Nastolatkowie spożywający alkohol
Arkadiusz Dąbek

Edycja genów jako sposób leczenia nerwicy lękowej i uzależnień?

Najnowsze badania naukowców z Chicago dają nadzieję na odwrócenie zmian w mózgu i różnego typu zaburzeń, które są skutkiem spożywania alkoholu w wieku nastoletnim. Już wcześniej, wiadomo było jak destrukcyjny wpływ ma spożywany alkohol na zdrowie młodych ludzi – teraz pojawiła się szansa, że zmiany te są odwracalne.

Osoby, które przeszły inicjację alkoholową w wieku nastoletnim, mogą doświadczać zaburzeń poznawczych, lęków i zmian osobowości w wieku dorosłym – picie alkoholu w okresie adolescencji prowadzi bowiem do powstania trwałych zmian w strukturze mózgu. Naukowcy z University of Illinois Chicago przeprowadzili edycję genów myszy, którym podawano etanol, gdy były młode i które cierpiały na nerwicę oraz inne zaburzenia, gdy były dojrzałe. Jakie efekty przyniosło epigenetyczne przeprogramowanie genu Arc u zwierząt? W jaki sposób może to pomóc opracować metodę leczenia ludzi?

Przywrócenie mózgu do „ustawień fabrycznych” lekiem na nerwicę i uzależnienie?

Naukowcy z University of Illinois Chicago w Stanach Zjednoczonych przeprowadzili badania na zwierzętach, z których wynika, że edycja genów może być potencjalnym sposobem leczenia nerwicy lękowej i uzależnienia od alkoholu u osób, które miały styczność z używkami w okresie dojrzewania. Wykorzystali do tego celu technologię CRISPR/Cas9 (ang. Clustered Regularly-Interspaced Short Palindromic Repeats), czyli tzw. genetyczne nożyczki, które umożliwiają precyzyjne usunięcie określonych zmian w genomie.

We wcześniejszych pracach ten sam zespół odkrył, że spożywanie alkoholu przez niepełnoletnie osoby powoduje zmiany w mózgu i zmniejsza ekspresję białka cytoszkieletowego Arc w ciele migdałowatym, które odpowiada m.in. za regulację emocji oraz reakcji na stres. Takie procesy mogą powodować problemy psychiczne, np. mogą przyczyniać się do wystąpienia nerwicy lękowej oraz nadmiernego spożywania alkoholu w wieku dorosłym. W nowym badaniu naukowcy udowadniają, że „przeprogramowanie mózgu” („przywrócenie ustawień fabrycznych”) dokonane za pomocą edycji genów, może odwrócić te zmiany.

Wpływ alkoholu na mózg

Zachwiania równowagi, niewyraźna mowa, zwolniony czas reakcji – to oczywiste i natychmiastowe skutki picia alkoholu, które znikają krótko po jego odstawieniu. Tymczasem alkohol etylowy, zwłaszcza ten spożywany w okresie adolescencji, prowadzi również do powstania poważnych, nieodwracalnych uszkodzeń w mózgu. Ich skutkiem jest m.in. trwałe upośledzenie funkcji poznawczych i zmian osobowości (np. zaburzenia nerwicowe).

Liczne badania naukowe potwierdziły negatywny wpływ etanolu na następujące struktury ośrodkowego układu nerwowego: hipokamp, istotę szarą, istotę białą, móżdżek, ciała suteczkowate i jądra podwzgórza, ciało migdałowate. Co istotne, zmiany są tym większe, im niższy wiek inicjacji alkoholowej.

Powiązane produkty

Nadzieja na skuteczniejsze leczenie nerwicy i innych skutków picia alkoholu

Badacze z USA wykorzystali w swoich eksperymentach technologię o nazwie CRISPR-dCas9, aby manipulować procesami acetylacji i metylacji histonów (białek wchodzących w skład chromatyny) u dorosłych szczurów. U gryzoni poddawanych w młodości ekspozycji na alkohol dokonano edycji genów – zaobserwowano, że zmniejszyły się u nich wskaźniki lęku i spożycia alkoholu w wieku dojrzałym (niepokój i stres mierzono za pomocą testów behawioralnych). Tymczasem u zwierząt, którym nie podawano alkoholu, gdy były młode, wskaźniki lęku i spożycia alkoholu wzrosły.

Naukowcy podkreślają, że picie alkoholu przez nieletnich to poważny problem społeczny, a przeprowadzone badanie może pomóc zrozumieć, jakie zmiany zachodzą w mózgach nastolatków, gdy są one wystawione na działanie etanolu. Dają one również nadzieję na opracowanie skutecznych metod leczenia nerwicy lękowej i zaburzeń poznawczych związanych z nadużywaniem alkoholu.

 1. A 'factory reset' for the brain may cure anxiety, drinking behavior, study suggests, „sciencedaily.com” [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2022/05/220504153619.htm, [dostęp:] 19.05.2022.
 2. CRISPR edits brain epigenome to reset anxiety and excessive drinking in rats a 'factory reset' for the brain may cure anxiety, drinking behavior, study suggests, „genengnews.com” [online], https://www.genengnews.com/topics/translational-medicine/crispr-edits-brain-epigenome-to-reset-anxiety-and-excessive-drinking-in-rats/, [dostęp:] 19.05.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ospa alaskańska – pierwsza ofiara śmiertelna. Jak objawia się tajemniczy wirus?

  W Stanach Zjednoczonych odnotowano pierwszy śmiertelny przypadek tzw. ospy alaskańskiej. Wirus ją powodujący – Alaskapox Virus – został zidentyfikowany w 2015 roku i do tej pory powodował łagodnie przebiegające, niegroźne dla zdrowia infekcje. Co wiemy o wirusie alaskańskim? W jaki sposób można się nim zarazić?

 • Tabletka „dzień po” – znamy decyzję Sejmu

  Sejm uchwalił nowelizację Prawa farmaceutycznego. Projekt ustawy zakłada dostępność bez recepty antykoncepcji awaryjnej na bazie octanu uliprystalu (EllaOne) dla osób powyżej 15. roku życia.

 • Saunowanie może pomóc w leczeniu depresji?

  Leczenie depresji w wielu przypadkach jest długotrwałe i wymaga ogromnego wysiłku. Czasami terapię antydepresyjną można wesprzeć technikami niefarmakologicznymi. Naukowcy właśnie udowodnili, że saunowanie lub gorące kąpiele mogą być w tym pomocne. Dlaczego ogrzanie ciała będzie powodowało obniżenie temperatury organizmu i co to ma wspólnego z depresją?

 • Sztuczna inteligencja rozpoznała różnice w mózgach kobiety i mężczyzny

  Czy mózg ma płeć? To pytanie od lat dzieli specjalistów z dziedziny neuronauki na skrajne obozy. Jedni twierdzą, że mózgi kobiet i mężczyzn znacząco różnią się budową, podczas gdy oponenci próbują dowieść, że organy te są niemal identyczne. Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Stanforda może położyć kres tym sporom.

 • Długość palca serdecznego świadczy o stanie zdrowia

  Im większy stosunek długości palca serdecznego do wskazującego, tym lepsze wykorzystanie tlenu w organizmie – donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Swansea. Taki układ palców jest wynikiem działania testosteronu w okresie płodowym. To kolejne badanie dowodzące, że proporcje między palcem serdecznym a wskazującym mogą świadczyć o stanie zdrowia i kondycji organizmu.

 • Witamina z grupy B może przyczyniać się do chorób serca

  Witamina B3 (niacyna, witamina PP) zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Jeden z jej metabolitów – 4PY – prowadzi do zapalenia naczyń, a wtórnie do miażdżycy. Naukowcy z Cleveland Clinic jako pierwsi opisali ten szlak metaboliczny. Po raz kolejny podważono stosowanie niacyny w profilaktyce chorób układu krążenia.

 • Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji

  Przebyte zakażenie wirusem opryszczki pospolitej podwaja ryzyko demencji u dorosłych – wynika z obszernego badania naukowców z Uniwersytetu w Uppsali. To potwierdzenie wcześniejszych badań wskazujących wirus opryszczki jako potencjalny czynnik ryzyka chorób otępiennych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij