Clostridium difficile — skąd się bierze ta bakteria?
Krzysztof Słomiak

Clostridium difficile — skąd się bierze ta bakteria?

Bakterie bytują w wielu środowiskach. Praktycznie we wszystkich możliwych do zamieszkania przestrzeniach, niezależnie od warunków zewnętrznych. Nie sposób również nie wspomnieć o antybiotykach. Ich nadmierne przyjmowanie może powodować powstawanie szczepów opornych na działanie stosowanych terapii.

Kolonizacja bakteriami wzrasta najczęściej w przypadku hospitalizacji oraz przyjmowania antybiotyków szerokowidmowych lub cytostatyków zmieniających działanie komórek nabłonkowych. Jedną z wielu ciekawych bakterii jest Clostridium difficile

Bakteria Clostridium difficile — skąd się bierze?

Trudno powiedzieć, że Clostridium difficile atakuje tak, jak inne bakterie chorobotwórcze. Jest powszechna w środowisku naturalnym. Występuje w wodzie, glebie, kale zwierząt. Naturalnie bytuje u niektórych gatunków stworzeń, nie przynosząc im większych szkód. Nie jest jednak prawidłowym składnikiem flory bakteryjnej jelita ludzi. Wyjątkiem są niemowlęta i małe dzieci. U nich obecność bakterii to normalne zjawisko, które zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Prawdopodobnie związane jest to z niewykształceniem odpowiednich receptorów w nabłonku jelitowym. 

Clostridum difficile upodobała sobie przewód pokarmowy, a w szczególności jelito cienkie i grube ze względu na panujące w nim środowisko (zasadowe). Wiele dzieci (poprzez zakażenie brudnymi rękoma) oraz sporadycznie dorosłych staje się jej nosicielami (od 10 do 30% pacjentów szpitalnych).

Jaki problem sprawia bakteria Clostridium difficile?

Niekiedy Clostridium difficile zasiedla organizm, nie dając żadnych objawów. Jest to tak zwane bezobjawowe nosicielstwo. Można o tym przez długi czas nie wiedzieć. Jeśli warunki będą sprzyjające, bakteria ta staje się przyczyną chorób. Gdy zbyt dobrze poczuje się w jelicie, zaczyna się rozmnażać. Dodatkowo wypierane są inne, korzystne dla organizmu bakterie. Clostridium difficile wywołuje wtedy rzekomobłoniaste zapalenie jelit. Jest to choroba dotykająca układ pokarmowy. Objawia się wodnistą biegunką, gorączką, znacznym spadkiem apetytu, mdłościami, bólem okolic brzucha.

Powiązane produkty

Clostridium difficile — leczenie bakterii antybiotykami

Clostridium difficile to bakteria beztlenowa potrafiąca przemieszczać się oraz tworząca przetrwalniki, które w niekorzystnych warunkach są w stanie ochronić ją, np. przed antybiotykami. Z tego względu bardzo trudno leczy się zakażenia przez nią wywołane. Wykazuje dużą oporność na znaczną część stosowanych antybiotyków.

Lekiem „pierwszego rzutu” jest skuteczny wobec beztlenowców metronidazol. Zwykle przyjmuje się go doustnie. Wykorzystuje się również podanie parenteralne, czyli metodę dostarczania leków poza przewodem pokarmowym (np. iniekcje lub wlewy). 

Nie tak łatwo pozbyć się bakterii

Choroby bakteryjne są często nawracające. Tak jest również w tym przypadku. Nawrót dolegliwości po pierwszym leczeniu występuje u około 1 na 5 chorych, a po drugim u około 2 na 5 pacjentów. Z tego względu rzekomobłoniaste zapalenie jelit to choroba trudna do wyleczenia. Nie jest to jednak niemożliwe i wielu chorych powraca do pełni zdrowia.

Przeszczep fekalny jako alternatywa leczenia zakażeń jelit bakteriami Clostridium difficile

Ciekawym sposobem leczenia zakażeń jelit jest przeszczep fekalny. Metoda ta polega na wprowadzeniu do nich pożytecznych bakterii, prawidłowo występujących w zdrowych jelitach. Pierwotnie Clostridium difficile wyparły je, a teraz one wypierają bakterie chorobotwórcze. Jeśli wprowadzone zostaną inne bakterie na teren zakażony i będzie ich więcej, to właśnie te pożyteczne usuną niechciane Clostridium difficile. Gdy objawy nie powtórzą się w ciągu 8 tygodni, chorego uznaje się za wyleczonego.

W przypadku pojawienia się wymienionych działań niepożądanych i odpowiedzi ze strony układu pokarmowego należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Brak ustąpienia objawów może wskazywać na to, że bakterie Clostridium difficile upodobały sobie konkretnego nosiciela. Wtedy, aby powrócić do pełni zdrowia potrzebny będzie cykl leczenia. Ma to również duże znaczenie dla społeczeństwa, gdyż choroba dość łatwo się przenosi i rozprzestrzenia. Warto zatem zadbać o zdrowie swoje i pośrednio innych ludzi.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Zdrowe Mikołajki. Pomysły na prezent

    6 grudnia – ten dzień oznacza przede wszystkim prezenty, które wszyscy uwielbiają. Jedni lubią dawać, inny dostawać, ale najważniejsza jest w tym dniu radość obu stron. W końcu serotonina, która wydziela się w chwilach szczęścia, jest również wspaniałym prezentem. Postanowiliśmy z tej okazji zrobić przegląd asortymentu aptecznego. Co wybrać, żeby połączyć zdrowie z radością dawania i dostawania prezentów?

  • Świąteczne przejedzenie. Jak radzić sobie ze wzdęciami?

    W Święta Bożego Narodzenia jemy dużo – to fakt. Faktem jest też to, że przejedzeniu towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból brzucha, uczucie pełności w jamie brzusznej, gazy. Czym tak naprawdę są wzdęcia i jak radzić sobie z przejedzeniem?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Dlaczego warto biegać? Korzyści wynikające z treningów biegowych

    Do zalet biegania, poprawiających nasze zdrowie i możliwości fizyczne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów krwi, obniżenia odkładającego się w naczyniach cholesterolu, uregulowania glikemii i uwrażliwienia tkanek na insulinę. Zapobiega to rozwijaniu się chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, choroby serca i układu krążenia. Jeśli należysz do osób, które bardziej niż zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” cenią efektywność w pracy – tutaj również bieganie może okazać się czynnikiem wpływającym na Twoje lepsze wyniki. Dlaczego warto uwzględnić biegową terapię antystresową w naszym planie dnia?

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.