kobieta z bolącą kością ogonową
Mateusz Burak

Ból kości ogonowej - przyczyny i jak go złagodzić

Ból kości ogonowej (guzicznej) może być spowodowany przez różne czynniki. Dolegliwości bólowe mogą nasilać się przy siedzeniu, wstawaniu czy chodzeniu. Często boląca kość ogonowa jest wynikiem niegroźnego urazu i po kilku dniach ustępuje samoistnie. Co robić, gdy jednak ból nie przechodzi? Podpowiadamy.

Kość ogonowa – jakie są funkcje kości guzicznej?

Kość ogonowa, zwana inaczej kością guziczną, stanowi ostatni odcinek kręgosłupa. Składa się z kilku kręgów, które są ze sobą mocno połączone, zrośnięte. Powoduje to, że ich ruchomość w odróżnieniu od pozostałych segmentów kręgosłupa jest dużo bardziej ograniczona. Jest ona pozostałością po przodkach, którzy w toku ewolucji utracili ogon. Wśród jej podstawowych funkcji wyróżnia się stabilizację podczas pozycji siedzącej, dodatkowo jest ona miejscem przyczepu bardzo wielu struktur anatomicznych takich jak więzadła oraz mięśnie.

Ból kości ogonowej – przyczyny  

Ból kości ogonowej nie należy wcale do rzadkości. Dolegliwości w tej okolicy mogą pojawiać się w wyniku bardzo różnych sytuacji. Do jednej z najczęstszych przyczyn zalicza się stłuczenie lub złamanie kości ogonowej po upadku czy urazie. Jest to zwykle upadek z wysokości na twardą powierzchnię pupą.

Zmiana ustawienia miednicy w ciąży również może generować podobne dolegliwości jednak o zdecydowanie mniejszym nasileniu. Ból kości ogonowej może pojawiać się także po trudnym porodzie.

Nieprawidłowa postawa ciała, infekcje, nowotwory, ropnie, wiek, nadwaga, powtarzalne urazy to również czynniki mogące generować dolegliwości końcowego odcinka kręgosłupa. Objawy bólowe kości guzicznej mogą pojawiać się przy siedzeniu, siadaniu i wstawaniu, leżeniu, chodzeniu czy podczas schylania. Ból kości ogonowej pojawia się także u bardzo wielu kobiet przed okresem.  

Powiązane produkty

Kiedy udać się do lekarza z bolącą kością ogonową?

Dlaczego boli kość ogonowa? Jak już wcześniej wspomniano przyczyn może być bardzo wiele. Silny, nagły, ostry ból po urazie kości ogonowej może oznaczać jej stłuczenie lub złamanie. Bardzo ważna jest wówczas odpowiednia diagnostyka. Do jakiego lekarza należy się wówczas udać? W tym przypadku powinien to być ortopeda, który zapewne zleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. To z kolei pozwoli ocenić, czy nie doszło do złamania.

Ból kości ogonowej i odbytu, pośladków i kręgosłupa czy też ból kości ogonowej promieniujący do pośladka bez urazu również wymaga działań diagnostycznych. Szczególnie jeśli dolegliwości mają charakter przewlekły i ulegają nasileniu. Wówczas konieczna może okazać się wizyta u ginekologa, gastroenterologa lub onkologa. Wynika to z konieczności różnicowania opisywanych objawów między przeciążeniem tkanek miękkich a hemoroidami, tyłozgięciem macicy czy nowotworem. Objawy mogą także dawać obecne torbiele Tarlova.  

Jak złagodzić ból kości ogonowej?

Bardzo częstym pytaniem jest: Jak złagodzić takie dolegliwości? Wszystko jest oczywiście uzależnione od przyczyny bólu. Boląca kość ogonowa jak już opisano może być rezultatem wielu różnych schorzeń czy stanów związanych z przebytymi urazami. W przypadku stłuczenia, przeciążenia po ćwiczeniach, po rowerze czy podrażnieniu po stosunku warto odciążać dolny odcinek kręgosłupa. W tym celu należy unikać pozycji siedzącej lub wykorzystywać specjalną poduszkę do siedzenia przy bólu kości ogonowej. Dodatkowo często poleca się czasowe ograniczenie aktywności ruchowej, rezygnację z ćwiczeń, które mogłyby zaostrzyć ból.

W łagodzeniu bólu pomocne będą farmaceutyki zalecane przez lekarzy. Najczęściej są to plastry przeciwbólowe, a także żele lub maści na ból kości ogonowej, np. z wyciągiem z żywokostu o właściwościach kojących, oraz takie, które zawierają substancje przeciwzapalne (np. leki z grupy NLPZ).

Domowe sposoby na bolącą kość ogonową to przede wszystkim stosowanie zimnych okładów z woreczków z lodem lub chłodnych kompresów, okłady z liści kapusty, kompresy nasączone olejem rycynowym.  

Sprawdź: chłodzące kompresy żelowe na DOZ.pl.

Ćwiczenia na ból kości ogonowej

Ćwiczenia na ból kości ogonowej to bardzo ważny element łagodzenia tej dolegliwości. Oto przykłady ćwiczeń:

  1. Pozycja: leżenie tyłem. Lewa kończyna dolna zgięta w biodrze i kolanie. Prawa kończyna dolna również zgięta w biodrze i kolanie opiera się stopą o kolano nogi lewej. Rękami chwytamy za udo lewej nogi. Ruch: polega na przyciąganiu uda do klatki piersiowej z jednoczesnym ruchem kolana nogi prawej w kierunku przeciwnym. Uzyskujemy w ten sposób rozluźnienie mięśni okolicy kości guzicznej. Ćwiczenie należy wykonywać powoli, kilka razy i powtórzyć na obie strony.  
  2. Pozycja: leżenie tyłem. Prawa kończyna dolna przyciągnięta rękami do klatki piersiowej. Kończyna dolna lewa spoczywa na podłożu. Ruch: polega na pogłębianiu przyciągania prawej kończyny dolnej do klatki piersiowej. Uzyskujemy w ten sposób rozluźnianie mięśni pośladkowych. Ćwiczenie powtarzamy kilkukrotnie, powoli na obie strony.  
  3. Pozycja: klęk jednonóż. Ręce oparte na kolanie nogi wykrocznej. Ruch: polega na powolnym pogłębianiu klęku, poprzez przesuwanie miednicy ku przodowi. Warto pamiętać, aby kolano nogi wykrocznej nie wychodziło poza linię stopy. Uzyskujemy w ten sposób rozluźnienie mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Ćwiczenie wykonujemy powoli, do wrażenia wyraźnego rozciągania i powtarzamy kilkukrotnie zarówno na lewą, jak i na prawą stronę ciała.  

Jak zapobiegać bólowi kości guzicznej?

Ból w okolicy kości ogonowej to bardzo przykra dolegliwość. Aby jej unikną, warto zadbać o profilaktykę i zapobiegać bólowi kości guzicznej. W tym celu powinniśmy pamiętać o regularnych badaniach, unikać groźnych sytuacji z narażeniem na upadek, długotrwałego siedzenia na twardych powierzchniach. Ważne jest też właściwe uprawianie sportu. W ostatnim przypadku chodzi o to, aby zawsze poddawać się rozgrzewce, a w przypadku jazdy na rowerze na długie dystanse stosować odpowiednio wyprofilowane siodło.

  1. S.T. Nathan, BE. Fisher, C. S. Roberts, Coccydynia: a review of pathoanatomy, aetiology, treatment and outcome, „The Journal of Bone and Joint Surgery”, nr 92  2010.
  2. H. R. Barthel, D. Haselwood, S. Longley,  M. S. Gold, R.D. Altman, Randomized controlled trial of diclofenac sodium gel in knee osteoarthritis, „Seminars in Arthritis and Rheumatism”, nr 39 2009.
  3. L. M. Dean, M. I. Syed, S.A. Jan, N.A. Patel i in., Coccygeoplasty: treatment for fractures of the coccyx, „Journal of Vascular and Interventional Radiology”, nr 17 2006.
  4. J. Patijn, M. Janssen, S. Hayek, N. Mekhail, J. Van Zundert, M. van Kleef, Coccygodynia. „Pain Practice”, nr 10 2010.
  5. K. M. Scott, L. W. Fisher, I. H. Bernstein, M. H. Bradley, The Treatment of Chronic Coccydynia and Postcoccygectomy Pain With Pelvic Floor Physical Therap, „Physical Medicine and Rehabilitation”, nr 9 2017.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij