Ketoprofen – przeciwwskazania do stosowania leku z tą substancją
Ernest Niewiadomski

Ketoprofen – przeciwwskazania do stosowania leku z tą substancją

Ketoprofen jest popularnym lekiem przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym należącym do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Wskazaniem do stosowania jest krótkotrwałe leczenie objawowe bólu lekkiego do umiarkowanego różnego pochodzenia, np. kostno-stawowego, mięśniowego i głowy. Dostępność bez recepty i umiarkowanie niska cena spowodowały, że spożycie tego leku w ostatnich latach gwałtownie wzrosło. Co warto wiedzieć na temat leków zawierających w składzie ketoprofen i jakie są przeciwwskazania do ich stosowania?

Skuteczność przeciwbólowa ketoprofenu została potwierdzona licznymi badaniami klinicznymi. W Polsce dostępny jest w postaci doustnej (tabletki, kapsułki, formy o przedłużonym uwalnianiu), domięśniowej i do stosowania na skórę (maści, kremy, żele, aerozole). Dostępność bez recepty często postrzegana jest jako gwarancja bezpieczeństwa stosowania i niska toksyczność, ale niestety, nie zawsze tak jest. Ketoprofen, podobnie jak inne leki z grupy NLPZ, wykazuje szereg działań niepożądanych, a jego stosowanie w wielu przypadkach jest przeciwwskazane.

Mechanizm działania

Ketoprofen wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i hamujące agregację płytek krwi. Podstawą tego działania jest hamowanie aktywności enzymu cyklooksygenazy (COX-1 i COX-2) biorącego udział w syntezie prostaglandyn, hormonów będących m.in. czynnikami rozwoju stanu zapalnego (ból, obrzęk, zaczerwienienie).

COX-1 jest izoformą fizjologicznie występującą w wielu tkankach, m.in. w płytkach krwi, naczyniach krwionośnych, nerkach i żołądku. COX-2 natomiast zwiększa swoją aktywność w tkankach objętych procesem zapalnym, prowadząc do zwiększenia syntezy prostaglandyn. Hamowanie aktywności enzymu COX-2 hamuje rozwój stanu zapalnego i łagodzi dolegliwości bólowe, zaś hamowanie COX-1 to głównie działanie zmniejszające krzepliwość krwi.

Przeciwwskazania do stosowania

Ponieważ ketoprofen działa nieselektywnie na obie izoformy cyklooksygenazy, hamowanie aktywności COX-1 może prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych zagrażających zdrowiu i życiu chorego.

Przed zastosowaniem należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania w celu weryfikacji, czy istnieją przeciwwskazania do stosowania dotyczące naszego stanu zdrowia.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania ketoprofenu?

  • Występujące u pacjenta w przeszłości reakcje nadwrażliwości, takie jak skurcz oskrzeli, napad astmy oskrzelowej, zapalenie błony śluzowej nosa, pokrzywka lub innego rodzaju reakcje alergiczne wywołane podaniem ketoprofenu, salicylanów (w tym kwasu acetylosalicylowego) lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

U takich pacjentów notowano ciężkie, rzadko zakończone zgonem przypadki reakcji anafilaktycznych.

  • Ciężka niewydolność serca.

Ketoprofen stosowany w dużych dawkach przez długi okres czasu, podobnie, jak wiele innych leków z grupy NLPZ może zwiększać ryzyko wystąpienia incydentów zakrzepowych, zawału serca czy udaru mózgu.

  • Ciężka niewydolność nerek.

Hamowanie aktywności prostaglandyn w nerkach może powodować zaburzenia przepływu krwi przez nerki prowadząc do zaburzenia czynności nerek, zaburzeń elektrolitowych i nadciśnienia tętniczego.

  • Ciężka niewydolność wątroby.

Wątroba jest głównym narządem metabolizującym leki, zaburzenia jej czynności mogą prowadzić do zatruć i nasilenia działań niepożądanych oraz toksycznych.

  • Trzeci trymestr ciąży.

Hamowanie syntezy prostaglandyn może mieć szkodliwy wpływ na przebieg ciąży i rozwój zarodka lub płodu. Ze względu na zwiększone ryzyko poronień i wystąpienia wad rozwojowych nie zaleca się stosowania tego leku również w I i II trymestrze oraz u kobiet planujących zajść w ciążę, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Nie zaleca się stosowania ketoprofenu u matek karmiących.

  • Czynna lub występująca w przeszłości nawracająca choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy lub krwawienie z przewodu pokarmowego (co najmniej dwa znaczące epizody potwierdzonego owrzodzenia lub krwawienia).
  • Krwawienie z przewodu pokarmowego lub perforacja w wywiadzie, związane z wcześniejszym stosowaniem NLPZ.

Prostaglandyny wykazują działanie ochronne na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Hamowanie ich syntezy może prowadzić do podrażnień, owrzodzeń i krwawień z żołądka i dwunastnicy.

  • Skłonność do krwawień.

Działanie antyagregacyjne ketoprofenu może prowadzić do trudnych do zatrzymania krwawień spowodowanych uszkodzeniem skóry i tkanek. Nie zaleca się stosowania leku w okresie przedoperacyjnym.

Hamowanie COX-1 w oskrzelach prowadzi do nasilenia syntezy leukotrienów, substancji silnie kurczących skrzela, a to z kolei może wywołać napad tzw. astmy aspirynowej. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby chore na astmę i alergicy, gdyż lek może nasilać lub wywoływać duszności i problemy z oddychaniem.

  • Planowana ekspozycja na słońce.

Istnieje duże ryzyko wystąpienia skórnych reakcji alergicznych po zażyciu leku i ekspozycji na światło słoneczne, nawet w pochmurne dni.

  • Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję pomocniczą produktu leczniczego.
  • Podeszły lub zbyt młody wiek.
  • Leczenie bólu po zabiegu wszczepienia pomostów naczyniowych (ang. CABG, coronary artery bypass graft).
Jako lek należący do grupy NLPZ, ketoprofen wchodzi w interakcje z wieloma grupami leków, w związku z tym przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, informując o wszystkich zażywanych lekach, ziołach i suplementach diety. Zminimalizuje to ryzyko wystąpienia niebezpiecznych dla zdrowia i życia działań niepożądanych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl