Prawidłowe tętno spoczynkowe w świetle najnowszych badań
Katarzyna Szulik

Prawidłowe tętno spoczynkowe w świetle najnowszych badań

Wartość tętna spoczynkowego dostarcza ważnych informacji o naszym zdrowiu. By móc zinterpretować jego prawidłowość, ustalono pewien przedział, w którym powinno się mieścić, by móc uznawać je za prawidłowe. Okazuje się jednak, że wyjście poza przyjęte z góry ramy wcale nie musi oznaczać zdrowotnych anomalii, ponieważ zdrowe tętno spoczynkowe różnych osób może znacząco się różnić, nawet o 70 uderzeń na minutę. Do takich wniosków doprowadziły badania naukowców ze Scripps Research Translational Institute w Kalifornii. 

Tętno może być różne u różnych osób

Standardowa wartość tętna spoczynkowego jest wyznaczana z góry, jednak obecnie mamy znacznie więcej możliwości jego pomiaru o każdej porze i w każdym miejscu za sprawą rozmaitych urządzeń, które możemy nosić przy oraz na sobie. Także dostępny w każdej aptece ciśnieniomierz automatyczny pokaże, jaki mamy puls. W ten sposób można stwierdzić, jak wartość tętna spoczynkowego kształtuje się dla każdej osoby w sposób indywidualny. Zdaniem naukowców spójność tych wyników jest równie ważna, jak to, czy mieszczą się one w normie populacyjnej.

By sprawdzić, jak tętno spoczynkowe kształtuje się w czasie, naukowcy ze wspomnianego instytutu zaangażowali do badania niemal 100  tys. osób, które nosiły urządzenia dokonujące pomiaru tętna przez średnio 320 dni. Zebrane w ten sposób dane zostały poddane analizie pod względem zarówno różnic w wartości tętna spoczynkowego między poszczególnymi osobami, jak i jego wariacjami wynikającymi z indywidualnych cech osób badanych. 

Co wpływa na wartość tętna?

Badanie wykazało znaczące różnice w „prawidłowym” tętnie spoczynkowym u poszczególnych osób, a różnica mogła wynosić nawet 70 uderzeń na minutę. Naukowcy sprawdzali, w jaki sposób wiek, płeć, BMI (indeks masy ciała) czy długość snu wpływają na wartość tętna spoczynkowego i nie stwierdzono, by te cechy miały znaczenie.

Zdaniem naukowców wyniki badania sugerują konieczność zmiany podejścia do ogólnie przyjętych norm na rzecz indywidualnych zmian w wartości tętna spoczynkowego, które mogą świadczyć o pogorszeniu stanu zdrowia.

Co ważne, okazyjne zmiany tętna również nie muszą być postrzegane jako istotne, ponieważ, jak wykazało badanie, u niektórych osób odstępstwa wynoszące średnio 10 uderzeń na minutę są standardem. Nie warto więc kurczowo trzymać się „widełek”, ponieważ mogą one być inne dla każdego z nas. 

Powiązane produkty

Podwyższone tętno zwiększa ryzyko śmierci

Indywidualizacja standardów to jedno, co nie zmienia faktu, że konkretne wartości tętna mogą dostarczać informacji o stanie zdrowia danej populacji.

Badanie przeprowadzone na grupie 1450 szwedzkich mężczyzn o średniej wieku wynoszącej 50 lat, które w kwietniu tego roku ukazało się na łamach dziennika Open Heart sugeruje, że tętno spoczynkowe wynoszące co najmniej 75 uderzeń na minutę w tym okresie życia znacząco zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci z różnych przyczyn. 

U wspomnianych mężczyzn pomiar ten był prowadzony trzykrotnie, w 1993, 2003 i 2014 r. i został porównany ze stanem ich zdrowia. Zwracano uwagę między innymi na to, jak średnie tętno spoczynkowe wyglądało u uczestników, którzy zmarli w okresie badawczym oraz tych, u których w tym czasie rozwinęły się choroby serca. Zgodnie z przyjętymi standardami niższe tętno spoczynkowe oznaczało większą odporność na choroby i dłuższe życie, natomiast jego wartość wynosząca 75 na początku badania dwukrotnie zwiększała ryzyko przedwczesnej śmierci. Z drugiej strony jednak utrzymanie tempa spoczynkowego na stałym poziomie przez okres 10 lat zmniejszało ryzyko zapadnięcia na choroby serca aż o 44 proc. w porównaniu z mężczyznami, u których nastąpił jego wzrost. Badanie to również pokazuje, że nie tyle wartość, ile stałość tętna spoczynkowego ma wpływ na nasze zdrowie.

  1. G. Quer, P. Gouda, M. Galarnyk i in., Inter- and intraindividual variability in daily resting heart rate and its associations with age, sex, sleep, BMI, and time of year: retrospective, longitudinal cohort study of 92,457 adults, „PLOS ONE” 2020; 15 (2): e0227709 DOI: 10.1371/journal.pone.0227709, [dostęp:] 12.02.2020.
  2. PLOS, Normal resting heart rate appears to vary widely from person to person: Individual people's averages show long-term consistency, according to de-identified data from wearables worn by 92,457 people, „sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2020/02/200205171649.htm, [dostęp:] 12.02.2020.
  3. X. Chen, S. B. Barywani, P.-O. Hansson i in., Impact of changes in heart rate with age on all-cause death and cardiovascular events in 50-year-old men from the general population, „Open Heart” 2019; 6 (1): e000856 DOI: 10.1136/openhrt-2018-000856, [dostęp:] 12.02.2020.
  4. BMJ, Mid-life resting heart rate of 75 plus beats/minute linked to doubling in early death risk: and rise in rate for those in their 50s linked to heightened heart disease risk over next 11 years, „sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/04/190415200241.htm, [dostęp:] 12.02.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl