Kobieta trzyma się za bolące plecy
Mateusz Burak

Ankyloza – przyczyny, objawy, leczenie

Ankyloza to bardzo uciążliwa i dokuczliwa pod względem bólowym choroba. Jej przyczyną może być między innymi reumatoidalne zapalenie stawów. Warto wiedzieć, jakie są objawy tego schorzenia i jak je leczyć.

Ankyloza jest schorzeniem o charakterze przewlekłym. Jest przyczyną dolegliwości bólowych o zmiennym natężeniu. Obejmuje połączenia stawowe oraz układ mięśniowy. Toczący się proces zapalny doprowadza do stopniowego ograniczenia zakresu ruchomości, upośledzając zdolności do przemieszczania się. Pojawiające się trudności sprawiają, że usztywnienie stawów w miarę zaawansowania schorzenia zwiększa się. Prowadzi to najczęściej do trwałej niepełnosprawności.

Ankyloza – co to za choroba?

Ankyloza, jak już wcześniej wspomniano, jest chorobą przewlekłą. Przebiega z fazami zaostrzeń oraz remisji objawów. W pierwszym przypadku dolegliwości zaczynają dawać się mocniej we znaki i znacząco utrudniają funkcjonowanie. W fazie remisji ulegają najczęściej osłabieniu i pozwalają na umiarkowanie wysoką sprawność fizyczną i wykonywanie czynności w sposób samodzielny. Może obejmować różne stawy. Najczęściej jest to jednak kręgosłup oraz połączenia takie jak stawy krzyżowo-biodrowe, stawy obwodowe, rzadko natomiast staw skroniowo-żuchwowy. Zmian chorobowych nie można wyleczyć całkowicie, istnieje możliwość spowolnienia procesu ich postępowania oraz adaptacji do życia z już powstałym usztywnieniem. Powstająca sztywność może być częściowa lub całkowita.  

Przyczyny ankylozy

Wśród przyczyn ankylozy wymienia się przede wszystkim podłoże zapalne. Mowa tutaj o przebytych wcześniej przewlekłych infekcjach. Najczęściej dotyczy to układu moczowego i pokarmowego. Sprzyjać występowaniu ankylozy mogą również predyspozycje genetyczne. Chodzi o obecność ludzkiego antygenu leukocytarnego określanego w skrócie jako HLA-B27. Występuje on u części populacji i sprzyja inicjacji schorzeń zapalnych jak np. opisywana ankyloza. Długotrwały bezruch, urazy, kontuzje, choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów także są wymieniane wśród czynników potencjalnie sprzyjających inicjacji schorzenia.  

Powiązane produkty

Objawy ankylozy

Objawy ankylozy są niezwykle uciążliwe i generują często silne dolegliwości bólowe. Ich intensywność jest uzależniona od etapu schorzenia oraz miejsc, które zostały objęte procesem zapalnym. Wśród najbardziej charakterystycznych i pojawiających się często wymienia się:

  •     deformacje w okolicy stawów
  •     obrzęk, opuchlizna, zatarcie obrysów stawu
  •     bardzo często podniesiona temperatura ciała
  •     tkliwość palpacyjna połączeń stawowych w fazie zaostrzenia choroby
  •     ograniczenie zakresu ruchomości w stawach
  •     sztywność kończyn, kręgosłupa
  •     osłabienie siły mięśniowej
  •     postępujące włóknienie tkanek prowadzące do ich kostnienia (pojawia się tkanka kostna)

Jak już wcześniej wspomniano, kompilacja objawów oraz ich stopień nasilenia jest uzależniony od zaawansowania schorzenia oraz tego, które stawy zostały nim objęte.  

Ankyloza – diagnostyka i leczenie

Proces diagnostyczny to oczywiście zebranie szczegółowego wywiadu oraz badanie fizykalne, które pomaga wstępnie ustalić lokalizację najbardziej zaawansowanych zmian. W drugiej kolejności wykonuje się zdjęcie rentgenowskie, uwidaczniające zmiany charakterystyczne dla ankylozy pomagając także określić stopień zaawansowania zmian. Pomocniczo wykorzystuje się ultrasonografię oraz badania takie jak rezonans magnetyczny czy tomografię komputerową. Zmiany zapalne odzwierciedlają się także w parametrach krwi. Po wykonaniu badania laboratoryjnego oznacza się CRP – białko ostrej fazy, OB – odczyn Biernackiego jako podstawowe wskaźniki, których podwyższony poziom świadczy o toczącym się procesie zapalnym. W oparciu o wyniki badań diagnostycznych planuje się proces postępowania leczniczego.  

Leczenie jest długotrwałym procesem, który wymaga odpowiedniego zaplanowania i kwalifikacji do wykonania poszczególnych procedur. W przypadku bardzo zaawansowanych zmian, silnych dolegliwości bólowych i słabej reakcji na środki farmakologiczne stosuje się zabiegi chirurgiczne.

W większości przypadków stosuje się jednak postępowanie z wykorzystaniem farmaceutyków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz iniekcji dostawowych z kwasu hialuronowego, bogatopłytkowego osocza, steroidów czy kuracji z wykorzystaniem leków biologicznych jak adalimumab i etanercept.  

Ankyloza – rehabilitacja/ćwiczenia

Fizjoterapia wykorzystuje ćwiczenia ruchowe, specjalistyczne metody kinezyterapeutyczne oraz szereg zabiegów fizykoterapeutycznych. Wśród ćwiczeń wyróżnia się takie, które pozwalają pracować nad poprawą zakresu ruchu oraz siły mięśniowej. Bardzo ważną rolę spełniają zabiegi takie jak igłoterapia, czy dynamiczne plastrowanie (Kinesiology Taping), które pozwalają łagodzić ból. Wśród przykładów ćwiczeń można podać następujące:

  • POZYCJA WYJŚCIOWA: stanie w rozkroku na szerokości bioder. Ręce oparte na biodrach. RUCH: polega na wykonywaniu powolnych i obszernych krążeń biodrami w jedną stronę, a potem w drugą. Ćwiczenie wykonujemy w 2 seriach po 15 powtórzeń.
  • POZYCJA WYJŚCIOWA: leżenie na brzuchu. Ręce oparte o podłoże na wysokości barków. RUCH: polega na wykonaniu wyprostu kręgosłupa poprzez wyprost stawów łokciowych i wyprost odcinka szyjnego kręgosłupa. Pozycję skrajną należy utrzymać 35 sekund i powoli powrócić do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie wykonujemy swobodnie oddychając. Powtarzamy 20 razy.  
  • POZYCJA WYJŚCIOWA: stanie w rozkroku na szerokości bioder. Ręce splecione na karku. RUCH: wykonujemy ruch dynamicznego zbliżania łokcia do kolana nogi przeciwnej, na zmianę. Ćwiczenie wykonujemy w dwóch seriach po 15 powtórzeń.
  • POZYCJA WYJŚCIOWA: siedzenie na krześle. Ręce oparte z boku o siedzisko. RUCH: polega na wykonywaniu krążeń głową w jedną, a następnie w drugą stronę. Ćwiczenie wykonujemy w 3 seriach po 10 razy na każdą ze stron.  

Ćwiczenia, usprawnianie ruchowe może być wspierane za pomocą dostępnej, szerokiej gamy zabiegów fizykoterapeutycznych. Mowa tutaj o jonoforezie z wykorzystaniem leków przeciwbólowych, ekspozycji na działanie pola magnetycznego, laseroterapii, krioterapii czy masażu wibracyjnym. Bardzo dobrze w okresach remisji sprawdzi się ciepłolecznictwo, wykorzystanie kąpieli siarkowych czy okłady borowinowe, które pozwolą zmniejszyć istniejącą sztywność i przyczynią się do spowolnienia procesu chorobowego. Bardzo ważne jest także, aby stosować dietę bogatą w naturalne substancje o działaniu przeciwzapalnym.

  1. V. Aloush, I. Dotan, JN. Ablin, O. Elkayam, Evaluating IBD-specific antiglycan antibodies in serum of patients with spondyloarthritis and rheumatoid arthritis: are they really specific?, Clin Exp Rheumatol." 2019.
  2. C. Bridgewood, A. Watad, RJ Cuthbert, D. McGonagle, Spondyloarthritis: new insights into clinical aspects, translational immunology and therapeutics, Curr Opin Rheumatol". 2018.
  3. AJ. Kivitz, U. Wagner, E. Dokoupilova, J. Supronik, R. Martin, Z. Talloczy, HB Richards, B. Porter, Efficacy and Safety of Secukinumab 150 mg with and Without Loading Regimen in Ankylosing Spondylitis: 104-week Results from MEASURE 4 Study, Rheumatol Ther.", 2018.
  4. I. Kucybała, A. Urbanik, W. Wojciechowski, Radiologic approach to axial spondyloarthritis: where are we now and where are we heading? Rheumatol Int.", 2018.
  5. JC. Torre-Alonso, R. Queiro, M. Comellas, L. Lizán, C. Blanch, Patient-reported outcomes in European spondyloarthritis patients: a systematic review of the literature, Patient Prefer Adherence", 2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Grypa i RSV – szczepionka, podobieństwa i różnice

    Grypa i RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to dwie powszechne choroby wirusowe, które mają znaczący wpływ na zdrowie publiczne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Obie mogą prowadzić do poważnych powikłań, zwłaszcza u osób starszych, niemowląt oraz osób z osłabionym układem odpornościowym. W tym artykule przyjrzymy się bliżej podobieństwom i różnicom między grypą a RSV, ze szczególnym uwzględnieniem dostępnych szczepień.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl