Ból kości ogonowej - przyczyny i jak go złagodzić
Ból kości ogonowej (guzicznej) może być spowodowany przez różne czynniki. Dolegliwości bólowe mogą nasilać się przy siedzeniu, wstawaniu czy chodzeniu. Często boląca kość ogonowa jest wynikiem niegroźnego urazu i po kilku dniach ustępuje samoistnie. Co robić, gdy jednak ból nie przechodzi? Podpowiadamy.
Kość ogonowa – jakie są funkcje kości guzicznej?
Kość ogonowa, zwana inaczej kością guziczną, stanowi ostatni odcinek kręgosłupa. Składa się z kilku kręgów, które są ze sobą mocno połączone, zrośnięte. Powoduje to, że ich ruchomość w odróżnieniu od pozostałych segmentów kręgosłupa jest dużo bardziej ograniczona. Jest ona pozostałością po przodkach, którzy w toku ewolucji utracili ogon. Wśród jej podstawowych funkcji wyróżnia się stabilizację podczas pozycji siedzącej, dodatkowo jest ona miejscem przyczepu bardzo wielu struktur anatomicznych takich jak więzadła oraz mięśnie.
Ból kości ogonowej – przyczyny
Ból kości ogonowej nie należy wcale do rzadkości. Dolegliwości w tej okolicy mogą pojawiać się w wyniku bardzo różnych sytuacji. Do jednej z najczęstszych przyczyn zalicza się stłuczenie lub złamanie kości ogonowej po upadku czy urazie. Jest to zwykle upadek z wysokości na twardą powierzchnię pupą.
Nieprawidłowa postawa ciała, infekcje, nowotwory, ropnie, wiek, nadwaga, powtarzalne urazy to również czynniki mogące generować dolegliwości końcowego odcinka kręgosłupa. Objawy bólowe kości guzicznej mogą pojawiać się przy siedzeniu, siadaniu i wstawaniu, leżeniu, chodzeniu czy podczas schylania. Ból kości ogonowej pojawia się także u bardzo wielu kobiet przed okresem.
Kiedy udać się do lekarza z bolącą kością ogonową?
Dlaczego boli kość ogonowa? Jak już wcześniej wspomniano przyczyn może być bardzo wiele. Silny, nagły, ostry ból po urazie kości ogonowej może oznaczać jej stłuczenie lub złamanie. Bardzo ważna jest wówczas odpowiednia diagnostyka. Do jakiego lekarza należy się wówczas udać? W tym przypadku powinien to być ortopeda, który zapewne zleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. To z kolei pozwoli ocenić, czy nie doszło do złamania.
Ból kości ogonowej i odbytu, pośladków i kręgosłupa czy też ból kości ogonowej promieniujący do pośladka bez urazu również wymaga działań diagnostycznych. Szczególnie jeśli dolegliwości mają charakter przewlekły i ulegają nasileniu. Wówczas konieczna może okazać się wizyta u ginekologa, gastroenterologa lub onkologa. Wynika to z konieczności różnicowania opisywanych objawów między przeciążeniem tkanek miękkich a hemoroidami, tyłozgięciem macicy czy nowotworem. Objawy mogą także dawać obecne torbiele Tarlova.
Jak złagodzić ból kości ogonowej?
Bardzo częstym pytaniem jest: Jak złagodzić takie dolegliwości? Wszystko jest oczywiście uzależnione od przyczyny bólu. Boląca kość ogonowa jak już opisano może być rezultatem wielu różnych schorzeń czy stanów związanych z przebytymi urazami. W przypadku stłuczenia, przeciążenia po ćwiczeniach, po rowerze czy podrażnieniu po stosunku warto odciążać dolny odcinek kręgosłupa. W tym celu należy unikać pozycji siedzącej lub wykorzystywać specjalną poduszkę do siedzenia przy bólu kości ogonowej. Dodatkowo często poleca się czasowe ograniczenie aktywności ruchowej, rezygnację z ćwiczeń, które mogłyby zaostrzyć ból.
Domowe sposoby na bolącą kość ogonową to przede wszystkim stosowanie zimnych okładów z woreczków z lodem lub chłodnych kompresów, okłady z liści kapusty, kompresy nasączone olejem rycynowym.
Ćwiczenia na ból kości ogonowej
Ćwiczenia na ból kości ogonowej to bardzo ważny element łagodzenia tej dolegliwości. Oto przykłady ćwiczeń:
- Pozycja: leżenie tyłem. Lewa kończyna dolna zgięta w biodrze i kolanie. Prawa kończyna dolna również zgięta w biodrze i kolanie opiera się stopą o kolano nogi lewej. Rękami chwytamy za udo lewej nogi. Ruch: polega na przyciąganiu uda do klatki piersiowej z jednoczesnym ruchem kolana nogi prawej w kierunku przeciwnym. Uzyskujemy w ten sposób rozluźnienie mięśni okolicy kości guzicznej. Ćwiczenie należy wykonywać powoli, kilka razy i powtórzyć na obie strony.
- Pozycja: leżenie tyłem. Prawa kończyna dolna przyciągnięta rękami do klatki piersiowej. Kończyna dolna lewa spoczywa na podłożu. Ruch: polega na pogłębianiu przyciągania prawej kończyny dolnej do klatki piersiowej. Uzyskujemy w ten sposób rozluźnianie mięśni pośladkowych. Ćwiczenie powtarzamy kilkukrotnie, powoli na obie strony.
- Pozycja: klęk jednonóż. Ręce oparte na kolanie nogi wykrocznej. Ruch: polega na powolnym pogłębianiu klęku, poprzez przesuwanie miednicy ku przodowi. Warto pamiętać, aby kolano nogi wykrocznej nie wychodziło poza linię stopy. Uzyskujemy w ten sposób rozluźnienie mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Ćwiczenie wykonujemy powoli, do wrażenia wyraźnego rozciągania i powtarzamy kilkukrotnie zarówno na lewą, jak i na prawą stronę ciała.
Jak zapobiegać bólowi kości guzicznej?
Ból w okolicy kości ogonowej to bardzo przykra dolegliwość. Aby jej unikną, warto zadbać o profilaktykę i zapobiegać bólowi kości guzicznej. W tym celu powinniśmy pamiętać o regularnych badaniach, unikać groźnych sytuacji z narażeniem na upadek, długotrwałego siedzenia na twardych powierzchniach. Ważne jest też właściwe uprawianie sportu. W ostatnim przypadku chodzi o to, aby zawsze poddawać się rozgrzewce, a w przypadku jazdy na rowerze na długie dystanse stosować odpowiednio wyprofilowane siodło.