Ból kości ogonowej - przyczyny i jak go złagodzić
Michał Posmykiewicz

Ból kości ogonowej - przyczyny i jak go złagodzić

Kość ogonowa to inaczej kość guziczna. Stanowi ona końcowy odcinek kręgosłupa człowieka, który zbudowany jest ze zrośniętych ze sobą kręgów guzicznych w liczbie od trzech do pięciu, zwykle są to cztery kręgi guziczne. Kość ogonowa, w odróżnieniu od innych odcinków ludzkiego kręgosłupa, nie jest odpowiedzialna za dźwiganie ciężaru tułowia. 

Zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do bólu kości ogonowej. Ból kości ogonowej przy siadaniu i wstawaniu, jak również ból kości ogonowej w czasie stania, jest problemem, który może dotknąć osobę w każdym wieku, dolegliwości takie mogą zatem dotyczyć zarówno dzieci, jak i młodzieży oraz ludzi dorosłych. 

Jakie są zatem przyczyny bólu kości ogonowej? 

Przyczyny bólu kości ogonowej mogą być bardzo różne. Jedną z częstszych przyczyn bólu kości ogonowej może być jej uraz.  Do urazu kości ogonowej może dojść u pacjenta w każdym wieku, zwykle uraz ma charakter stłuczenia, może do niego dojść na skutek silnego uderzenia lub upadku.

Ból kości ogonowej po upadku jest bardzo uporczywy i uciążliwy. Ból kości ogonowej po upadku może być obecny przy siadaniu i wstawaniu, jak również w czasie stania i chodzenia. Zdarza się też, że uraz kości ogonowej jest zdecydowanie silniejszy niż zwykłe stłuczenie, czasami może bowiem dojść do złamania kości ogonowej. Wtedy też ból kości ogonowej podczas siedzenia, jak również podczas poruszania się, jest zdecydowanie bardziej nasilony niż ból kości ogonowej wywołany zwykłym stłuczeniem. 

Innymi przyczynami bólu kości ogonowej mogą być różnego rodzaju zmiany, które tworzą się w tej okolicy. Miedzy innymi ból kości ogonowej przy siadaniu i wstawaniu może być wywołany obecnością ropnia okolicy guzicznej. Ponadto, w tym miejscu czasami może też dojść do rozwoju torbieli. Zdarza się, że ból kości ogonowej wywoływany jest również obecnością żylaków odbytu, czyli hemoroidów. Aby żylaki odbytu dawały objawy pod postacią bólu kości ogonowej, musza być one w zaawansowanym stadium swojego rozwoju. Bardzo często duże żylaki odbytu pojawiają się u kobiet w ciąży, co ma związek ze zmianami zachodzącymi w budowie ciała kobiety w tym okresie, jak również ze znacznie zmienionym poziomem hormonów. Żylaki odbytu, poza bólem kości ogonowej, dają też zwykle inne objawy. Przede wszystkim jest to pieczenie i świąd okolicy odbytu, jak również problemy z oddawaniem stolca. Zdarza się także, że ból kości ogonowej wywołany jest obecnością nowotworu kości, który rozwija się w okolicy krzyżowo-guzicznej. 

Ponadto, przyczyną bólu kości ogonowej w przypadku kobiet mogą być różnego rodzaju przypadłości ginekologiczne. Dość często ból kości ogonowej u kobiety może być wywołany endometriozą. Jest to choroba, która polega na tym, że błona śluzowa macicy, czyli endometrium, „wszczepia” się do innych okolic ciała, co może wywoływać ból zlokalizowany właśnie w okolicy krzyżowej i guzicznej kręgosłupa. Ponadto, ból okolicy kości ogonowej może też być spowodowany przewlekłymi i uporczywymi zaparciami, jak również różnego rodzaju wadami postawy ciała, zwyrodnieniami kręgosłupa oraz chorobami przewodu pokarmowego i układu moczowego. 

Jak złagodzić ból kości ogonowej ? Jak leczyć ból kości ogonowej?

Przede wszystkim celem złagodzenia bólu kości ogonowej zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej, zwłaszcza wówczas, kiedy ból kości ogonowej został spowodowany urazem i doszło do stłuczenia lub też nawet złamania kości ogonowej. Ponadto, do leczenia bólu kości ogonowej stosuje się również środki farmakologiczne. Są to leki działające w sposób przeciwbólowy i przeciwzapalny, cześć z nich można kupić w aptekach bez recepty, zaś przy mocno nasilonym bólu niezbędne będą środki na receptę , które może przepisać lekarz POZ, wtedy leki te będą w postaci tabletek doustnych lub też iniekcji domięśniowych. Dodatkowo, celem łagodzenia bólu, można też stosować miejscowo żele lub maści również działajcie przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Czasami zalecane są też różnego rodzaju nasiadówki, głownie z szałwii i rumianku, zdarza się też, że wskazane jest wykonywanie zimnych okładów na zmieniona zapalnie okolice kości ogonowej. Jeśli przyczyną bólu kości ogonowej są zaparcia, wtedy też niesłychanie istotną sprawą jest zmiana nawyków żywieniowych. Z diety należy zatem wyeliminować produkty zapierające, jadłospis natomiast należy wzbogacić w produkty z dużą zawartością błonnika, czyli przede wszystkim w warzywa, owoce, ciemne pieczywo oraz różnego rodzaju kasze. Błonnik będzie bowiem pobudzał perystaltykę jelit i tym samym łagodził zaparcia. Dodatkowo, aby przeciwdziałać zaparciom i łagodzić ból kości ogonowej, należy w ciągu dnia pić duże ilości wody. Zdarza się też, że do leczenia bólu kości ogonowej wykorzystuje się różnego rodzaju zabiegi fizjoterapeutyczne. Bardzo często dużą ulgę w łagodzeniu bólu kości ogonowej uzyskuje się dzięki różnego rodzaju masażom. Często też stosowane są zabiegi z wykorzystaniem ciepła, pola magnetycznego czy też promieniowania podczerwonego. 

Bol kości ogonowej bardzo często jest dolegliwością mocno nieprzyjemną, która naprawdę może utrudniać pacjentowi codzienne, normalne funkcjonowanie. Dlatego też w sytuacji, kiedy ból ten się pojawia i nie chce samoistnie ustąpić po 3-4 dniach, należy z problemem zgłosić się do swojego lekarza POZ. Lekarz będzie mógł wtedy ustalić przyczynę bólu kości ogonowej. Po postawieniu diagnozy będzie można zalecić dalsze, właściwe postpowanie, dzięki któremu dolegliwości bólowe kości ogonowej zaczną się zmniejszać i z czasem ustąpią  całkowicie. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ból stopy – przyczyny, leczenie, ćwiczenia na ból śródstopia

  Ból stopy to dolegliwość, która może mieć rozmaite przyczyny. Ból stóp może pojawić się po intensywnym wysiłku fizycznym, wielogodzinnej pracy w pozycji stojącej, ale także jako objaw poważnych chorób, takich jak cukrzyca, dna moczanowa czy nerwiak Mortona. Sprawdź, jak diagnozuje się ból stóp, jak wygląda leczenie? Poznaj ćwiczenia na bolące stopy.

 • Ból szyi – przyczyny, diagnostyka, leczenie, ćwiczenia

  Ból szyi to częsta dolegliwość, która dotyka dużą grupę osób. Przyczyny bolącej szyi mogą być różne, od przeciążenia i napięcia mięśni, spowodowanego np. wielogodzinną pracą przed komputerem przez zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego i urazy odcinka szyjnego kręgosłupa aż po nowotwór. Sprawdź, jak przebiega diagnostyka bólów szyi, w jaki sposób się je leczy oraz jakie ćwiczenia można zastosować, by złagodzić dolegliwości. 

 • Niedobór witaminy B12 – przyczyny, objawy, skutki niskiego poziomu witaminy B12

  Witamina B12 (kobalamina) pełni istotną rolę w organizmie, m. in. reguluje produkcję czerwonych krwinek. Witamina B12 znajduje się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, nie jest wytwarzana przez ludzki organizm, dlatego niedobór witaminy B12 jest dość częsty. Objawy niedoboru to np. nerwowość, depresja, zaburzenia chodu czy problemy ze wzrokiem. Jak powinna wyglądać dieta i suplementacja u osób z niskim poziomem kobalaminy?

 • Ból brzucha z lewej strony – co może oznaczać?

  Ból brzucha po lewej stronie może być wywołany przez chwilową niedyspozycję, ale jest także objawem poważnych chorób układu pokarmowego czy moczowego. Jakim schorzeniom towarzyszy? 

 • Mioklonie – przyczyny i leczenie mimowolnych skurczów mięśni

  Mioklonie (zrywania mięśniowe) to niekontrolowane, intensywne skurcze mięśni. Mogą one obejmować jeden mięsień, grupę mięśni, kończynę, a nawet cały tułów. Przyczyn powstawania mioklonii jest wiele, niektóre mimowolne ruchy są fizjologiczne (np. mioklonie przysenne, czyli szarpnięcia ciała podczas zasypiania) i nie wymagają leczenia, inne mogą oznaczać poważne schorzenia, takie jak zaburzenia metaboliczne, padaczkę czy zatrucie metalami ciężkimi. Wszystkie niekontrolowane skurcze mięśni wymagają konsultacji ze specjalistą.

 • Nadmierne i częste gazy jelitowe – co robić?

  Choć produkcja gazów w jelitach to proces naturalny, ich nadmierne powstawanie nastręcza wielu trudności. Wzdęty i obolały brzuch oraz uczucie dyskomfortu są nieodłącznymi towarzyszami zwiększonej ilości gazów jelitowych. Czy ich nadmierne powstawanie może oznaczać chorobę? Jak skutecznie zapobiegać zbyt wielkiej produkcji gazów w jelitach?  

 • Suchość gardła – czym i jak nawilżać gardło?

  Suchość gardła może być spowodowana wieloma przyczynami. Zwykle pojawia się podczas infekcji, a także w wyniku odwodnienia, palenia papierosów, nadwyrężenia narządu głosu czy spania z otwartymi ustami. Uczucie suchego gardła dotyczy zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Jak i czym nawilżać gardło? Czego warto unikać, gdy czujemy suchość w gardle?

 • Zatkany nos – przyczyny i sposoby leczenie zatkanego nosa bez kataru

  Zatkany nos to bardzo częsty objaw infekcji górnych dróg oddechowych, zarówno o podłożu wirusowym, jak i bakteryjnym. Towarzyszą mu wówczas nadmierna produkcja wydzieliny, kichanie, ból głowy, ból gardła, kaszel, chrypka czy ogólne osłabienie. Zatkany nos bez kataru jest natomiast objawem,mogącym świadczyć o różnych schorzeniach przewlekłych, takich jak chroniczne zapalenie zatok, skrzywienie przegrody nosa, obecność polipów. Uczucie zatkanego nosa może pojawić się również na skutek urazu, zazwyczaj wówczas występuje także krwawienie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij