Farbowanie włosów może przyczyniać się do powstawania raka piersi
Katarzyna Szulik

Farbowanie włosów może przyczyniać się do powstawania raka piersi

Mówi się, że piękno wymaga wyrzeczeń, ale gdy zaczyna zagrażać zdrowiu, żartobliwe powiedzenie staje się realnym przyczynkiem do dyskusji. Naukowcy z amerykańskiego National Institutes of Health odkryli, że stosowanie trwałych farb do włosów i chemicznych środków do ich prostowania może zwiększać ryzyko zapadnięcia na raka piersi, które wzrasta wraz z częstotliwością stosowania wspomnianych kosmetyków.  

Problem poruszony przez badaczy nie jest nowy – trwałe farbowanie od dawna podejrzewane jest o przyczynianie się do powstawania nowotworów, jednak prowadzone w tym kierunku badania do tej pory nie przynosiły jednoznacznych rezultatów. Najnowsze dostarczają nowych i wiarygodnych dowodów na to, że te podejrzenia znajdują uzasadnienie w faktach. 

Farbowanie włosów szkodzi zwłaszcza Afroamerykankom

We wspomnianym badaniu wzięto pod uwagę dane o zdrowiu pochodzące od niemal 40 tys. kobiet różnych ras. Jak  się okazało, trwałe i regularne farbowanie włosów powoduje wzrost ryzyka zachorowania na raka piersi o 9 proc. w porównaniu z kobietami, które nigdy nie poddawały się takim zabiegom. Znacznie bardziej niepokojące są jednak dane dotyczące stosowania trwałych farb przez Afroamerykanki.

Jak pokazało bowiem badanie, te z nich, które używają kosmetyków tego typu co 5 do 8 tygodni muszą liczyć się aż z 60 proc. wzrostem ryzyka raka piersi w porównaniu do 8 proc. u białych kobiet, które robią to z taką samą częstotliwością. Gdy jednak farba nie ma charakteru trwałego, ale półtrwały lub tymczasowy, stosowanie jej nie ma żadnego lub nieistotny statystycznie wpływ na rozwój raka piersi. 

Rak piersi kontra chemiczne środki do prostowania włosów

Naukowy wzięli pod lupę również relację między stosowaniem chemicznych środków do prostowania włosów i wzrostem ryzyka raka piersi. Mowa o bardzo silnych substancjach zdolnych wyprostować nawet najbardziej zbite, naturalne loki Afroamerykanek. Jak się okazało, ich stosowanie wiąże się ze wzrostem prawdopodobieństwa wystąpienia raka piersi o 30 proc. u przedstawicielek obu ras. W tym wypadku różnice na tej linii się nie ujawniły, ale biorąc pod uwagę, że środki tego typu stosują głównie Afroamerykanki, ta zależność ponownie odbija się negatywnie głównie na tej grupie kobiet. W porównaniu z farbą do włosów, badania nad środkami prostującymi są jednak prowadzone jeszcze rzadziej, co oznacza, że wiarygodność tych wniosków musi zostać zweryfikowana również przez innych naukowców i na znacznie większej próbie kobiet. 

Powiązane produkty

Farbować czy nie?

Czy w takim razie dla własnego dobra kobiety powinny zrezygnować z farbowania i prostowania włosów? Naukowcy są sceptyczni, ponieważ te czynniki są jednymi z wielu, które przyczyniają się do powstania choroby, więc wyłączenie jednego z nich nie sprawi, że ryzyko zniknie. Z drugiej strony, eliminacja każdej potencjalnie groźnej zmiennej zwiększa szanse na życie bez nowotworu, a rezygnacja z trwałego farbowania czy prostowania włosów wydaje się niewielkim wyrzeczeniem na rzecz zdrowia. 

Melanina zamiast farby

By jednak nie musieć go ponosić, chemicy pracują nad stworzeniem bezpieczniejszej alternatywy dla trwałych farb, bazujących na naturalnym barwniku naszej skóry – melaninie. Celem tych prac jest przede wszystkim stworzenie produktu hipoalergicznego, który nie wywoła podrażnień na wrażliwej skórze, ale w świetle badań omówionych powyżej, jego zalet może być znacznie więcej. 

Normalnie cząsteczki melaniny są zbyt duże by wniknąć w głąb włosa, dlatego naukowcy postanowili zastosować jej pochodną, czyli polidopaminę, substancję imitującą melaninę, ale wytworzoną sztucznie. Ma ona czarny kolor, a wzbogacona jonami żelaza była w stanie zabarwić siwe włosy na czarno i przetrwała na nich przez trzy mycia. Z kolei jasne odcienie można uzyskać, łącząc polidopaminę z jonami glinu lub miedzi. Testy toksyczności prowadzone na myszach wykazały, że farba jest w pełni bezpieczna, ale by można mówić o alternatywie dla jej trwałych odpowiedników, konieczne jest jej udoskonalenie w celu uzyskania optymalnej trwałości. 

  1. C. E. Eberle, D. P. Sandler, K. W. Taylor, A. J. White, Hair dye and chemical straightener use and breast cancer risk in a large US population of black and white women, First published: 03 December 2019, DOI: https://doi.org/10.1002/ijc.32738.
  2. American Chemical Society, Toward a safer permanent hair dye that mimics melanin, „eurek alert.org” [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2017-03/acs-tas030117.php, [dostęp:] 05.12.2019 r.
  3. National Institute of Environmental Health Sciences, Permanent hair dye and straighteners may increase breast cancer risk, „eurekalert.org” [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-12/nioe-phd120219.php, [dostęp:] 05.12.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl