E-papierosy naruszają barierę jelit i mogą powodować choroby zapalne
Justyna Piekara

E-papierosy naruszają barierę jelit i mogą powodować choroby zapalne

Uczeni z San Diego ustalili, że substancje chemiczne używane jako baza dla wszystkich płynów stosowanych w e-papierosach beznikotynowych naruszają barierę jelitową i wywołują stan zapalny w organizmie, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych.

Papieros vs. e-papieros

Niektórzy sugerują, że e-papieros jest bezpieczniejszą alternatywą dla palenia tytoniu i może służyć jako narzędzie do rzucenia nałogu. Chociaż te urządzenia elektroniczne towarzyszą nam już od dłuższego czasu, to nadal ich użytkowanie wzbudza wiele kontrowersji. Czy rzeczywiście powodują mniej szkód dla zdrowia niż tradycyjne papierosy?

W 2018 roku naukowcy z Newcastle University postanowili to sprawdzić i zbadali próbki bakterii jelitowych palaczy, użytkowników e-papierosów oraz osób niepalących. U nałogowych palaczy tytoniu stwierdzono znaczny spadek “pożytecznych bakterii” jelitowych. Ich brak jest związany m.in. z chorobą Leśniowskiego-Crohna i wyższym ryzykiem otyłości. Natomiast flora jelitowa użytkowników e-papierosów była podobna, jak w przypadku osób niepalących.

Na podstawie dostępnych obecnie dowodów, palenie papierosów wydaje się być bardziej szkodliwe niż vaping, czyli wdychanie pary wodnej przez waporyzator. Nie oznacza to jednak, że elektroniczne papierosy są bezpieczne.

Najnowsze badania wskazują, że taka forma przyjmowania nikotyny wywiera negatywny wpływ na nasz organizm, a mianowicie osłabia układ odpornościowy, uszkadza płuca, promuje rozwój nowotworów, a także wpływa na rozwój mózgu, co jest szczególnie niebezpieczne dla młodzieży, wśród której trend cieszy się sporą popularnością.

Składniki liquidów do e-papierosów przyczyną stanu zapalnego

Korzystając z mysich modeli, naukowcy z HUMANOID Center of Research Excellence w San Diego zbadali wpływ długotrwałego wdychania aerozolu e-papierosów na barierę jelitową. Naukowcy dowiedli, że glikol propylenowy i gliceryna roślinna, substancje chemiczne znajdujące się w podstawowym składzie olejków do e-papierosa, powodują powstanie stanu zapalnego.

„Biorąc pod uwagę znaczenie nienaruszonej bariery jelitowej dla sprawności gospodarza oraz wpływ zapalenia błony śluzowej jelita na wiele chorób przewlekłych, odkrycia te mają szerokie znaczenie zarówno dla medycyny, jak i zdrowia publicznego” – mówi autorka badania Pradipta Ghost, profesor medycyny komórkowej i molekularnej z San Diego School of Medicine. Naukowcy planują w przyszłości kontynuować eksperymenty i bardziej szczegółowo przetestować, jak różne typy olejków do e-papierosów będą wpływać na komórki nabłonka jelitowego.

Powiązane produkty

Jak przebiegało badanie?

Do badania zespół wykorzystał modele 3D ludzkich jelit, które zostały wygenerowane z komórek pacjenta. Następnie naukowcy przeprowadzili symulację tego, co dzieje się, gdy opary e-papierosów dostają się do wyściółki jelita. Wyniki zweryfikowali z danymi otrzymanymi w modelach zwierzęcych. Badacze pobrali komórki macierzyste z biopsji pacjentów podczas kolonoskopii i wyhodowali je in vitro – wyprodukowali trójwymiarowe organoidy jelitowe, które wystawili potem na działanie oparów płynu e-papierosa.

Nabłonkowe markery, które tworzą pierwszą fizyczną barierę jelita, zaczęły rozluźniać się lub pękać. W konsekwencji spowodowało to, że patogeny z oparów zaczęły przedostawać się i siać spustoszenie w pobliskich komórkach nabłonka, których zadaniem jest ochrona przed infekcjami.

Komórki nabłonka usuwają chorobotwórcze drobnoustroje i inicjują mechanizmy odpowiedzi immunologicznej. Po wystawieniu na działanie płynu z e-papierosa stały się niezdolne do skutecznego usuwania patogenów, co doprowadziło do zapalenia jelit.

„To pierwsze badanie, które pokazuje, jak długotrwała ekspozycja na e-papierosy zwiększa podatność jelit na infekcje bakteryjne, prowadząc do przewlekłego stanu zapalnego i innych problemów zdrowotnych” – mówi Soumita Das, patolog. W przyszłości zespół badawczy ma zamiar sprawdzić jak poszczególne “smaki” liquidów do e-papierosa wpływają na rozwój stanu zapalnego.

Czy uszkodzenia można odwrócić?

Pradipta Ghost twierdzi, że uszkodzenie wyściółki jelit może być odwracalne, jeśli wyeliminuje się czynnik powodujący niszczenie, ale negatywne skutki długotrwałego palenia e-papierosów dla ważnych narządów – serca i mózgu – mogą być nieodwracalne.

"Wszystko, co jemy lub pijemy, wybory związane ze stylem życia, mogą wpływać na nasze drobnoustroje jelitowe, barierę jelitową i ogólny stan zdrowia. Teraz wiemy, że to, co palimy, na przykład e-papierosy, ma również na to negatywny wpływ” – mówi badaczka.

 1. A. Sharma, J. Lee, A. G. Fonseca, E-cigarettes compromise the gut barrier and trigger inflammation, "iScience" 2021, [online] https://doi.org/10.1016/j.isci.2021.102035, [dostęp:] 25.01.2021.
 2. Gut inflamation triggered by e-ciggeretes, “genengnews.com” [online],https://www.genengnews.com/news/guFonsecat-inflammation-triggered-by-e-cigarettes/, [dostęp:] 25.01.2021.
 3. J. Gupta, Study: e-cigarettes trigger inflammation in the gut, “hindustantimes.com” [online], https://www.hindustantimes.com/health/study-e-cigarettes-trigger-inflammation-in-the-gut/story-QtLdzYmfRpQ9DvVy8yA4pJ.html, [dostęp:] 25.01.2021.
 4. J. Anderer, E-cigarettes can cause a ‘leaky gut,’ trigger harmful stomach inflammation, “studyfinds.org” [online], https://www.studyfinds.org/ecigarettes-leaky-gut-inflammation/, [dostęp:] 25.01.2021.
 5. D. Caruana, Does vaping regularly cause “leaky gut syndrome”?, “vapingpost.com” [online], https://www.vapingpost.com/2021/01/15/does-vaping-regularly-cause-leaky-gut-syndrome//, [dostęp:] 25.01.2021.
 6. J. Fletcher, Vaping vs. smoking: which is safer?, “medicalnewstoday.com” [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/vaping-vs-smoking/, [dostęp:] 25.01.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pył znad Sahary nad Polską – jak wpływa na zdrowie?

  Pył saharyjski dociera do Europy, w tym także do Polski, wraz z ciepłymi masami powietrza znad Afryki Północnej. Temu zjawisku towarzyszy istotny spadek jakości powietrza, czego konsekwencją może być między innymi pogorszenie stanu zdrowia pacjentów z chorobami układu oddechowego takimi jak astma czy alergia.

 • Tabletka „dzień po” od farmaceuty – czy nastolatka będzie potrzebowała zgody rodzica?

  Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia zakładającego dostępność antykoncepcji awaryjnej bez konieczności odbywania wizyty u lekarza. Jeśli wejdzie on w życie, lek będzie mógł wydać magister farmacji po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką. Tabletka „dzień po” będzie dostępna dla osób, które ukończyły 15. rok życia.

 • GIF alarmuje – w kwietniu może zabraknąć tych leków w aptekach

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny przygotował zestawienie produktów leczniczych, których może zabraknąć w aptekach w kwietniu 2024 roku. Z dostępnością jakich leków pacjenci będą mieć największy problem?

 • Do jakich specjalistów są obecnie najdłuższe kolejki? Nowe dane NFZ

  Prawie 450 tys. pacjentów czeka na wizytę w poradni okulistycznej, a ponad 90 tys. oczekuje na przyjęcie na oddział otolaryngologiczny – takie dane płyną ze sprawozdania NFZ za ostatni kwartał 2023 roku. Do jakich jeszcze specjalistów i na jakie badania kolejki są najdłuższe?

 • „Czarny kaszel” uderzył w uwielbianym przez Polaków miejscu

  W niemal całej Europie liczba przypadków zachorowań na krztusiec gwałtownie rośnie. Ogniska choroby występują przede wszystkim w Czechach i Chorwacji. Najgorzej jest właśnie na Bałkanach, gdzie odnotowano ponad 6100 przypadków krztuśca. W Czechach w styczniu zaobserwowano 28 przypadków, teraz zgłoszono ich prawie 3100. Czy w Polsce jest niebezpiecznie? Czy liczba zachorowań także rośnie?

 • Epidemia „popcornowych mózgów” – nowe zjawisko, które dotyka każdego z nas

  Natychmiastowo reagujemy na każde powiadomienie w telefonie, googlujemy każdą informację, z którą się spotkamy, bez opamiętania scrollujemy media społecznościowe, obserwując poczynania znajomych (i nieznajomych). W efekcie czujemy się rozdrażnieni i zdekoncentrowani. Nasz mózg dosłownie wybucha od nadmiaru bombardujących go bodźców. „Popcornowy mózg” – bo tak nazwano ten syndrom – staje się plagą współczesności.

 • Herbata Earl Grey wycofana ze sklepów. Sprawdź, czy nie masz jej w domu

  Państwowa Inspekcja Sanitarna dokonała analizy poziomu alkaloidów pirolizydynowych w partii herbaty Earl Grey marki SIR ROGER. Stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu tych związków. Alkaloidy pirolizydynowe mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, nawet w tej ilości, którą odkryto w herbacie, co podkreślił Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy. Sprawdź, czy nie masz w domu herbaty z wadliwej partii – jak ją rozpoznać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij