Nastolatkowie spożywający alkohol
Arkadiusz Dąbek

Edycja genów jako sposób leczenia nerwicy lękowej i uzależnień?

Najnowsze badania naukowców z Chicago dają nadzieję na odwrócenie zmian w mózgu i różnego typu zaburzeń, które są skutkiem spożywania alkoholu w wieku nastoletnim. Już wcześniej, wiadomo było jak destrukcyjny wpływ ma spożywany alkohol na zdrowie młodych ludzi – teraz pojawiła się szansa, że zmiany te są odwracalne.

Osoby, które przeszły inicjację alkoholową w wieku nastoletnim, mogą doświadczać zaburzeń poznawczych, lęków i zmian osobowości w wieku dorosłym – picie alkoholu w okresie adolescencji prowadzi bowiem do powstania trwałych zmian w strukturze mózgu. Naukowcy z University of Illinois Chicago przeprowadzili edycję genów myszy, którym podawano etanol, gdy były młode i które cierpiały na nerwicę oraz inne zaburzenia, gdy były dojrzałe. Jakie efekty przyniosło epigenetyczne przeprogramowanie genu Arc u zwierząt? W jaki sposób może to pomóc opracować metodę leczenia ludzi?

Przywrócenie mózgu do „ustawień fabrycznych” lekiem na nerwicę i uzależnienie?

Naukowcy z University of Illinois Chicago w Stanach Zjednoczonych przeprowadzili badania na zwierzętach, z których wynika, że edycja genów może być potencjalnym sposobem leczenia nerwicy lękowej i uzależnienia od alkoholu u osób, które miały styczność z używkami w okresie dojrzewania. Wykorzystali do tego celu technologię CRISPR/Cas9 (ang. Clustered Regularly-Interspaced Short Palindromic Repeats), czyli tzw. genetyczne nożyczki, które umożliwiają precyzyjne usunięcie określonych zmian w genomie.

We wcześniejszych pracach ten sam zespół odkrył, że spożywanie alkoholu przez niepełnoletnie osoby powoduje zmiany w mózgu i zmniejsza ekspresję białka cytoszkieletowego Arc w ciele migdałowatym, które odpowiada m.in. za regulację emocji oraz reakcji na stres. Takie procesy mogą powodować problemy psychiczne, np. mogą przyczyniać się do wystąpienia nerwicy lękowej oraz nadmiernego spożywania alkoholu w wieku dorosłym. W nowym badaniu naukowcy udowadniają, że „przeprogramowanie mózgu” („przywrócenie ustawień fabrycznych”) dokonane za pomocą edycji genów, może odwrócić te zmiany.

Wpływ alkoholu na mózg

Zachwiania równowagi, niewyraźna mowa, zwolniony czas reakcji – to oczywiste i natychmiastowe skutki picia alkoholu, które znikają krótko po jego odstawieniu. Tymczasem alkohol etylowy, zwłaszcza ten spożywany w okresie adolescencji, prowadzi również do powstania poważnych, nieodwracalnych uszkodzeń w mózgu. Ich skutkiem jest m.in. trwałe upośledzenie funkcji poznawczych i zmian osobowości (np. zaburzenia nerwicowe).

Liczne badania naukowe potwierdziły negatywny wpływ etanolu na następujące struktury ośrodkowego układu nerwowego: hipokamp, istotę szarą, istotę białą, móżdżek, ciała suteczkowate i jądra podwzgórza, ciało migdałowate. Co istotne, zmiany są tym większe, im niższy wiek inicjacji alkoholowej.

Polecane dla Ciebie

Nadzieja na skuteczniejsze leczenie nerwicy i innych skutków picia alkoholu

Badacze z USA wykorzystali w swoich eksperymentach technologię o nazwie CRISPR-dCas9, aby manipulować procesami acetylacji i metylacji histonów (białek wchodzących w skład chromatyny) u dorosłych szczurów. U gryzoni poddawanych w młodości ekspozycji na alkohol dokonano edycji genów – zaobserwowano, że zmniejszyły się u nich wskaźniki lęku i spożycia alkoholu w wieku dojrzałym (niepokój i stres mierzono za pomocą testów behawioralnych). Tymczasem u zwierząt, którym nie podawano alkoholu, gdy były młode, wskaźniki lęku i spożycia alkoholu wzrosły.

Naukowcy podkreślają, że picie alkoholu przez nieletnich to poważny problem społeczny, a przeprowadzone badanie może pomóc zrozumieć, jakie zmiany zachodzą w mózgach nastolatków, gdy są one wystawione na działanie etanolu. Dają one również nadzieję na opracowanie skutecznych metod leczenia nerwicy lękowej i zaburzeń poznawczych związanych z nadużywaniem alkoholu.

  1. A 'factory reset' for the brain may cure anxiety, drinking behavior, study suggests, „sciencedaily.com” [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2022/05/220504153619.htm, [dostęp:] 19.05.2022.
  2. CRISPR edits brain epigenome to reset anxiety and excessive drinking in rats a 'factory reset' for the brain may cure anxiety, drinking behavior, study suggests, „genengnews.com” [online], https://www.genengnews.com/topics/translational-medicine/crispr-edits-brain-epigenome-to-reset-anxiety-and-excessive-drinking-in-rats/, [dostęp:] 19.05.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

    Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

  • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

    W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

  • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

    Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

  • 5 sposobów na puszące się włosy

    Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

  • „Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

    Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, dolegliwości – upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

  • Jak radzić sobie z suchą skórą? Porady dermatologów

    Stosowanie tej samej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok może nie działać tak dobrze, gdy na przykład spada wilgotność. Bez przemyślanej zmiany w sposobie pielęgnacji skóry suche powietrze może sprawić, że np. drobne linie czy zmarszczki będą bardziej widoczne. Sucha, swędząca skóra może się łuszczyć, pękać, a nawet krwawić. Jak sobie z nią radzić i właściwie pielęgnować?

  • Co stan paznokci mówi o stanie zdrowia? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij