Jak wybrać najlepszy płyn do płukania ust?
Joanna Łuniewska-Rajch

Jak wybrać najlepszy płyn do płukania ust?

https://www.doz.pl/czytelnia/a17381-Halitoza__brzydki_nieprzyjemny_zapach_z_ust__jak_go_zwalczacNa rynku dostępne są dziesiątki różnych płynów do płukania jamy ustnej. Idąc do drogerii można się kompletnie zagubić i spędzić godzinę na wybieraniu odpowiedniego. Jaki zatem jest najlepszy płyn do płukania jamy ustnej? Dla każdego jest on inny, powinien bowiem odpowiadać naszym indywidualnym wymaganiom i działać na dolegliwości występujące właśnie u nas.

Czy należy w ogóle stosować płyn do płukania?

Zdecydowanie tak! Jednak nie można zapominać, że najważniejszym w celu zachowania zdrowych i silnych zębów jest ich dokładne szczotkowanie i staranne nitkowanie przestrzeni międzyzębowych.

Płukanie jest to bardzo dobry dodatek do codziennej higienizacji, szczególnie świetny w sytuacjach kiedy nie możemy umyć zębów po posiłku – na przykład po lunchu na mieście. Jednak samo płukanie, niezależne jak dokładne by było nie zastąpi oczyszczania zębów szczoteczką. 

Na co uważać?

Wiele z dostępnych na rynku płynów do płukania zawiera w swoim składzie alkohol. Powoduje on, że płyny te mogą mieć ostrzejszy, trudniejszy do zaakceptowania smak. Dodatkowo u pewnej grupy pacjentów alkohol w płynach do płukania może powodować podrażnienie błony śluzowej i dolegliwości bólowe – ta grupa pacjentów powinna stosować płyny bez alkoholu.

Powiązane produkty

Płyn zapobiegający próchnicy

Te płyny zawierają w sobie głównie wyższy poziom, mającego zapobiegać rozwojowi próchnicy fluoru. Utrzymując się w jamie ustnej, na powierzchni zębów i śluzówek, wspomaga szkliwo. Dlatego istotnym jest, aby po płukaniu jamy ustnej płynem, nie płukać jej ponownie wodą. 

Płyn dla osób z chorobą dziąseł i przyzębia

Głównym składnikiem, który odróżnia płyny do płukania przeznaczone dla osób z paradontozą od innych płynów, jest obecna w tych pierwszych chlorheksydyna. Działa ona mocno leczniczo na przyzębie i same zęby, utrzymując się w jamie ustnej przez znacznie dłuższy czas niż inne składniki. Zawartość chlorheksydyny w płynach do płukania jest różna. Te, ze zwiększoną zawartością, dostępne są głównie w aptekach. Często zalecane są przez lekarzy dentystów po skalingu (usuwaniu kamienia). Należy jednak pamiętać, że płukanek tych nie należy stosować dłużej niż przez 2 tygodnie, ponieważ mogą powodować przebarwienia zębów i zmiany na języku. 

Płyny na nieświeży oddech

Wiele osób borykających się z problemem nieświeżego oddechu stosuje płyny do płukania, aby poprawić swoje samopoczucie. Klasyczne płyny do płukania nie są jednak w takich przypadku wystarczająco skuteczne. Znacznie bardziej polecane są specjalne płyny do płukania dla osób cierpiących na halitozę (nieświeżym nieprzyjemny oddech). Mają one znacznie silniejszy, na przykład miętowy, zapach oraz zawierają środki wiążące lotne związki odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z ust. Neutralizacja związków będących przyczyną halitozy, w tym głównie związków siarki, jest podstawą w leczeniu tego problemu. Płukanki takie są również polecane dla osób palących – znacznie lepiej niż klasyczne płukanki usuwają nieprzyjemny dla współtowarzyszy zapach papierosów z jamy ustnej. 

Płyny na suchość w jamie ustnej

Odczuwanie suchości w jamie ustnej jest stosunkowo częstą i mocno nieprzyjemną dolegliwością. Przyczyn jej może być wiele i zawsze ważne jest ustalenie powodu jej występowania.  Problem ten często dotyka między innymi kobiety w okresie menopauzy, osoby spożywające zbyt mało płynów, osoby po leczeniu onkologicznym czy też palaczy. Specjalne płukanki do jamy ustnej likwidują suchość poprzez zwiększanie produkcji śliny. Dodatkowo działają one na skutki kserostomii – łagodzą podrażnioną błonę śluzową, chronią zęby przed próchnicą lub zapobiegają powstawaniu grzybicy jamy ustnej. 

Płyny na nadwrażliwość

Na okresowo występującą nadwrażliwość zębów skarży się mniej więcej co druga osoba. Dolegliwości te mogą pojawiać się po spożyciu zimnych lub gorących napojów i pokarmów, zjedzeniu kwaśnej potrawy (np. cytrusów), w momencie wyjścia na dwór z ciepłego pomieszczenia. Przyczyn nadwrażliwości jest wiele, a podstawowe leczenie, poza unikaniem czynników drażniących polega na zmniejszaniu nadwrażliwości, poprzez stosowanie właściwych środków.

Specjalne płukanki do jamy ustnej dla osób z tymi dolegliwościami zawierają środki zmniejszające nadwrażliwość (np. sole potasu) czy też wzmacniające strukturę zębów (np. pochodne fluoru). 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ) – objawy, przyczyny i leczenie

    Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w naszym organizmie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak różnorodne ruchy wykonuje on podczas każdego dnia. Mówiąc, jedząc, wyrażając emocje, sprawiamy, że intensywnie pracuje. Dodatkowo podczas spożywania każdego posiłku jest on w różny sposób obciążany. To wszystko skutkuje tym, że u niektórych osób zaczyna on funkcjonować nieprawidłowo – pojawia się dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ).

  • Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?

    Przebarwienia zębów są problemem estetycznym wielu pacjentów. Ich intensywność, sposób leczenia oraz wygląd w znacznym stopniu zależą od tego, jaka jest przyczyna ich powstania. Przebarwienia zębów mogą być spowodowane zarówno przez czynniki zewnętrzne (np. barwniki pochodzące z pożywienia) oraz wewnętrzne (np. przyjmowane leki, choroby zębów). 

  • Zaciskanie zębów – przyczyny, skutki, leczenie

    Nawykowe silne zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi jest problemem, z którym spotyka się bardzo wielu z nas. Najczęściej do tego zjawiska, fachowo nazywanego bruksizmem, dochodzi podczas snu, w związku z tym wiele osób nie jest nawet świadomych istnienia problemu do momentu pojawienia się dodatkowych objawów, takich jak starcie zębów lub dolegliwości bólowe.

  • Ból zęba w ciąży – czy można leczyć zęby w ciąży i jakie usługi stomatologiczne są refundowane?

    Dobry stan jamy ustnej kobiety ciężarnej jest bardzo istotny. Na szczęście stopniowo zmienia się świadomość pacjentek i coraz więcej z nich oczekując dziecka udaje się do lekarza dentysty. Jakie dodatkowe prawa mają kobiety ciężarne, jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne w ramach funduszu zdrowia?

  • Czy problemy zdrowotne z zębami są dziedziczne?

    Wielu z nas żyje w przekonaniu, że to jaka będzie kondycja naszego uzębienia zależy w znacznym stopniu od genów, które dostaliśmy od rodziców. My, bezsilni w tej sytuacji, jeśli u rodziców występowała próchnica lub paradontoza, też jesteśmy na nie skazani. Czy tak jest w rzeczywistości? Na szczęście nie, nasze działania, nawyki i codzienna higiena mają znacznie istotniejszy wpływ.

  • Lakowanie zębów u dzieci – czy jest konieczne?

    Lakowanie zębów, czyli zabezpieczanie ich bruzd przed powstaniem próchnicy, jest bardzo często wykonywanym zabiegiem. Lekarze polecają go szczególnie w przypadku pierwszych i drugich zębów trzonowych, a przy obecności głębszych bruzd także w zębach przedtrzonowych. Co właściwie daje ten zabieg i czy warto go wykonać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl