Ekologiczne zabawki dla dzieci – dlaczego warto?
Jeszcze nigdy tak głośno i tak często nie mówiło się o potrzebie zadbania o nasze środowisko, jak teraz. Troszczyć się o nie możemy na każdej płaszczyźnie naszego życia, również podczas zabawy z dzieckiem. Jak? Stawiając na ekologiczne zabawki.
Uwaga, niebezpieczeństwo!
Zabawki powinny bawić i cieszyć, ale równocześnie pomagać dziecku we właściwym, zrównoważonym rozwoju, wspomagać jego wyobraźnię, uczyć myślenia. Tymczasem większość dostępnych na rynku zabawek zdaje się służyć tylko tej pierwszej funkcji. Zapewniają rozrywkę, najczęściej jednak dość ograniczoną, oczywistą i mało rozwijającą, przyciągają dziecko intensywnymi kolorami, hałaśliwymi dźwiękami, nadmiarem funkcji. Szkodzą jednak jeszcze na innej płaszczyźnie.
Długotrwały kontakt dziecka z takimi przedmiotami ma mnóstwo negatywnych zdrowotnych skutków: zaburza pracę układu nerwowego, hormonalnego, niekorzystnie wpływa na pamięć i rozwijające się dopiero zdolności intelektualnie.
Jak mądrze wybierać zabawki?
Redukcja liczby plastikowych zabawek nie rozwiąże problemu. Substancje szkodliwe znajdowane są również w tych stworzonych z innych materiałów, np. drewna. Jak więc mądrze i bezpiecznie wybierać zabawki dla dziecka?
- szukajmy na opakowaniu odpowiednich oznaczeń i atestów, które gwarantują bezpieczny skład (np. PZH, IMiDz, CE lub ASTM);
- wybierajmy zabawki z ekologicznymi, powszechnie uznawanymi certyfikatami. Najczęściej marki posiadające takie licencje produkują zabawki bezpieczne dla dzieci – choć nie każda będzie go posiadać, możemy założyć, że firma pilnuje materiałów, z jakich tworzy swoje produkty;
- unikajmy plastiku, stawiajmy na drewno, kauczuk, papier. Te substancje są zdrowsze dla dziecka, ale i dla środowiska – ulegają biodegradacji. Plastikowe zabawki zdecydowanie szybciej się psują i tracą swoje pierwotne przeznaczenie, podczas gdy zabawki z ekologicznych, naturalnych materiałów mogą służyć nawet paru pokoleniom. Są też dużo przyjemniejsze w dotyku, a zmysł ten jest jednym z najważniejszych w pierwszym etapie rozwoju dziecka;
- pamiętajmy równocześnie, że nie każda drewniana zabawka jest bezpieczna dla dziecka – szkodliwe mogą być np. farby czy lakiery użyte do jej pomalowania, wykończenia czy opakowania, dlatego sprawdzajmy, czy nietoksyczne substancje zostały wykorzystane na każdym etapie tworzenia zabawki;
- wymieniajmy się zabawkami z innymi rodzicami. W używanych zabawkach stężenie toksycznych substancji jest bliskie zeru;
- twórzmy zabawki sami z rzeczy dostępnych w domu.
Domowe zasoby
Niejeden rodzic potwierdzi tę niezwykłą regułę. Mało która kupiona w sklepie zabawka potrafi tak doskonale i na długo zająć dziecko – szczególnie to młodsze – jak przedmioty dostępne w domu: garnki, korki od butelek, wstążki, pudełka. Mnóstwo rzeczy, które mamy w domu, nadaje się do zabawy i eksploracji. Ograniczać nas mogą tylko wyobraźnia i bezpieczeństwo dziecka. Na bazie takich przedmiotów jesteśmy w stanie stworzyć wspólnie z dzieckiem niesamowite wielofunkcyjne zabawki, dla których te zakupione w sklepie nie będą żadną konkurencją. Ekologiczne zabawki to bowiem nie tylko zabawki stworzone z certyfikowanych bezpiecznych materiałów, ale również takie, które wspierają ekologiczny styl życia i przyczyniają się do minimalizacji odpadów w domu każdego z nas. Korzyści takiej domowej recyklingowej twórczości jest całe mnóstwo.
W domu znajdziemy surowce, którymi bawić się mogą już nawet niemowlęta. Kupioną w sklepie grzechotkę zastąpi plastikowa buteleczka wypełniona np. kaszą lub grochem. Woda, mąka i barwnik spożywczy to z kolei prosty przepis na domowe farby – ekologiczne, ale i jadalne! Z mąki ziemniaczanej i wody zrobimy klej. Domowymi i ekologicznymi sposobami możemy uzyskać tak naprawdę każdy surowiec, który posłuży dzieciom do bezpiecznej, zdrowej zabawy pozbawionej chemicznych substancji – ciastolinę, plastelinę, piasek księżycowy itp.
Więcej niż zabawka
Ekologiczne recyklingowe zabawki to też genialny sposób na ćwiczenie wyobraźni – rodzica i przede wszystkim dziecka. Urządzenia, którymi współcześnie otaczamy się na co dzień, wyobraźnię często ograniczają i wyręczają – a jej stały rozwój jest szczególnie istotny dla dziecka. To właśnie ona wspiera kreatywność i twórcze myślenie. Przewagą recyklingowych zabawek jest ich prostota – wspomagają pomysłowość, wymagają aktywności i zaangażowania, dają nieskończone możliwości użytkowania, ogromne pole do popisu dla wyobraźni dziecka. Dziecko bawi się nimi „na własnych zasadach” i według własnego pomysłu. Samo nadaje im role, głos, funkcje.
Ekologiczne zabawki są tanie. Zainwestować w nie musimy jedynie swój czas i przedmioty dostępne w domu. Służyć mogą równie długo co zabawki kupione w sklepie, a nawet, jeśli zostaną uszkodzone, szybko można je na nowo – praktycznie bezkosztowo – stworzyć. Warto podkreślić, że ekologiczne zabawki nie wymagają na przykład baterii, są więc dużo tańsze w eksploatacji od tych plastikowych.
Kolejna zaleta takich ekozabawek? Zachęcają do wspólnego spędzania czasu i wspólnego działania. W ich przypadku przyjemnością będzie nie tylko sama zabawa, ale też etap ich przygotowania. Rodzice mogą odpowiadać za stronę praktyczną przedsięwzięcia, a dzieci za tę teoretyczną, twórczą. Efekt może być rzeczą drugorzędną, najistotniejsza będzie współpraca, nauka podziału obowiązków, wymiana pomysłów i po prostu dobra zabawa.