Fakty i mity na temat herbaty. Zdrowotne właściwości
Krzysztof Słomiak

Fakty i mity na temat herbaty. Zdrowotne właściwości

Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Jest on dostępny w każdym sklepie spożywczym pod wieloma postaciami. Herbata liściasta do zaparzania, ekspresowa, granulowana, mrożona czy na gorąco. Dzięki tej różnorodności herbata zyskała sobie wielu fanów. Zarówno amatorzy, jak i profesjonalni herbaciani kiperzy, (kawa – barista, herbata - kiper), czasem zastanawiają się, czy informacje dotyczące herbaty to fakt, czy mit. W końcu w ciągu tylu lat narosło bardzo wiele różnych historii o tym napoju, że czasami trudno odnaleźć się w gąszczu informacyjnym. W dzisiejszym artykule przedstawię 5 faktów i 5 mitów, które dotyczą herbaty. Startujemy!

1. FAKT - herbata pomaga schudnąć. Zauważalnym działaniem herbaty jest, poprzez działanie przeciwutleniające, przyspieszenie metabolizmu tłuszczów. Do tego zawarte w herbacie związki przyspieszają trawienie i hamują apetyt. Wypity napój będzie działał również moczopędnie. Nie zastąpi ona diety i ćwiczeń fizycznych, ale może być ułatwieniem i bardzo dobrym dodatkiem przy odchudzaniu.

2. MIT – herbata zawiera w swoim składzie tylko dobroczynne substancje. Jak wszystko, tak i herbatę dotyczy kwestia jakości. Herbaty liściaste, będą o wiele lepszym wyborem, niż herbaty granulowane i ekspresowe (mielone, pyłowe). Warto wybrać dobrą jakościowo herbatę po to, aby cieszyć się jej wszystkimi właściwościami.

W herbacie o niskiej jakości, jako dodatków można spodziewać się sztucznych barwników, aromatów, polepszaczy smaku i konserwantów. Warto zwrócić na nie uwagę i takie herbaty omijać szerokim łukiem.

3. FAKT - herbata ułatwia zapamiętywanie. Związki roślinne, w tym polifenole, poprawiają procesy uczenia i zapamiętywania. Związki te powodują, że mózg jest o wiele lepiej dotleniony i przez to potrafią one wpływać na jego działanie. Herbatę z sukcesami bada się pod kątem profilaktyki chorób neurodegeneracyjnych. Obiecujące wyniki, dały długofalowe badania herbaty u osób z chorobą Parkinsona i Alzheimera.

4. MIT – zielona herbata jest zawsze zdrowsza niż czarna. Herbata pobudza stopniowo i ma wydłużony czas działania na organizm. Nie ma herbaty zdrowszej i mniej zdrowej. Jest lepsza i gorsza. Dokładnie takie same składniki prozdrowotne zawiera herbata zielona jak i herbata czarna, wszak pochodzą z tej samej rośliny. Wszystko jest kwestią przygotowania surowca i jego obróbki oraz jego jakości. Dlatego warto wybierać herbaty liściaste o znanym pochodzeniu. Nie ilość i cena, a jakość w tym przypadku ma znaczenie.

Możesz także sięgnąć po gotowy zestaw herbat ziołowych. Specjalnie wyselekcjonowane herbatki mogą znaleźć zastosowanie na różne dolegliwości.

5. FAKT - herbata potrafi ochronić przed nowotworem. Przeciwutleniacze zawarte w herbacie potrafią nie tylko spowolnić procesy starzenia. Mowa tu o wpływie, na poziomie komórkowym, na procesy metaboliczne i podziały komórkowe. Związki te mogą chronić przed rakiem piersi, okrężnicy, przełyku i jelita grubego, skóry, płuc, żołądka, wątroby i prostaty. Dodatkowo herbata chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV.

6. MIT – herbata parzona długo, doda nam więcej energii. Niestety jest odwrotnie. Składnikiem pobudzającym w herbacie jest kofeina – tak, ta sama co w kawie. W zależności od źródła nazywana teiną (z herbaty) lub kofeiną (z kawy). Napar parzony długo wchodzi w reakcje chemiczne z innymi związkami, które z herbaty zostają uwalniane z czasem i związek ten traci na sile.

Jeśli chcemy aby herbata nas obudziła i pobudziła, należy parzyć ją krótko. Jeśli zależy nam jednak na uspokojeniu, należy ją zaparzać dłużej.

7. FAKT - herbata parzona powyżej 5 minut jest bezpieczna i nie wytwarza szkodliwych dla zdrowia substancji. Warto spojrzeć na punkt powyżej. Herbata parzona za długo traci na sile działania pobudzającego i jednocześnie zmienia się jej smak na bardziej głęboki i kwaśny – dla niektórych wręcz nieprzyjemny. Nie oznacza to, że do herbaty uwalniane są związki szkodliwe. Czas optymalnego parzenia jest podawany zwykle na opakowaniach produktów. Warto go przestrzegać. Kto, jak nie producent, zna najlepiej swój surowiec?

8. MIT – herbata odwadnia organizm. Napój, który zawiera kofeinę nie koniecznie zawsze musi odwadniać organizm. Zawarte w herbacie związki w tym cenne mikro- i makroelementy stanowią bazę odżywczą dla organizmu.

Spożywanie herbaty, nie tylko nas nawodni, ale sprawi, że dystrybucja i wchłanianie tych związków będzie odbywała się efektywniej. Poprawia ona również gęstość kości i ich wytrzymałość.

9. FAKT - herbata pomoże w grypie i przeziębieniu. Herbata poprzez swoje miejscowe działanie przeciwzapalne potrafi złagodzić stany zapalne gardła (sam ostatnimi czasy się o tym przekonałem). Dodatkowo posiada ona właściwości rozgrzewające, co przy przeziębieniu oraz w długie zimowe wieczory, sprawdza się idealnie. Wspomagając organizm i pobudzając go, powoduje ona, że szybciej wracamy do zdrowia.

10. MIT – herbata na pewno postawi mnie na nogi. Herbata to nie lekarstwo. Posiada ona zdrowotne właściwości ale należy pamiętać, że nadmierne spożywanie gorącej herbaty może zwiększać ryzyko chorób przełyku poprzez miejscowe przegrzania czy poparzenia i mikrourazy. Może nawet powodować przerosty tkankowe, kiedy poparzymy nasze gardło dotkliwie. Nie ma też takiej siły jak leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, czy antybiotyki. Stanowi składnik wspomagający.

Liście herbata to ciekawy surowiec i warto go wykorzystywać w kuchni regularnie. Ten „królewski napój”, jak zwykło się mawiać w Anglii, kiedy będzie odpowiednio często używany, na pewno odwdzięczy nam się swoimi właściwościami.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Zdrowe Mikołajki. Pomysły na prezent

    6 grudnia – ten dzień oznacza przede wszystkim prezenty, które wszyscy uwielbiają. Jedni lubią dawać, inny dostawać, ale najważniejsza jest w tym dniu radość obu stron. W końcu serotonina, która wydziela się w chwilach szczęścia, jest również wspaniałym prezentem. Postanowiliśmy z tej okazji zrobić przegląd asortymentu aptecznego. Co wybrać, żeby połączyć zdrowie z radością dawania i dostawania prezentów?

  • Świąteczne przejedzenie. Jak radzić sobie ze wzdęciami?

    W Święta Bożego Narodzenia jemy dużo – to fakt. Faktem jest też to, że przejedzeniu towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból brzucha, uczucie pełności w jamie brzusznej, gazy. Czym tak naprawdę są wzdęcia i jak radzić sobie z przejedzeniem?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Dlaczego warto biegać? Korzyści wynikające z treningów biegowych

    Do zalet biegania, poprawiających nasze zdrowie i możliwości fizyczne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów krwi, obniżenia odkładającego się w naczyniach cholesterolu, uregulowania glikemii i uwrażliwienia tkanek na insulinę. Zapobiega to rozwijaniu się chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, choroby serca i układu krążenia. Jeśli należysz do osób, które bardziej niż zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” cenią efektywność w pracy – tutaj również bieganie może okazać się czynnikiem wpływającym na Twoje lepsze wyniki. Dlaczego warto uwzględnić biegową terapię antystresową w naszym planie dnia?

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.