Farbowanie włosów może przyczyniać się do powstawania raka piersi
Katarzyna Szulik

Farbowanie włosów może przyczyniać się do powstawania raka piersi

Mówi się, że piękno wymaga wyrzeczeń, ale gdy zaczyna zagrażać zdrowiu, żartobliwe powiedzenie staje się realnym przyczynkiem do dyskusji. Naukowcy z amerykańskiego National Institutes of Health odkryli, że stosowanie trwałych farb do włosów i chemicznych środków do ich prostowania może zwiększać ryzyko zapadnięcia na raka piersi, które wzrasta wraz z częstotliwością stosowania wspomnianych kosmetyków.  

Problem poruszony przez badaczy nie jest nowy – trwałe farbowanie od dawna podejrzewane jest o przyczynianie się do powstawania nowotworów, jednak prowadzone w tym kierunku badania do tej pory nie przynosiły jednoznacznych rezultatów. Najnowsze dostarczają nowych i wiarygodnych dowodów na to, że te podejrzenia znajdują uzasadnienie w faktach. 

Farbowanie włosów szkodzi zwłaszcza Afroamerykankom

We wspomnianym badaniu wzięto pod uwagę dane o zdrowiu pochodzące od niemal 40 tys. kobiet różnych ras. Jak  się okazało, trwałe i regularne farbowanie włosów powoduje wzrost ryzyka zachorowania na raka piersi o 9 proc. w porównaniu z kobietami, które nigdy nie poddawały się takim zabiegom. Znacznie bardziej niepokojące są jednak dane dotyczące stosowania trwałych farb przez Afroamerykanki.

Jak pokazało bowiem badanie, te z nich, które używają kosmetyków tego typu co 5 do 8 tygodni muszą liczyć się aż z 60 proc. wzrostem ryzyka raka piersi w porównaniu do 8 proc. u białych kobiet, które robią to z taką samą częstotliwością. Gdy jednak farba nie ma charakteru trwałego, ale półtrwały lub tymczasowy, stosowanie jej nie ma żadnego lub nieistotny statystycznie wpływ na rozwój raka piersi. 

Rak piersi kontra chemiczne środki do prostowania włosów

Naukowy wzięli pod lupę również relację między stosowaniem chemicznych środków do prostowania włosów i wzrostem ryzyka raka piersi. Mowa o bardzo silnych substancjach zdolnych wyprostować nawet najbardziej zbite, naturalne loki Afroamerykanek. Jak się okazało, ich stosowanie wiąże się ze wzrostem prawdopodobieństwa wystąpienia raka piersi o 30 proc. u przedstawicielek obu ras. W tym wypadku różnice na tej linii się nie ujawniły, ale biorąc pod uwagę, że środki tego typu stosują głównie Afroamerykanki, ta zależność ponownie odbija się negatywnie głównie na tej grupie kobiet. W porównaniu z farbą do włosów, badania nad środkami prostującymi są jednak prowadzone jeszcze rzadziej, co oznacza, że wiarygodność tych wniosków musi zostać zweryfikowana również przez innych naukowców i na znacznie większej próbie kobiet. 

Powiązane produkty

Farbować czy nie?

Czy w takim razie dla własnego dobra kobiety powinny zrezygnować z farbowania i prostowania włosów? Naukowcy są sceptyczni, ponieważ te czynniki są jednymi z wielu, które przyczyniają się do powstania choroby, więc wyłączenie jednego z nich nie sprawi, że ryzyko zniknie. Z drugiej strony, eliminacja każdej potencjalnie groźnej zmiennej zwiększa szanse na życie bez nowotworu, a rezygnacja z trwałego farbowania czy prostowania włosów wydaje się niewielkim wyrzeczeniem na rzecz zdrowia. 

Melanina zamiast farby

By jednak nie musieć go ponosić, chemicy pracują nad stworzeniem bezpieczniejszej alternatywy dla trwałych farb, bazujących na naturalnym barwniku naszej skóry – melaninie. Celem tych prac jest przede wszystkim stworzenie produktu hipoalergicznego, który nie wywoła podrażnień na wrażliwej skórze, ale w świetle badań omówionych powyżej, jego zalet może być znacznie więcej. 

Normalnie cząsteczki melaniny są zbyt duże by wniknąć w głąb włosa, dlatego naukowcy postanowili zastosować jej pochodną, czyli polidopaminę, substancję imitującą melaninę, ale wytworzoną sztucznie. Ma ona czarny kolor, a wzbogacona jonami żelaza była w stanie zabarwić siwe włosy na czarno i przetrwała na nich przez trzy mycia. Z kolei jasne odcienie można uzyskać, łącząc polidopaminę z jonami glinu lub miedzi. Testy toksyczności prowadzone na myszach wykazały, że farba jest w pełni bezpieczna, ale by można mówić o alternatywie dla jej trwałych odpowiedników, konieczne jest jej udoskonalenie w celu uzyskania optymalnej trwałości. 

  1. C. E. Eberle, D. P. Sandler, K. W. Taylor, A. J. White, Hair dye and chemical straightener use and breast cancer risk in a large US population of black and white women, First published: 03 December 2019, DOI: https://doi.org/10.1002/ijc.32738.
  2. American Chemical Society, Toward a safer permanent hair dye that mimics melanin, „eurek alert.org” [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2017-03/acs-tas030117.php, [dostęp:] 05.12.2019 r.
  3. National Institute of Environmental Health Sciences, Permanent hair dye and straighteners may increase breast cancer risk, „eurekalert.org” [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-12/nioe-phd120219.php, [dostęp:] 05.12.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Opalanie w majówkę? Zadbaj o skuteczną ochronę przed słońcem!

    Opalanie się jest bardzo odprężającą czynnością, dzięki której nasza skóra zyskuje przyjemny odcień. Na rynku drogeryjnym i aptecznym istnieje szeroki wachlarz preparatów z filtrem SPF, które chronią naszą skórę w trakcie ekspozycji na słońce oraz pomagają ją zregenerować i nawilżyć tuż po opalaniu. Jak uniknąć poparzenia słonecznego, czy można przygotować skórę na ekspozycję na słońce i czy peeling przed opalaniem się może wydłużyć trwałość opalenizny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Domowe sposoby na opuchnięte oczy

    Zmęczenie, zbyt mało snu, godziny pracy przed komputerem, wpatrywanie się w ekran smartfona czy zła dieta to tylko niektóre powody opuchniętych oczu. Cienie oraz worki pod oczami są najbardziej zauważalne rano – wstajemy z łóżka i w lustrze ledwie rozpoznajemy swoją twarz – a także wieczorem po ciężkim dniu pracy. Na szczęście jest wiele domowych sposobów na zdrowy i rześki wygląd.

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

  • Kwas migdałowy w kosmetykach na trądzik i zmarszczki. Jak go stosować? Z czym nie łączyć?

    Ciemne plamy, zmarszczki, szorstkość skóry czy trądzik to problemy związane z cerą, z którymi wiele osób chce się uporać. Przy pomocy kwasów można zdyscyplinować skórę i poprawić jej kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie je stosować. Jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów, który pomoże poradzić sobie z powyższymi problemami, jest kwas migdałowy. Z czym dobrze jest go łączyć? Co zrobić, żeby skóra nie była podrażniona, a jej stan jeszcze gorszy niż przed rozpoczęciem jego stosowania?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij