Pokrzywa, skrzyp polny i nagietek lekarski nie tylko jako składnik herbatek ziołowych
Urszula Krzesiak

Pokrzywa, skrzyp polny i nagietek lekarski nie tylko jako składnik herbatek ziołowych

Rośliny lecznicze, wykorzystywane szeroko w profilaktyce oraz leczeniu wielu schorzeń, dostępne są powszechnie, nie tylko w aptekach i sklepach zielarskich. Domową apteczkę możemy także stworzyć samodzielnie, z naturalnych zasobów łąk i pól. Najprostsza forma podania większości roślin leczniczych to wszelkiego rodzaju herbatki powstałe z suszu.

Rośliny lecznice mogą być jednak używane również do przygotowywania wyciągów, naparów, kropli, past, maści czy emulsji. Zioła znajdują zastosowanie w lecznictwie, kosmetyce, kulinariach i przemyśle włókienniczym.

A oto najczęstsze wykorzystanie najbardziej znanych w Polsce roślin leczniczych.

Pokrzywa zwyczajna

Pokrzywa zwyczajna to popularna i znana od wieków roślina lecznicza. Stosowana jest w produkcji kosmetyków, zdrowej żywności oraz włókiennictwie. Podstawowe właściwości lecznicze to:

  • oczyszczanie krwi,
  • wzmacnianie organizmu,  
  • łagodzenie dolegliwości reumatycznych,
  • działanie moczopędne,
  • wspomaganie oczyszczania organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii,
  • utrudnianie wytworzenia się kamieni nerkowych,
  • hamowanie rozwoju stanów zapalnych w układzie moczowym i pokarmowym.

Pokrzywa zawiera w swoim składzie nieco witamin z grupy B i beta-karotenu, a także minerałów (w tym magnezu, żelaza, krzemu, wapnia oraz potasu). Preparaty z pokrzywy można łatwo wykonać samodzielnie. Do stosowania zewnętrznego i wewnętrznego możemy przygotować sok ze świeżej pokrzywy lub odwar z suszonego ziela bądź korzenia.

W kosmetyce preparaty z pokrzywy stosuje się najczęściej w pielęgnacji włosów. Działa ona na włosy wzmacniająco i odżywczo, a także zapobiega nadmiernemu ich przetłuszczaniu.

Jest zatem jednym z najczęściej wykorzystywanych składników szamponów i odżywek do włosów (drogeryjnych i aptecznych). Kolejne popularne zastosowanie wyciągu z pokrzywy znajdujemy przy produkcji preparatów do oczyszczania skóry twarzy, głównie tej z problemem nadmiernej produkcji sebum i zaskórnikami. Preparaty zawierające w swoim składzie wyciąg z pokrzywy pomagają w leczeniu trądziku i wyprysków, poprawiają koloryt i ukrwienie skóry. Wspomagają także regenerację tkanek naszego organizmu. Pokrzywa zwyczajna, jako suplement diety, często występuje w połączeniu ze skrzypem polnym — krzem zawarty w skrzypie pomaga w utrzymaniu dobrego stanu skóry, włosów i paznokci, minerały i pierwiastki śladowe zawarte w pokrzywie również przejawiają podobne działanie, oba składniki funkcjonują więc na zasadzie komplementarności.

Pokrzywa coraz częściej wykorzystywana jest również jako produkt spożywczy. Można ją stosować do przygotowywania zup, sałatek oraz jako dodatek do jajek, pieczywa czy różnego rodzaju wypieków. Równie często używana jest do sporządzania napojów, koktajli czy popularnych smoothie — duża zawartość chlorofilu w jej liściach wraz z zestawem niezbędnych witamin i mikroelementów wzmacnia organizm, oczyszcza i regeneruje. A oto przepis na najprostszy (i zarazem najsmaczniejszy) koktajl „urodowy” dla naszej skóry: potrzebujemy do niego garść młodych liści pokrzywy, pęczek natki pietruszki, 2 kiwi, 1 jabłko, sok z połowy cytryny, szklankę wody lub zielonej herbaty. Całość blendujemy, na koniec możemy dodać do smaku niewielką ilość miodu.

Skrzyp polny

Skrzyp polny, generalnie traktowany jako uporczywy chwast, posiada jednakże dość wszechstronne właściwości lecznicze. Wykorzystywany jest powszechnie do łagodzenia, leczenia i profilaktyki wielu chorób i schorzeń:

  • poprawia kondycję włosów i paznokci,
  • pomocny przy zapaleniach dolnych dróg moczowych,
  • wspomaga gojenie się ran,
  • łagodzi problemy skórne (np. trądzik, wysypki),
  • odtruwa organizm,
  • uzupełnia niedobory mikroelementów,
  • pomocny przy leczeniu gruźlicy, miażdżycy naczyń krwionośnych, kamicy nerkowej,
  • wykorzystywany w leczeniu schorzeń nietrzymania moczu, hemoroidów, obfitych miesiączek.

Do samodzielnego przygotowania warto polecić:

  • wywar z ziela skrzypu do stosowania jako preparat wzmacniający włosy czy paznokcie,
  • ekstrakt ze skrzypu do stosowania jako płukanka przy zapaleniu jamy ustnej, dziąseł, czy gardła,
  • kąpiel leczniczą na bazie ziela skrzypu pomocną m. in. w bólach reumatycznych.

W aptekach i sklepach zielarskich skrzyp polny możemy nabyć w postaci suszu, ekstraktu (w proszku lub płynie), herbatek i kapsułek.

Należy jednak pamiętać, iż długotrwałe stosowanie skrzypu polnego może doprowadzić do niedoboru witaminy B1. Jeżeli regularnie zażywamy leki, stosowanie skrzypu polnego należy koniecznie skonsultować z lekarzem.

Powiązane produkty

Nagietek lekarski

Nagietek lekarski to naturalny środek wykorzystywany przy leczeniu wielu chorób. Dawniej był jedną z najważniejszych roślin leczniczych stosowanych w medycynie hinduskiej, arabskiej i greckiej. Surowcem zielarskim są tu kwiatostany, czyli koszyczki nagietka. Kwiaty nagietka lekarskiego zawierają m. in. saponiny, sterole, karetonoidy, związki śluzowe, kwasy organiczne, flawonoidy, witaminę C i sole mineralne (głównie magnez).

Jest on rośliną jadalną, przed wiekami traktowany był jako warzywo oraz przyprawa. Później przez długi czas służył głównie jako roślina lecznicza i kosmetyczna. Obecnie ponownie powraca na niego moda. Młode liście mogą być składnikiem sałatek i surówek, suszone płatki kwiatowe dodaje się do zup i sosów. Płatki nagietka mogą być także używane do barwienia potraw. Stosuje się go również do aromatyzowania mieszanek herbat, głównie czarnych.

Roślina przejawia szerokie spektrum działań leczniczych, w tym głównie:

  • działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i grzybobójcze,
  • przyspiesza gojenie ran, działa wzmacniająco na naskórek,
  • pobudza działanie wątroby,
  • zwiększa ilość wydzielanego moczu,
  • wzmacnia odporność organizmu,
  • posiada silnie kojące działanie na oczy (jest stosowany przy zapaleniu spojówek).

Lecznicze zastosowanie wykazują tylko kwiaty nagietka. Samodzielnie możemy wykonać okłady z nagietka (kompresy), które można stosować chociażby w przypadku oparzeń słonecznych. Powszechnie ekstrakt z nagietka znajduje zastosowanie w maści.

Maść z nagietka stosuje się na niegojące się rany, wrzody, stłuczenia i zadrapania oraz rany pooperacyjne i miejsca po oparzeniach. Nagietek często występuje również jako składnik wielu leków i kropli do oczu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Drugie życie kosmetyków, czyli jak wykorzystać nieudane zakupy i nietrafione prezenty

    „Kobieta zmienną jest” – mówi stare porzekadło. Wiele z nas lubi eksperymentować z wyglądem. Nasz ubiór miewa wiele odsłon, to samo dotyczy makijażu i pielęgnacji. Często próbujemy nowych produktów, testujemy kosmetyki sprawdzone przez koleżanki czy inspirujemy się poradami wizażystek i specjalistek od dbania o urodę. Zawartość naszych kosmetyczek bywa zatem bardzo zróżnicowana. Nie wszystkie produkty wykorzystujemy jednak z identyczną regularnością. Część z nich – na skutek upływu czasu – traci swoją formę. Inne po prostu przestają nam odpowiadać w swojej podstawowej roli lub pozostały nam w tak niewielkiej ilości, że trudno je zastosować. Zamiast wyrzucać taki produkt od razu do kosza na śmieci, zapewnijmy mu drugie życie.

  • Krem pod oczy — jaki i kiedy stosować?

    Prawidłowo dobrany krem pod oczy to przede wszystkim krem skuteczny, który w 100% zaspokoi aktualne potrzeby naszej skóry. Brzmi prosto? Niestety, tylko w teorii. 

  • Jak odprężyć się przed świętami? Sprawdzone sposoby na przedświąteczny relaks

    Końcówka roku to zdecydowanie jeden z najgorętszych okresów na przestrzeni dwunastu kolejnych miesięcy kalendarzowych. Niezaprzeczalnie to właśnie grudzień króluje w tym rankingu, co ma związek z obchodzonymi w tym czasie Świętami Bożego Narodzenia. Skupiamy wtedy całą swoją energię, aby jak najlepiej się do nich przygotować. Pociąga to jednak za sobą spory stres, który, kumulując się, może wpływać negatywnie zarówno na nas samych, jak i na otoczenie, w którym się znajdujemy. W dalszej części artykułu opowiem o kilku sprawdzonych sposobach na zrelaksowanie się i złapanie oddechu w tym i tak już niełatwym dla nas wszystkich czasie. 

  • Zabiegi kosmetyczne na zimę – o których warto pamiętać?

    Zima to idealny czas, aby nie tylko zregenerować własne siły, wyciszyć się i nabrać dystansu do wielu spraw. To dobry moment, by odpowiednio zadbać o urodę, decydując się na takie zabiegi kosmetyczne, które z różnych względów nie mogły zostać wykonane w terminie wcześniejszym, np. w okresie wakacyjnym. Sprawdź, dlaczego warto dbać o skórę w czasie zimy. 

  • Uroda na święta – szybkie zabiegi kosmetyczne przed świętami. Które warto wykonać?

    Święta to czas, kiedy chcemy się czuć wyjątkowo. Dbanie o siebie w tym okresie nie musi jednak oznaczać wielogodzinnego pobytu w gabinecie kosmetycznym, liczą się tu bowiem nawet drobne zabiegi, które możemy wykonać samodzielnie, gdy tylko znajdziemy chwilę dla siebie. 

  • Makijaż sylwestrowy – co warto mieć pod ręką?

    Wraz z nieuchronnym zbliżaniem się do końca roku kalendarzowego na pierwszy plan wychodzą wszelkiego rodzaju tematy związane z Sylwestrem, w tym m.in. ubiór, fryzura czy właśnie makijaż. Na co postawić przy sylwestrowym make-upie? Brokat, cyrkonie czy smokey eye? Poniżej kilka przydatnych rad, jak się najlepiej przygotować do nadchodzącej gorączki sylwestrowej nocy. 

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij