Mydlnica lekarska – zastosowanie w kosmetyce i nie tylko
Urszula Krzesiak

Mydlnica lekarska – zastosowanie w kosmetyce i nie tylko

Mydlnica lekarska (Saponaria officinalis) jest gatunkiem rośliny wieloletniej, należącej do rodziny goździkowatych. Naturalny obszar występowania to Europa, Azja oraz Afryka Północna, ale rozpowszechniła się także i w innych rejonach świata. Nazwa wywodzi się z łacińskiego słowa sapo, czyli mydło. Szybko odkryto, że roztarte kłącze mydlnicy dobrze się pieni i zaczęto je wykorzystywać do mycia ciała, prania ubrań czy odtłuszczania wełny. Mydlnicę lekarską stosowano również jako lek ze względu na działanie wykrztuśne, żółciopędne, pobudzające czynności żołądka oraz trzustki.

Zastosowanie mydlnicy lekarskiej jest bardzo szerokie. Surowiec zielarski stanowi kłącze wraz z korzeniami, pozyskiwane przed bądź po kwitnieniu z roślin dwu lub trzyletnich. Wówczas zawierają one największe stężenie saponin, czyli związków chemicznych należących do glikozydów. Oprócz właściwości leczniczych Saponarię officinalis cechuje wysoka zdolność do obniżania napięcia powierzchniowego wody, co powoduje wytwarzanie się obfitej piany. Zjawisko to jest powszechnie wykorzystywane w przemyśle chemicznym – saponiny pochodzenia roślinnego używa się do produkcji różnego rodzaju detergentów, środków piorących czy gaśnic pianowych.

Zastosowanie mydlnicy lekarskiej w kosmetyce

Związki zawarte w kłączach tego gatunku wykorzystywane są przy produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych do włosów, do skóry wrażliwej, a także preparatów do higieny jamy ustnej. Można ją zatem spotkać w składzie szamponów, płynów do kąpieli, past do zębów czy maseczek do twarzy.

Mydlnica lekarska jest niezwykle skuteczna w leczeniu licznych chorób skóry, w tym łuszczycy. Odwar z rośliny stanowi doskonały środek pomocniczy przy łojotokowym zapaleniu skóry, wypadaniu włosów, łupieżu, trądziku, opryszczce i egzemach.

•    Szampony do włosów z mydlnicą lekarską

Dużą popularnością wśród kobiet cieszą się szampony stworzone na bazie mydlnicy lekarskiej. Dzięki obecności wyciągu z tej rośliny produkty w połączeniu z wodą mocno się pienią.

W pielęgnacji włosów mydlnica świetnie sprawdza się w artykułach już gotowych (zazwyczaj wzbogaconych wieloma dodatkowymi składnikami odżywczymi). Zalecana głównie osobom zmagającym się z wypadaniem włosów, łupieżem czy łojotokowym zapaleniem skóry.

Kosmetyki łatwo przygotować samodzielnie. Do własnoręcznego wykonania szamponu z mydlnicy lekarskiej potrzebujemy suszonego korzenia, dostępnego w aptece lub sklepie zielarskim. Korzeń zalewamy wrzątkiem i odstawiamy do wystygnięcia. Po przecedzeniu napar przelewa się do butelki, pamiętając, by wstrząsnąć nią przed użyciem. Szampon nakłada się na zmoczone włosy i dokładnie wmasowuje w skórę głowy, następnie spłukuje czystą wodą. Można go wzbogacić innymi roślinami, np. korzeniem łopianu czy liśćmi pokrzywy. Niektórzy dodają też kilka kropli olejku eterycznego.

  • Żele do mycia twarzy

Na rynku dostępne są liczne żele do mycia twarzy zawierające w składzie mydlnicę lekarską. Tego typu produkty dzięki zawartości roślinnego wyciągu wytwarzają łagodną pianę, lekko odblokowują i ściągają rozszerzone pory, oczyszczają skórę oraz zapobiegają zbyt szybkiemu przetłuszczaniu się. Polecane przede wszystkim osobom z cerą tłustą, wrażliwą i trądzikową. W składzie żeli, oprócz korzenia mydlnicy lekarskiej, znajdują się zwykle wyciągi z innych roślin, m.in. szałwii, melisy czy oczaru wirginijskiego.

  • Żele do mycia ciała

I tu podobnie, jak w przypadku pozostałych kosmetyków opartych na Saponarii officinalis,  możemy samodzielnie stworzyć preparat albo sięgnąć po gotowy specyfik.

Aby wykonać żel należy wymieszać wyciąg z korzenia mydlnicy lekarskiej, korzenia prawoślazu, ziela nostrzyka, kwiatostanu lipy (lub innego, dowolnie wybranego składnika roślinnego) i odstawić na kilkanaście minut. Po wystygnięciu zaleca się delikatnie przemywać twarz, ciało oraz dekolt wacikiem zanurzonym w wywarze. Dzięki obecności wyciągów z ziół powszechnie stosowanych w pielęgnacji cery suchej i wrażliwej działa oczyszczająco, osłaniająco, a także wygładzająco.

  • Żele do higieny intymnej

Mydlnicę, obok babki lancetowatej i kory dębu, często można znaleźć w składzie żeli do higieny intymnej. Wzmacniają one barierę ochronną naskórka, chronią przed rozwojem drobnoustrojów oraz pomagają utrzymać właściwe pH skóry. Kosmetyki dedykowane są osobom ze skórą wrażliwą i skłonnością do stanów zapalnych.

Ziołolecznictwo

Ziele mydlnicy lekarskiej zawiera sole mineralne, glikozydy, węglowodany oraz saponiny. Wykonane preparaty wykazują działanie żółciopędne, wykrztuśne i pobudzające funkcje żołądka. Pozytywnie wpływają na skórę zaatakowaną przez trądzik lub łuszczycę. Odwar z suszu ułatwia przyswajanie niektórych związków chemicznych, a także obniża poziom szkodliwego dla zdrowia cholesterolu.

Wszelkie zabiegi lecznicze z wykorzystaniem mydlnicy lekarskiej powinny być objęte kontrolą lekarza, ponieważ roślina wykazuje właściwości trujące.

W przypadku zastosowania wewnętrznego używa się ją w formie środka wykrztuśnego – przy ostrych i przewlekłych nieżytach dróg oddechowych, kaszlu, infekcji gardła, zapaleniu oskrzeli, zapaleniu tchawicy oraz astmie. Mydlnica pobudza odruch kaszlu, zwiększając produkcję śluzu w przewodach oddechowych. Działa również jako środek przeczyszczający oraz pomocniczo w leczeniu chorób reumatycznych.

Polecane dla Ciebie

Mydlnica lekarska jako roślina ozdobna

Głównym elementem dekoracyjnym mydlnicy lekarskiej są kwiaty, ładnie ozdabiające roślinę. Często i chętnie uprawiana w ogrodach. Warto o niej pamiętać zakładając ziołowy zakątek lub tworząc pojedyncze rabaty. Roślina nie jest wymagająca, dobrze wzrasta w każdych warunkach klimatycznych, najkorzystniej jednak w miejscach silnie nasłonecznionych. Jako surowiec zielarski wykorzystuje się głównie kłącza, rzadziej łodygi, liście i kwiaty. Wszystkie części rośliny zbierane są jesienią. Należy pamiętać, iż najlepsze efekty daje suszenie ich na słońcu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wymodeluj swoje ciało przed sylwestrem!

    Sylwester to czas, gdy żegnamy się ze Starym Rokiem, a witamy z Nowym. Wszyscy pragną, aby Nowy Rok przyniósł same sukcesy w każdej dziedzinie życia. Kobiety chcą się wtedy czuć wyjątkowe i piękne, dlatego przygotowują się do zabawy sylwestrowej w szczególny sposób.

  • Przygotuj się na Sylwestra! 5 zasad, o których trzeba pamiętać

    Nadchodzi nowy rok! Przed nami szampańska zabawa do białego rana i… syndrom dnia następnego? Niekoniecznie! Co zrobić, aby sylwestrowa zabawa nie zakończyła się wcześniej niż byśmy tego chcieli? Oto 5 zasad, o których trzeba pamiętać.

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Makijaż sylwestrowy – co warto mieć pod ręką?

    Wraz z nieuchronnym zbliżaniem się do końca roku kalendarzowego na pierwszy plan wychodzą wszelkiego rodzaju tematy związane z Sylwestrem, w tym m.in. ubiór, fryzura czy właśnie makijaż. Na co postawić przy sylwestrowym make-upie? Brokat, cyrkonie czy smokey eye? Poniżej kilka przydatnych rad, jak się najlepiej przygotować do nadchodzącej gorączki sylwestrowej nocy. 

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij