NHN, czyli naturalna higiena niemowląt
Anna Posmykiewicz

NHN, czyli naturalna higiena niemowląt

Naturalna higiena niemowląt (Natural Infant Hygiene) jest kontrowersyjną metodą wychowania dzieci bez konieczności używania pieluszek. Według tej metody nawet noworodki i niemowlęta nie potrzebują pieluch, bowiem od pierwszych dni życia są uczone przez swoich rodziców załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych na nocnik. Według rodziców, którzy stosują tę metodę wychowawczą, zakładanie dziecku pieluch oznacza brak szacunku w stosunku do maluszka, bowiem po założeniu pieluchy pozwala się dziecku leżeć we własnych odchodach. Metoda ta jest obecnie stosowana przez coraz większą liczbę rodziców na świecie, którzy twierdzą, że znakomicie się ona sprawdza i że ma ona wiele zalet.

Na czym polega metoda naturalnej higieny niemowląt?

Metoda naturalnej higieny niemowląt polega na tym, że maluszek już od pierwszych dni życia jest uczony wysadzania na nocnik. Od razu po wyjściu ze szpitala rodzice trzymają dziecko nad nocnikiem po to, aby z biegiem czasu nauczyło się robić do niego siusiu i kupkę. Według rodziców, którzy stosują tę metodę, jest to wykonalne i z biegiem czasu dziecko uczy się bardzo wcześnie załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne do nocnika, co powoduje, że nie ma konieczności używania pieluch. Najlepiej jednak zacząć stosować metodę naturalnej higieny niemowląt nie od razu po urodzeniu się dziecka, a w okolicy 4-5 miesiąca życia maluszka – wtedy bowiem rodzice już chociaż częściowo potrafią rozpoznawać sygnały, jakie wysyła im maluch w ciągu całego dnia.

Należy pamiętać, że w bezpieluszkowym wychowaniu dzieci nie chodzi o to, aby w ogóle nie używać pieluch, ale o to, aby bardzo szybko się ich pozbyć, zaś i tak pieluchy mogą być używane w tzw. sytuacjach awaryjnych (jak wyjścia na spacer czy do lekarza), aby nie doszło do żadnej wpadki.

Oduczenie dziecka od używania pieluchy wymaga od rodziców bardzo dużo cierpliwości, jak również nauczenia się przez rodziców rozpoznawania wszelkiego rodzaju grymasów i zachowań swojego maluszka, które świadczą o tym, że zbliża się kupka lub siusiu. Kiedy rodzice nauczą się rozpoznawać te sygnały, wtedy mogą szybko reagować i wysadzać dziecko na nocnik. Nauczenie się tych sygnałów również jest bardzo ciężką i wyczerpująca dla rodziców pracą; wymaga wielu godzin bardzo wnikliwej i dokładnej obserwacji dziecka.

Zalety NHN

Rodzice, którzy stosują metodę naturalnej higieny niemowląt bardzo ją sobie chwalą i wskazują na wiele jej zalet. Pierwszą, tak naprawdę najważniejszą zaletą metody naturalnej higieny niemowląt jest fakt, że rodzice dzięki dokładnemu obserwowaniu zachowań swojego dziecka umieją od razu stwierdzić, że maluszka coś boli, że potrzebuje on ciepła, bliskości i przytulenia czy też ma ochotę samodzielnie poleżeć w łóżeczku. Można więc powiedzieć, że taka dokładna i wnikliwa obserwacja własnego dziecka pozwala zbudować rodzicom niepowtarzalną więź emocjonalną z maluszkiem już od momentu jego narodzin.

Kolejną zaletą metody naturalnej higieny niemowląt jest to, że rodzice od razu reagują na wszystkie komunikaty, które wysyła im dziecko. Dzięki temu maluszek szybciej i lepiej się rozwija; wie również, że jego potrzeby są w pełni przez rodziców rozumiane i akceptowane.

Poza tym metoda naturalniej higieny niemowląt zapewnia rodzicom dużą wygodę. Choć na początku jest ciężko i brak pieluszki utrudnia wszystkim życie, to jednak w przyszłości stosowanie tej metody zwraca się rodzicom i dziecku z nawiązką. Kiedy bowiem maluch nauczy się już szybko korzystać z nocnika, nie ma konieczności zakładania pieluszek na podróż, a każdy rodzic wie, jakim problemem jest zmiana brudnej pieluszki w samochodzie czy pociągu. Liczba stosowanych pieluszek jest naprawdę niewielka, co jest również istotne, jeśli chodzi o względy ekonomiczne – każdy wie, że pieluszki są bardzo drogie; jeśli więc można ich kupować zdecydowanie mniej – warto to wykorzystać, a za zaoszczędzone pieniądze dokonać innych zakupów.

Powiązane produkty

NHN nie dla każdego

Metoda naturalnej higieny niemowląt ma wiele zalet, jednak nadal budzi wiele kontrowersji. Prawda jest taka, że nauczenie maluszka korzystania z nocnika bywa bardzo trudne, wymaga dużo cierpliwości ze strony rodziców. Poza tym, kiedy dziecko jest naprawdę małe, może to stanowić dla niego dość duży dyskomfort, jeśli rodzice przez cały czas będą trzymać je nad nocnikiem w oczekiwaniu, czy uda się zrobić kupkę lub siusiu. Z tego powodu dziecko może być nadmiernie płaczliwe i rozdrażnione.

Według mojej opinii stosowanie metody naturalnej higieny niemowląt można pozostawić jedynie tym rodzicom, którzy mają naprawdę bardzo dużo czasu i cierpliwości. Jeśli rodzice nie pracują, spędzają z dzieckiem całe dnie i noce, to może będą w stanie w bardzo wczesnym wieku dziecka osiągnąć zamierzony efekt i „odpieluchują” maluszka wcześnie. Jeśli jednak rodzice pracują czy mają starsze dzieci, metoda ta raczej się nie sprawdzi. Zabraknie bowiem czasu i cierpliwości, aby tak naprawdę nie robić nic innego, tylko cały czas obserwować dziecko i wielokrotnie próbować je nadstawiać nad nocniczkiem. Myślę, że mimo wszystko lepiej dać maluchowi więcej czasu na naukę odpieluchowywania i poczekać do wieku, kiedy maluszek sam będzie gotowy na pozbycie się pieluszki.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl