Fakty i mity na temat herbaty. Zdrowotne właściwości
1. FAKT - herbata pomaga schudnąć. Zauważalnym działaniem herbaty jest, poprzez działanie przeciwutleniające, przyspieszenie metabolizmu tłuszczów. Do tego zawarte w herbacie związki przyspieszają trawienie i hamują apetyt. Wypity napój będzie działał również moczopędnie. Nie zastąpi ona diety i ćwiczeń fizycznych, ale może być ułatwieniem i bardzo dobrym dodatkiem przy odchudzaniu.
2. MIT – herbata zawiera w swoim składzie tylko dobroczynne substancje. Jak wszystko, tak i herbatę dotyczy kwestia jakości. Herbaty liściaste, będą o wiele lepszym wyborem, niż herbaty granulowane i ekspresowe (mielone, pyłowe). Warto wybrać dobrą jakościowo herbatę po to, aby cieszyć się jej wszystkimi właściwościami.
3. FAKT - herbata ułatwia zapamiętywanie. Związki roślinne, w tym polifenole, poprawiają procesy uczenia i zapamiętywania. Związki te powodują, że mózg jest o wiele lepiej dotleniony i przez to potrafią one wpływać na jego działanie. Herbatę z sukcesami bada się pod kątem profilaktyki chorób neurodegeneracyjnych. Obiecujące wyniki, dały długofalowe badania herbaty u osób z chorobą Parkinsona i Alzheimera.
4. MIT – zielona herbata jest zawsze zdrowsza niż czarna. Herbata pobudza stopniowo i ma wydłużony czas działania na organizm. Nie ma herbaty zdrowszej i mniej zdrowej. Jest lepsza i gorsza. Dokładnie takie same składniki prozdrowotne zawiera herbata zielona jak i herbata czarna, wszak pochodzą z tej samej rośliny. Wszystko jest kwestią przygotowania surowca i jego obróbki oraz jego jakości. Dlatego warto wybierać herbaty liściaste o znanym pochodzeniu. Nie ilość i cena, a jakość w tym przypadku ma znaczenie.
5. FAKT - herbata potrafi ochronić przed nowotworem. Przeciwutleniacze zawarte w herbacie potrafią nie tylko spowolnić procesy starzenia. Mowa tu o wpływie, na poziomie komórkowym, na procesy metaboliczne i podziały komórkowe. Związki te mogą chronić przed rakiem piersi, okrężnicy, przełyku i jelita grubego, skóry, płuc, żołądka, wątroby i prostaty. Dodatkowo herbata chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV.
6. MIT – herbata parzona długo, doda nam więcej energii. Niestety jest odwrotnie. Składnikiem pobudzającym w herbacie jest kofeina – tak, ta sama co w kawie. W zależności od źródła nazywana teiną (z herbaty) lub kofeiną (z kawy). Napar parzony długo wchodzi w reakcje chemiczne z innymi związkami, które z herbaty zostają uwalniane z czasem i związek ten traci na sile.
7. FAKT - herbata parzona powyżej 5 minut jest bezpieczna i nie wytwarza szkodliwych dla zdrowia substancji. Warto spojrzeć na punkt powyżej. Herbata parzona za długo traci na sile działania pobudzającego i jednocześnie zmienia się jej smak na bardziej głęboki i kwaśny – dla niektórych wręcz nieprzyjemny. Nie oznacza to, że do herbaty uwalniane są związki szkodliwe. Czas optymalnego parzenia jest podawany zwykle na opakowaniach produktów. Warto go przestrzegać. Kto, jak nie producent, zna najlepiej swój surowiec?
8. MIT – herbata odwadnia organizm. Napój, który zawiera kofeinę nie koniecznie zawsze musi odwadniać organizm. Zawarte w herbacie związki w tym cenne mikro- i makroelementy stanowią bazę odżywczą dla organizmu.
9. FAKT - herbata pomoże w grypie i przeziębieniu. Herbata poprzez swoje miejscowe działanie przeciwzapalne potrafi złagodzić stany zapalne gardła (sam ostatnimi czasy się o tym przekonałem). Dodatkowo posiada ona właściwości rozgrzewające, co przy przeziębieniu oraz w długie zimowe wieczory, sprawdza się idealnie. Wspomagając organizm i pobudzając go, powoduje ona, że szybciej wracamy do zdrowia.
10. MIT – herbata na pewno postawi mnie na nogi. Herbata to nie lekarstwo. Posiada ona zdrowotne właściwości ale należy pamiętać, że nadmierne spożywanie gorącej herbaty może zwiększać ryzyko chorób przełyku poprzez miejscowe przegrzania czy poparzenia i mikrourazy. Może nawet powodować przerosty tkankowe, kiedy poparzymy nasze gardło dotkliwie. Nie ma też takiej siły jak leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, czy antybiotyki. Stanowi składnik wspomagający.
Liście herbata to ciekawy surowiec i warto go wykorzystywać w kuchni regularnie. Ten „królewski napój”, jak zwykło się mawiać w Anglii, kiedy będzie odpowiednio często używany, na pewno odwdzięczy nam się swoimi właściwościami.