Twardy brzuch w ciąży lub przed porodem - przyczyny
Każda kobieta, będąc w ciąży, bardzo dokładnie przez cały czas obserwuje swoje ciało i stara się reagować na wszystkie nowe sygnały, które wysyła jej organizm. Każda przyszła mama zatem codziennie bardzo uważnie wczuwa się w ruchy swojego dziecka i sprawdza czy ich ilość przez przypadek się nie zmniejsza, sprawdza też czy na nogach nie powstały obrzęki oraz bardzo czujnie obserwuje swój brzuch - czy nie staje się on twardy. Czy zatem ewentualne twardnienie brzucha w ciąży może być niepokojące? Czy za każdym razem, kiedy brzuch stanie się twardy, należy bezzwłocznie kontaktować się ze swoim ginekologiem prowadzącym ciąże? I kiedy w ogóle zaczyna się odczuwać twardnienie brzucha?
-
Twardniejący brzuch w ciąży - co to znaczy i kiedy się zaczyna?
-
Kiedy jednak twardy brzuch w ciąży powinien wzbudzić czujność kobiety?
Twardniejący brzuch w ciąży - co to znaczy i kiedy się zaczyna?
Ciężarna kobieta po raz pierwszy zazwyczaj może odczuć twardnienie brzucha około 20 tygodnia ciąży. Zazwyczaj wtedy jest to objaw jak najbardziej fizjologiczny i nie powinien stanowić on żadnego powodu do niepokoju. W tym okresie bowiem zaczynają pojawiać się w czasie ciąży tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, które noszą inną nazwę skurczy przepowiadających. Skurcze te są fizjologiczne, ich zadaniem jest przygotowanie ciężarnej macicy do porodu.
Cechą charakterystyczną dla skurczy przepowiadających jest to, że rozpoczynają się one w górnej części brzucha ciężarnej i stopniowo schodzą do dołu. Na początku trwają one krótko, bo maksymalnie pół minuty, mogą też pojawiać się dość często, bo od kilku do nawet kilkunastu razy dziennie. Z biegiem ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze, skurcze Braxtona-Hicksa mogą pojawiać się jeszcze częściej i mogą też dłużej trwać.
Czytaj więcej: Przebieg trzeciego trymestru ciąży
Zdarza się bowiem, że pod koniec czasu trwania ciąży skurcze przepowiadające mogą pojawiać się nawet co pół godziny, a jeśli kobieta ma za sobą bardzo aktywny dzień, to mogą one trwać nawet do kilku godzin. Widać zatem, że nie każde twardnienie brzucha w ciąży od razu musi stanowić powód do niepokoju, bowiem w zdecydowanej większości jest to zjawisko całkowicie fizjologiczne.
Twardy brzuch w ciąży - co robić?
W sytuacji, kiedy u kobiety ciężarnej pojawia się twardy brzuch, można spróbować go rozluźnić tzw. domowymi sposobami.
Odpocznij
Przede wszystkim należy ułożyć się w wygodnej pozycji. Na pewno nie należy stać, bowiem taka pozycja może tylko nasilać twardnienie brzucha. Nalepie po prostu położyć się wygodnie na łóżku, a jeśli w danym momencie jest to niemożliwe, należy usiąść wygodnie i postarać się położyć nogi wyżej.
Ćwicz oddech
Ponadto, w takiej sytuacji bardzo ważne są ćwiczenia oddechowe. Należy zatem oddychać powoli i spokojnie, co doprowadzi do dotlenienia całego organizmu, a tym samym spowoduje też rozluźnienie mięśni. Dodatkowo, należy też pamiętać o tym, aby nadmiernie się nie obciążać i nie forsować.
Nie przemęczaj się
Oczywiście spacer, nawet kilka razy dziennie, jest jak najbardziej wskazany, jednak absolutnie należy unikać noszenia ciężkich zakupów oraz nie wykonywać męczących prac domowych (mycie okien jest bezwzględnie zakazane!) Jeśli ciężarna nie będzie nadmiernie forsować swojego organizmu i zbyt mocno się męczyć, wtedy również jej brzuch nie będzie stawał się twardy. Warto też pamiętać o tym, że pod koniec ciąży nawet spacer może spowodować stwardnienie brzucha, wtedy po powrocie do domu należy natychmiast położyć się i odpocząć.
Pij dużo wody
Aby zapobiegać nadmiernemu twardnieniu brzucha, należy też w okresie ciąży pić duże ilości wody. Ginekolodzy zalecają, aby przyszła mama wypijała minimum dwa litry wody dziennie.
Suplementuj magnez
Warto też pamiętać o właściwej suplementacji magnezu, oczywiście za pomocą preparatów, które mogą być zażywane przez kobiety ciężarne. Dzięki magnezowi bowiem zdecydowanie rzadziej pojawiają się skurcze i tym samym zdecydowanie rzadziej brzuch staje się twardy. Każda kobieta powinna też zrobić sobie notatnik, w którym będzie mogła zaznaczać, jak często w danym dniu pojawiają się skurcze i brzuch robi się twardy oraz jaki jest czas trwania skurczy. Dzięki temu od razu zaobserwuje, jeśli skurcze zaczną pojawiać się częściej lub też będą trwać znacznie dłużej, wtedy też będzie mogła na wszelki wypadek udać sie do swojego ginekologa.
Kiedy jednak twardy brzuch w ciąży powinien wzbudzić czujność kobiety?
Na pewno, kiedy poza twardym brzuchem, kobieta zaczyna odczuwać także ból, powinna natychmiast zgłosić się do ginekologa. Dodatkowo, jeśli poza twardym brzuchem kobieta zaobserwuje u siebie też krwawienie z dróg rodnych, jest to sygnał do niezwłocznej wizyta u swojego lekarza. Niepokojącym objawem przy twardym brzuchu jest również spadek aktywności dziecka i zdecydowanie zmniejszona ilość jego ruchów. Czujność ciężarnej powinien też wzbudzić twardy brzuch, który nie przestaje być twardy nawet po dłuższym czasie i po odpoczynku. Takie objawy mogą bowiem sugerować rozpoczynający się za wcześnie poród, jak również problemy z łożyskiem czy nawet poronienie. Dlatego też wymagają one natychmiastowej wizyty u ginekologa
Czytaj więcej: Jakie objawy na początku ciąży powinny nas zaniepokoić?
Pamiętaj! Twardy brzuch w ciąży zazwyczaj jest zjawiskiem całkowicie fizjologicznym i objaw ten nie powinien stanowić żadnego powodu do niepokoju. Jeśli jednak poza twardym brzuchem obecny jest również ból, krwawienie, mała aktywność dziecka czy też twardość brzucha nie zmniejsza się wraz z upływem czasu, jest to sygnał alarmowy i wymaga niezwłocznego kontaktu z ginekologiem.