Grafika przesstawiająca złożoną mikrobiotę jelitową
Arkadiusz Dąbek

Czy bakterie jelitowe odpowiadają za napady głodu?

Badane myszy wykazywały znaczące różnice w wyborze pokarmów, zwłaszcza węglowodanów, co było związane z odmiennymi stężeniami aminokwasów, przede wszystkim tryptofanu. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Pittsburghu w Stanach Zjednoczonych sugeruje, że mikrobiom jelitowy może wpływać na zachowania związane z wyborami żywieniowymi.

Naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburghu (USA) przeprowadzili badanie na myszach, które wykazało, że za wybory żywieniowe i niepohamowaną ochotę na określone pokarmy może być odpowiedzialna mikrobiota jelitowa. Jednym ze związków, który prawdopodobnie na to wpływa jest jeden z aminokwasów – tryptofan.

Czy mikrobiom jelitowy może być odpowiedzialny za apetyt?

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Pittsburghu w Stanach Zjednoczonych sugeruje, że mikrobiom jelitowy może wpływać na zachowania związane z wyborami żywieniowymi, wytwarza bowiem substancje, które pobudzają apetyt na określone składniki pokarmowe. W eksperymencie uczestniczyło 30 myszy, jednak badacze sugerują, że podobne mechanizmy mogą działać u ludzi. Wyniki opublikowano w czaspismie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Szczególną uwagę naukowcy zwrócili na tryptofan, czyli organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów białkowych, którego zdolność syntezy posiadają niektóre bakterie zamieszkujące jelita. Działa on hamująco na reakcje zapalne w jelicie cienkim, bierze udział w wytwarzaniu melatoniny, w syntezie rodopsyny oraz wpływa na pracę układu nerwowego. Tryptofan jest także prekursorem serotoniny (jest on przekształcany w 5-hydroksytryptofan, a ten w serotoninę) – hormon, który m.in. pobudza uczucie sytości.

Badanie wykazało, że gryzonie z różnymi mikrobiomami miały odmienne poziomy tryptofanu we krwi – prawdopodobnie jest on jednym ze związków, który wpływa na nawyki żywieniowe. To jedna z wielu analiz, które pokazują wiązek między jelitami a mózgiem.

Oś jelita-mózg – co to takiego?

W ostatnich latach coraz mocniej dostrzega się zależność między mózgiem a drobnoustrojami  zasiedlającymi ludzkie jelita, jest to tzw. oś mózg-jelita (często mówi się nawet o tym, że jelita to drugi mózg człowieka). Między tymi dwoma organami zachodzi nieustanna wymiana informacji – w 90% w kierunku mózgu i w 10% w kierunku jelit. Jelita „komunikują się” z ośrodkowym układem nerwowym poprzez układ przywspółczulny (np. przez nerw błędny) i współczulny (m.in. przez zwoje przedkręgowe).

Oś mózg-jelita to zatem szlak dwukierunkowy – neurony należące do jelitowego układu nerwowego (ENS, ang. Enteric nNous System) pozostają w regularnym kontakcie z drobnoustrojami żyjącymi w jelicie. Mikroflora jelitowa jest m.in. zaangażowana w regulację nastroju, lęku czy bólu (dlatego probiotyki mogą wspomagać leczenie niektórych problemów psychicznych, np. depresji), z kolei sygnały z mózgu trafiają do mikroflory jelitowej, tym samym już sama myśl o jedzeniu może pobudzać wytwarzanie soków trawiennych.

Sprawdź, jakie najlepsze probiotyki i leki osłonowe znajdziesz na DOZ.pl

Ograniczenia badania

Badane myszy wykazywały znaczące różnice w wyborze pokarmów, zwłaszcza węglowodanów, co było związane z odmiennymi stężeniami aminokwasów, przede wszystkim tryptofanu. Choć wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców University of Pittsburgh są intrygujące, może być zbyt wcześnie, aby obwiniać florę jelitową za wszystkie jedzeniowe zachcianki czy napady głodu na konkretne pokarmy. Trudne byłoby wykonanie podobnych badań z udziałem ludzi, bowiem na nasz apetyt wpływa bardzo duża ilość czynników, np. styl życia, stres, choroby i wiele innych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij