5 sposobów na skuteczną walkę z otyłością
Krzysztof Słomiak

5 sposobów na skuteczną walkę z otyłością

Z otyłością mamy do czynienia, gdy tkanka tłuszczowa przekracza 20% masy ciała u mężczyzn lub 25% masy ciała u kobiet. Do głównych przyczyn jej powstawania można zaliczyć nieodpowiednią dietę oraz brak ruchu. Niestety otyłość niesie ze sobą wiele poważnych zagrożeń dla zdrowia i życia (choroby układu krążenia, cukrzyca typu II, choroby zwyrodnieniowe stawów), warto więc wprowadzić do swojego życia kilka zasad – w trosce o własne zdrowie i sprawność.

Zbilansowana dieta

Zdecydowana większość otyłych osób przyjmuje posiłki w nieodpowiednich porcjach i o nieregularnych porach. Kolejną kwestią jest rodzaj spożywanych pokarmów: fast food, słodycze oraz gazowane słodzone napoje spożywane codziennie – są pierwszym krokiem do zwiększenia masy ciała.

Podstawowe zasady zbilansowanej diety stawiają na regularność: 4-5 posiłków co około 3 godziny, odpowiednia wielkość porcji. Kiedy rzadziej przyjmujemy duże posiłki, nasz organizm broni się przed niedoborem pokarmu odkładając tkankę tłuszczową.

Ważne jest zaopatrzenie swojej lodówki w dużą ilość warzyw, owoców, ryb czy lekkiego nabiału. Pomocne będą także zdrowe zamienniki żywności: śmietanę zamień na jogurt naturalny, biały cukier na erytrytol (0 kcal!) lub ksylitol, słone przekąski na orzechy i suszone owoce, a jasne pieczywo i makarony na ich pełnoziarniste odpowiedniki.

Ćwiczenia fizyczne

Każdy dietetyk czy trener potwierdzi tezę, że w zrzucaniu kilogramów niezbędne jest połączenie odpowiedniej diety z aktywnością fizyczną. Długofalowych korzyści nie przyniosą ani same ćwiczenia, ani wyłącznie dieta. Przygodę z aktywnością fizyczną można zacząć w domu, w parku czy na siłowni. Warto poświecić minimum godzinę 3 razy w tygodniu na gimnastykę – zalicza się do niej również spacer do pracy zamiast dojazdu samochodem lub autobusem, wybranie schodów zamiast windy przy wchodzeniu na 4. piętro czy wycieczki rowerowej w miejsce wspólnej pizzy ze znajomymi.

Polecane dla Ciebie

Stopniowe zrzucanie wagi

Aby cały proces odchudzania był zdrowy i przyniósł trwały efekt, należy kaloryczność posiłków zmniejszać stopniowo. Racjonalne chudnięcie to utrata nie więcej niż 1 kilograma na tydzień. Głodzenie się i stosowanie diety, podczas której ciągle chodzimy nienajedzeni i spięci na pewno nie przyniesie oczekiwanych wyników, a zapewne również będziemy musieli się zmierzyć z efektem „jojo”.

Sprawdź, czy otyłość nie wynika z choroby

Otyłość często jest wynikiem poważnych problemów ze zdrowiem. Jeśli dodatkowym kilogramom towarzyszą inne niepokojące objawy bądź – mimo stosowania zdrowych zasad żywieniowych – waga ani drgnie, warto udać się do lekarza i wykonać badanie krwi, aby wykluczyć choroby mogące wpływać na gospodarkę węglowodanową czy hormonalną. Do takich chorób należą niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników, niedobór hormonu wzrostu czy uszkodzenie podwzgórza. Istnieje również wiele zespołów chorobowych na tle genetycznym, które sprzyjają gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. Również leki przyjmowane podczas terapii depresji, padaczki czy zaburzeń neuroleptycznych mogą prowadzić do zwiększania masy ciała.

Pomocne leki i suplementy

Jeżeli nie cierpisz na inne poważne zaburzenia zdrowia, możesz sięgnąć po leki czy suplementy diety, których wybór na rynku jest obecnie bardzo duży, a ich pozytywny wpływ w procesie chudnięcia coraz bardziej doceniany. Wspomagać odchudzanie będą preparaty np. z zieloną herbatą, młodym jęczmieniem, morwą białą, błonnikiem, chromem czy spiruliną. Jeśli jednak Twoja otyłość coraz bardziej przeszkadza Ci w codziennym funkcjonowaniu, możesz sięgnąć po bardziej stanowcze środki, jak leczenie farmakologiczne (np. tetrahydrolipostatyną dostępną na receptę po konsultacji z lekarzem), czy chirurgiczne – polegające na zmniejszeniu żołądka.

Najgorszym pomysłem jest kupowanie suplementów diety z niezaufanych źródeł, takich jak bazary czy wątpliwej jakości strony internetowe. Takie produkty mogą nam poważnie zaszkodzić. Notowano nawet przypadki zgonów po przyjęciu takich preparatów z nieoficjalnego łańcucha dostaw.

Stosowanie powyższych zasad przyniesie oczekiwane korzyści, jednak należy pamiętać, że potrzeba na to czasu, a dbanie o swoją masę ciała to dbanie także o zdrowie i samopoczucie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • ABC biegania. Od czego zacząć przygodę z bieganiem?

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Od czego zacząć, aby nie zrobić sobie krzywdy?

  • 5 patentów na lekkostrawną Wielkanoc

    Za chwilę zasiądziemy do wielkanocnego, obfitego stołu. Tylko podczas jednego dnia możemy dostarczyć do organizmu średnio około 4000 kalorii. Poprzez zachowanie odrobiny rozsądku i przygotowanie mniej kalorycznych potraw, uchronimy się przed zbędnymi kilogramami i niestrawnością.

  • Chrzan i ćwikła – wielkanocne trawienie pod kontrolą

    Chrzan i ćwikła to niemalże symbol Świąt Wielkanocnych. Nie może ich zabraknąć na naszych stołach – nie tylko ze względu na tradycję. Doskonale wpływają też na trawienie.

  • Dlaczego warto biegać? Korzyści wynikające z treningów biegowych

    Do zalet biegania, poprawiających nasze zdrowie i możliwości fizyczne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów krwi, obniżenia odkładającego się w naczyniach cholesterolu, uregulowania glikemii i uwrażliwienia tkanek na insulinę. Zapobiega to rozwijaniu się chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, choroby serca i układu krążenia. Jeśli należysz do osób, które bardziej niż zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” cenią efektywność w pracy – tutaj również bieganie może okazać się czynnikiem wpływającym na Twoje lepsze wyniki. Dlaczego warto uwzględnić biegową terapię antystresową w naszym planie dnia?

  • Nunchi – na czym polega koreański przepis na relacje międzyludzkie?

    Czym jest tajemnicze nunchi – element koreańskiej kultury, który ma zapewnić zdrowe relacje międzyludzkie, a co za tym idzie również dobrostan psychiczny. Czy taka strategia ma szansę sprawdzić się także w Polsce?  

  • Jak się przygotować do maratonu?

    Przygotowania do maratonu należy rozpocząć jak najwcześniej. Specjaliści zalecają, aby stopniowo zwiększać dystans treningów biegowych. Poprawę wydolności organizmu można uzyskać również poprzez inne formy aktywności – pływanie czy jazdę na rowerze. W czasie treningów ważna jest także regeneracja i wykonywanie przerw w cyklach ćwiczeń. Dostępnych jest szereg zabiegów sprzyjających regeneracji powysiłkowej, np. pole magnetyczne i masaż pneumatyczny.

  • Masaż sportowy – rodzaje, technika, efekty

    Masaż sportowy wykonywany jest przez fizjoterapeutę, który dostosowuje techniki masażu do danej dyscypliny i rodzaju ewentualnej kontuzji. Masaż sportowy nóg, grzbietu i pleców może także poprawić ciśnienie krwi, tętno oraz zwiększać krążenie i przepływ limfy. Ko Z tego typu zabiegów powinny korzystać nie tylko osoby ćwiczące na co dzień, ale także pacjenci skarżący się na ogólne przemęczenie i stres.

  • Na czym najlepiej smażyć? Olej, oliwa, masło czy smalec?

    Smażenie to najczęściej wybierana i najbardziej znana metoda obróbki termicznej pożywienia. Na przestrzeni lat powstało wiele mitów i kontrowersji w tym temacie, szczególnie jeśli chodzi o to, na czym najlepiej smażyć. Olej, oliwa, masło, smalec, a może najlepiej beztłuszczowo? Dlaczego nie każdy olej nadaje się do smażenia? W tekście poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij