Ból kości ogonowej - przyczyny i jak go złagodzić
Michał Posmykiewicz

Ból kości ogonowej - przyczyny i jak go złagodzić

Kość ogonowa to inaczej kość guziczna. Stanowi ona końcowy odcinek kręgosłupa człowieka, który zbudowany jest ze zrośniętych ze sobą kręgów guzicznych w liczbie od trzech do pięciu, zwykle są to cztery kręgi guziczne. Kość ogonowa, w odróżnieniu od innych odcinków ludzkiego kręgosłupa, nie jest odpowiedzialna za dźwiganie ciężaru tułowia. 

Zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do bólu kości ogonowej. Ból kości ogonowej przy siadaniu i wstawaniu, jak również ból kości ogonowej w czasie stania, jest problemem, który może dotknąć osobę w każdym wieku, dolegliwości takie mogą zatem dotyczyć zarówno dzieci, jak i młodzieży oraz ludzi dorosłych. 

Jakie są zatem przyczyny bólu kości ogonowej? 

Przyczyny bólu kości ogonowej mogą być bardzo różne. Jedną z częstszych przyczyn bólu kości ogonowej może być jej uraz.  Do urazu kości ogonowej może dojść u pacjenta w każdym wieku, zwykle uraz ma charakter stłuczenia, może do niego dojść na skutek silnego uderzenia lub upadku.

Ból kości ogonowej po upadku jest bardzo uporczywy i uciążliwy. Ból kości ogonowej po upadku może być obecny przy siadaniu i wstawaniu, jak również w czasie stania i chodzenia. Zdarza się też, że uraz kości ogonowej jest zdecydowanie silniejszy niż zwykłe stłuczenie, czasami może bowiem dojść do złamania kości ogonowej. Wtedy też ból kości ogonowej podczas siedzenia, jak również podczas poruszania się, jest zdecydowanie bardziej nasilony niż ból kości ogonowej wywołany zwykłym stłuczeniem. 

Innymi przyczynami bólu kości ogonowej mogą być różnego rodzaju zmiany, które tworzą się w tej okolicy. Miedzy innymi ból kości ogonowej przy siadaniu i wstawaniu może być wywołany obecnością ropnia okolicy guzicznej. Ponadto, w tym miejscu czasami może też dojść do rozwoju torbieli. Zdarza się, że ból kości ogonowej wywoływany jest również obecnością żylaków odbytu, czyli hemoroidów. Aby żylaki odbytu dawały objawy pod postacią bólu kości ogonowej, musza być one w zaawansowanym stadium swojego rozwoju. Bardzo często duże żylaki odbytu pojawiają się u kobiet w ciąży, co ma związek ze zmianami zachodzącymi w budowie ciała kobiety w tym okresie, jak również ze znacznie zmienionym poziomem hormonów. Żylaki odbytu, poza bólem kości ogonowej, dają też zwykle inne objawy. Przede wszystkim jest to pieczenie i świąd okolicy odbytu, jak również problemy z oddawaniem stolca. Zdarza się także, że ból kości ogonowej wywołany jest obecnością nowotworu kości, który rozwija się w okolicy krzyżowo-guzicznej. 

Ponadto, przyczyną bólu kości ogonowej w przypadku kobiet mogą być różnego rodzaju przypadłości ginekologiczne. Dość często ból kości ogonowej u kobiety może być wywołany endometriozą. Jest to choroba, która polega na tym, że błona śluzowa macicy, czyli endometrium, „wszczepia” się do innych okolic ciała, co może wywoływać ból zlokalizowany właśnie w okolicy krzyżowej i guzicznej kręgosłupa. Ponadto, ból okolicy kości ogonowej może też być spowodowany przewlekłymi i uporczywymi zaparciami, jak również różnego rodzaju wadami postawy ciała, zwyrodnieniami kręgosłupa oraz chorobami przewodu pokarmowego i układu moczowego. 

Jak złagodzić ból kości ogonowej ? Jak leczyć ból kości ogonowej?

Przede wszystkim celem złagodzenia bólu kości ogonowej zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej, zwłaszcza wówczas, kiedy ból kości ogonowej został spowodowany urazem i doszło do stłuczenia lub też nawet złamania kości ogonowej. Ponadto, do leczenia bólu kości ogonowej stosuje się również środki farmakologiczne. Są to leki działające w sposób przeciwbólowy i przeciwzapalny, cześć z nich można kupić w aptekach bez recepty, zaś przy mocno nasilonym bólu niezbędne będą środki na receptę , które może przepisać lekarz POZ, wtedy leki te będą w postaci tabletek doustnych lub też iniekcji domięśniowych. Dodatkowo, celem łagodzenia bólu, można też stosować miejscowo żele lub maści również działajcie przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Czasami zalecane są też różnego rodzaju nasiadówki, głownie z szałwii i rumianku, zdarza się też, że wskazane jest wykonywanie zimnych okładów na zmieniona zapalnie okolice kości ogonowej. Jeśli przyczyną bólu kości ogonowej są zaparcia, wtedy też niesłychanie istotną sprawą jest zmiana nawyków żywieniowych. Z diety należy zatem wyeliminować produkty zapierające, jadłospis natomiast należy wzbogacić w produkty z dużą zawartością błonnika, czyli przede wszystkim w warzywa, owoce, ciemne pieczywo oraz różnego rodzaju kasze. Błonnik będzie bowiem pobudzał perystaltykę jelit i tym samym łagodził zaparcia. Dodatkowo, aby przeciwdziałać zaparciom i łagodzić ból kości ogonowej, należy w ciągu dnia pić duże ilości wody. Zdarza się też, że do leczenia bólu kości ogonowej wykorzystuje się różnego rodzaju zabiegi fizjoterapeutyczne. Bardzo często dużą ulgę w łagodzeniu bólu kości ogonowej uzyskuje się dzięki różnego rodzaju masażom. Często też stosowane są zabiegi z wykorzystaniem ciepła, pola magnetycznego czy też promieniowania podczerwonego. 

Bol kości ogonowej bardzo często jest dolegliwością mocno nieprzyjemną, która naprawdę może utrudniać pacjentowi codzienne, normalne funkcjonowanie. Dlatego też w sytuacji, kiedy ból ten się pojawia i nie chce samoistnie ustąpić po 3-4 dniach, należy z problemem zgłosić się do swojego lekarza POZ. Lekarz będzie mógł wtedy ustalić przyczynę bólu kości ogonowej. Po postawieniu diagnozy będzie można zalecić dalsze, właściwe postpowanie, dzięki któremu dolegliwości bólowe kości ogonowej zaczną się zmniejszać i z czasem ustąpią  całkowicie. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Brak apetytu u dorosłych – co robić, gdy nie mamy ochoty jeść?

  Skutki uboczne leków, depresja, anoreksja, wysoki poziom stresu, ale i też następstwo zmniejszenia się percepcji węchu i smaku postępującego wraz z wiekiem. Często też pierwszy objaw poważnej choroby. Przyczyn braku apetytu może być naprawdę wiele. Jak poprawić apetyt? Co jeść, gdy brakuje smaku przez dłuższy czas? Czy istnieją skuteczne leki zwiększające łaknienie? 

 • Bolesne miesiączki – przyczyny, diagnostyka i leczenie bólu podczas okresu

  Bolesne miesiączki to problem wielu kobiet w wieku rozrodczym. Ból podczas menstruacji może mieć charakter pierwotny, pojawia się wówczas u młodych kobiet (do dwóch lat od pierwszego krwawienia) i towarzyszy im często aż do okresu przekwitania. Może być także wtórny, czyli wywołany stanami chorobowymi. Dolegliwości bólowe podczas miesiączki mogą być spowodowane występowaniem endometriozy, mięśniaków macicy czy torbieli jajników. Kiedy należy wykonać badania? Jak sobie radzić z bolesnymi miesiączkami?

 • Ból ręki – przyczyny, diagnostyka, leczenie, rehabilitacja bólu ręki

  Ból ręki może mieć różne przyczyny. Może być zarówno skutkiem urazu, np. skręcenia czy złamania, jak i chorób, takich jak zespół cieśni nadgarstka, zespół de Quervaina czy schorzenia o podłożu reumatycznym. Jak wygląda diagnostyka bólu ręki? Jak przebiega fizjoterapia przy bólu rąk?

 • Kołatanie serca – przyczyny, diagnostyka, leczenie palpitacji serca

  Kołatanie w klatce piersiowej opisywane jest przez pacjentów jako mocne lub niemiarowe bicie serca, znacząco różniące się od wcześniejszej pracy tego mięśnia. Palpitacja wywołuje niepokój i skłania do konsultacji lekarskiej. Co tak na prawdę kryje się pod pojęciem kołatania serca?

 • Wirusowe zapalenie gardła – objawy i leczenie. Domowe sposoby na zapalenie gardła o podłożu wirusowym

  Wirusowe zapalenie gardła najczęściej objawia się bólem gardła w momencie przełykania, podwyższoną temperaturą ciała, mogą pojawić się również katar, kaszel, bóle głowy. Infekcje gardła o podłożu wirusowym leczy się objawowo, stosując różnego rodzaju miejscowo działające preparaty przeciwbólowe w postaci tabletek do ssania czy aerozoli, a także leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. 

 • Wielomocz (poliuria) – co oznacza i w jakich chorobach może się pojawić? Diagnostyka i leczenie poliurii

  Równowaga płynowa jest kontrolowana przez proces przyjmowania płynów, perfuzji nerek, filtracji kłębuszkowej i resorpcji wody w cewkach zbiorczych nerek. Przyjmowane płyny zwiększają objętość krążącej krwi, a to wzmaga perfuzję nerek i filtrację w kłębuszkach oraz zwiększone wydalanie moczu. Proces ten hamowany jest przez hormon antydiuretyczny (wazopresynę, ADH), wydzielany przez podwzgórze i uwalniany przez przysadkę mózgową. ADH zwiększa resorpcję (wchłanianie) wody w kanalikach zbiorczych nerek, zmniejszając ilość wydalanego moczu. Jeśli dochodzi do zaburzeń np. w wydzielaniu wazopresyny, może pojawić się wielomocz. Czym dokładnie jest poliuria? 

 • Nadmierne pragnienie (polidypsja) – co może oznaczać? Przyczyny i leczenie polidypsji

  Uczucie pragnienia jest subiektywnym odczuciem potrzeby pobierania płynów. Może być ono zmniejszone (w stanach uszkodzenia ośrodka pragnienia w podwzgórzu) lub – częściej – zwiększone. Wzmożone pragnienie (polidypsja) najczęściej idzie w parze z nadmiernym wydzielaniem moczu (poliurią). Zwiększona utrata płynów ustrojowych może odbywać się nie tylko przez nerki, ale także przez skórę (obfite poty), przewód pokarmowy (wymioty, biegunka) lub płuca (gorączka). Pragnienie bywa fizjologiczną reakcją na zwiększoną utratę wody z organizmu, jednak nadmierne jest niemal zawsze objawem chorobowym. 

 • Wypadnięcie dysku – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia

  Każdy krążek międzykręgowy kręgosłupa jest zbudowany z dwóch części: miękkiej, galaretowatej części wewnętrznej – jądra miażdżystego i twardego pierścienia włóknistego znajdującego się na zewnętrz. Uraz lub przeciążenie mogą spowodować, że wewnętrzna część krążka wysunie się poza pierścień, nazywa się to wypadnięciem dysku. Jakie objawy powoduje przepuklina krążka międzykręgowego, czyli wypadający dysk?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij