Ból kości ogonowej – sposoby na złagodzenie bolącej kości guzicznej - portal DOZ.pl
kobieta z bolącą kością ogonową
Mateusz Burak

Ból kości ogonowej - przyczyny i jak go złagodzić

Ból kości ogonowej (guzicznej) może być spowodowany przez różne czynniki. Dolegliwości bólowe mogą nasilać się przy siedzeniu, wstawaniu czy chodzeniu. Często boląca kość ogonowa jest wynikiem niegroźnego urazu i po kilku dniach ustępuje samoistnie. Co robić, gdy jednak ból nie przechodzi? Podpowiadamy.

Kość ogonowa – jakie są funkcje kości guzicznej?

Kość ogonowa, zwana inaczej kością guziczną, stanowi ostatni odcinek kręgosłupa. Składa się z kilku kręgów, które są ze sobą mocno połączone, zrośnięte. Powoduje to, że ich ruchomość w odróżnieniu od pozostałych segmentów kręgosłupa jest dużo bardziej ograniczona. Jest ona pozostałością po przodkach, którzy w toku ewolucji utracili ogon. Wśród jej podstawowych funkcji wyróżnia się stabilizację podczas pozycji siedzącej, dodatkowo jest ona miejscem przyczepu bardzo wielu struktur anatomicznych takich jak więzadła oraz mięśnie.

Ból kości ogonowej – przyczyny  

Ból kości ogonowej nie należy wcale do rzadkości. Dolegliwości w tej okolicy mogą pojawiać się w wyniku bardzo różnych sytuacji. Do jednej z najczęstszych przyczyn zalicza się stłuczenie lub złamanie kości ogonowej po upadku czy urazie. Jest to zwykle upadek z wysokości na twardą powierzchnię pupą.

Zmiana ustawienia miednicy w ciąży również może generować podobne dolegliwości jednak o zdecydowanie mniejszym nasileniu. Ból kości ogonowej może pojawiać się także po trudnym porodzie.

Nieprawidłowa postawa ciała, infekcje, nowotwory, ropnie, wiek, nadwaga, powtarzalne urazy to również czynniki mogące generować dolegliwości końcowego odcinka kręgosłupa. Objawy bólowe kości guzicznej mogą pojawiać się przy siedzeniu, siadaniu i wstawaniu, leżeniu, chodzeniu czy podczas schylania. Ból kości ogonowej pojawia się także u bardzo wielu kobiet przed okresem.  

Polecane dla Ciebie

Kiedy udać się do lekarza z bolącą kością ogonową?

Dlaczego boli kość ogonowa? Jak już wcześniej wspomniano przyczyn może być bardzo wiele. Silny, nagły, ostry ból po urazie kości ogonowej może oznaczać jej stłuczenie lub złamanie. Bardzo ważna jest wówczas odpowiednia diagnostyka. Do jakiego lekarza należy się wówczas udać? W tym przypadku powinien to być ortopeda, który zapewne zleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. To z kolei pozwoli ocenić, czy nie doszło do złamania.

Ból kości ogonowej i odbytu, pośladków i kręgosłupa czy też ból kości ogonowej promieniujący do pośladka bez urazu również wymaga działań diagnostycznych. Szczególnie jeśli dolegliwości mają charakter przewlekły i ulegają nasileniu. Wówczas konieczna może okazać się wizyta u ginekologa, gastroenterologa lub onkologa. Wynika to z konieczności różnicowania opisywanych objawów między przeciążeniem tkanek miękkich a hemoroidami, tyłozgięciem macicy czy nowotworem. Objawy mogą także dawać obecne torbiele Tarlova.  

Jak złagodzić ból kości ogonowej?

Bardzo częstym pytaniem jest: Jak złagodzić takie dolegliwości? Wszystko jest oczywiście uzależnione od przyczyny bólu. Boląca kość ogonowa jak już opisano może być rezultatem wielu różnych schorzeń czy stanów związanych z przebytymi urazami. W przypadku stłuczenia, przeciążenia po ćwiczeniach, po rowerze czy podrażnieniu po stosunku warto odciążać dolny odcinek kręgosłupa. W tym celu należy unikać pozycji siedzącej lub wykorzystywać specjalną poduszkę do siedzenia przy bólu kości ogonowej. Dodatkowo często poleca się czasowe ograniczenie aktywności ruchowej, rezygnację z ćwiczeń, które mogłyby zaostrzyć ból.

W łagodzeniu bólu pomocne będą farmaceutyki zalecane przez lekarzy. Najczęściej są to plastry przeciwbólowe, a także żele lub maści na ból kości ogonowej, np. z wyciągiem z żywokostu o właściwościach kojących, oraz takie, które zawierają substancje przeciwzapalne (np. leki z grupy NLPZ).

Domowe sposoby na bolącą kość ogonową to przede wszystkim stosowanie zimnych okładów z woreczków z lodem lub chłodnych kompresów, okłady z liści kapusty, kompresy nasączone olejem rycynowym.  

Sprawdź: chłodzące kompresy żelowe na DOZ.pl.

Ćwiczenia na ból kości ogonowej

Ćwiczenia na ból kości ogonowej to bardzo ważny element łagodzenia tej dolegliwości. Oto przykłady ćwiczeń:

 1. Pozycja: leżenie tyłem. Lewa kończyna dolna zgięta w biodrze i kolanie. Prawa kończyna dolna również zgięta w biodrze i kolanie opiera się stopą o kolano nogi lewej. Rękami chwytamy za udo lewej nogi. Ruch: polega na przyciąganiu uda do klatki piersiowej z jednoczesnym ruchem kolana nogi prawej w kierunku przeciwnym. Uzyskujemy w ten sposób rozluźnienie mięśni okolicy kości guzicznej. Ćwiczenie należy wykonywać powoli, kilka razy i powtórzyć na obie strony.  
 2. Pozycja: leżenie tyłem. Prawa kończyna dolna przyciągnięta rękami do klatki piersiowej. Kończyna dolna lewa spoczywa na podłożu. Ruch: polega na pogłębianiu przyciągania prawej kończyny dolnej do klatki piersiowej. Uzyskujemy w ten sposób rozluźnianie mięśni pośladkowych. Ćwiczenie powtarzamy kilkukrotnie, powoli na obie strony.  
 3. Pozycja: klęk jednonóż. Ręce oparte na kolanie nogi wykrocznej. Ruch: polega na powolnym pogłębianiu klęku, poprzez przesuwanie miednicy ku przodowi. Warto pamiętać, aby kolano nogi wykrocznej nie wychodziło poza linię stopy. Uzyskujemy w ten sposób rozluźnienie mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Ćwiczenie wykonujemy powoli, do wrażenia wyraźnego rozciągania i powtarzamy kilkukrotnie zarówno na lewą, jak i na prawą stronę ciała.  

Jak zapobiegać bólowi kości guzicznej?

Ból w okolicy kości ogonowej to bardzo przykra dolegliwość. Aby jej unikną, warto zadbać o profilaktykę i zapobiegać bólowi kości guzicznej. W tym celu powinniśmy pamiętać o regularnych badaniach, unikać groźnych sytuacji z narażeniem na upadek, długotrwałego siedzenia na twardych powierzchniach. Ważne jest też właściwe uprawianie sportu. W ostatnim przypadku chodzi o to, aby zawsze poddawać się rozgrzewce, a w przypadku jazdy na rowerze na długie dystanse stosować odpowiednio wyprofilowane siodło.

 1. S.T. Nathan, BE. Fisher, C. S. Roberts, Coccydynia: a review of pathoanatomy, aetiology, treatment and outcome, „The Journal of Bone and Joint Surgery”, nr 92  2010.
 2. H. R. Barthel, D. Haselwood, S. Longley,  M. S. Gold, R.D. Altman, Randomized controlled trial of diclofenac sodium gel in knee osteoarthritis, „Seminars in Arthritis and Rheumatism”, nr 39 2009.
 3. L. M. Dean, M. I. Syed, S.A. Jan, N.A. Patel i in., Coccygeoplasty: treatment for fractures of the coccyx, „Journal of Vascular and Interventional Radiology”, nr 17 2006.
 4. J. Patijn, M. Janssen, S. Hayek, N. Mekhail, J. Van Zundert, M. van Kleef, Coccygodynia. „Pain Practice”, nr 10 2010.
 5. K. M. Scott, L. W. Fisher, I. H. Bernstein, M. H. Bradley, The Treatment of Chronic Coccydynia and Postcoccygectomy Pain With Pelvic Floor Physical Therap, „Physical Medicine and Rehabilitation”, nr 9 2017.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wirus żółtej gorączki (żółta febra) – szczepionka, objawy i leczenie

  Pierwsze symptomy tej choroby są niecharakterystyczne i przypominają objawy typowe dla grypy. Jednakże u około 15% pacjentów nie następuje wyleczenie, a zamiast tego rozwija się drugi, gwałtowny okres schorzenia. Oto co należy wiedzieć o żółtej gorączce, zwanej też żółtą febrą.

 • Guz Wilmsa – czym jest? Objawy, przyczyny

  Jednym z częstych nowotworów, jakie dotykają dzieci jest guz Wilmsa. Ta złośliwa choroba ma swoje źródło w nerkach, jednak przejawia się często w sposób, który jest łatwy do przeoczenia. Dlatego tak ważne jest, by znać objawy guza Wilmsa i odpowiednio wcześniej rozpoznać proces chorobowy oraz podjąć właściwe leczenie.

 • Remineralizacja szkliwa – czym jest?

  Pod wpływem różnych czynników szkliwo ludzkich zębów ulega stopniowemu niszczeniu. Istnieją jednak sposoby na powstrzymanie tego procesu – w tym celu niezbędna jest remineralizacja szkliwa. Jest to zabieg skuteczny zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych pacjentów.

 • Skala Silvermana – ocena oddechowa wcześniaka

  Wszelkie przejawy trudności w oddychaniu u noworodków to ogromny stres dla rodziców, a także potrzeba szybkiego działania personelu medycznego. Aby jak najlepiej zdiagnozować stopień zagrożenia powstała specjalna metoda – skala Silvermana, dzięki której lekarze są w stanie ocenić wydolność oddechową dziecka.  

 • Majaczenie – jak rozpoznać i leczyć?

  Majaczenie to zaburzenia świadomości, który może się przytrafić każdemu na dowolnym etapie życia. Między innymi z tego powodu warto wiedzieć, jak rozpoznać stan majaczenia, w jaki sposób można pomóc osobie majaczącej, a także jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy.  

 • Próchnica wtórna – czym jest i jak się objawia?

  Bardzo częstym problemem stomatologicznym, zarówno u dzieci, jak i dorosłych, jest próchnica wtórna. To proces, w którym zmiany próchnicowe powstają wokół poprzednich ubytków wypełnionych plombą. Warto wiedzieć, jak zapobiegać tego typu zmianom, oraz jaka jest w tym kontekście dobroczynna rola fluoru. 

 • Blaszki miażdżycowe – jak powstają i dlaczego są groźne?

  Choroby sercowo-naczyniowe są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. U ich podłoża leży miażdżyca – najczęstsza choroba tętnic wśród populacji krajów rozwiniętych. Jej Istotą jest powstawanie tzw. blaszek miażdżycowych, odkładających się w świetle tętnic i stopniowo je zwężających. Miażdżyca bywa również nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ długo może pozostawać bezobjawowa, a jej pierwsza manifestacja może być zarazem ostatnią.

 • Hemofobia – czym jest fobia krwi i jak sobie z nią radzić?

  Hemofobia, a więc lęk przed krwią to jedna z powszechniejszych fobii, która jest charakterystyczna dla dzieci, ale dotyka również bardzo wielu dorosłych. Warto wiedzieć, jakie są dostępne sposoby terapii i leczenia tej nieprzyjemnej przypadłości.  

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij