×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Ból kości ogonowej - przyczyny i jak go złagodzić

Kość ogonowa to inaczej kość guziczna. Stanowi ona końcowy odcinek kręgosłupa człowieka, który zbudowany jest ze zrośniętych ze sobą kręgów guzicznych w liczbie od trzech do pięciu, zwykle są to cztery kręgi guziczne. Kość ogonowa, w odróżnieniu od innych odcinków ludzkiego kręgosłupa, nie jest odpowiedzialna za dźwiganie ciężaru tułowia. 

Zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do bólu kości ogonowej. Ból kości ogonowej przy siadaniu i wstawaniu, jak również ból kości ogonowej w czasie stania, jest problemem, który może dotknąć osobę w każdym wieku, dolegliwości takie mogą zatem dotyczyć zarówno dzieci, jak i młodzieży oraz ludzi dorosłych. 

Jakie są zatem przyczyny bólu kości ogonowej? 

Przyczyny bólu kości ogonowej mogą być bardzo różne. Jedną z częstszych przyczyn bólu kości ogonowej może być jej uraz.  Do urazu kości ogonowej może dojść u pacjenta w każdym wieku, zwykle uraz ma charakter stłuczenia, może do niego dojść na skutek silnego uderzenia lub upadku.

Ból kości ogonowej po upadku jest bardzo uporczywy i uciążliwy. Ból kości ogonowej po upadku może być obecny przy siadaniu i wstawaniu, jak również w czasie stania i chodzenia. Zdarza się też, że uraz kości ogonowej jest zdecydowanie silniejszy niż zwykłe stłuczenie, czasami może bowiem dojść do złamania kości ogonowej. Wtedy też ból kości ogonowej podczas siedzenia, jak również podczas poruszania się, jest zdecydowanie bardziej nasilony niż ból kości ogonowej wywołany zwykłym stłuczeniem. 

Innymi przyczynami bólu kości ogonowej mogą być różnego rodzaju zmiany, które tworzą się w tej okolicy. Miedzy innymi ból kości ogonowej przy siadaniu i wstawaniu może być wywołany obecnością ropnia okolicy guzicznej. Ponadto, w tym miejscu czasami może też dojść do rozwoju torbieli. Zdarza się, że ból kości ogonowej wywoływany jest również obecnością żylaków odbytu, czyli hemoroidów. Aby żylaki odbytu dawały objawy pod postacią bólu kości ogonowej, musza być one w zaawansowanym stadium swojego rozwoju. Bardzo często duże żylaki odbytu pojawiają się u kobiet w ciąży, co ma związek ze zmianami zachodzącymi w budowie ciała kobiety w tym okresie, jak również ze znacznie zmienionym poziomem hormonów. Żylaki odbytu, poza bólem kości ogonowej, dają też zwykle inne objawy. Przede wszystkim jest to pieczenie i świąd okolicy odbytu, jak również problemy z oddawaniem stolca. Zdarza się także, że ból kości ogonowej wywołany jest obecnością nowotworu kości, który rozwija się w okolicy krzyżowo-guzicznej. 

Ponadto, przyczyną bólu kości ogonowej w przypadku kobiet mogą być różnego rodzaju przypadłości ginekologiczne. Dość często ból kości ogonowej u kobiety może być wywołany endometriozą. Jest to choroba, która polega na tym, że błona śluzowa macicy, czyli endometrium, „wszczepia” się do innych okolic ciała, co może wywoływać ból zlokalizowany właśnie w okolicy krzyżowej i guzicznej kręgosłupa. Ponadto, ból okolicy kości ogonowej może też być spowodowany przewlekłymi i uporczywymi zaparciami, jak również różnego rodzaju wadami postawy ciała, zwyrodnieniami kręgosłupa oraz chorobami przewodu pokarmowego i układu moczowego. 

Jak złagodzić ból kości ogonowej ? Jak leczyć ból kości ogonowej?

Przede wszystkim celem złagodzenia bólu kości ogonowej zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej, zwłaszcza wówczas, kiedy ból kości ogonowej został spowodowany urazem i doszło do stłuczenia lub też nawet złamania kości ogonowej. Ponadto, do leczenia bólu kości ogonowej stosuje się również środki farmakologiczne. Są to leki działające w sposób przeciwbólowy i przeciwzapalny, cześć z nich można kupić w aptekach bez recepty, zaś przy mocno nasilonym bólu niezbędne będą środki na receptę , które może przepisać lekarz POZ, wtedy leki te będą w postaci tabletek doustnych lub też iniekcji domięśniowych. Dodatkowo, celem łagodzenia bólu, można też stosować miejscowo żele lub maści również działajcie przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Czasami zalecane są też różnego rodzaju nasiadówki, głownie z szałwii i rumianku, zdarza się też, że wskazane jest wykonywanie zimnych okładów na zmieniona zapalnie okolice kości ogonowej. Jeśli przyczyną bólu kości ogonowej są zaparcia, wtedy też niesłychanie istotną sprawą jest zmiana nawyków żywieniowych. Z diety należy zatem wyeliminować produkty zapierające, jadłospis natomiast należy wzbogacić w produkty z dużą zawartością błonnika, czyli przede wszystkim w warzywa, owoce, ciemne pieczywo oraz różnego rodzaju kasze. Błonnik będzie bowiem pobudzał perystaltykę jelit i tym samym łagodził zaparcia. Dodatkowo, aby przeciwdziałać zaparciom i łagodzić ból kości ogonowej, należy w ciągu dnia pić duże ilości wody. Zdarza się też, że do leczenia bólu kości ogonowej wykorzystuje się różnego rodzaju zabiegi fizjoterapeutyczne. Bardzo często dużą ulgę w łagodzeniu bólu kości ogonowej uzyskuje się dzięki różnego rodzaju masażom. Często też stosowane są zabiegi z wykorzystaniem ciepła, pola magnetycznego czy też promieniowania podczerwonego. 

Bol kości ogonowej bardzo często jest dolegliwością mocno nieprzyjemną, która naprawdę może utrudniać pacjentowi codzienne, normalne funkcjonowanie. Dlatego też w sytuacji, kiedy ból ten się pojawia i nie chce samoistnie ustąpić po 3-4 dniach, należy z problemem zgłosić się do swojego lekarza POZ. Lekarz będzie mógł wtedy ustalić przyczynę bólu kości ogonowej. Po postawieniu diagnozy będzie można zalecić dalsze, właściwe postpowanie, dzięki któremu dolegliwości bólowe kości ogonowej zaczną się zmniejszać i z czasem ustąpią  całkowicie. 

Podziel się: