5 pomysłów na idealny prezent dla Babci i Dziadka
Krzysztof Słomiak

5 pomysłów na idealny prezent dla Babci i Dziadka

21. i 22. stycznia będziemy obchodzili Dzień Babci oraz Dzień Dziadka. To szczególne, w życiu każdego człowieka osoby, które często były przy nas od najmłodszych lat, nie tylko w dobrych chwilach, ale i w trudnych sytuacjach. To Babcie i Dziadkowie często opiekowali się nami kiedy bawiliśmy się na placu zabaw, odprowadzali nas do szkoły czy przedszkola lub częstowali pysznymi łakociami.

Seniorzy rodów są szczególnie ważni, a że zbliżają się ich święta to wypada pamiętać o obdarowaniu ich prezentami. W dzisiejszym artykule przygotowaliśmy 5 pomysłów na prezent dla Babci i Dziadka, skupiając się na szczególnej trosce o ich zdrowie.

Ciśnieniomierz

Tym, co wyróżnia dzisiejszy sprzęt medyczny, jest intuicyjność przy złożeniu zestawu i łatwość użytkowania. Jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, która dotyka starsze osoby jest nadciśnienie. Ważne jest aby regularnie monitować ciśnienie krwi. Ciśnieniomierzy jest kilka rodzajów i farmaceuta w aptece podpowie nam, który wybrać, tak aby był dostosowany do potrzeb użytkownika jak i możliwości finansowych kupującego. Mamy wtedy możliwość samodzielnego zapoznania się z urządzeniem i przetestowania go w aptece. Ważny jest wybór dobrego sprzętu medycznego i jego prawidłowa obsługa.

O wiele precyzyjniejszy - ciśnieniomierz naramienny, będzie idealny do użytku domowego. Jeśli chcemy wybrać urządzenie mniejsze, częściej zabierane w podróż lub używane poza domem, można wybrać ciśnieniomierz nadgarstkowy. Jego pomiar jest odrobinę mniej dokładny, ale mała waga urządzenia, daje możliwość korzystania z niego w każdych warunkach.

Inhalator/ nebulizator

Drugim pomysłem na prezent, który będzie dobrze służył seniorowi są inhalator lub nebulizator. Przyjęło się, że są to urządzenia dla małych dzieci, ale to nie prawda. Żyjemy w środowisku coraz bardziej zanieczyszczonym. Temat smogu stał się codziennością medialną i coraz częściej w prognozach pogody, możemy oglądać przy okazji raporty smogowe i mapy zanieczyszczenia powietrza. Drogi oddechowe każdego z nas mogłyby skorzystać z domowego zabiegu, przy użyciu inhalatora lub nebulizatora. Jest to urządzenie, które służy nie tylko profilaktyce, ale również poprawieniu pasażu gazów oddechowych w układzie oddechowym, który w przypadku starszych pacjentów jest odpowiednio wyeksploatowany. Dobry sprzęt tego typu, na pewno przyniesie wiele korzyści seniorowi.

Powiązane produkty

Termometr/pirometr

W domu mojej Babci zawsze był termometr. I pamiętam, że niejednokrotnie lubił on upaść na podłogę i się rozbić. Niestety termometry starego typu były wypełnione toksycznym związkiem – rtęcią. I tak, jak dobrze i dokładnie mierzyły one temperaturę, tak ze względu na rtęć nie są one już dostępne w aptekach. Wprawdzie ich produkcja i sprzedaż została zatrzymana, jestem jednak przekonany, że wiele osób, w szczególności starszych, posiada je na swoich półkach.

W trosce o zdrowie naszych najbliższych warto wymienić termometr rtęciowy na inny – bezrtęciowy, elektroniczny lub pirometr. Nie są to urządzenia drogie, ale mogą uchronić przed wieloma nieprzyjemnościami związanymi z zatruciem rtęcią (należy pamiętać, że jest to związek bardzo lotny i niezwykle szkodliwy dla człowieka). Wygoda użytkowania ma również ogromne znaczenie.

Termofor w pokrowcu

Wielu starszych pacjentów uskarża się na trudności w ogrzaniu zimnych kończyn. Jest to przypadłość, która częściej występuje zimą. Jest to spowodowane w szczególności zaburzeniami krążenia. W takich przypadkach niezawodny staje się stary, dobry przyjaciel - termofor. W dawnych czasach był on dostępny w każdym domu. Przez chwilę zniknął z pod strzech i teraz wraca jak syn marnotrawny. W dzisiejszych czasach termofory z pokrowcami spełniają swoją rolę o wiele lepiej. Materiały gumowe o wiele dłużej utrzymują ciepło, a pokrowce zapobiegają poparzeniu skóry i wyglądają estetycznie. Myślę, że będzie to sentymentalny prezent, który ucieszy w szczególności wszystkich, którzy narzekają na zimne ręce i stopy. Może on też posłużyć przy bólach okolic brzucha oraz rozluźnić przy skurczach mięśni. 

Zestawy kosmetyków lub zestawy witaminowe

Na sam koniec jako propozycję prezentu mamy do wyboru całe gamy zestawów kosmetycznych oraz witaminowych. Wielu producentów produktów aptecznych dostrzegło wyjątkowość pacjentów w podeszłym wieku i specjalnie dla nich dostosowali ofertę preparatów. Jako wyjątkowy prezent dla naszych babć i dziadków może posłużyć zestaw kremów do skóry dojrzałej, preparaty serii od 50+ wzwyż, serie ujędrniające czy przeciwzmarszczkowe. Do wyboru jest również duża paleta preparatów multiwitaminowych, które wzmocnią starszą osobę i uzupełnią jej dietę o ważne dla zdrowia składniki odżywcze (pamiętajmy, że dieta starszej osoby jest często monotonna i wymaga suplementacji witaminowej). Aby być w pełni poprawnym, należy dodać, że każdy dodatkowy preparat dla seniora powinien zostać skonsultowany z lekarzem lub farmaceutą. W szczególności ma to znaczenie kiedy pacjent przyjmuje inne leki. W ten sposób unikniemy groźnych dla zdrowia interakcji.

Warto zainwestować w naszych seniorów i podarować prezent, który będzie miał na celu zaspokojenie potrzeb czy to typowo profilaktycznych czy już zdrowotnych. Prezent podyktowany troską o zdrowie Babci i Dziadka, zdecydowanie będzie z korzyścią dla obdarowywanych. Do tego mały bukiet kwiatów czy ulubione ciasto lub herbata i nasi najbliżsi na pewno poczują się docenieni.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Zdrowe Mikołajki. Pomysły na prezent

    6 grudnia – ten dzień oznacza przede wszystkim prezenty, które wszyscy uwielbiają. Jedni lubią dawać, inny dostawać, ale najważniejsza jest w tym dniu radość obu stron. W końcu serotonina, która wydziela się w chwilach szczęścia, jest również wspaniałym prezentem. Postanowiliśmy z tej okazji zrobić przegląd asortymentu aptecznego. Co wybrać, żeby połączyć zdrowie z radością dawania i dostawania prezentów?

  • Świąteczne przejedzenie. Jak radzić sobie ze wzdęciami?

    W Święta Bożego Narodzenia jemy dużo – to fakt. Faktem jest też to, że przejedzeniu towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból brzucha, uczucie pełności w jamie brzusznej, gazy. Czym tak naprawdę są wzdęcia i jak radzić sobie z przejedzeniem?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Dlaczego warto biegać? Korzyści wynikające z treningów biegowych

    Do zalet biegania, poprawiających nasze zdrowie i możliwości fizyczne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów krwi, obniżenia odkładającego się w naczyniach cholesterolu, uregulowania glikemii i uwrażliwienia tkanek na insulinę. Zapobiega to rozwijaniu się chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, choroby serca i układu krążenia. Jeśli należysz do osób, które bardziej niż zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” cenią efektywność w pracy – tutaj również bieganie może okazać się czynnikiem wpływającym na Twoje lepsze wyniki. Dlaczego warto uwzględnić biegową terapię antystresową w naszym planie dnia?

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl