Rozwój dziecka — 2. miesiąc życia
Monika Jodłowska

Rozwój dziecka — 2. miesiąc życia

Dziecko po skończeniu 28. dnia życia z noworodka staje się niemowlęciem. A to zobowiązuje, bo przychodzi czas na kolejne, poważne postępy. Jakie? O czym należy pamiętać i co może nas zaniepokoić na tym etapie rozwoju dziecka?

W 2. miesiącu życia dziecka opiekę położnej środowiskowej przejmuje pielęgniarka środowiskowa Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Mama, która karmi wyłącznie piersią jest na etapie stabilizacji laktacji. Pojawia się tzw. pokarm właściwy. Mleko kobiece jest już w pełni dojrzałe i zawiera żywe komórki, takie jak komórki macierzyste i komórki odpornościowe, a także: cukry (oligosacharydy), enzymy, czynniki wzrostu, hormony, witaminy, minerały, przeciwciała, kwasy tłuszczowe.

Badania naukowe nad mlekiem kobiecym nadal trwają, odkrywane są coraz to nowe składniki i ich rola w rozwoju młodego organizmu. Opisano już 130 prebiotyków i ponad 415 białek. Mleko dojrzałe ma kolor lekko niebieskawy, jest bardziej wodniste. Zmienia się stosunek poszczególnych składników: zwiększa się kaloryczność, zawartość tłuszczów i laktozy, a zmniejsza ilość białek w stosunku do mleka w poprzednich tygodniach. Mleko dojrzałe ma 65–75 kcal/dl.

Niemowlęta w 2. miesiącu życia jedzą regularniej niż w okresie noworodkowym. Rytm dobowy zaczyna być bardziej ustabilizowany. Dziecko zgłasza się do piersi regularnie, opróżnia jedną bądź dwie piersi na jedno karmienie. Warto utrzymać karmienia nocne ze względu na wyższą kaloryczność pokarmu i wyższe stężenie hormonów w mleku matki w porze nocnej. Piersi kobiety nie są już tak pełne jak w pierwszych tygodniach.

Zmienia się też rytm oddawania stolca, co nie ma związku z ilością pokarmu. Dziecko w 2. miesiącu życia uzyskuje 40–75 g pokarmu na jedno karmienie. W ciągu doby kobieta pokrywa zapotrzebowanie dziecka na 750–800 ml pokarmu dziennie.

Dziecko dobrze przybierające na wadze, czyli 26–31 g na dobę (182–217 g na tydzień), przy wyłącznym karmieniu piersią może wypróżniać się tylko raz w tygodniu.

W poszukiwaniu właściwego smoczka

W 2. miesiącu, kiedy ustabilizuje się laktacja, można dziecku dać smoczek (nie ma jednak potrzeby podawania smoczka niemowlęciu, które nie ma ciągłej potrzeby ssania).

Badania naukowe dowodzą, że stosowanie go do zasypiania i drzemki nie powoduje skrócenia ogólnego czasu karmienia piersią. Smoczek uspokajacz może wpływać korzystnie na zmniejszenie ryzyka wystąpienia zespołu nagłego zgonu niemowląt. Nie oznacza to jednak, że u dzieci, które z niego nie korzystają ryzyko jest wyższe. U niemowląt ssących pierś regularnie i często, również istnieje niższe ryzyko wystąpienia wspomnianego zespołu.

Wybierając smoczek uspokajacz, należy zwrócić uwagę na jego kształt. Powinien przypominać sutek mamy, czyli być okrągły i miękki. Spłaszczony, niesymetryczny smoczek spowoduje wystąpienie złych nawyków u dziecka i sprzyja późniejszym wadom zgryzu. Odpowiednio wybrany smoczek będzie lepszym rozwiązaniem niż ssanie przez dziecko kciuka.

Jak wspierać rozwój maluszka w 2. miesiącu?

Rozwój dziecka najlepiej wspierać, stymulując rozwój jego mózgu poprzez dostarczanie różnych walorów smakowych. Zmysł smaku jest jednym z pierwszych zmysłów pojawiających w życiu płodowym. Dziecko w macicy połyka płyn owodniowy, ssie palec, smakuje otaczające go środowisko. Mama, która ma bogaty i różnorodny sposób odżywiania się, dostarcza dziecku pokarm o różnych smakach. Co prawda, tylko niewielka ilość substancji smakowych dociera do mleka kobiecego, ale jest to pierwsza stymulacja rozwijającego się organizmu. Zmienność smaku mleka wpływa na stymulację mózgu. Badania przedmiotu dowodzą, że kobieta karmiąca powinna się odżywiać zdrowo i według własnych potrzeb. Różnorodność pokarmów zapewnia bogaty wachlarz smaków dla dziecka w przeciwieństwie do mleka modyfikowanego, które zawsze smakuje w ten sam sposób.

Powiązane produkty

O czym pamiętać?

2. miesiąc życia to czas kontrolnej wizyty u pediatry — ok. 6 tygodnia życia. Warto pamiętać o szczepieniach dziecka. Według zalecanego przez Ministerstwo Zdrowia kalendarza szczepień po 6. tygodniu szczepimy drugą dawką przeciw WZW (wirusowe zapalenie wątroby) typu B i pierwszą dawką szczepienia podstawowego przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi. Jeśli rodzice wybrali program szczepionek wysokoskojarzonych DTaP-IPV-Hib, to należy zaszczepić przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi, poliomyelitis i inwazyjnemu zakażeniu Haemophilus influenzae typu B — jest to pierwsza dawka szczepienia podstawowego. Dla dzieci urodzonych po 31. grudnia 2016 r. dodatkowo obowiązkowe jest szczepienie przeciw inwazyjnym zakażeniom Streptococcus pneumoniae (pneumokoki). Ministerstwo Zdrowia podaje również spis szczepionek zalecanych. Należą do nich szczepienia przeciw inwazyjnym zakażeniom Neisseria meningitidis (dwoinka zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych) oraz, od 6. tygodnia życia, szczepienie przeciw rotawirusom (szczepionka doustna).

Rozwój dziecka w 2. miesiącu życia

Niemowlę dwumiesięczne potrafi odwzajemnić uśmiech — pojawia się tzw. uśmiech społeczny, a także poznaje głos najbliższych. Głos mamy działa na nie uspokajająco i kojąco. Dziecko skupia na krótki czas wzrok na twarzy dorosłego. Jego piąstki nie są już tak zaciśnięte, a nóżki zaczynają się częściej prostować. Najedzone dziecko leży „rozłożone”, ma otwarte dłonie i ramiona, nóżki leżą w pozycji swobodnej. Leżąc na brzuszku, maluch potrafi utrzymać główkę w pozycji pionowej kilkanaście sekund. Nadal jednak ramiona rodzica są najbezpieczniejszym miejscem do zasypiania. Pojawiają się pierwsze niewyraźne głoski, dziecko wydaje dźwięki, czasem „mruczy” przy ssaniu piersi.

Skóra niemowlęcia w 2. miesiącu życia

Skóra dziecka nadal może być pokryta różnymi wykwitami o słabym lub średnim nasileniu. Na nosku nadal są białe kropeczki, w okolicach ciemiączka może pojawić się „łuska” — żółta skorupka zwana ciemieniuchą. Zwalczanie ciemieniuchy jest uciążliwe, ale w przypadku łagodnej postaci wystarczy dbać o higienę główki dziecka, ewentualnie próbować sczesywać miękką szczoteczką złuszczający się naskórek. Dostępne preparaty na rynku pomagają rozmiękczyć zmiany przed usunięciem, ale nie zapobiegają nawrotom zmiany.

Co powinno zaniepokoić w 2. miesiącu życia dziecka?

Stan, w którym dziecko nie przybiera na wadze prawidłowo powinien wzbudzić niepokój rodziców. Odpowiednie przyrosty masy ciała warunkują prawidłowy rozwój dziecka.

Przy dzieciach karmionych piersią ustala się rytm karmień, 8–10 na dobę. Karmienia nie powinny być długie, np. ok. godziny, dziecko nie powinno, mówiąc potocznie, „wisieć” na piersi. Jeśli rodzice zaobserwują krew w stolcu, żywoczerwoną lub ciemnoczerwoną przypominającą fusy od herbaty, powinni skonsultować się z pediatrą lub gastrologiem. Okolice odbytu malucha powinny być bez podrażnień i zaczerwienień. Kikut pępowiny powinien odpaść wcześniej — w 2.–4. tygodniu.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl