Dłoń chorego na zespół Guillaina-Barrégo
Mateusz Burak

Czym jest zespół Guillaina-Barrego? Przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Zespół Guillaina-Barrégo to rzadko spotykana choroba nerwów dotykająca zarówno dorosłych, jak i dzieci. Warto wiedzieć, jakie są jej objawy, bo łatwo pomylić tę przypadłość z innymi schorzeniami. Czy istnieje skuteczny lek na tę chorobę?

Zespół Guillaina-Barrégo – charakterystyka

Zespół Guillaina-Barrégo jest opisywany jako rzadkie schorzenie, w którym układ immunologiczny osoby chorej zaczyna wyzwalać szkodliwą odpowiedź w kierunku nerwów. W ten sposób dochodzi do ich postępującego niszczenia. Zazwyczaj wśród pierwszych objawów wyróżnia się zmniejszenie siły mięśniowej oraz uczucie wyraźnego mrowienia w obrębie kończyn. Symptomy ulegają bardzo szybkiemu rozprzestrzenianiu się, co stopniowo doprowadza do paraliżu całego ciała. W niektórych przypadkach choroba Guillaina-Barrégo może mieć bardzo gwałtowny przebieg. Podaje się, że zdecydowana większość osób cierpiąca z powodu opisywanej choroby GBS wymaga okresowych pobytów w szpitalu oraz ordynacji właściwego leczenia.

Zespół Guillaina-Barrégo – rodzaje, odmiany

Obecnie wyróżnia się kilka typów tego schorzenia:

  • AIDP – czyli ostra zapalna poliradikuloneuropatia demielinizacyjna najczęściej występująca w Europie i Ameryce Północnej
  • zespół Millera Fishera (MFS) – występuje najczęściej w Azji. Jego charakterystyczną cechą jest to, że rozpoczyna się od mięśni gałek ocznych.
  • AMAN – ostra neuropatia aksonalna
  • AMSAN – ostra, motoryczna neuropatia aksonalna

Dwie ostatnie postacie najczęściej spotyka się w Chinach, Meksyku oraz w Japonii.

Powiązane produkty

Zespół Guillaina-Barrégo – przyczyny

Podłoże zespołu Barrego jest idiopatyczne. W niektórych przypadkach istnieją przesłanki, że jego zainicjowanie może być związane z przebytymi w ostatnich tygodniach infekcjami dróg oddechowych oraz przewodu pokarmowego. Nie ma jednak żadnego rzetelnego potwierdzenia na temat takich powiązań, więc można jedynie w ten sposób domniemywać.

Objawy zespołu Guillaina-Barrégo

Jak donoszą najnowsze źródła naukowe symptomy zespołu Guillaina-Barrégo rozpoczynają się najczęściej od drętwienia w obrębie dystalnych części kończyn górnych i dolnych. Następnie przenoszą się na górną część ciała, doprowadzając tym samym do rozprzestrzeniania opisywanych objawów. Miejscem określonym jako początkowa lokalizacja symptomów jest w 10% przypadków twarz oraz ramiona. Poza tym wyróżnia się objawy takie jak:

  • osłabienie siły kończyn dolnych
  • upośledzenie możliwości chodzenia lub nawet jej utrata
  • skąpa mimika twarzy
  • trudności z połykaniem, artykulacją, żuciem
  • trudności z poruszaniem po schodach
  • zaburzenia widzenia
  • dolegliwości bólowe narządu ruchu
  • zaburzenia czynności zwieraczy
  • przyspieszone tętno
  • wahania ciśnienia tętniczego krwi
  • utrudnione oddychanie

Bardzo wiele mówi się o tym, że apogeum ogólnego osłabienia organizmu – choć nie jest to regułą osiągane zostaje zwykle w ciągu dwóch tygodni od momentu wystąpienia po raz pierwszy. Odnotowano kilka przypadków zespołu Guillaina-Barrégo po szczepieniu u dzieci.

Zespół Guillaina-Barrégo – diagnostyka i leczenie

Proces diagnostyczny opisywanego schorzenia może być niezwykle utrudniony. Szczególnie jeśli mamy do czynienia z pacjentem w początkowym stadium tej choroby. Wynika to z faktu, iż symptomy, które towarzyszą chorobie GBS mogą wykazywać niezwykłe podobieństwo do innych, odmiennych zaburzeń neurologicznych. Lekarz rozpoczyna zwykle diagnostykę od wywiadu i badania fizykalnego. Poszerzenie tego procesu odbywa się najczęściej poprzez zlecenie dokładniejszych badań. W tym przypadku są to: badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, elektromiografia oraz badanie przewodnictwa nerwowego. Samo badanie płynu wykonuje się w poszukiwaniu zmian składu charakterystycznych dla osób z opisywanym zespołem Barrego. Po postawieniu diagnozy, rokowania są raczej mało optymistyczne.

Jeśli chodzi o leczenie zespołu Guillaina-Barrégo to nie istnieje konkretny lek na to schorzenie. Prowadzi się postępowanie, wykorzystując dwa rodzaje działań. Pierwsze z nich to wymiana osocza zwana także plazamferezą. Może okazać się skuteczna, ponieważ w jej trakcie dochodzi do usuwania przeciwciał, które atakują układ odpornościowy. Drugi rodzaj terapii to podawanie immunoglobulin. Zawierają one zdrowe przeciwciała uzyskane od dawców krwi. Podaje się je dożylnie w dużych dawkach, aby unieszkodliwić niepożądane przeciwciała. Najczęściej łączy się te dwie metody leczenia, ponieważ odnotowano największą skuteczność takiego sposobu postępowania. Dodatkowo włącza się często farmaceutyki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzakrzepowym.

Fizjoterapia i ćwiczenia w zespole Guillaina-Barrégo mają za zadanie wspomóc regenerację, zachować siłę i elastyczność mięśni. Bardzo ważna jest także praca z mięśniami oddechowymi, gdyż w przebiegu choroby często obserwuje się ich osłabienie.

Fizjoterapeuta prowadzi także trening z wykorzystaniem zaopatrzenia ortopedycznego w postaci wózków inwalidzkich, kul, balkoników czy lasek. W ten sposób próbuje się zapewnić pacjentowi umiejętności poruszania w asekuracji w przypadku, gdyby doszło do znaczącego osłabienia siły mięśni uniemożliwiającej samodzielne poruszanie się.

Ciężko określić dokładne rokowania. Najczęściej schorzenie osiąga największe nasilenie objawów 24 tygodnie od ich wystąpienia. Powrót do zdrowia może trwać nawet 3 lata. Blisko 80% pacjentów zachowuje zdolność chodzenia pół roku od rozpoznania. 60% osób z zespołem Barrego odzyskuje siłę mięśniową po upływie roku od postawienia diagnozy. 10% pacjentów nie zdrowieje w pełni. Zdecydowanie lepsze rokowania dotyczą dzieci niż dorosłych zapadających na chorobę GBS.

Zespół Guillaina-Barrégo – jaka jest śmiertelność?

Śmiertelność w przypadku tego schorzenia określa się na poziomie około 7 %.

  1. Atanasova D., Ishpekova B., Muradyan N., Novachkova S., Daskalov M., Conduction block--the diagnostic value in the early stage of Guillain-Barre syndrome, Electromyogr Clin Neurophysiol", 2004;44.
  2. Bairwa M., Rajput M., Sachdeva S., Modified Kuppuswamy's Socioeconomic Scale: Social Researcher Should Include Updated Income Criteria, 2012. Indian J Community Med.", 2013;38.
  3. El-Bayoumi MA., El-Refaey AM., Abdelkader AM., El-Assmy MM., Alwakeel AA., El-Tahan HM., Comparison of intravenous immunoglobulin and plasma exchange in treatment of mechanically ventilated children with Guillain Barré syndrome: a randomized study, Crit Care", 2011;15.
  4. Sharma A., Lal V., Modi M., Vaishnavi C., Prabhakar S., Campylobacter jejuni infection in Guillain-Barré syndrome: a prospective case control study in a tertiary care hospital, Neurol India", 2011;59.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ból biodra – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu stawu biodrowego. Ćwiczenia na biodra

    Ból biodra może dotknąć osoby w każdym wieku, nie tylko seniorów. Przyczynami bólu stawu biodrowego mogą być zmiany zwyrodnieniowe, ale także urazy czy rwa kulszowa. Często bólom bioder towarzyszy uczucie trzaskania bądź przeskakiwania biodra (tzw. zespół trzaskającego biodra). Leczenie bolącego biodra opiera się przede wszystkim na fizjoterapii – odpowiednio dobranych zabiegach fizykoterapeutycznych i ćwiczeniach. Część z nich można wykonywać także w domu. Rzadziej stosuje się leczenie operacyjne w postaci wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

  • Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

    Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, powodującą znaczne pogorszenie jakości życia. Początek choroby ma charakter skryty i przebiega skąpoobjawowo, utrudniając postawienie prawidłowego rozpoznania. Chorzy w toku trwania choroby często wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań jelitowych. Jak wygląda diagnostyka i terapia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

  • Ortoreksja – na czym polega? Skutki, objawy i leczenie obsesji na punkcie zdrowego żywienia

    Ortoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które polega na obsesji na punkcie zdrowego żywienia. Osoba cierpiąca na ortoreksję stopniowo zmienia nawyki żywieniowe po to, by jej dieta była idealna dla zdrowia. Niestety, ortorektyk nigdy nie osiąga pożądanej poprawy menu, a przez ciągłą eliminację nawet całych grup produktów zaczyna chorować. Jak rozpoznać ortoreksję i w jaki sposób ją leczyć?

  • Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja bólu w nadgarstku

    Ból nadgarstka to przypadłość, która może pojawiać się u ludzi w każdym wieku. Względnie duża ruchomość oraz lokalizacja przebiegu nerwów i ścięgien sprawia, że bolący nadgarstek może często upośledzać pracę dystalnej części kończyny górnej. Co oznacza ból nadgarstka i kciuka czy ból nadgarstka i łokcia? Jak wygląda diagnostyka i leczenie?

  • Reumatyzm – przyczyny, objawy, leczenie chorób reumatycznych. Fizjoterapia przy reumatyzmie

    Reumatyzm to potoczna nazwa grupy schorzeń o podłożu zapalnym, która obejmuje choroby mięśni, stawów i kości. Najczęściej występujące objawy chorób reumatycznych to ból i obrzęk stawów, sztywność, ograniczenie ich ruchomości. Nieleczony reumatyzm może doprowadzić do znacznego ograniczenia sprawności. Jak wygląda rehabilitacja w schorzeniach reumatoidalnych?

  • Osteoporoza – przyczyny, objawy, badania, leczenie, rehabilitacja, zapobieganie zmianom osteoporotycznym

    Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

  • Lobotomia – czym jest? Jak wyglądała? Dlaczego już się jej nie praktykuje?

    Lobotomia to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technik chirurgicznych w historii medycyny. Chociaż z dzisiejszej perspektywy wydaje się to nie do uwierzenia, ten niezwykle inwazyjny i wiążący się z wielkim ryzykiem zabieg był swego czasu bardzo popularny.

  • Zespół jelita drażliwego (IBS) — przyczyny, objawy, dieta i leczenie

    Zespół jelita drażliwego (IBS, ang. irritable bowel syndrome) jest jednym z najczęstszych zaburzeń przewodu pokarmowego. Charakteryzuje się przewlekłymi bólami brzucha, wzdęciami, zaparciami lub biegunkami. Często występują również inne objawy, takie jak uczucie niepełnego wypróżnienia czy wodnisty stolec. Przyczyny zespołu jelita drażliwego nie są dokładnie znane. Jednym z czynników ryzyka jest stres, ale również dieta i styl życia. Leczenie IBS zależy od indywidualnych objawów i zwykle składa się z terapii farmakologicznej, zmiany stylu życia i diety.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij