mężczyzna cierpi na ból kręgosłupa
Mateusz Burak

Torbiel Tarlova – czym jest? Diagnostyka, leczenie, rehabilitacja

Torbiele Tarlova występują w populacji stosunkowo rzadko. Częstość pojawiania się u pacjentów szacuje się na blisko 5%. Po raz pierwszy takie zmiany zostały opisane przez amerykańskiego specjalistę Isadora Tarlova i miało to miejsce w pierwszej połowie XX wieku. Czym dokładnie są torbiele Tarlowa i w jaki sposób się je leczy?

Torbiel Tarlova – co to jest?

Torbiele Tarlova są znane również jako torbiele okołonoerwowe lub torbiele okołokorzeniowe splotu krzyżowego. To patologiczne zmiany pod postacią rozszerzonych pochewek korzeni nerwowych, które zostają wypełnione płynem mózgowo-rdzeniowym. Według badań mogą być przyczyną stopniowo postępującej radikulopatii. Najczęściej są zlokalizowane w okolicy kości krzyżowej na poziomie S1–S2. Torbiele okołonerwowe mogą tworzyć się w dowolnych częściach kręgosłupa. Blisko 12% pacjentów posiada je w kilku różnych lokalizacjach w obrębie wspomnianego elementu szkieletu osiowego.

Innymi bardzo blisko powiązanymi patologiami zarówno pod względem objawów, jak i cech morfologicznych są: uchyłek oponowy, przepuklina oponowa oraz przepuklina rzekoma.  

Torbiel Tarlova – rodzaje

Obecnie wyróżnia się trzy rodzaje torbieli Tarlova. Podział został dokonany w zależności od miejsca występowania, lokalizacji zmian:

  • I typ – tym mianem określa się torbiele wytworzone u wyjścia korzenia nerwowego ze struktury worka oponowego – zewnątrzoponowe.
  • II typ – są to zmiany zlokalizowane najczęściej w kości krzyżowej – również zewnątrzoponowe.
  • III typ – występują niezwykle rzadko, są zaliczane do torbieli wewnątrzoponowych i są umiejscowione w odcinku grzbietowym.

Polecane dla Ciebie

Objawy torbieli Tarlova

Zazwyczaj same torbiele nie są czymś bolesnym. Dopiero w miarę ich powiększania się i ucisku na korzenie nerwowe pojawia się ból oraz bardzo wiele nieprzyjemnych objawów. W zależności od lokalizacji oraz odcinka kręgosłupa, w którym występują, można spodziewać się:

  • dolegliwości bólowych w dolnej części pleców, w pośladkach, kończynach dolnych,
  • bólu w klatce piersiowej, górnej części szyi, ramionach oraz rękach,
  • osłabienia oraz skurczów mięśni nóg i ramion oraz rąk,
  • parestezji w obrębie kończyn dolnych lub górnych, 
  • nasilania dolegliwości bólowych podczas siedzenia, stania, kichania czy kaszlu,
  • trudności w opróżnianiu pęcherza moczowego, a w skrajnych przypadkach wymagającego nawet cewnikowania, 
  • nietrzymania moczu,
  • obrzęków w okolicy kości krzyżowej lub innych odcinków kręgosłupa, które odpowiadają za lokalizację zmian,
  • bolesności, tkliwości i uczucia ucisku nad kością krzyżową, które rozciąga się aż do biodra,
  • bóli głowy, zawrotów głowy, uczucia utraty równowagi,
  • rwy kulszowej,
  • bólu miednicy, odbytu, pochwy,
  • zespołu niespokojnych nóg,
  • dysfunkcji seksualnych oraz bolesnych stosunków seksualnych. 

Chociaż przyczyny powstawania opisywanych zmian nie są jeszcze do końca udowodnione naukowo, to podaje się, że występują warunki, które potencjalnie mogą sprzyjać ich powiększaniu się i rozrastaniu. Wśród takich wymienia się: urazy, upadki, wypadki komunikacyjne, podnoszenie ciężarów, powikłania poporodowe czy znieczulenie zewnątrzoponowe. Podobnie jest w sytuacji przebytych urazów rdzenia kręgowego. Dźwiganie i praca fizyczna mogą być więc uznawane za czynniki potencjalnie sprzyjające ich rozwojowi, a tym samym prowokujące pojawianiu się bólu kości ogonowej.

Torbiel Tarlova – diagnostyka i leczenie

W większości przypadków torbiele Tarlova udaje się wykryć za pomocą badań obrazowych. Konkretnie chodzi tutaj o rezonans magnetyczny, tomografię komputerową czy też odrębne badanie rozmazu miazgi krwiotwórczej, jakim jest mielogram. Jako najbardziej użyteczne narzędzie diagnostyczne specjaliści wymieniają jednak rezonans magnetyczny. Ze względu na przeważającą częstotliwość występowania opisywanych zmian w odcinku krzyżowym, rekomenduje się pełne obrazowanie kości krzyżowej aż do kości ogonowej.

Jaki lekarz powinien zbadać pacjenta? Najlepiej jeśli będzie to neurolog lub neurochirurg, ze względu na pojawianie się bardzo dużej ilości objawów z obszaru układu nerwowego. 

W stosunkowo niewielkiej ilości przypadków stosuje się leczenie operacyjne. Polega ono zazwyczaj na wykorzystaniu jednej spośród kilku możliwych technik zabiegowych. Mianowicie może to być laminektomia, drenaż płynu mózgowo-rdzeniowego, imbrykacja połączona z aspiracją torbieli z wypełnieniem ich fibryną oraz mikrochirurgiczna fenestracja. W łagodnych przypadkach stosuje się leczenie farmakologiczne.

Czy to nowotwór? Torbiele Tarlova nie są rodzajem nowotworu. Ich ewolucja może jednak przyczynić się do stopniowego pogarszania jakości życia oraz ograniczenia możliwości funkcjonalnych. To z kolei może być czynnikiem, który skłoni pacjenta do rezygnacji z wykonywanej pracy i starania się o rentę.  

Torbiel Tarlova – rehabilitacja

Rehabilitacja w tym przypadku będzie się skupiać na redukcji bólu oraz rozluźnianiu nadmiernie napiętych mięśni i tkanek. Wykorzystywane obszary to kinezyterapia w połączeniu z zabiegami fizykalnymi. W przypadku tej pierwszej stosuje się ćwiczenia rozciągające, izometryczne oraz terapię w środowisku wodnym. O tym, jakie dokładnie mają to być ćwiczenia, decyduje oczywiście fizjoterapeuta po ocenie stanu pacjenta.

Wysoką skutecznością odznaczają się tutaj także masaż oraz różne formy terapii powięziowej, która wykazuje doskonałe działanie rozluźniające i przywracające właściwy rozkład napięcia. Jakie zabiegi? Poleca się ekspozycję na pole magnetyczne, laseroterapię, fonoforezę, terapię z wykorzystaniem prądów TENS oraz wszelkie procedury z wykorzystaniem rozluźniających właściwości ciepłolecznictwa.

  1. M. Baker, M. Wilson, S. Wallach, Urogenital symptoms in women with Tarlov cysts, „Journal of Obstetrics and Gynaecology Research”, nr 44 2018.
  2. W. Brinjikji, P. H. Luetmer, B. Comstock i in., Systematic literature review of imaging features of spinal degeneration in asymptomatic populations, „American Journal of Neuroradiology”, nr 36 2015.
  3. J. F. Burke, J. P. Thawani, I. Berger i in., Microsurgical treatment of sacral perineural (Tarlov) cysts: case series and review of the literature, „Journal of Neurosurgery: Spine”, nr 24 2016.
  4. L. E. Dowsett, F. Clement, S. Coward i in., University of Calgary HTA Unit Effectiveness of surgical treatment for Tarlov cysts, „Clinical Spine Surgery”, nr 31 2018.
  5. S-K. Kim, B-H. Lee, M-B. Song, S-C. Lee, A novel technique for managing symptomatic spinal cysts using epiduroscopic neural laser decompression: technical note and preliminary results, „Journal of Orthopaedic Surgery and Research”, nr 13 2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Znieczulenie ogólne a miejscowe – różnice

    Jeszcze sto lat temu pacjenci byli poddawani wszystkim operacjom bez żadnego rodzaju znieczulenia i w złych warunkach sanitarnych. Nic więc dziwnego, że większość z nich nie przeżywała spotkania z chirurgiem. Na szczęście dzisiaj komfort pacjenta jest znacznie wyższy, a podczas drobnych zabiegów, jak i poważniejszych operacji można skorzystać ze znieczulenia – ogólnego i miejscowego. Czym się różnią i jak działają?

  • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

    Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

  • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

    HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

  • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

    Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

  • Nocna napadowa hemoglobinuria – co to za choroba? Objawy, leczenie

    Nocna napadowa hemoglobinuria (NNH) zaliczana jest do rzadkich chorób. Diagnozę NNH słyszy od 1 do 2 osób na milion rocznie. Schorzenie rozwija się najczęściej między 25. a 45. rokiem życia. Niestety rokowanie nie jest korzystne, a główną przyczyną zgonów jest zakrzepica. Jakie są jej objawy? Jak wygląda leczenie?

  • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

    Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

  • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

    Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

  • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

    Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij