Rozwój dziecka — 2. miesiąc życia
Monika Jodłowska

Rozwój dziecka — 2. miesiąc życia

Dziecko po skończeniu 28. dnia życia z noworodka staje się niemowlęciem. A to zobowiązuje, bo przychodzi czas na kolejne, poważne postępy. Jakie? O czym należy pamiętać i co może nas zaniepokoić na tym etapie rozwoju dziecka?

W 2. miesiącu życia dziecka opiekę położnej środowiskowej przejmuje pielęgniarka środowiskowa Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Mama, która karmi wyłącznie piersią jest na etapie stabilizacji laktacji. Pojawia się tzw. pokarm właściwy. Mleko kobiece jest już w pełni dojrzałe i zawiera żywe komórki, takie jak komórki macierzyste i komórki odpornościowe, a także: cukry (oligosacharydy), enzymy, czynniki wzrostu, hormony, witaminy, minerały, przeciwciała, kwasy tłuszczowe.

Badania naukowe nad mlekiem kobiecym nadal trwają, odkrywane są coraz to nowe składniki i ich rola w rozwoju młodego organizmu. Opisano już 130 prebiotyków i ponad 415 białek. Mleko dojrzałe ma kolor lekko niebieskawy, jest bardziej wodniste. Zmienia się stosunek poszczególnych składników: zwiększa się kaloryczność, zawartość tłuszczów i laktozy, a zmniejsza ilość białek w stosunku do mleka w poprzednich tygodniach. Mleko dojrzałe ma 65–75 kcal/dl.

Niemowlęta w 2. miesiącu życia jedzą regularniej niż w okresie noworodkowym. Rytm dobowy zaczyna być bardziej ustabilizowany. Dziecko zgłasza się do piersi regularnie, opróżnia jedną bądź dwie piersi na jedno karmienie. Warto utrzymać karmienia nocne ze względu na wyższą kaloryczność pokarmu i wyższe stężenie hormonów w mleku matki w porze nocnej. Piersi kobiety nie są już tak pełne jak w pierwszych tygodniach.

Zmienia się też rytm oddawania stolca, co nie ma związku z ilością pokarmu. Dziecko w 2. miesiącu życia uzyskuje 40–75 g pokarmu na jedno karmienie. W ciągu doby kobieta pokrywa zapotrzebowanie dziecka na 750–800 ml pokarmu dziennie.

Dziecko dobrze przybierające na wadze, czyli 26–31 g na dobę (182–217 g na tydzień), przy wyłącznym karmieniu piersią może wypróżniać się tylko raz w tygodniu.

W poszukiwaniu właściwego smoczka

W 2. miesiącu, kiedy ustabilizuje się laktacja, można dziecku dać smoczek (nie ma jednak potrzeby podawania smoczka niemowlęciu, które nie ma ciągłej potrzeby ssania).

Badania naukowe dowodzą, że stosowanie go do zasypiania i drzemki nie powoduje skrócenia ogólnego czasu karmienia piersią. Smoczek uspokajacz może wpływać korzystnie na zmniejszenie ryzyka wystąpienia zespołu nagłego zgonu niemowląt. Nie oznacza to jednak, że u dzieci, które z niego nie korzystają ryzyko jest wyższe. U niemowląt ssących pierś regularnie i często, również istnieje niższe ryzyko wystąpienia wspomnianego zespołu.

Wybierając smoczek uspokajacz, należy zwrócić uwagę na jego kształt. Powinien przypominać sutek mamy, czyli być okrągły i miękki. Spłaszczony, niesymetryczny smoczek spowoduje wystąpienie złych nawyków u dziecka i sprzyja późniejszym wadom zgryzu. Odpowiednio wybrany smoczek będzie lepszym rozwiązaniem niż ssanie przez dziecko kciuka.

Jak wspierać rozwój maluszka w 2. miesiącu?

Rozwój dziecka najlepiej wspierać, stymulując rozwój jego mózgu poprzez dostarczanie różnych walorów smakowych. Zmysł smaku jest jednym z pierwszych zmysłów pojawiających w życiu płodowym. Dziecko w macicy połyka płyn owodniowy, ssie palec, smakuje otaczające go środowisko. Mama, która ma bogaty i różnorodny sposób odżywiania się, dostarcza dziecku pokarm o różnych smakach. Co prawda, tylko niewielka ilość substancji smakowych dociera do mleka kobiecego, ale jest to pierwsza stymulacja rozwijającego się organizmu. Zmienność smaku mleka wpływa na stymulację mózgu. Badania przedmiotu dowodzą, że kobieta karmiąca powinna się odżywiać zdrowo i według własnych potrzeb. Różnorodność pokarmów zapewnia bogaty wachlarz smaków dla dziecka w przeciwieństwie do mleka modyfikowanego, które zawsze smakuje w ten sam sposób.

Powiązane produkty

O czym pamiętać?

2. miesiąc życia to czas kontrolnej wizyty u pediatry — ok. 6 tygodnia życia. Warto pamiętać o szczepieniach dziecka. Według zalecanego przez Ministerstwo Zdrowia kalendarza szczepień po 6. tygodniu szczepimy drugą dawką przeciw WZW (wirusowe zapalenie wątroby) typu B i pierwszą dawką szczepienia podstawowego przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi. Jeśli rodzice wybrali program szczepionek wysokoskojarzonych DTaP-IPV-Hib, to należy zaszczepić przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi, poliomyelitis i inwazyjnemu zakażeniu Haemophilus influenzae typu B — jest to pierwsza dawka szczepienia podstawowego. Dla dzieci urodzonych po 31. grudnia 2016 r. dodatkowo obowiązkowe jest szczepienie przeciw inwazyjnym zakażeniom Streptococcus pneumoniae (pneumokoki). Ministerstwo Zdrowia podaje również spis szczepionek zalecanych. Należą do nich szczepienia przeciw inwazyjnym zakażeniom Neisseria meningitidis (dwoinka zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych) oraz, od 6. tygodnia życia, szczepienie przeciw rotawirusom (szczepionka doustna).

Rozwój dziecka w 2. miesiącu życia

Niemowlę dwumiesięczne potrafi odwzajemnić uśmiech — pojawia się tzw. uśmiech społeczny, a także poznaje głos najbliższych. Głos mamy działa na nie uspokajająco i kojąco. Dziecko skupia na krótki czas wzrok na twarzy dorosłego. Jego piąstki nie są już tak zaciśnięte, a nóżki zaczynają się częściej prostować. Najedzone dziecko leży „rozłożone”, ma otwarte dłonie i ramiona, nóżki leżą w pozycji swobodnej. Leżąc na brzuszku, maluch potrafi utrzymać główkę w pozycji pionowej kilkanaście sekund. Nadal jednak ramiona rodzica są najbezpieczniejszym miejscem do zasypiania. Pojawiają się pierwsze niewyraźne głoski, dziecko wydaje dźwięki, czasem „mruczy” przy ssaniu piersi.

Skóra niemowlęcia w 2. miesiącu życia

Skóra dziecka nadal może być pokryta różnymi wykwitami o słabym lub średnim nasileniu. Na nosku nadal są białe kropeczki, w okolicach ciemiączka może pojawić się „łuska” — żółta skorupka zwana ciemieniuchą. Zwalczanie ciemieniuchy jest uciążliwe, ale w przypadku łagodnej postaci wystarczy dbać o higienę główki dziecka, ewentualnie próbować sczesywać miękką szczoteczką złuszczający się naskórek. Dostępne preparaty na rynku pomagają rozmiękczyć zmiany przed usunięciem, ale nie zapobiegają nawrotom zmiany.

Co powinno zaniepokoić w 2. miesiącu życia dziecka?

Stan, w którym dziecko nie przybiera na wadze prawidłowo powinien wzbudzić niepokój rodziców. Odpowiednie przyrosty masy ciała warunkują prawidłowy rozwój dziecka.

Przy dzieciach karmionych piersią ustala się rytm karmień, 8–10 na dobę. Karmienia nie powinny być długie, np. ok. godziny, dziecko nie powinno, mówiąc potocznie, „wisieć” na piersi. Jeśli rodzice zaobserwują krew w stolcu, żywoczerwoną lub ciemnoczerwoną przypominającą fusy od herbaty, powinni skonsultować się z pediatrą lub gastrologiem. Okolice odbytu malucha powinny być bez podrażnień i zaczerwienień. Kikut pępowiny powinien odpaść wcześniej — w 2.–4. tygodniu.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij