Zioła na balkonie – domowy ogródek krok po kroku
Anna Rokicka-Żuk

Zioła na balkonie – domowy ogródek krok po kroku

Nawet niewielki balkon lub parapet możemy wykorzystać do uprawy leczniczych roślin. Wiele z nich nie tylko dobrze smakuje, ale też pomaga dbać o zdrowie i urodę. Aby uprawiać zioła na balkonie, potrzeba tylko prostej wiedzy o tym, jak je sadzić, gdzie stawiać i w jaki sposób pielęgnować.

Jakie zioła najlepiej uprawiać na balkonie?

Kupując sadzonki lub nasiona, warto wybierać te gatunki ziół leczniczych, które sprawdzą się jako świeże przyprawy do dań i składniki domowych biokosmetyków, np. toników czy maseczek. Wiele z nich pomoże też przy różnych problemach i dolegliwościach zdrowotnych.

Warto wybierać zwłaszcza te, które nie są zbyt wymagające i łatwo uzyskać z nich surowiec leczniczy w postaci liści. Oto nasze propozycje dla początkujących „balkonowych ogrodników”:
 
zioła na odchudzanie ‒ większość gatunków ziół działa korzystnie na metabolizm. Na przykład szałwia1 czy spokrewniony z nią rozmaryn2 zawierają związki fenolowe, które pomagają obniżać poziom glukozy we krwi, co ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej. Z kolei melisa i werbena pomagają utrzymać dobry nastrój i łagodzić stres związany ze stosowaniem niskokalorycznej diety. Na balkonie warto posadzić również dekoracyjną roślinę o nazwie koleus, czyli pokrzywę indyjską. Herbatki i wyciągi z jej liści stosuje się w suplementach wspomagających odchudzanie. Roślina ta zawiera forskolinę, która wykazuje działanie przyspieszające spalanie tłuszczu. Aby poznać pełne spektrum jej działania, potrzeba jeszcze jednak dalszych badań.  Przyspieszone spalanie kalorii zapewnia również sok wyciśnięty z kłącza imbiru, które łatwo rozrasta się po włożeniu do ziemi.

‒ zioła na trawienie i wątrobę ‒ olejki eteryczne ziół hamują rozwój szkodliwych bakterii i poprawiają komfort trawienia. Działanie żółciopędne, ochronne dla wątroby i rozluźniające w stosunku do mięśni gładkich jelit wykazano m.in. dla rozmarynu czy mięty. Ta druga jest szczególnie korzystna przy problemach gastrycznych: jej olejek eteryczny redukuje m.in. wzdęcia, biegunki czy bulgotanie w jelitach.

‒ zioła moczopędne ‒ za pomocą ziół można się pozbyć nadmiaru wody z organizmu. Efekt diuretyczny mają zwłaszcza rośliny z rodziny selerowatych, takie jak pietruszka, lubczyk, koperek, trybula czy cząber [nie: kolendra.] Ich olejki eteryczne zawierają m.in. ftalidy, związki o działaniu moczopędnym i przeciwzapalnym3.

Wydalanie nadmiaru wody z organizmu wspomaga ponadto ziele fiołka trójbarwnego (bratka) i oregano.

‒ zioła na nadciśnienie ‒ zbyt wysokie ciśnienie krwi często wiąże się z zatrzymywaniem w organizmie nadmiaru wody; tu też sprawdzą się rośliny selerowate. Zawarte w nich ftalidy działają nie tylko moczopędnie, ale także powodują rozszerzanie się naczyń krwionośnych, co pomaga usprawniać krążenie krwi i obniżać jej nadmierne ciśnienie4

‒ zioła na potencję ‒ taki wpływ na organizm mają olejki eteryczne zawarte w rozmarynie czy tymianku. Dzięki temu, że zmniejszają krzepliwość krwi, ułatwiają jej krążenie i pobudzają ukrwienie narządów. Podobnym stymulantem jest imbir, który dodatkowo rozluźnia mięśnie otaczające naczynia krwionośne. Korzystnie działa ponadto ziele fiołka trójbarwnego (bratka), oregano.

‒ zioła na trądzik ‒ przy problemach z cerą pomocne są zioła o działaniu odtruwającym, antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Wspomaganie usuwania toksyn z organizmu ma  ogromne znaczenie w leczeniu chorób związanych z zaburzeniami metabolicznymi. Taki efekt wywiera m.in. ziele fiołka trójbarwnego. Pomocne będą też jednak wszelkie inne zioła, które dzięki swoim olejkom eterycznym i innym bioskładnikom pomagają redukować stres oksydacyjny w organizmie.

Zioła na balkonie: w czym je sadzić?

Wiele roślin wykorzystywanych w ziołolecznictwie dobrze rośnie w ograniczonej objętości ziemi. Można je sadzić w doniczkach lub skrzynkach, ale koniecznie z otworami umożliwiającymi odpływ wody (i najlepiej z warstwą drenującego keramzytu na dnie), co zapobiega pleśnieniu korzeni.

Każdy gatunek najlepiej sadzić oddzielnie, bo rośliny bywają kapryśne w kwestii towarzystwa. Na przykład bazylia nie przepada za majerankiem i tymiankiem, a koper nie lubi kolendry. Bazylię można za to umieścić w doniczce z oregano, a szałwię ‒ z rozmarynem. Razem dobrze jest hodować rośliny lubiące podobną wilgotność ziemi, np. szczypiorek, bazylia i pietruszka preferują wilgoć, a oregano, tymianek i majeranek wolą bardziej przesuszone podłoże. 

Powiązane produkty

Zioła na balkonie ‒ siać czy sadzić?

Skąd brać rośliny? Najlepiej kupić gotowe sadzonki w sklepie ogrodniczym lub u hodowcy stosującego naturalne warunki uprawy, po czym umieścić je w większych doniczkach, by mogły się rozrastać. Dzięki temu będą też wymagać rzadszego podlewania. Na balkonie można je ustawiać już od połowy maja. Natomiast samodzielny wysiew nasion ziół wymaga więcej czasu i nieco zachodu. Należy robić to wczesną wiosną, po czym chronić siewki przed słońcem i chłodem, przerzedzać uprawę.

Gdzie ustawić zioła na balkonie?

Jeśli balkon wychodzi na południe lub zachód, dobrze będą rosły na nim zioła takie jak oregano, tymianek, rozmaryn, lawenda, cząber, bazylia czy majeranek. Mniejszą ekspozycję słoneczną wolą mięta, koperek, pietruszka, lubczyk, melisa, kolendra i estragon. Jeżeli na balkonie nie ma za dużo cienia, warto stworzyć go za pomocą zadaszenia lub postawić doniczki przy osłoniętych barierkach balkonu. Dobrze też osłonić je od wiatru.

Gatunki ziół o bardziej odpornych liściach, takie jak rozmaryn czy imbir, lepiej wytrzymają pełne słońce. 

Zioła na balkonie – jak pielęgnować hodowlę?

Jeśli zioła mają rosnąć szybko i nie być narażone na wysychanie, należy zapewnić im odpowiednią wilgotność ziemi przez częste, ale umiarkowane podlewanie. Latem wiele z nich wymaga nawadniania nawet dwa razy dziennie. Zioła najlepiej podlewać z samego rana, gdy nie świeci jeszcze na nie intensywnie słońce. Ponieważ zioła to zwykle rośliny jednoroczne, do ich uprawy nie trzeba stosować nawozów. 

Zioła na balkonie: jak chronić przed szkodnikami?

Uprawa ziół na balkonie zapewnia im maksymalną ilość światła niezbędnego do wzrostu, ale też naraża je na działanie szkodników takich jak mszyce, przędziorki czy tarczniki. Większość insektów da się zmyć za pomocą strumienia wody, ale bardziej oporne szkodniki, takie jak np. tarcznik na spodach liści i łodyżkach, można usunąć tylko ręcznie.

Ponieważ zioła są przeznaczone do jedzenia, do ich ochrony przed szkodnikami i chorobami (poprzez podlewanie i opryski) można używać jedynie naturalnych środków, np. naparów z innych roślin: ziela pokrzywy, skrzypu polnego lub żywokostu lekarskiego, bulw cebuli lub czosnku, liści pomidora czy kwiatów wrotyczu pospolitego i bylicy piołun.

Źródła:
1)    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16923227
2)    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5622728/
3)    https://books.google.pl/books?id=VJH0qqj5bhQC&printsec=frontcover&hl=pl&source=gbs_ge_summary_r&cad=0#v=onepage&q&f=false
4)    https://micro.magnet.fsu.edu/phytochemicals/pages/butylphthalide.html; https://books.google.pl/books?id=BURF2WXdVzEC&pg=PA649&lpg=PA649&dq=phthalides+relax+vessels+blood+study&source=bl&ots=1bO2PUfM1S&sig=COOIf2-gSDr55DaITrdIspCI6Z4&hl=pl&sa=X&ved=0ahUKEwizsIPew8bbAhULSsAKHWbQB9AQ6AEIbDAI#v=onepage&q&f=false

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • HIIT - najlepszy trening odchudzający

    Odchudzanie to nie tylko dieta. Chwilowe ograniczenie kalorii nie zapewni wymarzonej figury - kilogramy wrócą z nawiązką, gdy tylko przestaniemy się pilnować. Jest jednak sposób na efekt jo-jo. To nowoczesny trening interwałowy, który spala więcej tłuszczu i zabiera znacznie mniej czasu niż klasyczne ćwiczenia.

  • 8 największych wrogów twojego libido

    Brak ochoty na seks? Powodem niskiego libido bywają nie tylko hormony, ale też czynniki zewnętrzne. To właśnie im warto przyjrzeć się w pierwszej kolejności, bo często wystarczą proste zmiany codziennych nawyków, by cieszyć się bardziej udanym życiem intymnym.

  • 5 sposobów na zwiększenie libido

    Ochota na seks nie jest stała. Wpływa na nią wiele czynników, od błahych po poważniejsze. Co jednak robić, gdy libido staje się niepokojąco niskie? Skuteczne rozwiązania problemu oferuje współczesna nauka.

  • Infekcje intymne – jak ich uniknąć?

    Plaża, wędrówki, rowery... Atrakcje podczas wyjazdu nie zawsze są bezpieczne dla kobiecego zdrowia: nagła zmiana warunków szybko zwiększa skłonność do intymnych infekcji. Z dobrze wyposażoną ziołową apteczką można im jednak zapobiegać lub w naturalny sposób wspomóc leczenie.

  • Co pić na stres i zmęczenie?

    Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

  • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

    Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

  • GIS ostrzega: Toksyny w tatarze wołowym. Sklepy wycofują towar

    Państwowa Inspekcja Sanitarna wykryła bakterię Escherichia coli (STEC), która wytwarza groźną dla zdrowia toksynę Shiga, w aż 4 z 5 badanych próbek tatara wołowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij