Waniliowy shake proteinowy
Arkadiusz Dąbek

Czy białko serwatkowe spożywane przed posiłkiem może pomóc w utrzymaniu normoglikemii?

W ciągu prawie 40 lat zachorowalność na cukrzycę wzrosła aż czterokrotnie. Zdiagnozowano ją dotychczas u ponad 415 milionów pacjentów, co stanowi prawie 9 proc. całej populacji. Jak spożycie koktajlu z białka serwatkowego przed posiłkiem wpływa na poziom glikemii po jego spożyciu?

Według najnowszych wyników badań naukowych już jedna porcja białka serwetkowego wypita przed posiłkiem pomaga wyrównać poziom cukru po jego spożyciu, jak i utrzymać przez dwie godziny dziennie właściwy poziom glukozy we krwi. Co wyjątkowo istotne, uczestnikami badania byli pacjenci ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2. Wyniki zostały opublikowane w magazynie naukowym BMJ Open Diabetes Research & Care.

Białko serwatkowe lekiem na za wysoki poziom cukru?

Naukowcy udowodni, że już shot o pojemności 100 ml, który będzie zawierał 15 g białka serwetkowego i zostanie spożyty na 10 minut przed posiłkiem, zmniejszy zarówno poposiłkowe wahania glukozy, które odbiegały od poziomu równowagi, jak i pomoże utrzymać odpowiedni i zdrowy poziom cukru we krwi w ciągu dnia.

Porcja białka serwatkowego działała terapeutycznie nie tylko na pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzyca typu 2, ale także tych uczestników badania, u których nie stwierdzono podwyższonego ryzyka hiperglikemii.

2 godziny dziennie euglikemii – co to oznacza i jak istotny to stan dla cukrzyka?

Według American Diabetes Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetologiczne) euglikemia (inaczej normoglikemia) jest fizjologicznym stanem organizmu, w którym poziom cukru we krwi jest normalny – prawidłowy. Jest kontrolowana dietą lub insuliną. Według jednej z autorek badania dr Diany Isaacs z Cleveland Clinic w Ohio „dwie godziny euglikemii to w odniesieniu do osoby z cukrzycą typu 2 znacząca ilość czasu”. Jeśli badania uda się powtórzyć i potwierdzić na większej liczbie pacjentów, być może uda się zmniejszyć także ryzyko powikłań, które towarzyszą cukrzycy, takich jak problemy z oczami, nerkami i układem nerwowym.

Powiązane produkty

Jak poważnym problemem dla zdrowia publicznego jest cukrzyca typu 2?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) cukrzyca była dziewiątą główną przyczyną śmierci w 2019 roku, powodując śmierć 1,5 miliona ludzi na świecie. W ciągu prawie 40 lat zachorowalność na cukrzycę wzrosła aż czterokrotnie. Zdiagnozowano ją dotychczas u ponad 415 milionów pacjentów, co stanowi prawie 9 proc. całej populacji. Według Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej do 2040 roku liczba chorych może osiągnąć aż 642 miliony. Cukrzyca jest obok chorób onkologicznych i tych związanych z układem krążenia, jednym z największych wyzwań dla świata współczesnej medycyny i specjalistów zdrowia publicznego.

Dowiedz się o tym, jakie są objawy cukrzycy typu 2 i jakie są sposoby jej leczenia

Jak kontroluje się cukrzycę?

Cukrzycę typu 2 można skutecznie kontrolować, wykorzystując do tego leki, prowadząc higieniczny tryb życia i pilnując odpowiednio zbilansowanej diety. Jednak według dr Isaacs, leki stają się coraz droższe i czasem mogą nie wystarczyć do tego, aby w pełni kontrolować chorobę. Ponadto obserwuje się, że cukrzyca rozwija się u coraz młodszych pacjentów. Zaangażowanych w badania endokrynolog dr Gianchandani (z Diabetes Quality w Kaliforni) podkreślił, że w „prawdziwym życiu” bardzo trudno jest spożywać makroelementy w formie czystej (oddzielnie białko, oddzielnie węglowodany i oddzielnie tłuszcz). Jeśli zatem spróbujemy przed posiłkiem dostarczyć do organizmu białko serwatkowe, doprowadzi to do spożycia wspomnianych makroelementów we właściwej kolejności. Najlepiej bowiem zacząć od białka, następnie włączając tłuszczu i na końcu węglowodany. Takie postępowanie zredukuje poposiłkowy wysoki poziom glukozy we krwi (hiperglikemię).

Jakie były ograniczenia badania?

Badanie opisane w magazynie nie było przeprowadzone na wysokiej liczbie pacjentów, ponieważ wzięło w nim udział 18 osób ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2. Pacjenci przez tydzień pili białko przed posiłkiem. Następie przez dwa tygodnie nie powtarzali tego etapu. Schemat ten powtórzono kilkukrotnie. Podczas trwania eksperymentu nie odstawali przyjmowanych leków na cukrzycę.

Badacze potwierdzili, że wszelkie działania, które są związane ze stylem życia, mogą mieć zdecydowanie większy wpływ na kontrolowanie cukrzycy niż dodawanie kolejnego leku do planu leczenia pacjenta. Picie białka przed posiłkiem wpływa na uczucie sytości, przez co pacjenci w końcowym jego etapie nie mieli potrzeby „dojadania” zbędnych węglowodanów. Biorąc pod uwagę wszystkie spostrzeżenia, być może uda się ograniczyć stosowanie leków na cukrzycę.

  1. Type 2 diabetes: Could whey protein before meals help blood sugar?, Medical News Today [online:, https://www.medicalnewstoday.com/articles/type-2-diabetes-could-whey-protein-before-meals-help-blood-sugar [dostęp:] 23.06.2022 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij