Rozciąganie przed bieganiem
Krzysztof Słomiak

Dlaczego warto biegać? Korzyści wynikające z treningów biegowych

Do zalet biegania, poprawiających nasze zdrowie i możliwości fizyczne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów krwi, obniżenia odkładającego się w naczyniach cholesterolu, uregulowania glikemii i uwrażliwienia tkanek na insulinę. Zapobiega to rozwijaniu się chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, choroby serca i układu krążenia. Jeśli należysz do osób, które bardziej niż zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” cenią efektywność w pracy – tutaj również bieganie może okazać się czynnikiem wpływającym na Twoje lepsze wyniki. Dlaczego warto uwzględnić biegową terapię antystresową w naszym planie dnia?

Zadbaj o swoje zdrowie

Analizy wpływu ćwiczeń aerobowych zarówno u pacjentów z otępieniem lub łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, jak i u badanych grup osób zdrowych pokazały znaczącą przewagę w testach zdolności poznawczych osób ćwiczących – w porównaniu do osób nieuprawiających sportu. Jeden rok ćwiczeń aerobowych wiązał się z lepszą przestrzenną pamięcią i znacznie większymi objętościami hipokampa – obszaru w naszym mózgu odpowiedzialnym za konsolidowanie pamięci, kontrolę emocji i zdolność uczenia się. Potwierdzono również, że hipokamp może ulec uszkodzeniu pod wpływem stresu, ponieważ przewlekle podwyższone stężenie kortyzolu powoduje neurodegenerację jego komórek. Co więcej, biegając regularnie, wzmocnisz swoje ciało, co może przynieść daleko idące korzyści zdrowotne. A więc zyskuje nie tylko ciało, ale również i umysł.

Terapia skojarzona, czyli antydepresant i analgetyk

Już trzydziestominutowy wysiłek fizyczny jest sygnałem dla mózgu do wzmożenia produkcji i wydzielania do krwi endogennych opioidów – endorfin, które powszechnie uznawane są za hormony szczęścia. Poza poprawą nastroju, która w literaturze często opisywana jest jako „euforia biegacza”, hormony te mają jeszcze jedną zaletę. Działają jak wewnętrznie produkowana morfina, czyli blokują te same miejsca – odpowiedzialne za odczuwanie bólu – co najsilniejsze substancje używane w lecznictwie. Efekt taki może utrzymywać się jeszcze po zakończeniu ćwiczeń, a opisywany w literaturze potencjał uzależniający opioidów możemy w tym wypadku potraktować z przymrużeniem oka – jak naszego sprzymierzeńca zmuszającego nas do częstszego podejmowania wysiłku.

Podczas biegania zadbaj o prawidłowe nawodnienie. Najlepsze elektrolity dla biegaczy znajdziesz na DOZ.pl

Powiązane produkty

Bieganie może być łatwą formą aktywności

W ciągu doby powinno się znaleźć czas na trzydzieści minut poświęcone tylko samemu sobie. Jeśli wymówką jest brak czasu na odpoczynek, spróbuj przekonać się, czy Twój organizm nie jest bardziej zrelaksowany po kilkunastominutowym szybkim spacerze niż po popołudniowej drzemce lub przerwie na social media.

Jeżeli do tej pory wolałeś spędzać więcej czasu z przyjaciółmi bądź rodziną, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zaangażował ich do wspólnych ćwiczeń. A jeśli nie zawsze jest to możliwe, zastanów się, czy warto poświęcić trzydzieści minut na to, aby budować relacje będąc bardziej zrelaksowanym, pełnym energii i dobrego humoru, którym możesz obdarowywać swoich bliskich. Jednak na tym nie kończą się korzyści dla rodziny płynące z biegania.

Bądź lepszym rodzicem

Z pewnością troszczysz się o zdrowie swoich dzieci. Zależy Ci na tym, aby czuły się dobrze i wystrzegały wszystkich chorób. Czy wystarczy jednak, jeśli będziesz je upominał, informował o tym, co służy zdrowiu, a co mu szkodzi, i nakłaniał do noszenia czapki?

Dzieci uczą się przez obserwację i naśladowanie dorosłych. Mimowolnie chłoną schematy, którymi posługujemy się na co dzień. Czy tego chcemy, czy nie – niejednokrotnie sami jesteśmy odwzorowaniem naszych opiekunów. Zastanów się, jakie nawyki mogą być dobre dla Twojego dziecka. Czy regularna aktywność fizyczna, którą obserwują, i dbałość o zdrowy tryb życia powinny być czymś, co będą uważały za istotną część swojego życia? Każdy dobry zwyczaj przyniesie owoc w postaci lepszego życia dzieci. Zaszczep im przykład regularnej aktywności fizycznej, a wytworzysz u nich odporność na choroby cywilizacyjne w ich późniejszym dorosłym życiu.

Jeśli chcesz mieć pieniądze – zacznij biegać

Uzasadnienie tej kontrowersyjnej tezy wydaje się być dość proste. Nie chodzi tu o to, że bieganie jest jednym z najtańszych sportów na świecie, chociaż warto zauważyć, że poza wygodnym obuwiem nie wymaga większych lub nawet żadnych nakładów finansowych. Nie potrzebujesz trenera, sprzętu czy wynajmowania sali gimnastycznej. Zależność można znaleźć nieco głębiej. Ludzie, którzy dobrze zarabiają, potrafią tak organizować sobie pracę, aby przy jak najmniejszym nakładzie czasowym przynosiła ona najbardziej wymierne rezultaty. Niezbędna jest im do tego dyscyplina, samokontrola i świadomość własnych możliwości, dzięki którym skutecznie dążą do postawionego sobie celu. Jeśli brakuje Ci tych cech, nie ma lepszej metody na ich pozyskanie niż przez regularne uprawianie sportu.

Przełamywanie chwilowej niechęci do wyjścia z domu w deszczową pogodę pokaże Ci, że jesteś konsekwentny i zdeterminowany w swoich dążeniach, a rozwinięte umiejętności dyscyplinowania się pomogą w osiąganiu kolejnych celów.

Bieganie zdecydowanie jest sportem, który warto wypróbować. Korzyści z niego płynące są warte przetestowania, a nuż stanie się on stały elementem naszego dnia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Prawidłowa rozgrzewka przed bieganiem – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

    W temacie rozgrzewki przed treningiem każdy słyszał niejedno i każdy wie, że wykonywać ją trzeba. Czy jednak za teorią idzie praktyka? Czy wiesz, dlaczego należy wykonywać rozgrzewkę i co możemy dzięki niej zyskać? Ile powinna trwać i czego należy w niej unikać? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

  • Żele energetyczne – jak używać? Czy są tylko dla sportowców?

    Podczas długotrwałej, zwiększonej aktywności fizycznej, jak udział w maratonie, intensywny trening czy wyścig kolarski, organizm potrzebuje dużej ilości energii, którą czerpie z glukozy i glikogenu. W celu utrzymania wydolności na tym samym poziomie oraz niedopuszczenia do uczucia zmęczenia dobrym rozwiązaniem jest stosowanie żeli energetycznych, które w prosty sposób dostarczają łatwo przyswajalne węglowodany i pozwalają utrzymać cukier na odpowiednim poziomie.

  • E-book "Dieta na obniżenie cholesterolu. Produkty, suplementacja, jadłospis"

    Podwyższony poziom cholesterolu to stan, który może stanowić zagrożenie, prowadząc do rozwoju miażdżycy. Możesz przejąć kontrolę nad swoim profilem lipidowym. Jednym z kluczowych elementów leczenia tego stanu jest zmiana stylu życia. Codzienna aktywność fizyczna czy zaprzestanie palenia tytoniu to nie wszystko. Najważniejsza jest twoja dieta.  

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

  • Czy można poprawić nastrój dietą?

    Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij