
Czym są naturalne kosmetyki do twarzy i włosów?
Nie chcąc się narażać na kontakt ze składnikami produktów kosmetycznych, o których szkodliwości wiele się mówi, coraz więcej osób przygotowuje naturalne kosmetyki do twarzy i ciała we własnym domu.
Naturalnie, czyli prosto
Wśród niepożądanych dodatków, których powinniśmy unikać, a które powszechnie stosuje się w większości zwykłych produktów z drogerii, są parabeny bądź SLS (Sodium Lauryl Sulfate). Choć wciąż brakuje dowodów na ich toksyczne działanie, wiadomo, że wysuszają skórę, mogą być przyczyną podrażnień, rumieni i reakcji alergicznych.
Ze względu na przytoczone kontrowersje naturalne kosmetyki do twarzy, ciała i włosów stają się tak popularne. We własnej kuchni czy łazience w prosty sposób sporządzimy m.in. maseczki na bazie produktów spożywczych (np. z sody, jogurtu), owoców (tu można by wymienić większość dostępnych na naszym rynku bomb witaminowych), a nawet przypraw, takich jak kurkuma (dzięki zawartej w składzie kurkuminie ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne) bądź cynamon (składnik antybakteryjny, przeciwgrzybiczy oraz przeciwzapalny).
Domowym sposobem da się przygotować nie tylko kremy czy maski, ale również naturalne kosmetyki do włosów: szampony, odżywki i płukanki. Najpopularniejsze składniki prostych, własnoręcznie robionych szamponów to: żółtka jajek, dzięki m.in. zawartości siarki mają działanie przeciwłupieżowe (a przez m.in. lecytynę — właściwości nawilżające); soda, która czyści wszystko; ocet jabłkowy normalizujący pH i zamykający łuski włosa; napar ze skrzypu polnego bogaty w cenny krzem i wspaniale poprawiający wygląd włosów.
Naturalnie, czyli samodzielnie
Najprostsze, naturalne kosmetyki do włosów czy twarzy zazwyczaj są „produktami” jednorazowego użytku – przygotowuje się je bezpośrednio przed zastosowaniem i raczej nie nadają się do przechowywania. Przyznajmy jednak – niewiele z nas ma tyle czasu, by codziennie bawić się w miksowanie owoców lub mieszanie sypkich produktów z wodą. O wiele wygodniej jest mieć w łazience, a więc pod ręką, gotowy krem, balsam bądź szampon, który po prostu użyjemy – nawet wtedy, gdy na wizytę w łazience poświęcamy tylko 10 minut.
Świetnym rozwiązaniem jest przygotowywanie kosmetyków długoterminowych, co pozwoli przechowywać je przez wiele tygodni na łazienkowej półce lub w lodówce. Takie artykuły sporządzimy na bazie składników, które znajdziemy nie tylko w kuchni, ale przede wszystkim w coraz popularniejszych sklepach internetowych zajmujących się sprzedażą półproduktów. Oferują również sprzęt do domowego laboratorium, dzięki któremu naturalne kosmetyki do włosów, ciała czy twarzy mają wygląd i konsystencję tych ze sklepu, a przy tym nie tracą właściwości po kilku godzinach.
Jeśli nie możemy zbyt często zajmować się domową produkcją, nasze naturalne kosmetyki do twarzy czy ciała musimy zabezpieczyć konserwantami, by móc je przechowywać nawet przez kilka miesięcy. Chodzi tu przede wszystkim o te sporządzone na bazie wody, gdyż w wodnym środowisku znacznie prościej namnażają się drobnoustroje. Jednak dodanie konserwantów nie musi odbywać się kosztem dbałości o zdrowie – zwykle konserwanty są w pełni naturalne.
Naturalnie — również w drogerii czy aptece
Domowe laboratorium to kusząca perspektywa, a jednak nie stanowi rozwiązania dla każdej z nas. Przygotowanie własnych produktów nie jest proste — aby stworzyć coś, co naprawdę działa, jest trwałe i dobrej jakości, potrzebujemy solidnej porcji wiedzy, której zdobycie wymaga sporej ilości czasu i pieniędzy, zwłaszcza jeśli nie tylko kupujemy półprodukty, ale i decydujemy się na udział w profesjonalnych kursach czy warsztatach.
Na szczęście drogerie i apteki już od dawna nie są miejscem, gdzie znajdziemy tylko to, co ekomaniacy uważają za „szkodliwą chemię”. Producenci prześcigają się w pomysłach, jak wykorzystać bogactwo składników roślinnych — przede wszystkim ziół, roślin oleistych oraz owoców. Wielu z nich, podążając za wymogami rynku, pamięta o rezygnacji z wyżej wspomnianych kontrowersyjnych dodatków i stosuje półprodukty ekologiczne. Jeśli więc nie masz czasu na stworzenie domowej fabryczki, lub brak ci konsekwencji, by regularnie stosować proste, domowe sposoby — nie przejmuj się i sięgnij po gotowe, a zarazem naturalne kosmetyki. Przed zakupem koniecznie dokładnie przeczytaj listę składników!