Nawilżanie - od wewnątrz i od zewnątrz. 5 porad
Joanna Naczyńska

Nawilżanie - od wewnątrz i od zewnątrz. 5 porad

Ładna, zadbana skóra jest zawsze dobrą wizytówką. Osoby ze świeżą cerą i gładką skórą odbierane są jako zdrowe, pełne sił witalnych. W czym tkwi sekret? Najprawdopodobniej ich organizm ma zapewniony odpowiedni poziom nawilżenia, co przejawia się w zewnętrznym wyglądzie skóry. Tylko skóra o właściwym stopniu nawilżenia może być elastyczna, gładka, a procesy starzenia są mniej widoczne. Jak zatem możemy zadbać o prawidłowy poziom nawilżenia? Czy jest możliwe nawilżanie od wewnątrz i od zewnątrz? Oto 5 porad i wskazówek.

Dostarczaj organizmowi wodę

Najlepszym sposobem na dostarczenie organizmowi wody jest spożywanie jej w diecie. Zaleca się, by każdego dnia dostarczać organizmowi około 2 litrów wody. By ugasić pragnienie, warto wybrać dobrej jakości wodę źródlaną lub mineralną. Nie musimy jednak wypijać aż tyle wody, w zalecaną ilość wlicza się również woda zawarta w spożywanych zupach, sokach, owocach, warzywach.

Unikaj używek

Mocna kawa i herbata mogą przyczynić się do większej utraty wody z organizmu, gdyż działają moczopędnie. Warto więc ograniczyć ilość wypijanych dziennie filiżanek tych napojów, a zastąpić je wodą lub sokami.

Obecnie do wyboru mamy także produkty owocowe typu smoothie, stanowiące w dużej części zmiksowane owoce i wodę. Smaki mogą zadowolić niejedno podniebienie: mango, marakuja, truskawka, ananas to składniki smoothie, które bez trudu znajdziemy w dobrych sklepach.

Powiązane produkty

Zadbaj o dietę i otoczenie

Staraj się spożywać urozmaicone posiłki, składające się z wartościowych produktów. Zadbaj by w twoim jadłospisie nie zabrakło źródła węglowodanów, białka, tłuszczu (zwłaszcza nienasyconych kwasów tłuszczowych), witamin i minerałów. Dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych pozwoli zadbać o cały organizm. Wówczas, również skóra będzie prawidłowo spełniała swoje funkcje ochronne. W zdrowej skórze obecny jest czynnik ograniczający parowanie i utratę wody przez skórę: NMF (Natural Moisturizing Factor). NMF współtworzy płaszcz wodno-lipidowy skóry, który chroni przed utratą wody przez parowanie oraz przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Zdarza się, że skóra produkuje niedostateczną ilość NMF, wówczas warto sięgnąć po kosmetyk uzupełniający jego poziom w skórze.

Czy coś jeszcze możemy zrobić? Na co dzień, staraj się jak najmniej przebywać w klimatyzowanych pomieszczeniach, które sprzyjają wysuszaniu skóry i śluzówek, co naraża organizm na liczne infekcje. Tak samo działa przebywanie w pomieszczeniach z ogrzewaniem centralnym oraz narażanie skóry na nadmierne działanie promieni słonecznych. 

Dobierz odpowiedni kosmetyk nawilżający

W tym miejscu warto podkreślić, że skóra tłusta nie koniecznie jest skórą, która posiada odpowiedni poziom nawilżenia. Niezależnie od tego czy mamy skórę suchą, czy tłustą, nasza skóra potrzebuje nawilżenia. Dobrze dobrany krem, balsam, czy emulsja, mogą korzystnie wpływać na skórę skłonną do przesuszenia lub odwodnioną. W składzie dobrych preparatów znajdziemy m.in. mocznik o rożnym stężeniu procentowym, który ma działanie nawilżające, składniki pozwalające zatrzymać wodę w głębszych warstwach skóry takie jak glicerol, ceramidy. Korzystny wpływ ma również dodawany do wielu balsamów dimetykon, który pokrywa skórę cienką, elastyczną warstwą ochronnego filmu, co ogranicza utratę wody tą drogą.

Skóra atopowa? Przestrzegaj zasad!

Jeżeli masz wrażenie, że twoja skóra jest bardzo sucha i w krótkim czasie po nawilżeniu ponownie szybko staje się sucha, być może masz skórę atopową. Dodatkowo, jeśli cierpisz na atopowe zapalenie skóry, warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem, by dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji tak wymagającej skóry. W przypadku skóry atopowej konieczna jest stała pielęgnacja emolientami, które zapewnią odpowiedni poziom nawilżenia, a jeśli trzeba to również natłuszczenia skóry. Nakładanie preparatu powinno się powtarzać co 4-6 godzin, a tradycyjne środki myjące należy zastąpić syndetami lub środkami myjącymi dedykowanymi skórze atopowej.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

  • Czym są humektanty w kosmetykach? Kiedy je stosować? Jak je domykać?

    Humektanty to substancje, które mają zdolność do przyciągania i zatrzymywania wilgoci. W kosmetyce są niezwykle cenione za swoje właściwości nawilżające. Działają niczym gąbka, która chłonie wodę z otoczenia i przekazuje ją skórze lub włosom.

  • Perły księżniczki (chińskie tampony ziołowe) – czy ich stosowanie jest bezpieczne?

    Perły księżniczki to tampony nasączone mieszanką ziół. Producenci deklarują, że ich stosowanie łagodzi objawy infekcji intymnych, „oczyszcza” pochwę z toksyn, a nawet jest pomocne w leczeniu chorób, takich jak endometrioza, mięśniaki macicy, niepłodność czy nadżerki szyjki macicy. Warto jednak zaznaczyć, że nie istnieją badania naukowe potwierdzające skuteczność ziołowych tamponów. Podczas ich używania mogą natomiast wystąpić poważne skutki uboczne.

  • Pielęgnacja skóry wokół oczu – jak dbać o skórę pod oczami?

    Skóra pod oczami to obszar, który wymaga szczególnej uwagi i troski. Jest ona bardzo cienka, delikatna i przez to skłonna do podrażnień oraz narażona na powstawanie zmarszczek mimicznych. Dowiedz się, jak właściwie pielęgnować skórę wokół oczu oraz na co zwracać uwagę, wybierając kosmetyki.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl