Ból kości ogonowej - przyczyny i jak go złagodzić
Michał Posmykiewicz

Ból kości ogonowej - przyczyny i jak go złagodzić

Kość ogonowa to inaczej kość guziczna. Stanowi ona końcowy odcinek kręgosłupa człowieka, który zbudowany jest ze zrośniętych ze sobą kręgów guzicznych w liczbie od trzech do pięciu, zwykle są to cztery kręgi guziczne. Kość ogonowa, w odróżnieniu od innych odcinków ludzkiego kręgosłupa, nie jest odpowiedzialna za dźwiganie ciężaru tułowia. 

Zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do bólu kości ogonowej. Ból kości ogonowej przy siadaniu i wstawaniu, jak również ból kości ogonowej w czasie stania, jest problemem, który może dotknąć osobę w każdym wieku, dolegliwości takie mogą zatem dotyczyć zarówno dzieci, jak i młodzieży oraz ludzi dorosłych. 

Jakie są zatem przyczyny bólu kości ogonowej? 

Przyczyny bólu kości ogonowej mogą być bardzo różne. Jedną z częstszych przyczyn bólu kości ogonowej może być jej uraz.  Do urazu kości ogonowej może dojść u pacjenta w każdym wieku, zwykle uraz ma charakter stłuczenia, może do niego dojść na skutek silnego uderzenia lub upadku.

Ból kości ogonowej po upadku jest bardzo uporczywy i uciążliwy. Ból kości ogonowej po upadku może być obecny przy siadaniu i wstawaniu, jak również w czasie stania i chodzenia. Zdarza się też, że uraz kości ogonowej jest zdecydowanie silniejszy niż zwykłe stłuczenie, czasami może bowiem dojść do złamania kości ogonowej. Wtedy też ból kości ogonowej podczas siedzenia, jak również podczas poruszania się, jest zdecydowanie bardziej nasilony niż ból kości ogonowej wywołany zwykłym stłuczeniem. 

Innymi przyczynami bólu kości ogonowej mogą być różnego rodzaju zmiany, które tworzą się w tej okolicy. Miedzy innymi ból kości ogonowej przy siadaniu i wstawaniu może być wywołany obecnością ropnia okolicy guzicznej. Ponadto, w tym miejscu czasami może też dojść do rozwoju torbieli. Zdarza się, że ból kości ogonowej wywoływany jest również obecnością żylaków odbytu, czyli hemoroidów. Aby żylaki odbytu dawały objawy pod postacią bólu kości ogonowej, musza być one w zaawansowanym stadium swojego rozwoju. Bardzo często duże żylaki odbytu pojawiają się u kobiet w ciąży, co ma związek ze zmianami zachodzącymi w budowie ciała kobiety w tym okresie, jak również ze znacznie zmienionym poziomem hormonów. Żylaki odbytu, poza bólem kości ogonowej, dają też zwykle inne objawy. Przede wszystkim jest to pieczenie i świąd okolicy odbytu, jak również problemy z oddawaniem stolca. Zdarza się także, że ból kości ogonowej wywołany jest obecnością nowotworu kości, który rozwija się w okolicy krzyżowo-guzicznej. 

Ponadto, przyczyną bólu kości ogonowej w przypadku kobiet mogą być różnego rodzaju przypadłości ginekologiczne. Dość często ból kości ogonowej u kobiety może być wywołany endometriozą. Jest to choroba, która polega na tym, że błona śluzowa macicy, czyli endometrium, „wszczepia” się do innych okolic ciała, co może wywoływać ból zlokalizowany właśnie w okolicy krzyżowej i guzicznej kręgosłupa. Ponadto, ból okolicy kości ogonowej może też być spowodowany przewlekłymi i uporczywymi zaparciami, jak również różnego rodzaju wadami postawy ciała, zwyrodnieniami kręgosłupa oraz chorobami przewodu pokarmowego i układu moczowego. 

Jak złagodzić ból kości ogonowej ? Jak leczyć ból kości ogonowej?

Przede wszystkim celem złagodzenia bólu kości ogonowej zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej, zwłaszcza wówczas, kiedy ból kości ogonowej został spowodowany urazem i doszło do stłuczenia lub też nawet złamania kości ogonowej. Ponadto, do leczenia bólu kości ogonowej stosuje się również środki farmakologiczne. Są to leki działające w sposób przeciwbólowy i przeciwzapalny, cześć z nich można kupić w aptekach bez recepty, zaś przy mocno nasilonym bólu niezbędne będą środki na receptę , które może przepisać lekarz POZ, wtedy leki te będą w postaci tabletek doustnych lub też iniekcji domięśniowych. Dodatkowo, celem łagodzenia bólu, można też stosować miejscowo żele lub maści również działajcie przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Czasami zalecane są też różnego rodzaju nasiadówki, głownie z szałwii i rumianku, zdarza się też, że wskazane jest wykonywanie zimnych okładów na zmieniona zapalnie okolice kości ogonowej. Jeśli przyczyną bólu kości ogonowej są zaparcia, wtedy też niesłychanie istotną sprawą jest zmiana nawyków żywieniowych. Z diety należy zatem wyeliminować produkty zapierające, jadłospis natomiast należy wzbogacić w produkty z dużą zawartością błonnika, czyli przede wszystkim w warzywa, owoce, ciemne pieczywo oraz różnego rodzaju kasze. Błonnik będzie bowiem pobudzał perystaltykę jelit i tym samym łagodził zaparcia. Dodatkowo, aby przeciwdziałać zaparciom i łagodzić ból kości ogonowej, należy w ciągu dnia pić duże ilości wody. Zdarza się też, że do leczenia bólu kości ogonowej wykorzystuje się różnego rodzaju zabiegi fizjoterapeutyczne. Bardzo często dużą ulgę w łagodzeniu bólu kości ogonowej uzyskuje się dzięki różnego rodzaju masażom. Często też stosowane są zabiegi z wykorzystaniem ciepła, pola magnetycznego czy też promieniowania podczerwonego. 

Bol kości ogonowej bardzo często jest dolegliwością mocno nieprzyjemną, która naprawdę może utrudniać pacjentowi codzienne, normalne funkcjonowanie. Dlatego też w sytuacji, kiedy ból ten się pojawia i nie chce samoistnie ustąpić po 3-4 dniach, należy z problemem zgłosić się do swojego lekarza POZ. Lekarz będzie mógł wtedy ustalić przyczynę bólu kości ogonowej. Po postawieniu diagnozy będzie można zalecić dalsze, właściwe postpowanie, dzięki któremu dolegliwości bólowe kości ogonowej zaczną się zmniejszać i z czasem ustąpią  całkowicie. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Nadmierne pocenie się (hiperhydroza) – przyczyny i leczenie. Co stosować na nadpotliwość?

  Pocenie pełni istotną fizjologiczną funkcję – pomaga organizmowi schłodzić się w warunkach przegrzania. Dla wielu osób ten sprytny mechanizm oznacza, niestety, plamy pod pachami, mokre skarpetki czy nieprzyjemne, lepkie dłonie, które zawstydzają nas przy uścisku na powitanie. Dlaczego dochodzi do nadmiernego pocenia się? Jak temu zaradzić? Czy nadpotliwość może być objawem innych chorób? 

 • Odbijanie po jedzeniu – przyczyny i leczenie częstego odbijania po posiłku

  Odbijanie jest naturalnym odruchem fizjologicznym, które zwykle nie stanowi powodu do niepokoju. Polega na wydaleniu przez usta powietrza znajdującego się w żołądku. Natomiast nadmierne odbijanie może być oznaką np. choroby refluksowej czy nietolerancji pokarmowej. 

 • Szumy uszne – przyczyny i leczenie szumów w uszach

  Szum w uszach to dolegliwość, która nie zawsze oznacza poważną chorobę. Szumy uszne są powodowane przez uszkodzenia drogi słuchowej, np. w wyniku starzenia organizmu czy hałasu. Niektóre leki stosowane w dużych dawkach także mogą przyczyniać do ich powstania lub nasilenia. Jak wygląda leczenie szumów usznych? Co pomoże osobom odczuwającym szum w uszach? 

 • Kolka nerkowa – przyczyny, objawy, leczenie. Jak postępować podczas ataku kolki nerkowej?

  Kolka nerkowa sama w sobie nie jest chorobą, stanowi natomiast najczęstszy objaw schorzenia polegającego na zamknięciu lub znacznym zwężeniu światła moczowodu i utrudnieniu odpływu moczu z nerki do pęcherza moczowego. Atak kolki nerkowej cechuje niezwykle silny ból w okolicy lędźwiowej, który często nie ustępuje nawet po podaniu dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych. Objawy kolki nerkowej obejmują również bolesne parcie na mocz, nudności oraz wymioty. 

 • Zakwasy a DOMS – jak zapobiec bólom mięśni w trakcie i po treningu?

  DOMS (delayed onset muscle soreness) to opóźniona bolesność mięśni. Jest ona skutkiem intensywnego wysiłku fizycznego, w trakcie którego dochodzi do wzmożonej pracy włókien mięśniowych (ból mięśni po treningu pojawia się przeważnie w ciągu kilkunastu godzin). Domsy nie są tym samym, co zakwasy. Drugim terminem określa się ból, uczucie pieczenia mięśni w trakcie wykonywania ćwiczeń lub niedługo po ich zakończeniu. Stan ten jest spowodowany nadmiernym kumulowaniem się mleczanu w tkance mięśniowej. Jak zapobiegać zakwasom? W jaki sposób złagodzić opóźnioną bolesność mięśni?

 • Napięciowy ból głowy – przyczyny objawy, diagnostyka. Jak sobie radzić z naczynioruchowymi bólami głowy?

  Napięciowy ból głowy jest najczęściej występującym samoistnym (pierwotnym) bólem głowy. Jego przyczyny nie są do końca poznane, wiadomo natomiast, że różne czynniki, takie jak stres, zmiany pogody, przemęczenie czy odwodnienie mogą zwiększać ryzyko jego wystąpienia. Naczynioruchowe bóle głowy charakteryzują się dolegliwościami zlokalizowanymi po obu stronach głowy, zazwyczaj w okolicy skroni, o charakterze uciskowym. 

 • Ból żeber – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu żeber z lewej i prawej strony

  Ból żeber najczęściej jest związany z przebytym urazem obejmującym okolicę klatki piersiowej, jest on wówczas silny, na skórze widoczny jest krwiak, mogą pojawić się również kłopoty z oddychaniem. Inne przyczyny bólu żeber obejmują schorzenia układu pokarmowego (ból żeber po prawej stronie może oznaczać m.in. problemy z wątrobą), neuralgię międzyżebrową, stany zapalne czy choroby układu krążenia – ból żeber po lewej stronie może być objawem zawału serca. 

 • Zaburzenia chodu – rodzaje, przyczyny, leczenie, rehabilitacja

  Zaburzenia chodu mogą mieć wiele przyczyn. Najczęściej są objawem chorób neurologicznych, chorób układu ruchu oraz schorzeń o podłożu psychogennym. Zaburzenia lokomocji mogą być także związane z podeszłym wiekiem (jest to tzw. chód starczy) – u seniorów pojawiają się m.in.: skrócenie długości kroku, szuranie, pochylenie sylwetki do przodu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij