
Badanie pozytonowej tomografii emisyjnej polega na rejestracji emisji pozytonów przez cząsteczki znakowanej izotopem substancji. A czym są pozytony? Pozytony to inaczej antyelektrony, ich ładunek elektryczny wynosi +1. Do badania pozytonowej tomografii emisyjnej najczęściej używanym izotopem imitującym pozytony jest analog glukozy FDG, czyli fludeoksyglukoza. Obrazowanie pozytonowej tomografii emisyjnej z użyciem tego izotopu opiera się na stwierdzeniu podwyższonego metabolizmu glukozy w komórkach nowotworowych.
Przede wszystkim badanie pozytonowej tomografii emisyjnej jest zlecane pacjentom, u których istnieje podejrzenie obecności nowotworu złośliwego, a za pomocą innych metod diagnostycznych nie można stwierdzić, skąd wzięło się pierwotne ognisko choroby. Ponadto, badanie PET umożliwia wczesne zdiagnozowanie zmian złośliwych, jak również odróżnienie zmian złośliwych od zmian łagodnych. Dodatkowo, pozytonowa tomografia emisyjna jest zlecana pacjentom już po leczeniu nowotworu złośliwego, bowiem dzięki niej lekarz prowadzący jest w stanie stwierdzić czy na pewno wykonany zabieg operacyjny był doszczętny, jak również czy stosowane leczenie nieoperacyjne, czyli chemioterapia, daje dobre efekty i właściwą odpowiedz na leczenie. Badanie PET jest również wykonywane u pacjentów, u których zachodzi potrzeba dokładnej oceny stopnia zaawansowania choroby nowotworowej, dzięki czemu możliwe będzie zastosowanie jak najbardziej optymalnej metody leczenia w konkretnym przypadku. Ponadto, pozytonowa tomografia emisyjna może też ocenić ewentualną wznowę choroby po wcześniej już zakończonym leczeniu. Badanie pozytonowej tomografii emisyjnej znajduje też zastosowanie w kardiologii, dzięki niemu można bowiem ocenić żywotność mięśnia sercowego oraz przepływ krwi. Dodatkowo, badanie PET bywa też wykorzystywane w neurologii, miedzy innymi do diagnostyki zmian niedokrwiennych w mózgu, guzów mózgu czy też w poszukiwaniu ognisk padaczkowych.
Na około 4-6 godzin przed wykonaniem badania pozytonowej tomografii emisyjnej pacjent nie powinien jeść żadnych posiłków ani pić nic innego poza wodą. Chodzi bowiem o to, aby zmniejszyć w organizmie poziom insuliny i wychwyt glukozy w obrębie tkanki tłuszczowej, mięśni szkieletowych oraz mięśnia sercowego, poprawi to bowiem kontrast pomiędzy ewentualnym guzem a tłem. Ponadto, na 24 godziny przed badaniem pozytonowej tomografii emisyjnej powinno ograniczyć się wszelką aktywność fizyczną do minimum- pacjent nie powinien biegać, pływać, jeździć na rowerze i wykonywać innych ćwiczeń fizycznych, może jedynie podejmować aktywność fizyczną związaną z wykonywaniem codziennych domowych czynności. Kobiety, które planują ciąże oraz pacjenci, którzy chorują na cukrzyce, przed wykonaniem badania PET powinni koniecznie skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, aby uzyskać od niego (lub też nie) zgodę na wykonanie pozytonowej tomografii emisyjnej.
Po podaniu pacjentowi radiofarmaceutyku obowiązuje go już całkowity zakaz aktywności fizycznej, który obejmuje nawet mówienie czy tez żucie gumy.
Aby wykonać badanie, pacjentowi należy podać radioizotop, powinien być to radioizotop krótkożyjący, którego okres półrozpadu wynosi od kilku minut do kilku godzin. Zwykle wykorzystuje się do tego celu radioizotop glukozy- FDG.
Taką tkanką aktywną metabolicznie jest właśnie tkanka nowotworowa i to ona właśnie gromadzi największą ilość izotopu, co widoczne jest w czasie wykonywania badania i dzięki temu lekarz może po badaniu zinterpretować jego wynik we właściwy sposób.
Badanie PET, jak każde inne badanie wykorzystujące promieniowanie jonizujące, wiąże się jedynie z przyjęciem dawki takiego promieniowania przez ludzki organizm. Ponieważ badanie to jest zawsze zlecane ze ściśle określonych poważnych wskazań, nie ma sensu przejmować się tym, że nasz organizm otrzyma dawkę promieniowania jonizującego, bowiem po pierwsze nie będzie ona duża, a po drugie, dzięki temu badaniu, może zostać uratowane nasze zdrowie i życie. Natomiast przeciwwskazaniem do wykonania badania PET bezwzględnie jest ciąża i okres karmienia piersią.