Perły Epsteina – przyczyny i leczenie torbieli dziąsłowych u dziecka
Katarzyna Makos

Perły Epsteina – przyczyny i leczenie torbieli dziąsłowych u dziecka

Perły Epsteina to rodzaj torbieli dziąsłowych. Są to niewielkie zmiany o charakterze cyst wypełnione keratyną, które pojawiają się u niemowląt. Lokalizują się na podniebieniu i nie powodują żadnych dolegliwości. Perły Epsteina nie są groźne, jednak łatwo je pomylić z pleśniawkami czy aftami, dlatego też każde zmiany w jamie ustnej dziecka należy skonsultować z pediatrą. 

Czym są perły Epsteina? U kogo występują?

Perły Epsteina to wypełnione keratyną cysty, występujące po obu stornach szwu łączącego podniebienie twarde w jamie ustnej. Obserwuje się je fizjologicznie u ok. 65-85% noworodków i niemowląt, z taką samą częstością u chłopców i dziewczynek. Z wyglądu przypominają prosaki obserwowane czasem na skórze. 

Perły Epsteina są małe, ok. 1-3 mm, bez tendencji do powiększania się wraz z rozwojem dziecka, mają białe lub żółtawe zabarwienie. Ich liczba może być różna, średnio występuje 2-6 zmian, a w przypadku dużej ich ilości, podniebienie może być opisywane jako żółte. Nie powodują u dziecka dyskomfortu, bólu ani nie towarzyszą im problemy z jedzeniem. 

Jako pierwszy torbiele dziąsłowe opisał czeski pediatra Alois Epstein w 1880 r., a w 1967 r. Alfred Fromm zbadał i sklasyfikował je, wyróżniając oprócz pereł Epsteina także guzki Bohna oraz torbiele listewki zębowej (dental lamina cysts). Guzki Bohna znajdują się na wale dziąsłowym po stronie językowej lub policzkowej i są torbielami prawdziwymi, stanowiącymi pozostałość po gruczołach ślinowych, natomiast dental lamina cysts występują na szczycie dziąseł w okolicy wyrostków zębodołowych i wywodzą się z listewki zębowej. W literaturze wszystkie określane są łącznie mianem torbieli dziąsłowych.

Perły Epsteina – przyczyny

Perły Epsteina powstają na skutek gromadzenia się przetrwałej tkanki nabłonkowej w obrębie błony śluzowej. Wykształcają się w trakcie rozwoju podniebienia w okresie płodowym. Opisywane są jako grudki, cysty z nagromadzoną w środku keratyną, będącą produktem keratynocytów.

W jednym z badań zaobserwowano, że perły Epsteina występują częściej u dzieci wieloródek, z większą masą urodzeniową, a rzadziej w przypadku ciąży zakończonej po terminie.   

Polecane dla Ciebie

Perły Epsteina a afty, pleśniawki i inne schorzenia w obrębie jamy ustnej

Perły Epsteina należy różnicować z występującymi na podniebieniu zmianami, takimi jak:

  1. Pleśniawki – to zmiany zlokalizowane na błonie śluzowej jamy ustnej, których przyczyną jest zakażenie grzybicze (drożdżakiem Candida albicans). Najczęściej występują na języku oraz podniebieniu, choć mogą również pojawiać się na wargach czy dziąsłach. Przybierają formę niewielkich, białych plamek, które mogą się ze sobą zlewać. Pleśniawki mogą powodować ból i trudności ze ssaniem oraz przełykaniem.
  2. Afty – są to owrzodzenia pojawiające się na błonie śluzowej jamy ustnej (najczęściej warg i policzków). Ich cechą charakterystyczną jest biały nalot i zaczerwieniony brzeg. Afty są niezwykle bolesne, towarzyszy im bowiem stan zapalny. Często uniemożliwiają spożywanie pokarmów. Przyczyny ich wystąpienia mogą być różne, często są to zaburzenia odporności.
  3. Afty Bednara – to uszkodzenie podniebienia miękkiego u niemowląt, które pojawiają się na skutek mikrouszkodzeń (np. powstających podczas ssania kciuka przez dziecko czy wkładania do buzi gryzaków i zabawek). Mają żółtoszary kolor i zazwyczaj same ustępują.
  4. Zęby wrodzone lub noworodkowe – jest to zjawisko rzadkie, które polega na występowaniu uzębienia u dziecka już w okresie okołoporodowym lub do 30. dni po narodzinach. Są to przedwcześnie wyrznięte zęby mleczne, ich obecność może powodować problemy z karmieniem niemowlaka. Etiologia tego zjawiska nie została do końca wyjaśniona, najczęściej zwraca się tu uwagę na infekcje oraz zaburzenia hormonalne.
  5. Grzybica jamy ustnej – to zakażenie błony śluzowej jamy ustnej spowodowane przez drożdżaki z rodzaju Candida. Objawia się m.in. białym nalotem na języku oraz podniebieniu, występowaniem czerwonych, bolesnych owrzodzeń, suchością i pieczeniem, nieprzyjemnym zapachem z ust. Często przyczyną zakażenia grzybiczego jamy ustnej są: przebyta antybiotykoterapia, niewłaściwa higiena, spożywanie dużej ilości cukru, stosowanie sterydów.

Perły Epsteina – leczenie

Perły Epsteina nie wymagają żadnej interwencji medycznej. Zanikają samoistnie w czasie od 2 tygodni do 5 miesięcy. Sprzyja temu złuszczanie na skutek pocierania smoczkiem w trakcie jedzenia. Nie należy przekłuwać, wyciskać cyst, ponieważ grozi to niepotrzebną traumatyzacją dziecka i nadkażeniem bakteryjnym. 

  1. L. E. Diaz de Ortiz, M. D. Mendez, Epstein pearls, "ncbi.nlm.nih.gov" [online], https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK493177/. [dostęp:] 22.03.2021.
  2. Hayes P. A., Hamartomas, eruption cyst, natal tooth and Epstein pearls in a newborn, “ASDC J Dent Child.” 2000, nr 67(5), s. 365-368.
  3. M. Mielnik-Błaszczak, E. Pels, J. Pietrak, M. Maślanko, Łagodne zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej u 5-miesięcznego niemowlęcia – opis przypadku, „Forum Ortodontyczne” 2014, nr 10(3), s. 209-212
  4. S. Patil, R. S. Rao, B. Majumdar i in., Oral lesions in neonates, “Int J Clin Pediatr Dent”  2016, nr 9(2) s. 131-138.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij