Kurkuma dorównuje prozacowi w leczeniu depresji
Katarzyna Szulik

Kurkuma dorównuje prozacowi w leczeniu depresji

Badanie opublikowane na łamach pisma „Phytotherapy Research” sugeruje, że zawarta w popularnej przyprawie kurkumina wykazuje porównywalną skuteczność w leczeniu depresji do fluoksetyny czyli substancją aktywną zawartą w prozacu – popularnym leku przeciwdepresyjnym.

Wnioski te wyciągnięto na podstawie badania, w którym udział wzięli pacjenci ze zdiagnozowaną ciężką formą depresji. Podzieleni na cztery grupy, przez sześć tygodni przyjmowali 20 miligramów fluoksetyny, 1000 miligramów kurkuminy, dawki obu substancji lub placebo. Następnie ich stan został poddany ocenie w 17-stopniowej Skali Depresji Hamiltona, czyli najczęściej stosowanym teście na depresję w psychiatrii ogólnej.

Kurkumina jak prozac

Jak się okazało, przyjmowanie kurkuminy wzmacniało efekty fluoksetyny w grupie, która przyjmowała obie substancje, natomiast w grupach przyjmujących wyłącznie składnik prozacu lub kurkumy efekty terapii były porównywalne. Kurkumina ma jednak przewagę nad fluoksetyną wynikająca z braku skutków ubocznych jej stosowania. Przyjmowanie prozacu może wiązać się z takimi konsekwencjami, jak zawroty głowy, nudności, drgawki, osłabienie, wahania ciśnienia krwi, przyrost wagi czy myśli samobójcze.

Dopraw zdrowie kurkumą

Działanie antydepresyjne to tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości kurkuminy, która odpowiada za intensywnie żółty kolor popularnej przyprawy w formie korzenia. Już wcześniej dowiedziono jej potencjał przeciwlękowy i przeciwdepresyjny, ponieważ wspomaga aktywność serotoniny i dopaminy, nazywanych hormonami szczęścia. Ponadto znane są przeciwbólowe i przeciwzapalne właściwości kurkuminy, jej działanie przeciwnowotworowe oraz profilaktyczne w kierunku chorób mózgu.

Powiązane produkty

Platynowe rozwiązanie

Wszystkie te działania zależą jednak od poziomu przyswajalności kurkuminy, który jest stosunkowo niski. Właśnie dlatego przy suplementacji tego składnika zaleca się preparaty wzbogacone o ekstrakt z owoców czarnego pieprzu, który ją zwiększa. Tworzenie preparatów na bazie kurkuminy utrudnia również fakt, że nie rozpuszcza się w wodzie, co w dużej mierze uniemożliwia wykorzystanie jej w formie terapeutycznej. Z tą trudnością postanowili się zmierzyć naukowcy z Illinois College of Engineering, którzy opracowali nowatorski sposób dostarczania kurkuminy bezpośrednio do guza nowotworowego. Mowa o połączeniu jej z molekułami platyny, która wiąże kurkuminę pozwalając dostarczyć ją do guza, gdzie po zetknięciu z zainfekowaną tkanką kurkumina uwalnia się do jego wnętrza.

Dodatkowo połączenie platyny z kurkuminą w terapii przeciwnowotworowej daje znacznie lepsze efekty od stosowania tych substancji samodzielnie w terapiach tego rodzaju.

Co za dużo, to niezdrowo

Kurkumina ma wiele pozytywnych właściwości, ale przy suplementacji należy pamiętać o zachowaniu racjonalności, ponieważ przedawkowanie może nieść za sobą poważne konsekwencje. Badanie opublikowane na łamach pisma „BMJ Reports” sugeruje, że przedawkowanie tego składnika grozi zapaleniem wątroby. Wspomniana analiza przypadku dotyczy zapalenia wątroby wywołanego przez lek zawierający wyciąg z kurkumy u pacjentów przyjmujących go na własną rękę. Opisany w czasopiśmie przypadek właśnie takiej infekcji dotyczył 71-letniej kobiety, która zażywała suplementy z kurkumą, w wyniku czego zachorowała na rzadka odmianę zapalenia wątroby. Celem tej kuracji była profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym udaru. Pacjentka znajdowała się pod opieką lekarzy z Uniwersytetu w Arizonie, którzy odnotowali, że w oficjalnych dokumentach dotyczących jej zdrowia nie znajdowały się żadne zalecenia dotyczące suplementów z kurkumą, co oznacza, że pacjentka przyjmowała je bez konsultacji. Problemy z wątrobą u kobiety rozpoczęły się w kilka miesięcy od rozpoczęcia regularnego zażywania suplementów. Wytypowanie przyczyny pogorszenia stanu jej zdrowia było trudne, ponieważ pacjentka przyjmowała 20 różnych leków na raz. Przed zwróceniem się do lekarzy, zasięgnęła informacji samodzielnie i doszła do wniosku, że przyczyną jej dolegliwości może być preparat z kurkumą. Gdy przestała go zażywać, problemy z wątrobą zniknęły, co potwierdziły późniejsze badania. Nie ma jasności co do tego, jaka reakcja biochemiczna doprowadziła do takiego stanu rzeczy, ale można założyć, że zarówno wprowadzenie do organizmu, jak i eliminacja ziołowego preparatu wiązały się ze zmianą stanu zdrowia pacjentki.

  1. Sanmukhani J1, Satodia V, Trivedi J, Patel T, Tiwari D, Panchal B, Goel A, Tripathi CB, Efficacy and safety of curcumin in major depressive disorder: a randomized controlled trial, „Phytotherapy Research”, 2014 Apr;28(4):579-85. doi: 10.1002/ptr.5025. Epub 2013 Jul 6.
  2. S. Datta, S. K. Misra, M. Lal Saha, Orthogonal self-assembly of an organoplatinum(II) metallacycle and cucurbit uril that delivers curcumin to cancer cells, „Proceedings of the National Academy of Sciences”, 7 sierpnia, 2018 115 (32) 8087-8092.
  3. Lukefahr AL, McEvoy S, Alfafara C, et al, Drug-induced autoimmune hepatitis associated with turmeric dietary supplement use, „Case Reports”, 2018;2018:bcr-2018-224611.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij