Problemy z dostępnością leków
Krzysztof Słomiak

Problemy z dostępnością leków

Ostatnie dni pokazały jak delikatny i wrażliwy jest polski rynek farmaceutyczny i jak wiele czynników ma wpływ na dostępność leków w naszym kraju.

Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Farmaceutyczny uspokajają, że wszystko jest pod kontrolą, lecz doniesienia medialne opowiadają odmienną historię. Farmaceuci, reprezentowani przez Naczelną Radę Aptekarską, wystosowali do Ministra Zdrowia list otwarty, w którym przekazali informację, o deficycie podstawowych produktów leczniczych, m.in. na nadciśnienie, choroby tarczycy, astmę, alergię i cukrzycę. Zaczyna brakować także leków onkologicznych i neurologicznych. Nadmienili również, że problem dotyczy ponad 500. produktów oraz że sytuacja pogarsza się z dnia na dzień.

Istnieje kilka podstawowych przyczyn braku leków w naszym kraju. Wiele z nich jest skutkiem pojedynczych zaniedbań oraz tego, jak kształtowana była polska polityka lekowa.

Kłopoty z importem substancji czynnych z Chin

Polska stała się rynkiem zamienników – tzw. leków generycznych. Oryginalne leki są wypierane przez tańsze zamienniki, co jest ekonomicznie pozytywne dla pacjentów, którzy płacą za leki i swoją terapię mniej. Europejski rynek generyków uzależniony jest jednakże od wytwarzanych w Chinach substancji czynnych. Ta największa, ale i niezwykle tania pod względem kosztów produkcji, gospodarka świata została w ostatnich miesiącach dotknięta wieloma kontrolami. Skutkiem tego były liczne wycofania produktów leczniczych ze względu na zaniedbania jakościowe przy procesie produkcji. Spowodowało to również zamknięcie kilkunastu fabryk farmaceutycznych, które produkowały substancje czynne niezbędne do wytwarzania leków. Wiele z nich aktualnie migruje do innych krajów lub wprowadza zlecone działania naprawcze. Brak surowca do produkcji leków oznacza brak leków.

Restrykcyjne wymogi unijne dla producentów

Wielu wytwórców porzuciło produkcję swoich towarów ze względu na zbyt wysokie wymogi stawiane przez organy kontrolujące i Unię Europejską. Prawo, a w szczególności to, które jest ustanowione w Europie, jest bardzo wymagające i restrykcyjne w stosunku do rynku farmaceutycznego. Nie tylko produkcja i wytwarzanie mają swoje wysoko postawione wymogi. Również rynek dystrybucji hurtowej i aptecznej podlega prawu farmaceutycznemu oraz wymogom Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej, które mają zagwarantować bezpieczeństwo i wysoką jakość dostarczanych produktów. Ostatnie miesiące to próba zmierzenia się z wymogami tzw. Dyrektywy Fałszywkowej, która narzuca na wszystkich ogniwach łańcucha dostarczania leków nowe obowiązki, dotyczące oznakowania produktów oraz weryfikacji na każdym etapie dystrybucji. Ze względu na trudności w spełnieniu tych wymogów wiele podmiotów wycofuje się z rynku lub modyfikuje swój asortyment, przez co oferta lekowa może się zmieniać. Jedne środki znikną ze sprzedaży, inne się pojawią.

Nielegalny wywóz leków

Obserwatorzy rynku podkreślają, że walka z nielegalnym łańcuchem dystrybucji jest kluczowa w wyeliminowaniu problemu z lekami. Problem przestępczego wywozu leków faktycznie dotyczy środków leczniczych wartych około 2 miliardy złotych. Proceder ten dotyczy jednakże przede wszystkim leków drogich i oryginalnych – wykorzystywanych w terapii onkologicznej, neurologicznej, przeciwzakrzepowej. U nas zaczęło brakować leków podstawowych – tanich leków na nadciśnienie, choroby tarczycy, astmę, alergię i cukrzycę. Choć jest to więc problem znaczący, nie jest on jednak główną przyczyną braku dostępności leków, który omawiamy w tej chwili.

Jak poradzić sobie z brakiem leków?

Minister wydał kilka oświadczeń uspokajających społeczeństwo. Łukasz Szumowski odpowiedział m.in., że leki są dostarczane do hurtowni i aptek, oraz że problem powinien być coraz mniej odczuwalny. Co możemy zrobić, gdy okaże się jednak, że naszego leku nie ma już w najbliższej aptece? Rozwiązań jest kilka i warto z nich skorzystać.

Aby uniknąć bezcelowych wycieczek do aptek, chorzy lub ich opiekunowie mogą skorzystać z infolinii DOZ.pl i dowiedzieć się o dostępności danego specyfiku. Wykorzystując numer 800 110 110 pacjent może dowiedzieć się, w której aptece znajduje się poszukiwany przez niego lek.

Na infolinii pracują osoby wykwalifikowane w udzielaniu informacji oraz farmaceuci, którzy chętnie udzielą porad i odpowiedzą na pytania dotyczące potrzebnych preparatów. Infolinia jest obsługiwana w języku polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

Dodatkowo na każdej karcie produktu można ustawić znacznik „Powiadom o dostępności”, aby dostać informację mailową, kiedy dany lek będzie dostępny w ofercie oraz możliwy do zamówienia.Z funkcjonalności dostępnych na stronie internetowej DOZ.pl można również skorzystać poprzez aplikację mobilną dostępną na platformy Android oraz iOS. Warto wykorzystać te możliwości, aby bez wychodzenia z domu zdobyć informacje o dostępności konkretnego produktu.

Ministerstwo też próbuje reagować

Ministerstwo Zdrowia w piątek uruchomiło infolinię, która ma pomóc pacjentom uzyskać informację o lekach. Po wybraniu numeru 800 190 590 powinna zgłosić się automatyczna sekretarka, która poprosi dzwoniącego o wybranie tematu rozmowy.

W tym trudnym dla pacjentów czasie warto postępować racjonalnie. Masowe wykupywanie na zapas leków pogłębia problem i powoduje, że specyfików brakuje dla innych. Dodatkowo badania wskazują, że nadmiar leków na domowych półkach często ulega przeterminowaniu i trafia do kosza, zamiast być wykorzystany terapeutycznie.

Braki niektórych leków nie są do końca winą rządu i problemem jedynie naszego kraju. Uwarunkowania światowe, a w szczególności to, co się dzieje w Chinach, jest bezpośrednią przyczyną utrudnień w dostępie do produktów leczniczych. Miejmy nadzieję, że sytuacja jak najszybciej zostanie zażegnana i stan rynku aptecznego powróci do normalności.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

  Świecowanie uszu to najlepiej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Nazywa się go również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, które wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg? 

 • Jak jeść w święta, by nie przytyć – 5 sprawdzonych sposobów

  Święta Bożego Narodzenia to czas, który spędzamy najchętniej z rodziną. Najczęściej w domu i przy stole. Zgodnie z zasadą: zastaw się, a postaw się, zwykle stół ten jest pełen pysznych potraw. Co więcej, kiedy zaczynamy jeść wigilijną kolację, jedzenie kończy się w drugi dzień świąt, a w niektórych przypadkach trwa aż do samego Sylwestra.

 • 5 zdrowych postanowień na Nowy Rok. Co warto zmienić?

  Istnieje kilka sfer życia, które warto uporządkować niezależnie od pory. Powoli, małymi krokami, ale zdecydowanie i sukcesywnie.  Oto kilka postanowień noworocznych –wystarczy wybrać jedno, a wiele dobrego zrobimy dla siebie i czasami też dla naszych najbliższych.

 • SIBO — przyczyny, objawy, leczenie

  SIBO to choroba, która jest bezpośrednio związana z jelitem cienkim, czyli najdłuższym elementem układu pokarmowego, którego zadaniem jest m.in. produkcja enzymów trawiennych i wchłanianie składników odżywczych. Mikrobiota jelit jest bardzo zróżnicowana. Ma na nią wpływ szereg czynników, takich jak wiek, dieta, leki, środowisko i jakość nawyków żywieniowych. SIBO to dolegliwość, która polega na przeroście tej flory bakteryjnej lub obecności nietypowych dla niej bakterii. Jak rozpoznać SIBO, jak je leczyć, czego nie jeść i jak złagodzić dokuczliwe objawy? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Suchość gardła – czym i jak nawilżać gardło?

  Suchość gardła może być spowodowana wieloma przyczynami. Zwykle pojawia się podczas infekcji, a także w wyniku odwodnienia, palenia papierosów, nadwyrężenia narządu głosu czy spania z otwartymi ustami. Uczucie suchego gardła dotyczy zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Jak i czym nawilżać gardło? Czego warto unikać, gdy czujemy suchość w gardle?

 • Płukanie gardła – jak i czym płukać gardło?

  Płukanie gardła jest jednym z domowych sposobów na łagodzenie nieprzyjemnych objawów infekcji gardła, ale także innych dolegliwości. Płukanki pomagają uśmierzyć ból, zmniejszyć opuchliznę i obrzęk gardła, a także nawilżyć suchą i podrażnioną śluzówkę. Jak i czym płukać gardło? O czym warto pamiętać, stosują płukanki na gardło? 

 • Blizny po ospie – jak im zapobiec? Co na nie stosować?

  Blizny po ospie – czy można im zapobiec? Co stosować, aby pozbyć się nieestetycznych dziur lub plam po ospie? Podpowiadamy, co robić, aby ich uniknąć, a także wskazujemy, które preparaty będą pomocne w ich rozjaśnieniu i spłyceniu.  

 • Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

  Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku 2% populacji szuka pomocy medycznej z powodu zatrucia grzybami. Mimo wieloletniego doświadczenia w diagnozowaniu i leczeniu tego schorzenia wstępna diagnoza jest złożona i wymaga różnicowania oraz dokładnego określenia, jakie grzyby wywołały zatrucie (może to być zatrucie kilkoma rodzajami grzybów). Trudności związane są w większości przypadków z różnymi objawami i zespołami toksykologicznymi, które pojawiają się pod wpływem toksyn grzybowych. W związku z rozpowszechnieniem diagnozy ostrego zatrucia grzybami, każdy powinien zdawać sobie sprawę z doraźnych metod leczenia w tym przypadku. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij