Wektorowa szczepionka przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson – czy jest skuteczna?
Justyna Piekara

Wektorowa szczepionka przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson – czy jest skuteczna?

Czy osiągnięcie skutecznej ochrony przeciw COVID-19 można uzyskać jedną dawką szczepionki? Johnson & Johnson stworzył preparat, który zapewnia ochronę nieco szybciej niż dwudawkowe szczepionki. Badania wskazują, że może być równie skuteczny w przypadku najnowszych wariantów SARS-CoV-2.

Szczepionka Johnson & Johnson

Badania III fazy ENSEMBLE, przeprowadzone w ośmiu krajach na trzech kontynentach, udowodniły, że preparat Johnson & Johnson jest bezpieczny i może skutecznie, bo w 85%, zapobiegać ciężkiej chorobie i chronić przed hospitalizacją oraz zgonem związanym z COVID-19.

Ogólna skuteczność preparatu szacowana jest na 66% po upływie 28 dni od szczepienia i jest podobna dla wszystkich grup wiekowych, w tym seniorów.

Szczepionka może być podawana w pojedynczej dawce i przechowywana w zwykłych lodówkach, co oznacza, że jest łatwiejsza do dystrybucji niż szczepionki mRNA Moderny i Pfizer/BioNTech. Możliwość zastosowania tylko jednej dawki znacznie obniża koszty logistyczne i ułatwia dostępność ochrony przeciwko COVID-19 dla krajów o niskich dochodach.

Preparat działa podobnie jak szczepionka Oxford/AstraZeneca. Wykorzystuje wektor wirusowy, a dokładniej innowacyjną platformę AdVac® stworzoną przez firmę Jensen na bazie adenowirusa, do instruowania ludzkich komórek i inicjowania produkcji białka wyrostkowego SARS-CoV-2, które następnie wyzwala odpowiedź immunologiczną. Technologia AdVac® była wykorzystana już wcześniej, podczas opracowywania szczepionek przeciwko Eboli, HIV, RSV czy wirusowi Zika.

Starania o dopuszczenie preparatu do użytkowania podczas pandemii

„Zmiana trajektorii pandemii będzie wymagała masowych szczepień, aby wytworzyć odporność stadną, a schemat pojedynczej dawki z szybkim początkiem ochrony oraz łatwą dostawą i przechowywaniem stanowi potencjalne rozwiązanie umożliwiające dotarcie do jak największej liczby osób. Możliwość uniknięcia hospitalizacji i zgonów zmieniłaby zasady walki z pandemią” – mówi dr Mathai Mammen, dyrektor Janssen Research.

Według dr Paula Stoffels’a, dyrektora ds. naukowych Johnson & Johnson, „wyniki dotyczące jednodawkowego preparatu przeciwko COVID-19 stanowią obiecujący moment. Potencjał znacznego zmniejszenia ryzyka wystąpienia ciężkiej choroby poprzez dostarczenie skutecznej i dobrze tolerowanej szczepionki po zaledwie jednej immunizacji jest kluczowym elementem działań na rzecz światowego zdrowia publicznego”.

Skuteczność preparatu Johnson & Johnson vs. najnowsze warianty SARS-CoV-2

Wyniki analiz wykazały, że preparat firmy Johnson & Johnson jest skuteczny przeciwko najnowszym, wysoce zakaźnym wariantom koronawirusa – “brytyjskiemu” B.1.1.7 i “południowoafrykańskiemu” B.1.351. Wskaźnik skuteczności preparatu wynosi odpowiednio:

 • w USA – 72% skuteczności,
 • w Ameryce Łacińskiej – 66%,
 • w Afryce Południowej – 57%.

Dla porównania – skuteczność szczepionki przeciw grypie sezonowej waha się od 40 do 60%. Zatem podanie każdej z zatwierdzonych szczepionek na COVID-19 prawdopodobnie zmniejszy negatywne konsekwencje zdrowotne choroby.

„Chociaż skuteczność różni się w zależności od regionu, trzymanie ludzi z dala od szpitala wszędzie uratuje życie, o co w tym wszystkim chodzi” – napisała na Twitterze dr Angela Rasmussen, wirusolog z Georgetown University Center for Global Health, Science and Security.

 1. Nowe dane o jednodawkowej szczepionce J&J przeciwko COVID-19, „medexpress.pl” [online], https://www.medexpress.pl/nowe-dane-o-jednodawkowej-szczepionce-j-j-przeciwko-covid-19/81503, [dostęp]:. 24.05.2021.
 2. Johnson & Johnson announces the single-shot Janssen COVID-19 vaccine candidate met primary endpoints in the interim analysis of its phase 3 ENSEMBLE trial, „jnj.com” [online], https://www.jnj.com/covid-19-vaccine-candidate-trials, [dostęp:] 09.02.2021.
 3. Nasz jednodawkowy kandydat na szczepionkę przeciwko COVID-19 spełnił podstawowe punkty końcowe w cząstkowej analizie badania fazy 3 ENSEMBLE, „janssen.prowly.com” [online], https://janssen.prowly.com/125710-nasz-jednodawkowy-kandydat-na-szczepionke-przeciwko-covid-19-spelnil-podstawowe-punkty-koncowe-w-czastkowej-analizie-badania-fazy-3-ensemble, [dostęp:] 09.02.2021.
 4. S. Radcliffe, Johnson & Johnson’s COVID-19 vaccine is 66% effective overall, over 50% on emerging variants, „healthline.com” [online], https://www.healthline.com/health-news/johnson-johnsons-covid-19-vaccine-is-72-effective-overall-over-50-on-emerging-variants?c=491740479772#Moderate-effectiveness-still-saves-lives, [dostęp:] 09.02.2021.
 5. H. Ledford, J&J’s one-shot COVID vaccine offers hope for faster protection, „nature.com” [online], https://www.nature.com/articles/d41586-021-00119-7, [dostęp:] 09.02.2021.
 6. Johnson & Johnson asks FDA to approve world’s first single-dose Covid vaccine, „theguardian.com” [online], https://www.theguardian.com/world/2021/feb/04/johnson-johnson-covid-19-vaccine-single-dose-fda, [dostęp:] 09.02.2021.
 7. W. Hasteline, Novavax and Johnson & Johnson’s vaccines are less effective against the UK and South African variants, „forbes.com” [online], https://www.forbes.com/sites/williamhaseltine/2021/02/01/novavax-and-johnson--johnsons-vaccines-are-less-effective-against-the-uk-and-south-african-variants/, [dostęp:] 09.02.2021.
 8. Co wiemy o skuteczności wektorowej szczepionki przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson?, „szczepienia.pzh.gov.pl” [online], https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/co-wiemy-o-skutecznosci-wektorowej-szczepionki-przeciw-covid-19-firmy-johnson-johnson/, [dostęp:] 09.02.2021.
 9. Wkrótce możliwe zatwierdzenie szczepionki Johnson&Johnson, „gazetaprawna.pl” [online], https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8089445,wkrotce-mozliwe-zatwierdzenie-szczepionki-johnsonjohnson.html, [dostęp:] 09.02.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Guzki śpiewacze (krzykaczy) – czym są guzki na strunach głosowych?

  Guzki na strunach głosowych to przypadłość, która dotyka osób pracujących głosem: nauczycieli, trenerów czy śpiewaków. Mogą też pojawić się u dzieci. Guzki krzykaczy (głosowe, śpiewacze) objawiają się zmianą głosu, chrypką oraz bólem gardła lub szyi. Na czym polega leczenie guzków na strunach głosowych? W jaki sposób można zapobiegać ich powstawaniu?

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Warianty SARS-CoV-2 – które z nich są największym zagrożeniem?

  Istnieje wiele zidentyfikowanych podtypów koronawirusa SARS-CoV-2. Które warianty stanowią największe potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia? Czym są tzw. warianty zainteresowania (VOI) i warianty budzące obawy (VOC)?

 • Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy, leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

  Zwyrodnienie stawów (inaczej osteoartroza lub artoza) to powszechnie występujące schorzenie układu ruchu, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia tkanek budujących staw. Konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawów jest przedwczesne starzenie się struktur stawowych prowadzące do niepełnosprawności. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? Jak przebiega leczenie?

 • Czym jest atropina? Czy pomaga na nadpotliwość?

  Powszechnie kojarzona z rozszerzaniem źrenic w gabinecie okulistycznym – atropina, to tak naprawdę bardzo silna substancja, która ma wielokierunkowe działanie, które stymuluje pracę całego organizmu, wypływając m.in. na przyspieszenie akcji serca, działając przeciwwymiotnie, hamując wydzielanie potu i łez. Jakie nie są przeciwwskazania do stosowania atropiny i czy pomaga na nadmierne pocenie się? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Efekt placebo – na czym polega? Czy placebo może być skuteczne?

  Efekt placebo występuje, gdy obserwuje się poprawę stanu klinicznego pacjenta, pomimo że osoba ta nie jest poddawana aktywnemu leczeniu. Naukowcy nie rozumieją jeszcze dokładnie, jak i dlaczego ten efekt występuje. Na ten temat powstało kilka teorii. Według najnowszych naukowych doniesień efekt placebo może pomóc skutecznie redukować dolegliwości bólowe, które towarzyszą wielu schorzeniom. Trwają prace, które mają na celu dokładniejsze poznanie mechanizmów wywołujących to zjawisko.

 • Nocebo – co to jest? Dlaczego efekt nocebo jest wyzwaniem dla klinicystów?

  Negatywne nastawienie pacjenta do stosowanej terapii może zaowocować efektem nocebo. Badania naukowe potwierdziły, że może on mieć realny wpływ na wyniki badań oraz proces leczenia pacjenta. Jak może objawiać się efekt nocebo? W jaki sposób można zminimalizować skutki tego zjawiska?

 • Whiplash (uraz biczowy) – przyczyny, objawy, leczenie, fizjoterapia

  Zderzenie aut lub nagłe hamowanie pojazdu powodują niekontrolowane odgięcie głowy w tył, po którym następuje gwałtowne kompensacyjne zgięcie jej w przód – ruch ten przypomina uderzenie biczem, stąd inna nazwa whiplash – uraz smagnięcia biczem. Może dojść wówczas do naderwania mięśni, naderwania więzadeł, uszkodzenia krążka międzykręgowego, nerwów czy ścięgien. Objawy, które się wówczas pojawiają to silny ból szyi, ograniczenie ruchomości, drętwienie kończyn górnych, ból głowy, barku, pleców.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij