kobieta z bolącą kością ogonową
Mateusz Burak

Ból kości ogonowej - przyczyny i jak go złagodzić

Ból kości ogonowej (guzicznej) może być spowodowany przez różne czynniki. Dolegliwości bólowe mogą nasilać się przy siedzeniu, wstawaniu czy chodzeniu. Często boląca kość ogonowa jest wynikiem niegroźnego urazu i po kilku dniach ustępuje samoistnie. Co robić, gdy jednak ból nie przechodzi? Podpowiadamy.

Kość ogonowa – jakie są funkcje kości guzicznej?

Kość ogonowa, zwana inaczej kością guziczną, stanowi ostatni odcinek kręgosłupa. Składa się z kilku kręgów, które są ze sobą mocno połączone, zrośnięte. Powoduje to, że ich ruchomość w odróżnieniu od pozostałych segmentów kręgosłupa jest dużo bardziej ograniczona. Jest ona pozostałością po przodkach, którzy w toku ewolucji utracili ogon. Wśród jej podstawowych funkcji wyróżnia się stabilizację podczas pozycji siedzącej, dodatkowo jest ona miejscem przyczepu bardzo wielu struktur anatomicznych takich jak więzadła oraz mięśnie.

Ból kości ogonowej – przyczyny  

Ból kości ogonowej nie należy wcale do rzadkości. Dolegliwości w tej okolicy mogą pojawiać się w wyniku bardzo różnych sytuacji. Do jednej z najczęstszych przyczyn zalicza się stłuczenie lub złamanie kości ogonowej po upadku czy urazie. Jest to zwykle upadek z wysokości na twardą powierzchnię pupą.

Zmiana ustawienia miednicy w ciąży również może generować podobne dolegliwości jednak o zdecydowanie mniejszym nasileniu. Ból kości ogonowej może pojawiać się także po trudnym porodzie.

Nieprawidłowa postawa ciała, infekcje, nowotwory, ropnie, wiek, nadwaga, powtarzalne urazy to również czynniki mogące generować dolegliwości końcowego odcinka kręgosłupa. Objawy bólowe kości guzicznej mogą pojawiać się przy siedzeniu, siadaniu i wstawaniu, leżeniu, chodzeniu czy podczas schylania. Ból kości ogonowej pojawia się także u bardzo wielu kobiet przed okresem.  

Polecane dla Ciebie

Kiedy udać się do lekarza z bolącą kością ogonową?

Dlaczego boli kość ogonowa? Jak już wcześniej wspomniano przyczyn może być bardzo wiele. Silny, nagły, ostry ból po urazie kości ogonowej może oznaczać jej stłuczenie lub złamanie. Bardzo ważna jest wówczas odpowiednia diagnostyka. Do jakiego lekarza należy się wówczas udać? W tym przypadku powinien to być ortopeda, który zapewne zleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. To z kolei pozwoli ocenić, czy nie doszło do złamania.

Ból kości ogonowej i odbytu, pośladków i kręgosłupa czy też ból kości ogonowej promieniujący do pośladka bez urazu również wymaga działań diagnostycznych. Szczególnie jeśli dolegliwości mają charakter przewlekły i ulegają nasileniu. Wówczas konieczna może okazać się wizyta u ginekologa, gastroenterologa lub onkologa. Wynika to z konieczności różnicowania opisywanych objawów między przeciążeniem tkanek miękkich a hemoroidami, tyłozgięciem macicy czy nowotworem. Objawy mogą także dawać obecne torbiele Tarlova.  

Jak złagodzić ból kości ogonowej?

Bardzo częstym pytaniem jest: Jak złagodzić takie dolegliwości? Wszystko jest oczywiście uzależnione od przyczyny bólu. Boląca kość ogonowa jak już opisano może być rezultatem wielu różnych schorzeń czy stanów związanych z przebytymi urazami. W przypadku stłuczenia, przeciążenia po ćwiczeniach, po rowerze czy podrażnieniu po stosunku warto odciążać dolny odcinek kręgosłupa. W tym celu należy unikać pozycji siedzącej lub wykorzystywać specjalną poduszkę do siedzenia przy bólu kości ogonowej. Dodatkowo często poleca się czasowe ograniczenie aktywności ruchowej, rezygnację z ćwiczeń, które mogłyby zaostrzyć ból.

W łagodzeniu bólu pomocne będą farmaceutyki zalecane przez lekarzy. Najczęściej są to plastry przeciwbólowe, a także żele lub maści na ból kości ogonowej, np. z wyciągiem z żywokostu o właściwościach kojących, oraz takie, które zawierają substancje przeciwzapalne (np. leki z grupy NLPZ).

Domowe sposoby na bolącą kość ogonową to przede wszystkim stosowanie zimnych okładów z woreczków z lodem lub chłodnych kompresów, okłady z liści kapusty, kompresy nasączone olejem rycynowym.  

Sprawdź: chłodzące kompresy żelowe na DOZ.pl.

Ćwiczenia na ból kości ogonowej

Ćwiczenia na ból kości ogonowej to bardzo ważny element łagodzenia tej dolegliwości. Oto przykłady ćwiczeń:

 1. Pozycja: leżenie tyłem. Lewa kończyna dolna zgięta w biodrze i kolanie. Prawa kończyna dolna również zgięta w biodrze i kolanie opiera się stopą o kolano nogi lewej. Rękami chwytamy za udo lewej nogi. Ruch: polega na przyciąganiu uda do klatki piersiowej z jednoczesnym ruchem kolana nogi prawej w kierunku przeciwnym. Uzyskujemy w ten sposób rozluźnienie mięśni okolicy kości guzicznej. Ćwiczenie należy wykonywać powoli, kilka razy i powtórzyć na obie strony.  
 2. Pozycja: leżenie tyłem. Prawa kończyna dolna przyciągnięta rękami do klatki piersiowej. Kończyna dolna lewa spoczywa na podłożu. Ruch: polega na pogłębianiu przyciągania prawej kończyny dolnej do klatki piersiowej. Uzyskujemy w ten sposób rozluźnianie mięśni pośladkowych. Ćwiczenie powtarzamy kilkukrotnie, powoli na obie strony.  
 3. Pozycja: klęk jednonóż. Ręce oparte na kolanie nogi wykrocznej. Ruch: polega na powolnym pogłębianiu klęku, poprzez przesuwanie miednicy ku przodowi. Warto pamiętać, aby kolano nogi wykrocznej nie wychodziło poza linię stopy. Uzyskujemy w ten sposób rozluźnienie mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Ćwiczenie wykonujemy powoli, do wrażenia wyraźnego rozciągania i powtarzamy kilkukrotnie zarówno na lewą, jak i na prawą stronę ciała.  

Jak zapobiegać bólowi kości guzicznej?

Ból w okolicy kości ogonowej to bardzo przykra dolegliwość. Aby jej unikną, warto zadbać o profilaktykę i zapobiegać bólowi kości guzicznej. W tym celu powinniśmy pamiętać o regularnych badaniach, unikać groźnych sytuacji z narażeniem na upadek, długotrwałego siedzenia na twardych powierzchniach. Ważne jest też właściwe uprawianie sportu. W ostatnim przypadku chodzi o to, aby zawsze poddawać się rozgrzewce, a w przypadku jazdy na rowerze na długie dystanse stosować odpowiednio wyprofilowane siodło.

 1. S.T. Nathan, BE. Fisher, C. S. Roberts, Coccydynia: a review of pathoanatomy, aetiology, treatment and outcome, „The Journal of Bone and Joint Surgery”, nr 92  2010.
 2. H. R. Barthel, D. Haselwood, S. Longley,  M. S. Gold, R.D. Altman, Randomized controlled trial of diclofenac sodium gel in knee osteoarthritis, „Seminars in Arthritis and Rheumatism”, nr 39 2009.
 3. L. M. Dean, M. I. Syed, S.A. Jan, N.A. Patel i in., Coccygeoplasty: treatment for fractures of the coccyx, „Journal of Vascular and Interventional Radiology”, nr 17 2006.
 4. J. Patijn, M. Janssen, S. Hayek, N. Mekhail, J. Van Zundert, M. van Kleef, Coccygodynia. „Pain Practice”, nr 10 2010.
 5. K. M. Scott, L. W. Fisher, I. H. Bernstein, M. H. Bradley, The Treatment of Chronic Coccydynia and Postcoccygectomy Pain With Pelvic Floor Physical Therap, „Physical Medicine and Rehabilitation”, nr 9 2017.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jet lag – czym jest? Czy każdy ma jet lag?

  Dobrze znaną podróżnikom i obieżyświatom konsekwencją nagłej zmiany strefy czasowej jest wystąpienie tzw. zespołu długu czasowego, czyli jet lagu. Planując więc daleką podróż, warto również zaplanować czas na adaptację organizmu do zmienionych godzin snu i czuwania.

 • Choroba Sanfilippo – objawy, przyczyny, leczenie

  Choroba Sanfilippo to bardzo rzadka choroba genetyczna, określana jako mukopolisacharydoza typu 3 (MPS III). Nazwa choroby pochodzi od nazwiska lekarza, który w 1963 roku po raz pierwszy opisał ten typ mukopolisacharydozy – dr. Sylvestra Sanfilippo.

 • Choroba Wilsona – objawy, leczenie i przewidywana długość życia

  Choroba Wilsona to schorzenie prowadzące do nadmiernego gromadzenia się miedzi w organizmie. Przyczyną jest mutacja genetyczna, wskutek której dochodzi do defektu białka odpowiadającego za transport miedzi w organizmie. W konsekwencji miedź nie jest wydalana z organizmu, tylko gromadzi się w narządach, prowadząc do ich uszkodzenia.

 • Chłoniak Burkitta – objawy, przyczyny i rokowanie

  Przyczyną chłoniaka jest niekontrolowany rozrost puli limfocytów, a głównym skutkiem ubocznym – upośledzenie układu immunologicznego ze względu na utratę funkcji zmienionych komórek. Najczęstszą przyczyną zgonu wśród pacjentów cierpiących na nowotwory krwi są pozornie niegroźne infekcje – i właśnie tak zabija chłoniak Burkitta.

 • Odmrożenia – stopnie i objawy. Co robić i jak zabezpieczyć skórę przed zimnem?

  Odmrożenie z zimna to stan skóry, w którym jej warstwa ochronna została uszkodzona przez działanie niskich temperatur. Może to prowadzić do bolesności, pieczenia, zaczerwienienia i obrzęku, a w ciężkich przypadkach nawet do amputacji kończyn lub ich fragmentów. W celu uniknięcia odmrożenia należy zachować ostrożność podczas długotrwałego przebywania na mrozie, chronić skórę odpowiednim ubraniem czy stosować kremy i maści ochronne.

 • Halitoza – brzydki, nieprzyjemny zapach z ust – jak go zwalczać?

  Halitoza jest jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do gabinetów stomatologicznych. Nieprzyjemny zapach z ust nie zawsze wiąże się z obecnością stanów patologicznych w jamie ustnej. Istnieje szereg przyczyn wynikających ze schorzeń układu pokarmowego i laryngologicznych. Często źródłem problemu jest nieprawidłowa dieta.

 • Sprue tropikalna (psyloza) – przyczyny i objawy choroby przypominającej celiakię

  Sprue tropikalna jest chorobą zakaźną, która występuje głównie w krajach tropikalnych i subtropikalnych. Objawia się nieprawidłowym trawieniem i wchłanianiem składników pokarmowych, co prowadzi do poważnych niedoborów składników odżywczych, głównie witaminy B12 i kwasu foliowego, a także do anemii. Leczenie sprue tropikalnej jest uzależnione od przyczyny i może wymagać antybiotyków, leków przeciwpasożytniczych i suplementów diety.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij