Aktywni seniorzy biegną po moście
Arkadiusz Dąbek

Suplement spowalaniający procesy starzenia

Naukowcy z Houston (USA) opracowali specjalną mieszankę aminokwasu – glicyny i leku – N-acetylocysteiny (NAC), komponując preparat o nazwie GlyNAC. Badanie dostarczyło dowodów na to, że suplementacja GlyNAC może wydłużyć życie. Jak wyglądał eksperyment i czy otwiera drogę do spekulacji dotyczących długowieczności?

Naukowcy z Baylor College od Medicine w Houston (USA) przeprowadzili badanie, w którym sugerują, że zdrowe i prawidłowo funkcjonujące organellum komórkowe – mitochondium może spowalniać procesy starzenia.

Mitochondria a proces starzenia

Mitochondrium to tzw. organellum, które znajduje się w niemal każdej komórce ludzkiego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w procesie wytwarzania energii i regulacji metabolizmu komórki.

Według głównego badacza dr R. V. Sekhar, który od ponad 20 lat przygląda się procesowi starzenia biologicznego, proces ten jest uzależniony od dwóch podstawowych czynników: deficytu energii z powodu dysfunkcji mitochondriów oraz wzmożonej aktywności procesów oksydacyjnych, które także wpływają na mechanizm uszkodzenia przede wszystkim mitochondriów, ale także innych organelli komórkowych. Główne teorie starzenia sugerują, że stres oksydacyjny (OxS) i dysfunkcja mitochondriów przyczyniają się do procesu starzenia, niemniej nie jest jasne, czy mogą również wpływać na długość życia.

Suplement przedłużający życie

Badacze opracowali specjalną mieszankę aminokwasu – glicyny i leku – N-acetylocysteiny (NAC), komponując preparat o nazwie GlyNAC. To połączenie stanowi prekursor dla glutationu (GSH), który jest bardzo istotnym przeciwutleniaczem, ale którego poziom wyraźnie spada wraz z wiekiem. Eksperci wiążą ten stan ze wzmożonym stresem oksydacyjnym, który wpływa na kondycję mitochondriów, indukcję stanów zapalnych, utratę siły mięśniowej, defekty metaboliczne, uszkodzenia genów i spadek funkcji poznawczych. Wszystkie te elementy to tzw. znamiona starzenia się.

Powiązane produkty

Jak wyglądało badanie i jakie były jego rezultaty?

Naukowcy wykorzystali do eksperymentu myszy, u których poziom glutationu spada w wieku około 65 tygodni. Wyniki wykazały, że myszy, którym podawano GlyNAC żyły średnio o 24% dłużej niż myszy z grupy badanej (samce 24,2%, samice 23,4%). Poprawie uległy także wszystkie parametry, które składają się  na znamiona starzenia się. Ponadto wzięto pod uwagę poziom stresu oksydacyjnego, który oceniano na podstawie analizy stężenia markera tego procesu  – TBARS – w sercu, wątrobie i nerkach myszy starszych, którym nie podawano GlyNAC, wynosił prawie 90%, a u tych, którym suplementowano preparat – 43,7%, więc prawie o połowę mniej.

Podanie GlyNAC ludziom podczas pilotażowego panelu wstępnego również przyniosło wiele pozytywnych rezultatów, mimo że były to analizy krótkoterminowe. Pacjenci odczuwali więcej sił witalnych, lepszą zbornością ruchu, szybkość chodu i lepsze funkcje poznawcze. Naukowcy wskazują, że GlyNAC może być nowatorskim i prostym suplementem diety, który poprawi długość życia i zdrowie, i wymaga dodatkowych badań.

Ograniczenia badania nad GlyNAC

Chociaż to pilotażowe badanie dostarczyło dowodów na to, że suplementacja GlyNAC już od młodego wieku, być może wydłuża życie, tak głównym ograniczeniem jest to, że analizy przeprowadzono na stosunkowo niewielkiej liczbie myszy, a dane nie dotyczą każdego narządu, a jedynie do wybranych organów. Pozytywne wyniki tego badania potwierdzają potrzebę przeprowadzenia szerszych analiz na większej liczbie myszy obu płci oraz oceny skutków w większej liczbie narządów u samców i samic myszy w celu określenia ewentualnych różnic między płciami.

  1. GlyNAC supplementation can increase lifespan and improve multiple age-associated defects, Medical News Life Sciences, „www.news-medical.net” [online], https://www.news-medical.net/news/20220307/GlyNAC-supplementation-can-increase-lifespan-and-improve-multiple-age-associated-defects.aspx [dostęp:] 7.03.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij