Kobieta wskazuje palcem na swoje oko
Arkadiusz Dąbek

Lek stosowany w leczeniu alkoholizmu może przywrócić wzrok pacjentom ze zwyrodnieniem siatkówki

Naukowcy z Berkeley dowiedli, że disulfiram – substancja stosowana w leczeniu uzależnienia od alkoholu – może przywrócić wzrok pacjentom z barwnikowym zwyrodnieniem siatkówki oraz z innymi zaburzeniami widzenia. Badania były prowadzone dotychczas jedynie na zwierzętach, niemniej ich wyniki są na tyle obiecujące, że kolejny etap przewidziany jest z udziałem ludzi, pacjentów oddziałów okulistycznych.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryli, że substancja stosowana w leczeniu uzależnienia od alkoholu o nazwie disulfiram hamuje nie tylko enzymy zaangażowane w zdolność organizmu do metabolizmu etanolu, ale może również ograniczać syntezę kwasu retinowego. W jaki sposób odkrycie może zostać wykorzystane w leczeniu barwnikowego zwyrodnienia siatkówki?

Lek na zwyrodnienie siatkówki?

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley pod kierownictwem neurobiologa, prof. Richarda H. Kramera, dowodzą, że substancja stosowana w leczeniu uzależnienia od alkoholu – disulfiram może przywrócić wzrok pacjentom z barwnikowym zwyrodnieniem siatkówki oraz z innymi zaburzeniami widzenia, w tym zwyrodnieniem plamki żółtej związanym z wiekiem.

Dowiedz się więcej o tym, jakie są przyczyny, domowe sposoby na łzawienie oczu

Mechanizm działania leku opiera się na hamowaniu syntezy kwasu retinowego. Ta organiczna substancja chemiczna, nazywana także tretynoiną, będąca metabolitem retinolu, powoduje nadaktywność komórek zwojowych siatkówki, które zbierają informacje wizualne z prętów i stożków oka, a następnie wysyłają je do różnych obszarów mózgu za pośrednictwem nerwów optycznych. Zakłóca to kodowanie i przekazywanie bodźców wzrokowych, zaburzając widzenie.

Disulfiram zmniejsza produkcję kwasu retinowego

Disulfiram jest inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej w wątrobie (ADH), blokuje enzym biorący udział w metabolizmie alkoholu. Jest stosowany w leczeniu uzależnienia od alkoholu – po spożyciu etanolu pojawiają się bardzo nieprzyjemne skutki uboczne (jest to tzw. reakcja disulfiramowa) – może dojść do wystąpienia zaburzeń rytmu serca, kłopotów z oddychaniem, niewydolności krążenia, drgawek, a nawet zgonu.

Badacze z University of California w Berkeley odkryli, że disulfiram hamuje nie tylko enzymy zaangażowane w zdolność organizmu do metabolizmu etanolu, ale może także zmniejszać wytwarzanie kwasu retinowego i przyjęli, że ten mechanizm zostać wykorzystany w leczeniu zwyrodnienia siatkówki.

Pod tym pojęciem kryje się szeroka grupa chorób oka, w przebiegu których dochodzi do powstawania zmian degeneracyjnych siatkówki, m.in. zwyrodnienie plamki żółtej, zwyrodnienie barwnikowe siatkówki (retinopatia barwnikowa) czy zwyrodnienie kraciaste.

Powiązane produkty

Wyniki badań na zwierzętach

Badania przeprowadzono jak dotąd tylko na zwierzętach, niemniej ich wyniki były na tyle obiecujące, że naukowcy mają nadzieję na ich kolejny etap z udziałem pacjentów.  Planują współpracę z okulistami w celu przeprowadzenia badania klinicznego u osób z barwnikowym zwyrodnieniem siatkówki.

Sprawdź, jakie preparaty do pielęgnacji, ochrony i higieny oczu znajdziesz na DOZ.pl

Zwierzęta, którym podawano disulfiram rozpoznawały prosty obraz wyświetlany na ekranie komputera, podczas gdy gryzonie otrzymujące placebo, nie reagowały, nawet jeśli był on ostry i wyraźny. W drugim etapie badań użyto specjalnego mikroskopu i fluorescencyjnego wskaźnika białkowego, aby zbadać reakcje na złożone sceny wizualne. Poszczególne komórki w mózgach myszy z wadą wzroku reagowały znacznie silniej w przypadku zwierząt, które były leczone disulfiramem, co oznacza, że lek znacznie poprawił ich wzrok.

  1. Antabuse may help revive sight in people with blinding disorders, „genengnews.com” [online], https://www.genengnews.com/topics/drug-discovery/antabuse-may-help-revive-sight-in-people-with-blinding-disorders, [dostęp:] 29.03.2022.
  2. Antabuse may help revive vision in people with progressive blinding disorders, „sciencedaily.com” [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2022/03/220318161440.htm, [dostęp:] 29.03.2022.
  3. R. Sanders, Antabuse may help revive vision in people with progressive blinding disorders, „vcresearch.berkeley.edu” [online], https://vcresearch.berkeley.edu/news/antabuse-may-help-revive-vision-people-progressive-blinding-disorders, [dostęp:] 29.03.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij