Jak wybrać najlepszy płyn do płukania ust?
https://www.doz.pl/czytelnia/a17381-Halitoza__brzydki_nieprzyjemny_zapach_z_ust__jak_go_zwalczacNa rynku dostępne są dziesiątki różnych płynów do płukania jamy ustnej. Idąc do drogerii można się kompletnie zagubić i spędzić godzinę na wybieraniu odpowiedniego. Jaki zatem jest najlepszy płyn do płukania jamy ustnej? Dla każdego jest on inny, powinien bowiem odpowiadać naszym indywidualnym wymaganiom i działać na dolegliwości występujące właśnie u nas.
Czy należy w ogóle stosować płyn do płukania?
Zdecydowanie tak! Jednak nie można zapominać, że najważniejszym w celu zachowania zdrowych i silnych zębów jest ich dokładne szczotkowanie i staranne nitkowanie przestrzeni międzyzębowych.
Na co uważać?
Wiele z dostępnych na rynku płynów do płukania zawiera w swoim składzie alkohol. Powoduje on, że płyny te mogą mieć ostrzejszy, trudniejszy do zaakceptowania smak. Dodatkowo u pewnej grupy pacjentów alkohol w płynach do płukania może powodować podrażnienie błony śluzowej i dolegliwości bólowe – ta grupa pacjentów powinna stosować płyny bez alkoholu.
Płyn zapobiegający próchnicy
Te płyny zawierają w sobie głównie wyższy poziom, mającego zapobiegać rozwojowi próchnicy fluoru. Utrzymując się w jamie ustnej, na powierzchni zębów i śluzówek, wspomaga szkliwo. Dlatego istotnym jest, aby po płukaniu jamy ustnej płynem, nie płukać jej ponownie wodą.
Płyn dla osób z chorobą dziąseł i przyzębia
Głównym składnikiem, który odróżnia płyny do płukania przeznaczone dla osób z paradontozą od innych płynów, jest obecna w tych pierwszych chlorheksydyna. Działa ona mocno leczniczo na przyzębie i same zęby, utrzymując się w jamie ustnej przez znacznie dłuższy czas niż inne składniki. Zawartość chlorheksydyny w płynach do płukania jest różna. Te, ze zwiększoną zawartością, dostępne są głównie w aptekach. Często zalecane są przez lekarzy dentystów po skalingu (usuwaniu kamienia). Należy jednak pamiętać, że płukanek tych nie należy stosować dłużej niż przez 2 tygodnie, ponieważ mogą powodować przebarwienia zębów i zmiany na języku.
Płyny na nieświeży oddech
Wiele osób borykających się z problemem nieświeżego oddechu stosuje płyny do płukania, aby poprawić swoje samopoczucie. Klasyczne płyny do płukania nie są jednak w takich przypadku wystarczająco skuteczne. Znacznie bardziej polecane są specjalne płyny do płukania dla osób cierpiących na halitozę (nieświeżym nieprzyjemny oddech). Mają one znacznie silniejszy, na przykład miętowy, zapach oraz zawierają środki wiążące lotne związki odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z ust. Neutralizacja związków będących przyczyną halitozy, w tym głównie związków siarki, jest podstawą w leczeniu tego problemu. Płukanki takie są również polecane dla osób palących – znacznie lepiej niż klasyczne płukanki usuwają nieprzyjemny dla współtowarzyszy zapach papierosów z jamy ustnej.
Płyny na suchość w jamie ustnej
Odczuwanie suchości w jamie ustnej jest stosunkowo częstą i mocno nieprzyjemną dolegliwością. Przyczyn jej może być wiele i zawsze ważne jest ustalenie powodu jej występowania. Problem ten często dotyka między innymi kobiety w okresie menopauzy, osoby spożywające zbyt mało płynów, osoby po leczeniu onkologicznym czy też palaczy. Specjalne płukanki do jamy ustnej likwidują suchość poprzez zwiększanie produkcji śliny. Dodatkowo działają one na skutki kserostomii – łagodzą podrażnioną błonę śluzową, chronią zęby przed próchnicą lub zapobiegają powstawaniu grzybicy jamy ustnej.
Płyny na nadwrażliwość
Na okresowo występującą nadwrażliwość zębów skarży się mniej więcej co druga osoba. Dolegliwości te mogą pojawiać się po spożyciu zimnych lub gorących napojów i pokarmów, zjedzeniu kwaśnej potrawy (np. cytrusów), w momencie wyjścia na dwór z ciepłego pomieszczenia. Przyczyn nadwrażliwości jest wiele, a podstawowe leczenie, poza unikaniem czynników drażniących polega na zmniejszaniu nadwrażliwości, poprzez stosowanie właściwych środków.