Wektorowa szczepionka przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson – czy jest skuteczna?
Justyna Piekara

Wektorowa szczepionka przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson – czy jest skuteczna?

Czy osiągnięcie skutecznej ochrony przeciw COVID-19 można uzyskać jedną dawką szczepionki? Johnson & Johnson stworzył preparat, który zapewnia ochronę nieco szybciej niż dwudawkowe szczepionki. Badania wskazują, że może być równie skuteczny w przypadku najnowszych wariantów SARS-CoV-2.

Szczepionka Johnson & Johnson

Badania III fazy ENSEMBLE, przeprowadzone w ośmiu krajach na trzech kontynentach, udowodniły, że preparat Johnson & Johnson jest bezpieczny i może skutecznie, bo w 85%, zapobiegać ciężkiej chorobie i chronić przed hospitalizacją oraz zgonem związanym z COVID-19.

Ogólna skuteczność preparatu szacowana jest na 66% po upływie 28 dni od szczepienia i jest podobna dla wszystkich grup wiekowych, w tym seniorów.

Szczepionka może być podawana w pojedynczej dawce i przechowywana w zwykłych lodówkach, co oznacza, że jest łatwiejsza do dystrybucji niż szczepionki mRNA Moderny i Pfizer/BioNTech. Możliwość zastosowania tylko jednej dawki znacznie obniża koszty logistyczne i ułatwia dostępność ochrony przeciwko COVID-19 dla krajów o niskich dochodach.

Preparat działa podobnie jak szczepionka Oxford/AstraZeneca. Wykorzystuje wektor wirusowy, a dokładniej innowacyjną platformę AdVac® stworzoną przez firmę Jensen na bazie adenowirusa, do instruowania ludzkich komórek i inicjowania produkcji białka wyrostkowego SARS-CoV-2, które następnie wyzwala odpowiedź immunologiczną. Technologia AdVac® była wykorzystana już wcześniej, podczas opracowywania szczepionek przeciwko Eboli, HIV, RSV czy wirusowi Zika.

Starania o dopuszczenie preparatu do użytkowania podczas pandemii

„Zmiana trajektorii pandemii będzie wymagała masowych szczepień, aby wytworzyć odporność stadną, a schemat pojedynczej dawki z szybkim początkiem ochrony oraz łatwą dostawą i przechowywaniem stanowi potencjalne rozwiązanie umożliwiające dotarcie do jak największej liczby osób. Możliwość uniknięcia hospitalizacji i zgonów zmieniłaby zasady walki z pandemią” – mówi dr Mathai Mammen, dyrektor Janssen Research.

Według dr Paula Stoffels’a, dyrektora ds. naukowych Johnson & Johnson, „wyniki dotyczące jednodawkowego preparatu przeciwko COVID-19 stanowią obiecujący moment. Potencjał znacznego zmniejszenia ryzyka wystąpienia ciężkiej choroby poprzez dostarczenie skutecznej i dobrze tolerowanej szczepionki po zaledwie jednej immunizacji jest kluczowym elementem działań na rzecz światowego zdrowia publicznego”.

Powiązane produkty

Skuteczność preparatu Johnson & Johnson vs. najnowsze warianty SARS-CoV-2

Wyniki analiz wykazały, że preparat firmy Johnson & Johnson jest skuteczny przeciwko najnowszym, wysoce zakaźnym wariantom koronawirusa – “brytyjskiemu” B.1.1.7 i “południowoafrykańskiemu” B.1.351. Wskaźnik skuteczności preparatu wynosi odpowiednio:

  • w USA – 72% skuteczności,
  • w Ameryce Łacińskiej – 66%,
  • w Afryce Południowej – 57%.

Dla porównania – skuteczność szczepionki przeciw grypie sezonowej waha się od 40 do 60%. Zatem podanie każdej z zatwierdzonych szczepionek na COVID-19 prawdopodobnie zmniejszy negatywne konsekwencje zdrowotne choroby.

„Chociaż skuteczność różni się w zależności od regionu, trzymanie ludzi z dala od szpitala wszędzie uratuje życie, o co w tym wszystkim chodzi” – napisała na Twitterze dr Angela Rasmussen, wirusolog z Georgetown University Center for Global Health, Science and Security.

  1. Nowe dane o jednodawkowej szczepionce J&J przeciwko COVID-19, „medexpress.pl” [online], https://www.medexpress.pl/nowe-dane-o-jednodawkowej-szczepionce-j-j-przeciwko-covid-19/81503, [dostęp]:. 24.05.2021.
  2. Johnson & Johnson announces the single-shot Janssen COVID-19 vaccine candidate met primary endpoints in the interim analysis of its phase 3 ENSEMBLE trial, „jnj.com” [online], https://www.jnj.com/covid-19-vaccine-candidate-trials, [dostęp:] 09.02.2021.
  3. Nasz jednodawkowy kandydat na szczepionkę przeciwko COVID-19 spełnił podstawowe punkty końcowe w cząstkowej analizie badania fazy 3 ENSEMBLE, „janssen.prowly.com” [online], https://janssen.prowly.com/125710-nasz-jednodawkowy-kandydat-na-szczepionke-przeciwko-covid-19-spelnil-podstawowe-punkty-koncowe-w-czastkowej-analizie-badania-fazy-3-ensemble, [dostęp:] 09.02.2021.
  4. S. Radcliffe, Johnson & Johnson’s COVID-19 vaccine is 66% effective overall, over 50% on emerging variants, „healthline.com” [online], https://www.healthline.com/health-news/johnson-johnsons-covid-19-vaccine-is-72-effective-overall-over-50-on-emerging-variants?c=491740479772#Moderate-effectiveness-still-saves-lives, [dostęp:] 09.02.2021.
  5. H. Ledford, J&J’s one-shot COVID vaccine offers hope for faster protection, „nature.com” [online], https://www.nature.com/articles/d41586-021-00119-7, [dostęp:] 09.02.2021.
  6. Johnson & Johnson asks FDA to approve world’s first single-dose Covid vaccine, „theguardian.com” [online], https://www.theguardian.com/world/2021/feb/04/johnson-johnson-covid-19-vaccine-single-dose-fda, [dostęp:] 09.02.2021.
  7. W. Hasteline, Novavax and Johnson & Johnson’s vaccines are less effective against the UK and South African variants, „forbes.com” [online], https://www.forbes.com/sites/williamhaseltine/2021/02/01/novavax-and-johnson--johnsons-vaccines-are-less-effective-against-the-uk-and-south-african-variants/, [dostęp:] 09.02.2021.
  8. Co wiemy o skuteczności wektorowej szczepionki przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson?, „szczepienia.pzh.gov.pl” [online], https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/co-wiemy-o-skutecznosci-wektorowej-szczepionki-przeciw-covid-19-firmy-johnson-johnson/, [dostęp:] 09.02.2021.
  9. Wkrótce możliwe zatwierdzenie szczepionki Johnson&Johnson, „gazetaprawna.pl” [online], https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8089445,wkrotce-mozliwe-zatwierdzenie-szczepionki-johnsonjohnson.html, [dostęp:] 09.02.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

    Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

  • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

    Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

  • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

    Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

  • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

    Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

  • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

    O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

  • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

    Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

  • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

    Choć oficjalne dane tego nie pokazują (aktualnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarze alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij