Wektorowa szczepionka przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson – czy jest skuteczna?
Justyna Piekara

Wektorowa szczepionka przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson – czy jest skuteczna?

Czy osiągnięcie skutecznej ochrony przeciw COVID-19 można uzyskać jedną dawką szczepionki? Johnson & Johnson stworzył preparat, który zapewnia ochronę nieco szybciej niż dwudawkowe szczepionki. Badania wskazują, że może być równie skuteczny w przypadku najnowszych wariantów SARS-CoV-2.

Szczepionka Johnson & Johnson

Badania III fazy ENSEMBLE, przeprowadzone w ośmiu krajach na trzech kontynentach, udowodniły, że preparat Johnson & Johnson jest bezpieczny i może skutecznie, bo w 85%, zapobiegać ciężkiej chorobie i chronić przed hospitalizacją oraz zgonem związanym z COVID-19.

Ogólna skuteczność preparatu szacowana jest na 66% po upływie 28 dni od szczepienia i jest podobna dla wszystkich grup wiekowych, w tym seniorów.

Szczepionka może być podawana w pojedynczej dawce i przechowywana w zwykłych lodówkach, co oznacza, że jest łatwiejsza do dystrybucji niż szczepionki mRNA Moderny i Pfizer/BioNTech. Możliwość zastosowania tylko jednej dawki znacznie obniża koszty logistyczne i ułatwia dostępność ochrony przeciwko COVID-19 dla krajów o niskich dochodach.

Preparat działa podobnie jak szczepionka Oxford/AstraZeneca. Wykorzystuje wektor wirusowy, a dokładniej innowacyjną platformę AdVac® stworzoną przez firmę Jensen na bazie adenowirusa, do instruowania ludzkich komórek i inicjowania produkcji białka wyrostkowego SARS-CoV-2, które następnie wyzwala odpowiedź immunologiczną. Technologia AdVac® była wykorzystana już wcześniej, podczas opracowywania szczepionek przeciwko Eboli, HIV, RSV czy wirusowi Zika.

Starania o dopuszczenie preparatu do użytkowania podczas pandemii

„Zmiana trajektorii pandemii będzie wymagała masowych szczepień, aby wytworzyć odporność stadną, a schemat pojedynczej dawki z szybkim początkiem ochrony oraz łatwą dostawą i przechowywaniem stanowi potencjalne rozwiązanie umożliwiające dotarcie do jak największej liczby osób. Możliwość uniknięcia hospitalizacji i zgonów zmieniłaby zasady walki z pandemią” – mówi dr Mathai Mammen, dyrektor Janssen Research.

Według dr Paula Stoffels’a, dyrektora ds. naukowych Johnson & Johnson, „wyniki dotyczące jednodawkowego preparatu przeciwko COVID-19 stanowią obiecujący moment. Potencjał znacznego zmniejszenia ryzyka wystąpienia ciężkiej choroby poprzez dostarczenie skutecznej i dobrze tolerowanej szczepionki po zaledwie jednej immunizacji jest kluczowym elementem działań na rzecz światowego zdrowia publicznego”.

Polecane dla Ciebie

Skuteczność preparatu Johnson & Johnson vs. najnowsze warianty SARS-CoV-2

Wyniki analiz wykazały, że preparat firmy Johnson & Johnson jest skuteczny przeciwko najnowszym, wysoce zakaźnym wariantom koronawirusa – “brytyjskiemu” B.1.1.7 i “południowoafrykańskiemu” B.1.351. Wskaźnik skuteczności preparatu wynosi odpowiednio:

  • w USA – 72% skuteczności,
  • w Ameryce Łacińskiej – 66%,
  • w Afryce Południowej – 57%.

Dla porównania – skuteczność szczepionki przeciw grypie sezonowej waha się od 40 do 60%. Zatem podanie każdej z zatwierdzonych szczepionek na COVID-19 prawdopodobnie zmniejszy negatywne konsekwencje zdrowotne choroby.

„Chociaż skuteczność różni się w zależności od regionu, trzymanie ludzi z dala od szpitala wszędzie uratuje życie, o co w tym wszystkim chodzi” – napisała na Twitterze dr Angela Rasmussen, wirusolog z Georgetown University Center for Global Health, Science and Security.

  1. Nowe dane o jednodawkowej szczepionce J&J przeciwko COVID-19, „medexpress.pl” [online], https://www.medexpress.pl/nowe-dane-o-jednodawkowej-szczepionce-j-j-przeciwko-covid-19/81503, [dostęp]:. 24.05.2021.
  2. Johnson & Johnson announces the single-shot Janssen COVID-19 vaccine candidate met primary endpoints in the interim analysis of its phase 3 ENSEMBLE trial, „jnj.com” [online], https://www.jnj.com/covid-19-vaccine-candidate-trials, [dostęp:] 09.02.2021.
  3. Nasz jednodawkowy kandydat na szczepionkę przeciwko COVID-19 spełnił podstawowe punkty końcowe w cząstkowej analizie badania fazy 3 ENSEMBLE, „janssen.prowly.com” [online], https://janssen.prowly.com/125710-nasz-jednodawkowy-kandydat-na-szczepionke-przeciwko-covid-19-spelnil-podstawowe-punkty-koncowe-w-czastkowej-analizie-badania-fazy-3-ensemble, [dostęp:] 09.02.2021.
  4. S. Radcliffe, Johnson & Johnson’s COVID-19 vaccine is 66% effective overall, over 50% on emerging variants, „healthline.com” [online], https://www.healthline.com/health-news/johnson-johnsons-covid-19-vaccine-is-72-effective-overall-over-50-on-emerging-variants?c=491740479772#Moderate-effectiveness-still-saves-lives, [dostęp:] 09.02.2021.
  5. H. Ledford, J&J’s one-shot COVID vaccine offers hope for faster protection, „nature.com” [online], https://www.nature.com/articles/d41586-021-00119-7, [dostęp:] 09.02.2021.
  6. Johnson & Johnson asks FDA to approve world’s first single-dose Covid vaccine, „theguardian.com” [online], https://www.theguardian.com/world/2021/feb/04/johnson-johnson-covid-19-vaccine-single-dose-fda, [dostęp:] 09.02.2021.
  7. W. Hasteline, Novavax and Johnson & Johnson’s vaccines are less effective against the UK and South African variants, „forbes.com” [online], https://www.forbes.com/sites/williamhaseltine/2021/02/01/novavax-and-johnson--johnsons-vaccines-are-less-effective-against-the-uk-and-south-african-variants/, [dostęp:] 09.02.2021.
  8. Co wiemy o skuteczności wektorowej szczepionki przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson?, „szczepienia.pzh.gov.pl” [online], https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/co-wiemy-o-skutecznosci-wektorowej-szczepionki-przeciw-covid-19-firmy-johnson-johnson/, [dostęp:] 09.02.2021.
  9. Wkrótce możliwe zatwierdzenie szczepionki Johnson&Johnson, „gazetaprawna.pl” [online], https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8089445,wkrotce-mozliwe-zatwierdzenie-szczepionki-johnsonjohnson.html, [dostęp:] 09.02.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry (AZS) wiosną i latem?

    Egzema to przewlekła choroba skóry. Objawy czasem się nasilają, a innym razem nie dają żadnych przykrych dolegliwości. Pacjenci mogą doświadczać zaostrzeń z powodu pewnych czynników wyzwalających, w tym tych znajdujących się w środowisku. Pogorszenie stanu skóry wynika czasami ze zmienności pór roku. Jak sobie z tym radzić?

  • Czy erytrytol jest związany z wyższym ryzykiem udaru mózgu i zawału serca?

    Naukowcy zbadali związek między powszechnie stosowanym sztucznym słodzikiem – erytrytolem – a ryzykiem sercowo-naczyniowym. Dzięki wstępnym analizom odkryto, że erytrytol zwiększa ryzyko wystąpienia schorzeń natury kardiologicznej. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby potwierdzić te wyniki.

  • Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, leczenie i pielęgnacja skóry

    Zapalenie mieszków włosowych jest często występującą dermatozą, która objawia się zaczerwienieniem skóry, czerwonymi grudkami oraz świądem. Zazwyczaj ma łagodny przebieg, choć może się zdarzyć, że towarzyszą jej bolesne zmiany ropne. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny schorzenia i jak leczy się zapalenie mieszków włosowych.

  • Zniekształcenia poznawcze – co to takiego? Geneza, rodzaje

    Zniekształcenia poznawcze to wyolbrzymione schematy myślowe, które fałszują rzeczywistość i sprawiają, że postrzegamy ją w sposób zdeformowany. Doświadcza ich każdy człowiek, jednak jeśli pojawiają się zbyt często lub utrzymują się przez długi czas, mogą prowadzić do występowania stanów lękowych czy zaburzeń nastroju.

  • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

    Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

  • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

    W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

  • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

    Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij