Czym są naturalne kosmetyki do twarzy i włosów?
Anna Rutkowska

Czym są naturalne kosmetyki do twarzy i włosów?

Z pewnością mamy ostatnio do czynienia z prawdziwym boomem na naturalne kosmetyki do twarzy czy włosów — zarówno przygotowywanych samodzielnie, jak i tych dostępnych w drogeriach i aptekach. Ale co tak naprawdę znaczy „naturalne”?

Nie chcąc się narażać na kontakt ze składnikami produktów kosmetycznych, o których szkodliwości wiele się mówi, coraz więcej osób przygotowuje naturalne kosmetyki do twarzy i ciała we własnym domu.

Naturalnie, czyli prosto

Wśród niepożądanych dodatków, których powinniśmy unikać, a które powszechnie stosuje się w większości zwykłych produktów z drogerii, są parabeny bądź SLS (Sodium Lauryl Sulfate). Choć wciąż brakuje dowodów na ich toksyczne działanie, wiadomo, że wysuszają skórę, mogą być przyczyną podrażnień, rumieni i reakcji alergicznych.

Przyczyną alergii bywa także lanolina. Natomiast parafina, mimo iż zabezpiecza skórę przed wysuszaniem, może jednocześnie zatykać pory i utrudniać skórze wymianę tlenową.

Ze względu na przytoczone kontrowersje naturalne kosmetyki do twarzy, ciała i włosów stają się tak popularne. We własnej kuchni czy łazience w prosty sposób sporządzimy m.in. maseczki na bazie produktów spożywczych (np. z sody, jogurtu), owoców (tu można by wymienić większość dostępnych na naszym rynku bomb witaminowych), a nawet przypraw, takich jak kurkuma (dzięki zawartej w składzie kurkuminie ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne) bądź cynamon (składnik antybakteryjny, przeciwgrzybiczy oraz przeciwzapalny).

Domowym sposobem da się przygotować nie tylko kremy czy maski, ale również naturalne kosmetyki do włosów: szampony, odżywki i płukanki. Najpopularniejsze składniki prostych, własnoręcznie robionych szamponów to: żółtka jajek, dzięki m.in. zawartości siarki mają działanie przeciwłupieżowe (a przez m.in. lecytynę — właściwości nawilżające); soda, która czyści wszystko; ocet jabłkowy normalizujący pH i zamykający łuski włosa; napar ze skrzypu polnego bogaty w cenny krzem i wspaniale poprawiający wygląd włosów.

Naturalnie, czyli samodzielnie

Najprostsze, naturalne kosmetyki do włosów czy twarzy zazwyczaj są „produktami” jednorazowego użytku – przygotowuje się je bezpośrednio przed zastosowaniem i raczej nie nadają się do przechowywania. Przyznajmy jednak – niewiele z nas ma tyle czasu, by codziennie bawić się w miksowanie owoców lub mieszanie sypkich produktów z wodą. O wiele wygodniej jest mieć w łazience, a więc pod ręką, gotowy krem, balsam bądź szampon, który po prostu użyjemy – nawet wtedy, gdy na wizytę w łazience poświęcamy tylko 10 minut.

Świetnym rozwiązaniem jest przygotowywanie kosmetyków długoterminowych, co pozwoli przechowywać je przez wiele tygodni na łazienkowej półce lub w lodówce. Takie artykuły sporządzimy na bazie składników, które znajdziemy nie tylko w kuchni, ale przede wszystkim w coraz popularniejszych sklepach internetowych zajmujących się sprzedażą półproduktów. Oferują również sprzęt do domowego laboratorium, dzięki któremu naturalne kosmetyki do włosów, ciała czy twarzy mają wygląd i konsystencję tych ze sklepu, a przy tym nie tracą właściwości po kilku godzinach.

Na rynku dostępne są m.in. bazy do kremów czy mydeł, ekstrakty z owoców, woski kosmetyczne, naturalne barwniki, eksfolianty (preparaty do złuszczania skóry) i peelingi. Łatwo kupimy składniki aktywne, które do niedawna mogliśmy znaleźć jedynie w dość kosztownych kosmetykach z drogerii – przede wszystkim kwas hialuronowy, koenzym Q10 oraz wyciągi roślinne.

Jeśli nie możemy zbyt często zajmować się domową produkcją, nasze naturalne kosmetyki do twarzy czy ciała musimy zabezpieczyć konserwantami, by móc je przechowywać nawet przez kilka miesięcy. Chodzi tu przede wszystkim o te sporządzone na bazie wody, gdyż w wodnym środowisku znacznie prościej namnażają się drobnoustroje. Jednak dodanie konserwantów nie musi odbywać się kosztem dbałości o zdrowie – zwykle konserwanty są w pełni naturalne.

Naturalnie również w drogerii czy aptece

Domowe laboratorium to kusząca perspektywa, a jednak nie stanowi rozwiązania dla każdej z nas. Przygotowanie własnych produktów nie jest proste — aby stworzyć coś, co naprawdę działa, jest trwałe i dobrej jakości, potrzebujemy solidnej porcji wiedzy, której zdobycie wymaga sporej ilości czasu i pieniędzy, zwłaszcza jeśli nie tylko kupujemy półprodukty, ale i decydujemy się na udział w profesjonalnych kursach czy warsztatach.

Na szczęście drogerie i apteki już od dawna nie są miejscem, gdzie znajdziemy tylko to, co ekomaniacy uważają za „szkodliwą chemię”. Producenci prześcigają się w pomysłach, jak wykorzystać bogactwo składników roślinnych — przede wszystkim ziół, roślin oleistych oraz owoców. Wielu z nich, podążając za wymogami rynku, pamięta o rezygnacji z wyżej wspomnianych kontrowersyjnych dodatków i stosuje półprodukty ekologiczne. Jeśli więc nie masz czasu na stworzenie domowej fabryczki, lub brak ci konsekwencji, by regularnie stosować proste, domowe sposoby  — nie przejmuj się i sięgnij po gotowe, a zarazem naturalne kosmetyki. Przed zakupem koniecznie dokładnie przeczytaj listę składników!

  1. E. Kim, S. Kim, G. W. Nam, The alkaline pH-adapted skin barrier is disrupted severely by SLS-induced irritation, „Interneational journal of cosmetic science” [online]; ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19467032, [dostęp:] 17.09.2018.
  2. H. Löffler, R. Happle, Profile of irritant patch testing with detergents: sodium lauryl sulfate, sodium laureth sulfate and alkyl polyglucoside, „Contact dermatitis” [online]; ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12641575, [dostęp:] 17.09.2018.
  3. S. J. Hewlings, D. S. Kalman Curcumin, A Review of Its’ Effects on Human Health, „Foods” [online]; ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5664031/, [dostęp:] 17.09.2018.
  4. S. Ranganathan, T. Mukhopadhyay Dandruff, The most commercially exploited skin disease, „Indian Journal of Dermatology” [online]; ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2887514/, [dostęp:] 17.09.2018.
  5. A. N. Zaid, N. A. Jaradat, A. M. Eid, Ethnopharmacological survey of home remedies used for treatment of hair and scalp and their methods of preparation in the West Bank-Palestine, „BMC Complementary and Alternative Medicine” [online]; ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5499037/, [dostęp:] 17.09.2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

    W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

    Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

    Co wybrać – humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu, poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy, czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach, a może przede wszystkim w odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

  • Odżywki proteinowe do włosów – kiedy i jak je stosować? Co zawierają?

    Odżywki proteinowe mają za zadanie odżywić włosy, zregenerować je, sprawić, że staną się elastyczne, miękkie i lśniące. Brak wystarczającej ilości protein w pielęgnacji może prowadzić do osłabienia włosów – stają się one wówczas łamliwe, matowe i pozbawione blasku. Warto jednak pamiętać, że nadmiar protein może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i sprawić, że włosy będą sztywne i szorstkie.

  • Włosy niskoporowate – co to znaczy i jak o nie dbać?

    Dbanie o włosy w ostatnich latach przeszło istną rewolucję. Dawniej wszystko ograniczało się do mycia włosów i użycia „jakiejś odżywki”, najczęściej jednego z wiodących producentów kosmetyków. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Preparaty do pielęgnacji włosów są podzielone nie tylko na te do mycia i odżywiania. Stanowią ogromną grupę produktów, które możemy dobrać do potrzeb włosów, częstości wykorzystywania, ale przede wszystkim do ich typu – rodzaju porowatości. Czym są włosy niskoporowate i jak je odróżnić od średnio- i wysokoporów? Jak o nie dbać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij