Kobieta trzyma się za bolące plecy
Mateusz Burak

Ankyloza – przyczyny, objawy, leczenie

Ankyloza to bardzo uciążliwa i dokuczliwa pod względem bólowym choroba. Jej przyczyną może być między innymi reumatoidalne zapalenie stawów. Warto wiedzieć, jakie są objawy tego schorzenia i jak je leczyć.

Ankyloza jest schorzeniem o charakterze przewlekłym. Jest przyczyną dolegliwości bólowych o zmiennym natężeniu. Obejmuje połączenia stawowe oraz układ mięśniowy. Toczący się proces zapalny doprowadza do stopniowego ograniczenia zakresu ruchomości, upośledzając zdolności do przemieszczania się. Pojawiające się trudności sprawiają, że usztywnienie stawów w miarę zaawansowania schorzenia zwiększa się. Prowadzi to najczęściej do trwałej niepełnosprawności.

Ankyloza – co to za choroba?

Ankyloza, jak już wcześniej wspomniano, jest chorobą przewlekłą. Przebiega z fazami zaostrzeń oraz remisji objawów. W pierwszym przypadku dolegliwości zaczynają dawać się mocniej we znaki i znacząco utrudniają funkcjonowanie. W fazie remisji ulegają najczęściej osłabieniu i pozwalają na umiarkowanie wysoką sprawność fizyczną i wykonywanie czynności w sposób samodzielny. Może obejmować różne stawy. Najczęściej jest to jednak kręgosłup oraz połączenia takie jak stawy krzyżowo-biodrowe, stawy obwodowe, rzadko natomiast staw skroniowo-żuchwowy. Zmian chorobowych nie można wyleczyć całkowicie, istnieje możliwość spowolnienia procesu ich postępowania oraz adaptacji do życia z już powstałym usztywnieniem. Powstająca sztywność może być częściowa lub całkowita.  

Przyczyny ankylozy

Wśród przyczyn ankylozy wymienia się przede wszystkim podłoże zapalne. Mowa tutaj o przebytych wcześniej przewlekłych infekcjach. Najczęściej dotyczy to układu moczowego i pokarmowego. Sprzyjać występowaniu ankylozy mogą również predyspozycje genetyczne. Chodzi o obecność ludzkiego antygenu leukocytarnego określanego w skrócie jako HLA-B27. Występuje on u części populacji i sprzyja inicjacji schorzeń zapalnych jak np. opisywana ankyloza. Długotrwały bezruch, urazy, kontuzje, choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów także są wymieniane wśród czynników potencjalnie sprzyjających inicjacji schorzenia.  

Powiązane produkty

Objawy ankylozy

Objawy ankylozy są niezwykle uciążliwe i generują często silne dolegliwości bólowe. Ich intensywność jest uzależniona od etapu schorzenia oraz miejsc, które zostały objęte procesem zapalnym. Wśród najbardziej charakterystycznych i pojawiających się często wymienia się:

 •     deformacje w okolicy stawów
 •     obrzęk, opuchlizna, zatarcie obrysów stawu
 •     bardzo często podniesiona temperatura ciała
 •     tkliwość palpacyjna połączeń stawowych w fazie zaostrzenia choroby
 •     ograniczenie zakresu ruchomości w stawach
 •     sztywność kończyn, kręgosłupa
 •     osłabienie siły mięśniowej
 •     postępujące włóknienie tkanek prowadzące do ich kostnienia (pojawia się tkanka kostna)

Jak już wcześniej wspomniano, kompilacja objawów oraz ich stopień nasilenia jest uzależniony od zaawansowania schorzenia oraz tego, które stawy zostały nim objęte.  

Ankyloza – diagnostyka i leczenie

Proces diagnostyczny to oczywiście zebranie szczegółowego wywiadu oraz badanie fizykalne, które pomaga wstępnie ustalić lokalizację najbardziej zaawansowanych zmian. W drugiej kolejności wykonuje się zdjęcie rentgenowskie, uwidaczniające zmiany charakterystyczne dla ankylozy pomagając także określić stopień zaawansowania zmian. Pomocniczo wykorzystuje się ultrasonografię oraz badania takie jak rezonans magnetyczny czy tomografię komputerową. Zmiany zapalne odzwierciedlają się także w parametrach krwi. Po wykonaniu badania laboratoryjnego oznacza się CRP – białko ostrej fazy, OB – odczyn Biernackiego jako podstawowe wskaźniki, których podwyższony poziom świadczy o toczącym się procesie zapalnym. W oparciu o wyniki badań diagnostycznych planuje się proces postępowania leczniczego.  

Leczenie jest długotrwałym procesem, który wymaga odpowiedniego zaplanowania i kwalifikacji do wykonania poszczególnych procedur. W przypadku bardzo zaawansowanych zmian, silnych dolegliwości bólowych i słabej reakcji na środki farmakologiczne stosuje się zabiegi chirurgiczne.

W większości przypadków stosuje się jednak postępowanie z wykorzystaniem farmaceutyków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz iniekcji dostawowych z kwasu hialuronowego, bogatopłytkowego osocza, steroidów czy kuracji z wykorzystaniem leków biologicznych jak adalimumab i etanercept.  

Ankyloza – rehabilitacja/ćwiczenia

Fizjoterapia wykorzystuje ćwiczenia ruchowe, specjalistyczne metody kinezyterapeutyczne oraz szereg zabiegów fizykoterapeutycznych. Wśród ćwiczeń wyróżnia się takie, które pozwalają pracować nad poprawą zakresu ruchu oraz siły mięśniowej. Bardzo ważną rolę spełniają zabiegi takie jak igłoterapia, czy dynamiczne plastrowanie (Kinesiology Taping), które pozwalają łagodzić ból. Wśród przykładów ćwiczeń można podać następujące:

 • POZYCJA WYJŚCIOWA: stanie w rozkroku na szerokości bioder. Ręce oparte na biodrach. RUCH: polega na wykonywaniu powolnych i obszernych krążeń biodrami w jedną stronę, a potem w drugą. Ćwiczenie wykonujemy w 2 seriach po 15 powtórzeń.
 • POZYCJA WYJŚCIOWA: leżenie na brzuchu. Ręce oparte o podłoże na wysokości barków. RUCH: polega na wykonaniu wyprostu kręgosłupa poprzez wyprost stawów łokciowych i wyprost odcinka szyjnego kręgosłupa. Pozycję skrajną należy utrzymać 35 sekund i powoli powrócić do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie wykonujemy swobodnie oddychając. Powtarzamy 20 razy.  
 • POZYCJA WYJŚCIOWA: stanie w rozkroku na szerokości bioder. Ręce splecione na karku. RUCH: wykonujemy ruch dynamicznego zbliżania łokcia do kolana nogi przeciwnej, na zmianę. Ćwiczenie wykonujemy w dwóch seriach po 15 powtórzeń.
 • POZYCJA WYJŚCIOWA: siedzenie na krześle. Ręce oparte z boku o siedzisko. RUCH: polega na wykonywaniu krążeń głową w jedną, a następnie w drugą stronę. Ćwiczenie wykonujemy w 3 seriach po 10 razy na każdą ze stron.  

Ćwiczenia, usprawnianie ruchowe może być wspierane za pomocą dostępnej, szerokiej gamy zabiegów fizykoterapeutycznych. Mowa tutaj o jonoforezie z wykorzystaniem leków przeciwbólowych, ekspozycji na działanie pola magnetycznego, laseroterapii, krioterapii czy masażu wibracyjnym. Bardzo dobrze w okresach remisji sprawdzi się ciepłolecznictwo, wykorzystanie kąpieli siarkowych czy okłady borowinowe, które pozwolą zmniejszyć istniejącą sztywność i przyczynią się do spowolnienia procesu chorobowego. Bardzo ważne jest także, aby stosować dietę bogatą w naturalne substancje o działaniu przeciwzapalnym.

 1. V. Aloush, I. Dotan, JN. Ablin, O. Elkayam, Evaluating IBD-specific antiglycan antibodies in serum of patients with spondyloarthritis and rheumatoid arthritis: are they really specific?, Clin Exp Rheumatol." 2019.
 2. C. Bridgewood, A. Watad, RJ Cuthbert, D. McGonagle, Spondyloarthritis: new insights into clinical aspects, translational immunology and therapeutics, Curr Opin Rheumatol". 2018.
 3. AJ. Kivitz, U. Wagner, E. Dokoupilova, J. Supronik, R. Martin, Z. Talloczy, HB Richards, B. Porter, Efficacy and Safety of Secukinumab 150 mg with and Without Loading Regimen in Ankylosing Spondylitis: 104-week Results from MEASURE 4 Study, Rheumatol Ther.", 2018.
 4. I. Kucybała, A. Urbanik, W. Wojciechowski, Radiologic approach to axial spondyloarthritis: where are we now and where are we heading? Rheumatol Int.", 2018.
 5. JC. Torre-Alonso, R. Queiro, M. Comellas, L. Lizán, C. Blanch, Patient-reported outcomes in European spondyloarthritis patients: a systematic review of the literature, Patient Prefer Adherence", 2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pneumokoki – czym są i jakie choroby wywołują? Jak chronić się przed pneumokokami?

  Streptococcus pneumoniae (pneumokoki, dwoinki zapalenia płuc) to bakterie, które osiedlają się w nosie oraz gardle i powodują groźne choroby. Zakażenia pneumokokowe dotyczą głównie małych dzieci oraz seniorów. Wśród grup ryzyka wymienia się również osoby z zaburzeniami odporności oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe. W jaki sposób można zarazić się pneumokokami? Jak się przed nimi chronić? Podpowiadamy.

 • Żółć w żołądku – objawy, przyczyny, dieta, leczenie

  Produkcja żółci ma miejsce w wątrobie, następnie dochodzi do jej magazynowania w pęcherzyku żółciowym i wydzielenia w dużej ilości po spożyciu tłustego posiłku. Kolejno żółć transportowana jest przewodem żółciowym wspólnym do dwunastnicy, gdzie emulguje tłuszcze. Przygotowane w ten sposób lipidy są łatwiejsze do strawienia.

 • Zanik wieloukładowy (MSA) – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

  21 maja 2024 roku w wieku 71 lat po kilkuletniej walce z chorobą zmarł wybitny polski kompozytor Jan A. P. Kaczmarek. Muzyk zmagał się z nieuleczalnym, postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym – zanikiem wieloukładowym (MSA). Choroba ta prowadzi do uszkodzenia struktur mózgu, a objawy przypominają symptomy choroby Parkinsona. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i sposobów leczenia MSA.

 • Pompa insulinowa – wskazania, działanie, refundacja

  Pompy insulinowe umożliwiają lepszą kontrolę cukrzycy, a tym samym poprawiają jakość życia osób wymagających insulinoterapii. Te niewielkich rozmiarów urządzenia naśladują działanie trzustki i eliminują konieczność wykonywania regularnych wstrzyknięć insuliny. Wyjaśniamy, jak działają pompy insulinowe i jakim grupom pacjentów zaleca się korzystanie z nich. Opisujemy również, komu przysługują z refundacją.

 • Grypa i RSV – szczepionka, podobieństwa i różnice

  Grypa i RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to dwie powszechne choroby wirusowe, które mają znaczący wpływ na zdrowie publiczne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Obie mogą prowadzić do poważnych powikłań, zwłaszcza u osób starszych, niemowląt oraz osób z osłabionym układem odpornościowym. W tym artykule przyjrzymy się bliżej podobieństwom i różnicom między grypą a RSV, ze szczególnym uwzględnieniem dostępnych szczepień.

 • Sensor do pomiaru cukru – monitorowanie glikemii. Działanie, refundacja systemu ciągłego CGM

  Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych. W leczeniu tego schorzenia oraz w zapobieganiu występowania powikłań narządowych niezwykle istotne jest utrzymywanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Dzięki nowoczesnym technologiom w postaci systemów do ciągłego monitorowania glikemii mamy szansę na lepszą kontrolę choroby, a co za tym idzie – na opóźnienie rozwoju powikłań narządowych cukrzycy. Niestety należy pamiętać, że sensory są stosunkowo drogie, a ich zakup podlega refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia jedynie w konkretnych wskazaniach.

 • Refundacja dla cukrzyków – zasady refundacji w diabetologii

  Od stycznia 2024 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia wprowadzające w życie zmiany w refundacji wyrobów medycznych przeznaczonych dla pacjentów chorujących na cukrzycę. Wyjaśniamy zasady odpłatności systemów do ciągłego monitorowania glikemii, pomp insulinowych, pojemników na insulinę oraz zestawów infuzyjnych.

 • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

  Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij