcinków kręgosłupa, które odpowiadają za lokalizację zmian,
 • bolesności, tkliwości i uczucia ucisku nad kością krzyżową, które rozciąga się aż do biodra,
 • bóli głowy, zawrotów głowy, uczucia utraty równowagi,
 • rwy kulszowej,
 • bólu miednicy, odbytu, pochwy,
 • zespołu niespokojnych nóg,
 • dysfunkcji seksualnych oraz bolesnych stosunków seksualnych. 

Chociaż przyczyny powstawania opisywanych zmian nie są jeszcze do końca udowodnione naukowo, to podaje się, że występują warunki, które potencjalnie mogą sprzyjać ich powiększaniu się i rozrastaniu. Wśród takich wymienia się: urazy, upadki, wypadki komunikacyjne, podnoszenie ciężarów, powikłania poporodowe czy znieczulenie zewnątrzoponowe. Podobnie jest w sytuacji przebytych urazów rdzenia kręgowego. Dźwiganie i praca fizyczna mogą być więc uznawane za czynniki potencjalnie sprzyjające ich rozwojowi, a tym samym prowokujące pojawianiu się bólu kości ogonowej.

Torbiel Tarlova – diagnostyka i leczenie

W większości przypadków torbiele Tarlova udaje się wykryć za pomocą badań obrazowych. Konkretnie chodzi tutaj o rezonans magnetyczny, tomografię komputerową czy też odrębne badanie rozmazu miazgi krwiotwórczej, jakim jest mielogram. Jako najbardziej użyteczne narzędzie diagnostyczne specjaliści wymieniają jednak rezonans magnetyczny. Ze względu na przeważającą częstotliwość występowania opisywanych zmian w odcinku krzyżowym, rekomenduje się pełne obrazowanie kości krzyżowej aż do kości ogonowej.

Jaki lekarz powinien zbadać pacjenta? Najlepiej jeśli będzie to neurolog lub neurochirurg, ze względu na pojawianie się bardzo dużej ilości objawów z obszaru układu nerwowego. 

W stosunkowo niewielkiej ilości przypadków stosuje się leczenie operacyjne. Polega ono zazwyczaj na wykorzystaniu jednej spośród kilku możliwych technik zabiegowych. Mianowicie może to być laminektomia, drenaż płynu mózgowo-rdzeniowego, imbrykacja połączona z aspiracją torbieli z wypełnieniem ich fibryną oraz mikrochirurgiczna fenestracja. W łagodnych przypadkach stosuje się leczenie farmakologiczne.

Czy to nowotwór? Torbiele Tarlova nie są rodzajem nowotworu. Ich ewolucja może jednak przyczynić się do stopniowego pogarszania jakości życia oraz ograniczenia możliwości funkcjonalnych. To z kolei może być czynnikiem, który skłoni pacjenta do rezygnacji z wykonywanej pracy i starania się o rentę.  

Torbiel Tarlova – rehabilitacja

Rehabilitacja w tym przypadku będzie się skupiać na redukcji bólu oraz rozluźnianiu nadmiernie napiętych mięśni i tkanek. Wykorzystywane obszary to kinezyterapia w połączeniu z zabiegami fizykalnymi. W przypadku tej pierwszej stosuje się ćwiczenia rozciągające, izometryczne oraz terapię w środowisku wodnym. O tym, jakie dokładnie mają to być ćwiczenia, decyduje oczywiście fizjoterapeuta po ocenie stanu pacjenta.

Wysoką skutecznością odznaczają się tutaj także masaż oraz różne formy terapii powięziowej, która wykazuje doskonałe działanie rozluźniające i przywracające właściwy rozkład napięcia. Jakie zabiegi? Poleca się ekspozycję na pole magnetyczne, laseroterapię, fonoforezę, terapię z wykorzystaniem prądów TENS oraz wszelkie procedury z wykorzystaniem rozluźniających właściwości ciepłolecznictwa.

 1. M. Baker, M. Wilson, S. Wallach, Urogenital symptoms in women with Tarlov cysts, „Journal of Obstetrics and Gynaecology Research”, nr 44 2018.
 2. W. Brinjikji, P. H. Luetmer, B. Comstock i in., Systematic literature review of imaging features of spinal degeneration in asymptomatic populations, „American Journal of Neuroradiology”, nr 36 2015.
 3. J. F. Burke, J. P. Thawani, I. Berger i in., Microsurgical treatment of sacral perineural (Tarlov) cysts: case series and review of the literature, „Journal of Neurosurgery: Spine”, nr 24 2016.
 4. L. E. Dowsett, F. Clement, S. Coward i in., University of Calgary HTA Unit Effectiveness of surgical treatment for Tarlov cysts, „Clinical Spine Surgery”, nr 31 2018.
 5. S-K. Kim, B-H. Lee, M-B. Song, S-C. Lee, A novel technique for managing symptomatic spinal cysts using epiduroscopic neural laser decompression: technical note and preliminary results, „Journal of Orthopaedic Surgery and Research”, nr 13 2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

  Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

 • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

  Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

  Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

 • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

  Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij