Ból kości ogonowej - przyczyny i jak go złagodzić
Michał Posmykiewicz

Ból kości ogonowej - przyczyny i jak go złagodzić

Kość ogonowa to inaczej kość guziczna. Stanowi ona końcowy odcinek kręgosłupa człowieka, który zbudowany jest ze zrośniętych ze sobą kręgów guzicznych w liczbie od trzech do pięciu, zwykle są to cztery kręgi guziczne. Kość ogonowa, w odróżnieniu od innych odcinków ludzkiego kręgosłupa, nie jest odpowiedzialna za dźwiganie ciężaru tułowia. 

Zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do bólu kości ogonowej. Ból kości ogonowej przy siadaniu i wstawaniu, jak również ból kości ogonowej w czasie stania, jest problemem, który może dotknąć osobę w każdym wieku, dolegliwości takie mogą zatem dotyczyć zarówno dzieci, jak i młodzieży oraz ludzi dorosłych. 

Jakie są zatem przyczyny bólu kości ogonowej? 

Przyczyny bólu kości ogonowej mogą być bardzo różne. Jedną z częstszych przyczyn bólu kości ogonowej może być jej uraz.  Do urazu kości ogonowej może dojść u pacjenta w każdym wieku, zwykle uraz ma charakter stłuczenia, może do niego dojść na skutek silnego uderzenia lub upadku.

Ból kości ogonowej po upadku jest bardzo uporczywy i uciążliwy. Ból kości ogonowej po upadku może być obecny przy siadaniu i wstawaniu, jak również w czasie stania i chodzenia. Zdarza się też, że uraz kości ogonowej jest zdecydowanie silniejszy niż zwykłe stłuczenie, czasami może bowiem dojść do złamania kości ogonowej. Wtedy też ból kości ogonowej podczas siedzenia, jak również podczas poruszania się, jest zdecydowanie bardziej nasilony niż ból kości ogonowej wywołany zwykłym stłuczeniem. 

Innymi przyczynami bólu kości ogonowej mogą być różnego rodzaju zmiany, które tworzą się w tej okolicy. Miedzy innymi ból kości ogonowej przy siadaniu i wstawaniu może być wywołany obecnością ropnia okolicy guzicznej. Ponadto, w tym miejscu czasami może też dojść do rozwoju torbieli. Zdarza się, że ból kości ogonowej wywoływany jest również obecnością żylaków odbytu, czyli hemoroidów. Aby żylaki odbytu dawały objawy pod postacią bólu kości ogonowej, musza być one w zaawansowanym stadium swojego rozwoju. Bardzo często duże żylaki odbytu pojawiają się u kobiet w ciąży, co ma związek ze zmianami zachodzącymi w budowie ciała kobiety w tym okresie, jak również ze znacznie zmienionym poziomem hormonów. Żylaki odbytu, poza bólem kości ogonowej, dają też zwykle inne objawy. Przede wszystkim jest to pieczenie i świąd okolicy odbytu, jak również problemy z oddawaniem stolca. Zdarza się także, że ból kości ogonowej wywołany jest obecnością nowotworu kości, który rozwija się w okolicy krzyżowo-guzicznej. 

Ponadto, przyczyną bólu kości ogonowej w przypadku kobiet mogą być różnego rodzaju przypadłości ginekologiczne. Dość często ból kości ogonowej u kobiety może być wywołany endometriozą. Jest to choroba, która polega na tym, że błona śluzowa macicy, czyli endometrium, „wszczepia” się do innych okolic ciała, co może wywoływać ból zlokalizowany właśnie w okolicy krzyżowej i guzicznej kręgosłupa. Ponadto, ból okolicy kości ogonowej może też być spowodowany przewlekłymi i uporczywymi zaparciami, jak również różnego rodzaju wadami postawy ciała, zwyrodnieniami kręgosłupa oraz chorobami przewodu pokarmowego i układu moczowego. 

Jak złagodzić ból kości ogonowej ? Jak leczyć ból kości ogonowej?

Przede wszystkim celem złagodzenia bólu kości ogonowej zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej, zwłaszcza wówczas, kiedy ból kości ogonowej został spowodowany urazem i doszło do stłuczenia lub też nawet złamania kości ogonowej. Ponadto, do leczenia bólu kości ogonowej stosuje się również środki farmakologiczne. Są to leki działające w sposób przeciwbólowy i przeciwzapalny, cześć z nich można kupić w aptekach bez recepty, zaś przy mocno nasilonym bólu niezbędne będą środki na receptę , które może przepisać lekarz POZ, wtedy leki te będą w postaci tabletek doustnych lub też iniekcji domięśniowych. Dodatkowo, celem łagodzenia bólu, można też stosować miejscowo żele lub maści również działajcie przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Czasami zalecane są też różnego rodzaju nasiadówki, głownie z szałwii i rumianku, zdarza się też, że wskazane jest wykonywanie zimnych okładów na zmieniona zapalnie okolice kości ogonowej. Jeśli przyczyną bólu kości ogonowej są zaparcia, wtedy też niesłychanie istotną sprawą jest zmiana nawyków żywieniowych. Z diety należy zatem wyeliminować produkty zapierające, jadłospis natomiast należy wzbogacić w produkty z dużą zawartością błonnika, czyli przede wszystkim w warzywa, owoce, ciemne pieczywo oraz różnego rodzaju kasze. Błonnik będzie bowiem pobudzał perystaltykę jelit i tym samym łagodził zaparcia. Dodatkowo, aby przeciwdziałać zaparciom i łagodzić ból kości ogonowej, należy w ciągu dnia pić duże ilości wody. Zdarza się też, że do leczenia bólu kości ogonowej wykorzystuje się różnego rodzaju zabiegi fizjoterapeutyczne. Bardzo często dużą ulgę w łagodzeniu bólu kości ogonowej uzyskuje się dzięki różnego rodzaju masażom. Często też stosowane są zabiegi z wykorzystaniem ciepła, pola magnetycznego czy też promieniowania podczerwonego. 

Bol kości ogonowej bardzo często jest dolegliwością mocno nieprzyjemną, która naprawdę może utrudniać pacjentowi codzienne, normalne funkcjonowanie. Dlatego też w sytuacji, kiedy ból ten się pojawia i nie chce samoistnie ustąpić po 3-4 dniach, należy z problemem zgłosić się do swojego lekarza POZ. Lekarz będzie mógł wtedy ustalić przyczynę bólu kości ogonowej. Po postawieniu diagnozy będzie można zalecić dalsze, właściwe postpowanie, dzięki któremu dolegliwości bólowe kości ogonowej zaczną się zmniejszać i z czasem ustąpią  całkowicie. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ból biodra – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu stawu biodrowego. Ćwiczenia na biodra

  Ból biodra może dotknąć osoby w każdym wieku, nie tylko seniorów. Przyczynami bólu stawu biodrowego mogą być zmiany zwyrodnieniowe, ale także urazy czy rwa kulszowa. Często bólom bioder towarzyszy uczucie trzaskania bądź przeskakiwania biodra (tzw. zespół trzaskającego biodra). Leczenie bolącego biodra opiera się przede wszystkim na fizjoterapii – odpowiednio dobranych zabiegach fizykoterapeutycznych i ćwiczeniach, część z nich można wykonywać także w domu. Rzadziej stosuje się leczenie operacyjne w postaci wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

 • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

  Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

 • Katar sienny – jak się objawia i jakie są sposoby na alergiczny nieżyt nosa?

  Katar sienny, zwany też katarem alergicznym, to zmora uczuleniowców. Jego objawy to nie tylko cieknąca, bezbarwna wydzielina z nosa czy świąd i zaczerwienienie nosa. Katar może odbijać się na naszym samopoczuciu, jakości snu, powodować bóle głowy lub gorączkę. Czy istnieje domowy sposób na katar alergiczny? Jak go wyleczyć i ile trwa? Kiedy z katarem siennym pójść do lekarza? 

 • Chromanie przestankowe – przyczyny, diagnostyka, leczenie i rehabilitacja

  Chromanie przestankowe to nie jednostka chorobowa, a objaw zwężenia bądź niedrożności tętnic spowodowany najczęściej nasiloną miażdżycą. Chromanie przestankowe charakteryzuje się pojawianiem się silnego bólu kończyn dolnych oraz drętwieniem nóg podczas marszu. Dolegliwości ustępują w momencie zatrzymania i chwilowego odpoczynku. Jak wygląda diagnostyka i leczenie chromania przestankowego?

 • Bóle miednicy – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu miednicy

  Przyczyn bólu miednicy może być wiele, inne z nich będą dotyczyły kobiet, inne mężczyzn. Wśród kobiecych przyczyn zespołu bólowego miednicy mniejszej znajdują się przede wszystkim czynniki i schorzenia ginekologiczne oraz choroby układu moczowego, m.in. endometrioza, mięśniaki macicy, zapalenie pęcherza moczowego. U mężczyzn najczęstszą przyczyną dolegliwości w okolicy miednicy są natomiast choroby gruczołu krokowego oraz układu pokarmowego, np. zaparcia czy IBS. 

 • Wole tarczycy – przyczyny i leczenie powiększonej tarczycy

  Terminem wole określa się nieprawidłowe powiększenie tarczycy. Może ono oznaczać niedoczynność tarczycy, schorzenie autoimmunologiczne, takie jak choroba Hashimoto czy choroba Gravesa-Basedowa, lecz może również świadczyć o niedoborze jodu  czy niektórych witamin i minerałów (selenu, żelaza, witaminy A). Jakie rodzaje wola tarczycy się wyróżnia? Czym jest wole guzkowe? 

 • Rumień wędrujący – jak go rozpoznać? Diagnostyka i leczenie rumienia po kleszczu

  Rumień wędrujący (łac. erythema migrans) to charakterystyczna wysypka skórna pojawiająca się jako objaw wczesnego stadium boreliozy. Rumień po ukłuciu kleszcza ma kolisty kształt, wędruje, stopniowo się powiększając (przypomina tarczę strzelniczą – pomiędzy jego centrum a okręgiem zewnętrznym pojawia się blada obręcz). Rumień wędrujący jest widoczny średnio od 1 do 3 tygodni od ukąszenia u ok. 80 % chorych na boreliozę. Jak odróżnić go od reakcji alergicznej? Jak długo utrzymuje się rumień wędrujący?

 • Zaburzenia równowagi – najczęstsze przyczyny, diagnostyka i leczenie zachwiań równowagi

  Przyczyn zaburzeń równowagi może być wiele, najczęściej są to schorzenia neurologiczne, takie jak choroba Parkinsona, laryngologiczne, np. choroba Meniere'a czy też zaburzenia psychiczne, m.in. nerwica. Problemy z zachowaniem równowagi mogą również pojawić się w przebiegu chorób kardiologicznych, migreny, cukrzycy, a także jako skutek zatrucia alkoholem bądź lekami. Ponieważ zaburzenia stabilności ciała mogą zwiastować również stany zagrażające życiu, takie jak guz mózgu czy udar, w przypadku nasilonych dolegliwości zawsze należy zasięgnąć porady lekarskiej. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij