Suplement spowalaniający procesy starzenia
Naukowcy z Houston (USA) opracowali specjalną mieszankę aminokwasu – glicyny i leku – N-acetylocysteiny (NAC), komponując preparat o nazwie GlyNAC. Badanie dostarczyło dowodów na to, że suplementacja GlyNAC może wydłużyć życie. Jak wyglądał eksperyment i czy otwiera drogę do spekulacji dotyczących długowieczności?
Naukowcy z Baylor College od Medicine w Houston (USA) przeprowadzili badanie, w którym sugerują, że zdrowe i prawidłowo funkcjonujące organellum komórkowe – mitochondium może spowalniać procesy starzenia.
Mitochondria a proces starzenia
Mitochondrium to tzw. organellum, które znajduje się w niemal każdej komórce ludzkiego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w procesie wytwarzania energii i regulacji metabolizmu komórki.
Według głównego badacza dr R. V. Sekhar, który od ponad 20 lat przygląda się procesowi starzenia biologicznego, proces ten jest uzależniony od dwóch podstawowych czynników: deficytu energii z powodu dysfunkcji mitochondriów oraz wzmożonej aktywności procesów oksydacyjnych, które także wpływają na mechanizm uszkodzenia przede wszystkim mitochondriów, ale także innych organelli komórkowych. Główne teorie starzenia sugerują, że stres oksydacyjny (OxS) i dysfunkcja mitochondriów przyczyniają się do procesu starzenia, niemniej nie jest jasne, czy mogą również wpływać na długość życia.
Suplement przedłużający życie
Badacze opracowali specjalną mieszankę aminokwasu – glicyny i leku – N-acetylocysteiny (NAC), komponując preparat o nazwie GlyNAC. To połączenie stanowi prekursor dla glutationu (GSH), który jest bardzo istotnym przeciwutleniaczem, ale którego poziom wyraźnie spada wraz z wiekiem. Eksperci wiążą ten stan ze wzmożonym stresem oksydacyjnym, który wpływa na kondycję mitochondriów, indukcję stanów zapalnych, utratę siły mięśniowej, defekty metaboliczne, uszkodzenia genów i spadek funkcji poznawczych. Wszystkie te elementy to tzw. znamiona starzenia się.
Jak wyglądało badanie i jakie były jego rezultaty?
Naukowcy wykorzystali do eksperymentu myszy, u których poziom glutationu spada w wieku około 65 tygodni. Wyniki wykazały, że myszy, którym podawano GlyNAC żyły średnio o 24% dłużej niż myszy z grupy badanej (samce 24,2%, samice 23,4%). Poprawie uległy także wszystkie parametry, które składają się na znamiona starzenia się. Ponadto wzięto pod uwagę poziom stresu oksydacyjnego, który oceniano na podstawie analizy stężenia markera tego procesu – TBARS – w sercu, wątrobie i nerkach myszy starszych, którym nie podawano GlyNAC, wynosił prawie 90%, a u tych, którym suplementowano preparat – 43,7%, więc prawie o połowę mniej.
Ograniczenia badania nad GlyNAC
Chociaż to pilotażowe badanie dostarczyło dowodów na to, że suplementacja GlyNAC już od młodego wieku, być może wydłuża życie, tak głównym ograniczeniem jest to, że analizy przeprowadzono na stosunkowo niewielkiej liczbie myszy, a dane nie dotyczą każdego narządu, a jedynie do wybranych organów. Pozytywne wyniki tego badania potwierdzają potrzebę przeprowadzenia szerszych analiz na większej liczbie myszy obu płci oraz oceny skutków w większej liczbie narządów u samców i samic myszy w celu określenia ewentualnych różnic między płciami.