Pojedyncza dawka radioterapii wystarczy, by wyleczyć raka piersi we wczesnej fazie
Katarzyna Szulik

Pojedyncza dawka radioterapii wystarczy, by wyleczyć raka piersi we wczesnej fazie

Techniki leczenia wielu nowotworów stają się coraz bardziej zaawansowane, przez co skuteczność leczenia rośnie. Problemem pozostaje jego dolegliwość, czyli konieczność przechodzenia długiej i uciążliwej terapii, która uniemożliwia pracę i normalne funkcjonowanie na wiele miesięcy. Artykuł opublikowany na łamach pisma BMJ sugeruje, że w przypadku raka piersi takie podejście nie musi być normą – gdy choroba jest we wczesnym stadium pojedyncza dawka radioterapii podczas operacji usunięcia guza może okazać się wystarczająca. 

Na czym polega radioterapia śródoperacyjna?

Mowa o pojedynczej sesji radioterapii targetowanej, a więc skoncentrowanej na obrębie guza, zastosowanej tuż po zakończeniu operacji. Taką metodę leczenia nazywa się celowaną radioterapią śródoperacyjną, którą od radioterapii standardowej odróżnia przede wszystkim zdecydowanie krótszy czas trwania. 

Porównaniem efektów obu metod w dłuższej perspektywie zajął się międzynarodowy zespół badaczy, biorąc pod lupę kobiety, u których nowotwór piersi wykryto na wczesnym etapie rozwoju. Pretekstem do podjęcia analizy były obiecujące wyniki badań nad celowaną radioterapią śródoperacyjną, jednak pozyskane w krótszym okresie po operacji. By potwierdzić jej skuteczność, konieczne było sprawdzenie, w jaki sposób efekty radioterapii przełożą się na zdrowie pacjentek w dłuższej perspektywie. 

Wnioski z dwunastu lat badań

W badaniu uwzględniono dane o zdrowiu pochodzące od niemal 2300 kobiet chorujących na raka piersi w wieku od 45 lat wzwyż, które zostały zakwalifikowane do operacji usunięcia guza w 32 szpitalach znajdujących się w 10 krajach na trzech kontynentach – w Europie, Australii i Ameryce Północnej. 

Okres badawczy objął lata między 2000 a 2012 rokiem, podczas których 1140 kobiet przeszło celowaną radioterapię śródoperacyjną, natomiast 1158 – konwencjonalną radioterapię wiązką zewnętrzną. W pierwszym wypadku leczenie zostało zastosowane w ramach operacji, tuż po wycięciu guza, w znieczuleniu ogólnym. Z kolei radioterapia konwencjonalna była stosowana w standardowych dawkach przez 3 do 6 tygodni po operacji. 

Długość radioterapii nie wpływa na jej efekty

Po analizie długotrwałych skutków obu terapii okazało się, że dają niemal identyczne efekty. Po pięciu latach monitorowania stanu zdrowia kobiet, ryzyko nawrotu w przypadku radioterapii śródoperacyjnej wyniosło nieco ponad 2 proc., a w odniesieniu do konwencjonalnej – niecały 1 proc. 

Różnice na tym poziomie nie są uważane za istotne z medycznego punktu widzenia. Dodatkowo w przypadku celowanej radioterapii operacyjnej, w ciągu pierwszych pięciu rat po operacji zanotowano mniej zgonów pacjentek w porównaniu z drugim sposobem leczenia. Mowa zarówno o zgonach bezpośrednio powiązanych z nowotworem, jak i występujących z innych przyczyn, choć w przypadku śmierci z drugiej kategorii, przy zastosowaniu radioterapii śródoperacyjnej odnotowywano je zdecydowanie rzadziej. Po wydłużeniu okresu obserwacji do niemal 9 lat, efekty obu terapii były w zasadzie identyczne, a różnice między nimi nieistotne z klinicznego punktu widzenia. 

Badanie nie było wolne od wad, wśród których wskazano między innymi na zignorowanie części czynników mogących się przyczynić do śmierci pacjentek z przyczyn innych niż nowotwór. Ma ono jednak również wiele mocnych stron, w tym randomizowany charakter, dużą próbę badawczą i długi okres trwania i rzetelne działania następcze, co sprawia, że badanie można określić jako rzetelne, a jego poziom uznać za wysoki. 

Jak wynika z publikacji na łamach pisma BMJ, celowana radioterapia śródoperacyjna sprawdza się w aż 80 proc. przypadków, eliminując konieczność przejścia pełnej radioterapii konwencjonalnej. Dodatkowo radioterapia śródoperacyjna wiąże się ze zmniejszeniem skali skutków ubocznych, zapewniając identyczne efekty, w tym redukcję ryzyka nawrotu i przeżywalność.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Adrenalina – jaka jest funkcja w organizmie? Czym skutkuje nadmierna ekspozycja na działanie hormonu?

  Adrenalina, czyli tzw. hormon przetrwania, mobilizuje organizm do szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia. Powoduje zauważalny wzrost siły i wydajności, a także zwiększoną świadomość w sytuacjach stresowych. Nadmierna ekspozycja na adrenalinę może jednak szkodzić zdrowiu. Dowiedz się, jakie są skutki nadprodukcji tego hormonu. W jaki sposób wykorzystywany jest w medycynie? 

 • Biegunka podróżnych – objawy, leczenie, zapobieganie

  Podczas podróży uważaj na to, co jesz i pijesz, jeżeli nie chcesz nabawić się „klątwy Montezumy”. Biegunka jest najczęstszą chorobą podróżnych. Według szacunków CDC dotyka 10 milionów ludzi każdego roku. Kto jest najbardziej zagrożony infekcją chorobotwórczymi drobnoustrojami? W których miejscach na świecie istnieje największe ryzyko doświadczenia biegunki podróżnych?

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij